Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-09-16, 12:15 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Podwójny bis i owacje na finał IV Festiwalu Mikołaja z Koźla [ZDJĘCIA]

Koncerty finałowe IV Festiwalu Mikołaja z Koźla © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncerty finałowe IV Festiwalu Mikołaja z Koźla © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
W niedzielne popołudnie (15.09) w Kościele pw. św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej zabrzmiały dwa koncerty, wieńczące IV Festiwal Mikołaja z Koźla. Finałowy koncert zakończył się owacją licznie zgromadzonej publiczności i dwukrotnym bisem artystów.
Podczas przedostatniego, festiwalowego koncertu, muzykę najwybitniejszych francuskich klawesynistów przybliżył utytułowany artysta Władysław Kłosiewicz, związany z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

Festiwal zamknął natomiast koncert kameralny z muzyką Johanna Sebastiana Bacha (Kantata "Mein Herze schwimmt in Blut" BWV 199), Johanna Friedricha Fascha (Ouverture-Suite d-moll FaWV K:d4) i Wolfganga Amadeusa Mozarta (Motet "Exsultate, jubilate" KV 165/158a), którą przedstawili Jolanta Kowalska-Pawlikowska (sopran), Tytus Wojnowicz (obój) oraz zespół Ensemble de Narol.

- Znamy się już niemal połowę naszego życia artystycznego, więc nie musimy sobie dużo mówić, wystarczy, że gramy - mówi oboista Tytus Wojnowicz.

Artysta przyznaje, że w Kędzierzynie-Koźlu wystąpił po raz pierwszy i jest mile zaskoczony odbiorem publiczności. Podobne wrażenia wywołała u muzyka akustyka kościoła.

- Na próbie troszeczkę miałem obaw, szczerze mówiąc - wyjaśnia oboista. - Jak byliśmy sami w tym kościele, to jednak troszkę tak się ciągnął ten dźwięk i bałem się, czy jakieś delikatniejsze sposoby grania w ogóle mają tutaj sens. A przy tej ilości ludzi, a ludzi było akurat bardzo dużo, to właściwie idealna była akustyka. Nie za długa, a jednocześnie taka "zaokrąglająca" dźwięk. Także bardzo fajnie się gra, wygodnie. Jedno co, że jest trochę ciasto może pod tym ołtarzem, jak na taką dużą grupę ludzi, jeszcze zwłaszcza z klawesynem.

Jak dodaje artysta, chociaż ewentualna redukcja ławek pozwoliłaby dać muzykom więcej przestrzeni do grania, skutkowałoby to ograniczeniem miejsca dla publiczności.

- Dlatego zawsze trzeba szukać kompromisu - dodaje Wojnowicz.

Przypomnijmy, że Festiwal Mikołaja z Koźla, który trwał od piątkowego wieczoru, ma na celu nie tylko zachowanie pamięci o patronie festiwalu, który pozostawił po sobie bezcenny Kodeks opisujący lokalną historię i zwyczaje panujące na pograniczu Śląska i Moraw. Wydarzenie jest także okazją do przybliżenia kultury średniowiecznej, także za sprawą corocznych turniejów rycerskich i warsztatów rzemiosła średniowiecznego.

Więcej na ten temat w dzisiejszej (19.09) audycji "Rewiry kultury" oraz w środowej audycji "Klasyka wieczorową porą".
Tytus Wojnowicz

Kultura i rozrywka

2019-10-21, godz. 08:30 Po raz kolejny przyznane zostaną "Magnolie powiatu opolskiego". Starostwo wybierze spośród 20 kandydatów Blisko 20 kandydatur napłynęło do tegorocznej nagrody starosty opolskiego 'Magnolie Powiatu Opolskiego'. Wyróżnienia zostaną przyznane w siedmiu kategoriach. » więcej 2019-10-20, godz. 15:25 Filharmonia: Bemol i Nutka znów towarzyszą rodzinom w odkrywaniu świata muzyki! [ZDJĘCIA] Hiszpańskie klimaty zagościły w niedzielne (20.10) przedpołudnie na koncercie otwierającym kolejny sezon muzycznych spotkań rodzinnych w Filharmonii Opolskiej. » więcej 2019-10-20, godz. 12:59 "Czas utrwalony" wypełnia Opole. Trwa 9. Opolski Festiwal Fotografii Dzisiaj (20.10) kuratorskie oprowadzanie w Muzeum Śląska Opolskiego, wczoraj - otwarcie sześciu muzealnych wystaw i jednej w Galerii Aneks. To kumulacja wydar ... » więcej 2019-10-20, godz. 11:12 Maraton fotografii na stulecie szkoły projektowania BAUhaus Stulecie szkoły projektowania BAUhaus jest przyczynkiem do odbywającego się dzisiaj w Opolu fotomarat(h)onu. To konkurs dla miłośników fotografii w każdym wie ... » więcej 2019-10-19, godz. 17:00 Książki fotograficzne i ich autorzy. Weekend pod znakiem 9. Opolskiego Festiwalu Fotografii Otwarcie wystawy książek fotograficznych i spotkania z ich twórcami - ten weekend to obfituje w wydarzenia w ramach trwającego w stolicy regionu 9. Opolskiego ... » więcej 2019-10-19, godz. 14:05 Klasyka w formie: "Szybsi niż Kubica" i z potrójnym "standing ovation" [ZDJĘCIA] - Byliśmy dziś szybsi niż Robert Kubica - zażartował podczas koncertu Michał Maciaszczyk, skrzypek i dyrygent, który w piątkowy (18.10) wieczór wspólnie z ork ... » więcej 2019-10-19, godz. 12:00 Muzyka kameralna Józefa Elsnera zabrzmi w Grodkowie Z racji przypadającej w tym roku 250. rocznicy urodzin Józefa Elsnera, w rodzinnym mieście kompozytora zabrzmią jego kwartety smyczkowe. Mało znaną część doro ... » więcej 2019-10-19, godz. 08:00 Trzy kolory rozświetliły galerię [ZDJĘCIA] Mirosław Filonik od trzydziestu lat przygotowuje instalacje wykorzystując świetlówki przygotowane według własnych projektów. Pokazuje swoje prace w rożnych ob ... » więcej 2019-10-18, godz. 19:54 Brzeg przystankiem na trasie "europejskiej" rzeźby. Love Hate pozostanie w mieście do 29 października Odwiedziła między innymi czeski Beroun i Pragę, Arcachon we Francji czy stolicę Belgii, Brukselę. Dziś (18.10) zawitała do Brzegu. Mowa o rzeźbie Love Hate, k ... » więcej 2019-10-18, godz. 19:15 Głogówek: festiwal beethovenowski wyróżniony ogólnopolską nagrodą Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena, organizowany przez Muzeum Regionalne w Głogówku, otrzymał certyfikat i godło 'Turystyczny Produkt Roku 2019', przy ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »