Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-12-17, 14:35 Autor: Katarzyna Zawadzka

Mała Akademia Piosenki na góralską nutę. Gościem był Stanisław Karpiel-Bułecka

Stanisław Karpiel-Bułecka i Szymon Chyc-Magdzin gośćmi Małej Akademii Piosenki w Opolu [fot. Katarzyna Zawadzka]
Stanisław Karpiel-Bułecka i Szymon Chyc-Magdzin gośćmi Małej Akademii Piosenki w Opolu [fot. Katarzyna Zawadzka]
Góralskie kolędy śpiewały dzieci w ramach Małej Akademii Piosenki w Opolu. Gośćmi spotkania byli Stanisław Karpiel-Bułecka i Szymon Chyc-Magdzin. Artyści rozmawiali też z dziećmi o tradycjach świątecznych i zwyczaju kolędowania. Spotkanie zorganizowało Muzeum Polskiej Piosenki we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Opola.
- Mamy bardzo dużo do opowiedzenia dzieciom - mówi Stanisław Karpiel-Bułecka. - Są gęśle, są zubcoki czy też instrumenty pasterskie takie jak piszczałka, fujara, bo różnie zwą. Jest bardzo dużo do opowiadania. Zaskakują nas też pytania z widowni, bo to jednak młode pokolenie zupełnie inaczej wychowane na "Kevin sam w domu" i "Last Christmas", więc co się dziwić... Ale fajnie, że tu jesteśmy i możemy im chociaż trochę tradycji góralskiej i tego, co jest ważne przy świątecznym stole opowiedzieć i wpoić mam nadzieję - dodaje.

- Dla dzieci to duże przeżycie, bo spotykają się z kimś, kogo znają z telewizji - mówi Joanna Glik z PSP nr 7 w Strzelcach Opolskich. - Pan Karpiel-Bułecka jest dzieciom znany z programu "Azja Express". Kiedy weszliśmy do muzeum i widzieli już na monitorach jego zdjęcie, to mówili "proszę pani, proszę pani, bo on tam skarbu szukał...", więc mówię "tak to ten pan, który szukał skarbu". Jest to dla nich zetknięcie z gwiazdą i chyba też dlatego, że gwiazda rozmawia z nimi na ich poziomie, jest to dla nich duże przeżycie - dodaje.

Muzyczne spotkanie poprowadził tradycyjnie Igor Przebindowski.
Stanisław Karpiel-Bułecka
Joanna Glik

Kultura i rozrywka

2019-02-23, godz. 11:51 Kolorowy świat Alex Urban [ZDJĘCIA] Artystka z Wrocławia przedstawia swoje prace w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Na ścianach galerii zobaczymy kolorowe obrazy, rzeźby i instalację. Alex U ... » więcej 2019-02-22, godz. 21:30 Noworoczny koncert charytatywny już po raz ósmy zgromadził liczną widownię w Nyskim Domu Kultury 'Od swinga do klasyki', pod takim tytułem odbył się dziś (22.02) w Nysie 8. noworoczny koncert charytatywny, » więcej 2019-02-22, godz. 21:00 Wodzenie niedźwiedzia może być naszym dziedzictwem kulturowym. "To duża szansa dla województwa" [ZDJĘCIA] Sygnatariusze wniosku o wpisanie zwyczaju wodzenia niedźwiedzia na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego spotkali się w Muzeum Wsi Opolskiej, by podpi ... » więcej 2019-02-22, godz. 07:13 Wybuchowa mieszanka różnych gatunków muzycznych. Filip Mizia zagrał w Studiu M im. SBB Radia Opole [ZDJĘCIA] Wrocławski songwriter Filip Mizia wystąpił w legendarnym Studiu M im. SBB Radia Opole. Zgromadzona publiczność miała okazje usłyszeć dużą mieszankę różnych ga ... » więcej 2019-02-21, godz. 20:30 Razem zwiedzają świat, a potem piszą o tym, co naprawdę ważne. Spotkanie z reporterkami w opolskiej MBP Karolina Sulej i Urszula Jabłońska to prywatnie przyjaciółki, a służbowo to dwie uznane reporterki i świetne kompanki w dalekich podróżach. Autorki spotkały s ... » więcej 2019-02-21, godz. 19:00 Autor "Ślepnąc od świateł" odwiedzi Opole Jakub Żulczyk, pisarz, scenarzysta i dziennikarz prasowy, radiowy i telewizyjny spotka się z czytelnikami w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. » więcej 2019-02-21, godz. 17:00 Wernisaż prac Alex Urban w GSW Absolwentka wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych Alex Urban zaprezentuje swoje prace w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. » więcej 2019-02-21, godz. 15:00 Tradycje przekazywane z pokolenia na pokolenie. Maluchy uczą się opolskiego kroszonkarstwa Trochę octu, kilka wykałaczek i zabarwione w wywarze z cebuli jajka - tylko tyle potrzeba, żeby stworzyć piękną opolską kroszonkę. Jak co roku ze stacjonarną ... » więcej 2019-02-21, godz. 12:50 O polskich zamkach i pałacach na Ukrainie. Spotkanie w WBP Ukraiński dziennikarz, który z pochodzenia w połowie jest Rosjaninem, stworzył przewodnik 'Polskie zamki i rezydencje na Ukrainie'. Dmytro Antoniuk będzie dzi ... » więcej 2019-02-21, godz. 08:00 O powstańcach i walkach o Śląsk rozmawiano w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu - Chcemy przywrócić historii odpowiedni kształt. Pokazać, że powstania śląskie to walki w gruncie rzeczy o polskość tych terenów, podobnie jak powstanie antyk ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »