Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-06-15, 12:59 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Podwójny aplauz na finał 67. sezonu artystycznego w Filharmonii Opolskiej

Finał 67.sezonu artystycznego w FO © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Finał 67.sezonu artystycznego w FO © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Finał 67.sezonu artystycznego w FO © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Finał 67.sezonu artystycznego w FO © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Finał 67.sezonu artystycznego w FO © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Finał 67.sezonu artystycznego w FO © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Finał 67.sezonu artystycznego w FO © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Finał 67.sezonu artystycznego w FO © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Owacjami na stojąco zakończyły się obie części piątkowego (14.06) koncertu, wieńczącego 67. sezon artystyczny Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera. W pierwszej części wieczoru wystąpił wybitny skrzypek Jakub Jakowicz, który wspólnie z orkiestrą pod dyrekcją Przemysława Neumanna zaprezentował mało znany II koncert skrzypcowy D-dur op. 16 Emila Młynarskiego.
- To jest przygoda dosyć świeża z tym utworem - przyznaje skrzypek.

- Gram go dopiero drugi raz w życiu z orkiestrą. Nadzwyczajny koncert, jestem zachwycony tym utworem. Też tam są melodie nasze, polskie, które się czuje, w krwi płynie ta muzyka nam. Jest masa ciekawych barw, niebanalnych zestawów instrumentów.

Artysta nie kryje także satysfakcji, że mimo bogatej oferty kulturalnej w mieście, koncert odbył się przy pełnej widowni.

- Ciszę się, że melomani dopisali, klasyczni - mówi Jakowicz i przyznaje, że opolski festiwal przyciąga uwagę różnych ludzi. - Myślę, że festiwal opolski jest cudowny i bardzo jest potrzebny. Śledzę te nasze losy współczesnych popowych muzyków, koledzy grają na festiwalu opolskim, bo Polska Orkiestra Radiowa jest, jak co roku, na festiwalu. I właśnie koledzy widzieli moje zdjęcie na ulicach miasta. To miło, że wszyscy się znaleźliśmy w Opolu, w takim gorącym.

Oprócz koncertu skrzypcowego E. Młynarskiego, w programie znalazła się także Uwertura fantastyczna "Bajka" Stanisława Moniuszki oraz II symfonia e-moll op. 27 Sergieja Rachmaninowa.

Dodajmy, że choć zakończył się sezon artystyczny w filharmonii, muzycy będą jeszcze koncertowali m.in. na festiwalu weberowskim w Pokoju. Więcej na ten temat w najbliższej audycji "Klasyka wieczorową porą".
Jakub Jakowicz o koncercie skrzypcowym E. Młynarskiego
Jakub Jakowicz o KFPP

Kultura i rozrywka

2020-05-24, godz. 06:30 Kino "pod chmurką" zdało egzamin. Mimo ulewy pod CWK w Opolu zjawił się komplet kinomaniaków Zamiast foteli - siedzenia. Zamiast specjalistycznych głośników - odbiór na FM. No i wreszcie zamiast dachu - niebo. W Opolu odbył się pierwszy seans 'Kina pod… » więcej 2020-05-23, godz. 15:00 Salonik Wiosenny w internecie w technice 360 stopni i w realu Związek Polskich Artystów Plastyków - okręg opolski - nie czekał na zniesienie obostrzeń dotyczących galerii sztuki i zaprosił swoich widzów na wirtualny wernisaż… » więcej 2020-05-23, godz. 10:15 Nyski Dom Kultury przenosi działalność do internetu. Pomogą w tym ministerialne pieniądze Dzięki dofinansowaniu z Narodowego Centrum Kultury, Nyski Dom Kultury może przenieść część swojej działalności do internetu. Placówka jest jedną z 1200 beneficjantów… » więcej 2020-05-22, godz. 16:00 Miejska Biblioteka Publiczna i Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu nominowane do nagrody "IDOL 2020" Miejska Biblioteka Publiczna i Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu zostały nominowane do nagrody „IDOL 2020” w kategorii „placówka kultury otwarta dla niewidomych”… » więcej 2020-05-22, godz. 13:00 Antywirusowe maseczki oczami studentów Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego Studenci II roku Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego w ramach zajęć stworzyli antywirusowe maski. Powstało w sumie 14 projektów, a każdy z nich pokazuje przemyślenia… » więcej 2020-05-21, godz. 18:30 Teatr dramatyczny w Opolu zaprasza na sztukę Szekspira. Będzie do obejrzenia w sieci Ze względu na trwający remont i obostrzenia związane z pandemią koronawirusa Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu zaprasza na spektakle i spotkania w interne… » więcej 2020-05-21, godz. 13:30 15. Muzyczna Wieczorynka nie tylko dla dzieci Narodowe Centrum Polskiej Piosenki w Opolu pod patronatem Radia Opole przygotowuje 'Muzyczne Wieczorynki' dla najmłodszych, ale zachęca całe rodziny do oglądania… » więcej 2020-05-19, godz. 22:00 Muzeum Śląska Opolskiego zaprasza po nowemu Kolejne muzeum otwiera swoje drzwi dla zwiedzających, ale w nowej formie i nie wszystkie obiekty. Muzeum Śląska Opolskiego musiało przystosować swoje sale do nowych… » więcej 2020-05-19, godz. 16:00 Kolejna impreza odwołana. Nie będzie Festiwalu Książki w Opolu w tym roku Fabryka Inspiracji początkowo przygotowywała 5 edycję Festiwalu Książki. Po wprowadzeniu obostrzeń w związku z pandemią koronawirusa chciała ją przenieść do internetu… » więcej 2020-05-19, godz. 12:30 Czas Podróżników dziś w Tajlandii Od marca Fundacja Czas Podróżników proponuje spotkania internetowe poświęcone różnym państwom i ciekawym zakątkom świata. Tym razem proponuje podróż do Tajlan… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »