Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-09-26, 17:44 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Przyciąganie nowych melomanów i młodzieży, utrzymanie sprawdzonych formuł koncertowych. Filharmonia Opolska przedstawiła plany na nowy sezon artystyczny

Konferencja prasowa przed 68. sezonem artystycznym FO © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Konferencja prasowa przed 68. sezonem artystycznym FO © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Konferencja prasowa przed 68. sezonem artystycznym FO © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Konferencja prasowa przed 68. sezonem artystycznym FO © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Konferencja prasowa przed 68. sezonem artystycznym FO © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Konferencja prasowa przed 68. sezonem artystycznym FO © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Oferta koncertowa uwzględniająca oczekiwania słuchaczy, otwartość na nowych melomanów i młodych odbiorców - to główne założenia, na jakich Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera zbudowała program nowego sezonu artystycznego. W rozpoczynającym się jutro (27.09) sezonie powrócą także formuły, które przypadły do gustu odbiorcom.
Wśród nich są m.in. koncerty sylwestrowe czy gale noworoczne na wesoło, które ponownie poprowadzi maestro Niesiołowski. Muzyka filmowa pojawi się nie tylko na koncertach organizowanych w pierwszej połowie lutego, ale melomani mogą także liczyć na projekcję filmową z muzyką Ennio Morricone wykonywaną na żywo (w związku z rocznicą urodzin Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II).

Jak przyznał podczas czwartkowej (26.09) konferencji prasowej dyrektor filharmonii Przemysław Neumann, w nowym sezonie pojawi się m.in. koncertowa wersja opery "Aida" G. Verdiego, a w ramach koncertu pasyjnego zabrzmi Pasja wg św. Mateusza J.S. Bacha

- Koncerty symfoniczne, to trzon naszej działalności - zaznacza Neumann. - Ale w ramach tych koncertów symfonicznych będą też koncerty operowe czy ogólnie wokalno-instrumentalne, koncerty kameralne na naszej sali kameralnej, którą uaktywniliśmy w zeszłym sezonie i będziemy to kontynuować.

Dyrektor zapowiedział także, że od stycznia, włączając się w ogólnoświatowe obchody 250. rocznicy urodzin Ludwiga van Beethovena, filharmonia zamierza przedstawić nie tylko monumentalną IX symfonię z wokalno-instrumentalnym finałem, ale wszystkie 9 symfonii, 5 koncertów fortepianowych i koncert skrzypcowy tego kompozytora.

- Będziemy też kontynuować koncerty edukacyjne - dodaje Neumann. - Tutaj jest właściwie cała gama ofertowa. Od najmłodszych aż po maturzystów, właściwie dla każdego rocznika mamy coś w ofercie.

W nowym sezonie artystycznym powrócą także koncerty rodzinne z udziałem orkiestry. Jak zaznaczała podczas konferencji Agnieszka Szerner, zastępca dyrektora FO, w cyklu tym ponownie pojawią się multimedialne urozmaicenia, a postaciami przewodnimi nadal pozostaną Bemol i Nutka. Tym razem jednak przybliżać oni będą nie sylwetki kompozytorów, a krainy geograficzne związane z muzyką. Najmłodsi słuchacze ponownie będą mogli uczestniczyć w zajęciach z cyklu "Power of melody", a dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym będą organizowane zajęcia edukacyjne. Starsi uczniowie mogą natomiast liczyć na udział w dostosowanych do ich potrzeb i możliwości odbioru, otwartych próbach generalnych, a maturzyści dodatkowo mogą otrzymać bezpłatne wejściówki na koncerty symfoniczne.

Stałe cykle i sporo atrakcji czeka także w ramach koncertów impresaryjnych - zarówno na scenie klubowej, jak i koncertowej. Obok cyklu "Na 2 głosy" i "Na 17 głosów", filharmonia gościć będzie takie gwiazdy jak Michał Bajor czy Alicja Majewska, a w ofercie przewidziano także wydarzenia z udziałem gwiazd kabaretu, m.in. Andrzeja Poniedzielskiego czy Artura Andrusa.

Dodajmy, że 68. sezonu artystyczny zostanie zainaugurowany jutro (27.09) koncertem z udziałem wybitnego pianisty Krzysztofa Jabłońskiego. Początek koncertu, objętego patronatem Radia Opole o godzinie 19:00.
Przemysław Neumann

Kultura i rozrywka

2020-02-25, godz. 14:00 W ostatni dzień karnawału Muzeum Powiatowe w Nysie zaprasza na "Muzyczne ostatki" Zaplanowano koncert w wykonaniu uczniów i nauczycieli Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Nysie. » więcej 2020-02-25, godz. 13:00 Dzieci i młodzież "smakują słowa" i bawią się w językowe kamishibai W Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Opolu trwa 'Dzień Języka Ojczystego na Śląsku Opolskim'. Składa się on z kilku punktów programowych. Jednym z nich jest… » więcej 2020-02-25, godz. 10:32 Ikony z Rosji, Grecji i Bałkanów pochodzące nawet z XVII wieku na wystawie "Spotkanie światów" To zbiór liczący ponad sto dzieł, które należą do Fundacji Na Rzecz Zamku Książęcego Niemodlin 1313. Wśród nich są ikony autorstwa adeptów Szkoły Ikonopisarskiej… » więcej 2020-02-24, godz. 14:15 Jacek Różycki-Robinson zaprezentuje czytelnikom swój najnowszy tomik poezji 'Brudne pieśni' to kolejny zbiór łagodnych, a jednocześnie odważnych tekstów, które są podszyte ironią oraz dystansem do wciąż żywych, ale już przeżytych emocji… » więcej 2020-02-24, godz. 11:30 Barbara Lach z Opolskiego Teatru Lalki i Aktora nagrodzona! Barbara Lach, aktorka Opolskiego Teatru Lalki i Aktora laureatką nagrody Henryk. Wyróżnienie zostało przyznane przez Sekcję Teatrów Lalkowych ZASP za wybitne osiągnięcia… » więcej 2020-02-23, godz. 21:00 Lalki z całego świata będzie można oglądać w Głogówku! 'Nie do zabawy' to tytuł ekspozycji, którą od poniedziałku (24.02) będzie można podziwiać w Muzeum Regionalnym w Głogówku. Na wystawę składa się 200 lalek z całego… » więcej 2020-02-23, godz. 15:00 Życie w Afryce pokazuje oleskie muzeum na specjalnych obrazach. Tkaniny są pokryte woskiem 'Radość życia na afrykańskich batikach' to tytuł nowej wystawy prezentowanej przez Muzeum Regionalne w Oleśnie. » więcej 2020-02-23, godz. 11:00 Za nami Kresowy Wieczór Filmowy w opolskiej WBP O plejadzie aktorek i aktorów filmowych z kresowym rodem opowiadano w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. » więcej 2020-02-23, godz. 09:00 Nowoczesna adaptacja kultowej „Alicji w Krainie Czarów” zrobiła wrażenie na opolskich widzach Za nami kolejna premiera w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora. W sztuce reżyserowanej przez Konrada Dworakowskiego główna bohaterka nie jest 7-letnim dzieckiem, tylko… » więcej 2020-02-22, godz. 19:00 Rodzinne koncerty w NCPP, czyli "Dziecięce encepence" 'Dziecięce encepence', czyli nowy cykl koncertów dla całych rodzin w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki w Opolu. Będą się charakteryzować żywiołową formą, wspólną… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »