Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-11-28, 11:45 Autor: Witold Wośtak

Wicewojewoda Porowska zaprasza na uroczystości związane z rocznicą uzyskania praw wyborczych przez Polki

Urząd Wojewódzki w Opolu (fot. Szymon Krawczyk)
Urząd Wojewódzki w Opolu (fot. Szymon Krawczyk)
Violetta Porowska [fot. Justyna Krzyżanowska]
Violetta Porowska [fot. Justyna Krzyżanowska]
Dziesięć ławeczek stanie naprzeciw skweru Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego w związku z setną rocznicą uzyskania praw wyborczych przez Polki.
Inaugurację Alejki Pamięci Niezwykłych Kobiet zaplanowano na 14:00. Inicjatywa wicewojewody Violetty Porowskiej ma na celu podkreślenie zasług kobiet w historii naszej ojczyzny.

- Wybór był niezwykle trudny, bo mamy wiele wybitnych rodaczek - mówi Porowska. - Jeżeli ktoś zapyta, dlaczego te kobiety, a nie inne, nie potrafię odpowiedzieć. Chciałam pokazać wyjątkowe dziewczyny – wachlarz Polek, którymi możemy szczycić się. Oczywiście w tym gronie musi być pani Piłsudska, bo właśnie jej polskie kobiety zawdzięczają prawa wyborcze. Ona przekonała marszałka Piłsudskiego, że kobietom należy nadać ten przywilej.

Jedna z ławeczek zostanie poświęcona Marii Skłodowskiej-Curie. Później uroczystości przeniosą się na pierwsze piętro urzędu wojewódzkiego. Tam zaplanowano wernisaż poświęcony Polkom żyjącym w XIX i XX wieku.

- Na pewno wiele z tych kobiet jest dla Państwa nieznanych. Kiedy proponowałam listę nazwisk w ministerstwie kultury oraz Instytucie Adama Mickiewicza, który odpowiada za promocję zagraniczną Polski, to nazwiska budziły zadziwienie. Mamy jednak wspaniałe kobiety, a ich wkład w historię Polski oraz świata jest niezwykły - dodaje Violetta Porowska.

Wystawa będzie eksponowana w urzędzie wojewódzkim do końca roku, a później ruszy w trasę do innych części Opolszczyzny.
Violetta Porowska 1
Violetta Porowska 2

Kultura i rozrywka

2019-03-17, godz. 16:15 Zbliża się XV Reggae Majówka w Oleśnie. Kto zagra w amfiteatrze? Miejski Dom Kultury w Oleśnie zdradził szczegóły XV Reggae Majówki. Pierwszego maja między 19:30 a 23:00 wystąpi zespół Bakshish i Shashamane oraz jeszcze jed ... » więcej 2019-03-17, godz. 13:30 Dwie gwiazdy wystąpią na scenie oleskiego amfiteatru podczas Dni Miasta Wokalista Krzysztof Cugowski i kabareciarz Marcin Daniec to dwie największe gwiazdy tegorocznych Dni Olesna. Imprezę zaplanowano na ostatni weekend lipca. » więcej 2019-03-17, godz. 11:00 Lili PooPoo zagra w Studiu M. Ostatnie bilety do nabycia! Są jeszcze bilety na czwartkowy koncert w legendarnym Studiu M im. SBB Radia Opole. Tym razem opolskiej publiczności zaprezentuje się zespół Lili PooPoo, kied ... » więcej 2019-03-16, godz. 21:00 Polsko-hiszpański dramat w nowatorskim odczytaniu. Za nami premiera w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu [ZDJĘCIA] Połączenie 'Balladyny' Juliusza Słowackiego i 'Córki powietrza' Pedro Calderona de la Barca w Teatrze Jana Kochanowskiego złożyło się na premierę tekstu Marty ... » więcej 2019-03-16, godz. 08:04 Patrz na mnie! w galerii Aneks Od piątkowego wieczoru możemy oglądać wystawę zatytułowaną 'Patrz na mnie' Patrycji Kostyry, laureatki konkursu ogłoszonego przez Galerię Sztuki Współczesnej ... » więcej 2019-03-15, godz. 14:32 W ten weekend zapłacimy mniej za wstęp do nyskiego muzeum Nyskie muzeum zachęca do tańszych odwiedzin placówki w ten weekend. Dzięki akcji 'Weekend za pól ceny', od dziś do niedzieli, zbiory można podziwiać za 6 złot ... » więcej 2019-03-15, godz. 11:30 Góry, ludzie i muzyka. Znamy program 13. Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Turystycznej Kropka Krzysztof Daukszewicz, Babsztyl, Sztywny Pal Azji, Lubelska Federacja Bardów i Marek Majewski z zespołem - to gwiazdy, które zobaczymy i usłyszymy podczas 13. ... » więcej 2019-03-15, godz. 09:30 Spotkanie z Julią Różewicz dziś w Radiu Opole Julia Różewicz, bohemistka, miłośniczka i tłumaczka literatury czeskiej, będzie dziś (15.03) gościć w studiu M imienia SBB Radia Opole. Weźmie udział w czwart ... » więcej 2019-03-14, godz. 16:55 Kolejne odkrycie podczas remontu opolskiej katedry Średniowieczną klatkę schodową odkryto podczas prac renowacyjnych prowadzonych w opolskiej katedrze. Miała ona kształt walca i prowadziła do pomieszczenia nad ... » więcej 2019-03-14, godz. 16:42 Wystawa "Panaceum - lek na wszystko" w Galerii... Panaceum [ZDJĘCIA] Dwie opolskie artystki pokazują swoje prace w Galerii Panaceum w Opolu. Maria Bitka i Magda Wolicka postanowiły pokazać wystawę fotografii i multimediów ze so ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »