Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-11-23, 14:15 Autor: Katarzyna Doros

Uczniowie opolskiej "jedenastki" recytowali wiersze poświęcone Orlętom Lwowskim

"Serce wydarte z polskiej piersi. Lwów w poezji" konkurs recytatorski w PSP nr 11 w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
"Serce wydarte z polskiej piersi. Lwów w poezji" konkurs recytatorski w PSP nr 11 w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
"Serce wydarte z polskiej piersi. Lwów w poezji" - to hasło konkursu recytatorskiego organizowanego w opolskiej "jedenastce" już od 9 lat. W tym roku konkurs wpisał się w obchody setnej rocznicy walk Orląt Lwowskich – patronów szkoły – o polski Lwów i 10. rocznicy nazwania szkoły ich imieniem.
- Konkursy recytatorskie mają zaszczepić miłość do słowa, słowa pisanego, do obcowania z poezją, a w naszej szkole jeszcze miłość do Lwowa. Przede wszystkim chcemy też upamiętnić małe Orlątka, które walczyły o Lwów. Część utworów, jak na przykład "Orlątko" powtarza się w konkursach, ale jednak nauczyciele, poloniści, wychowawcy próbują dotrzeć do wierszy innych, nowych, aby zaskoczyć zarówno uczestników oraz jury - mówi Agnieszka Graba, nauczycielka języka polskiego w Publicznej Szkole Podstawowej nr 11 im. Orląt Lwowskich w Opolu.

Natalia Jaworska do konkursu przygotowała utwór Zbigniewa Herberta pt. "Moje miasto". - Wiersz opowiada o drodze, jaką pan Zbigniew przeszedł i o uczuciach, jakie mu wtedy towarzyszyły. Taki konkurs to forma ciekawej lekcji języka polskiego - wyjaśnia uczennica. - Wiersze, które były dzisiaj mówione mogą nas wiele nauczyć. Sprawiają, że możemy więcej się o tym dowiedzieć, możemy poznać po prostu Orlęta Lwowskie i to jak żyli, jak walczyli, jaką mieli odwagę - dodaje Natalia Jaworska.

Uroczyste obchody Tygodnia Patrona Szkoły zakończy gra terenowa "W poszukiwaniu małych bohaterów".
Agnieszka Graba
Natalia Jaworska

Wiadomości z regionu

2020-01-25, godz. 14:00 "Wołczyn to wiele serc". Duży pojemnik na plastikowe nakrętki napełnia się co 2-3 dni Błyskawicznie napełnia się wołczyński pojemnik na nakrętki. Dochód jest przeznaczany na cele charytatywne. » więcej 2020-01-25, godz. 12:00 Opole: Po raz czwarty rusza "Integracja bez granic" Pogłębienie i ułatwienie procesu integracji pomiędzy obywatelami państw spoza Unii Europejskiej - to główne cele czwartej edycji projektu 'Integracja bez granic'… » więcej 2020-01-25, godz. 11:00 Wybuch pieca gazowego w Popielowie. Jedna osoba została ranna Jedna osoba została ranna w wyniku wybuchu piecyka gazowego. Do zdarzenia doszło po godzinie 7.00 w miejscowości Popielów. » więcej 2020-01-25, godz. 11:00 Ujazd: w tym roku będzie gruntowny remont szatni sportowej w Niezdrowicach Stowarzyszenie Odnowy Wsi, klub sportowy i gmina Ujazd wspólnie pozyskały pieniądze na remont szatni sportowej w Niezdrowicach. Gruntowny remont obejmie instalacje… » więcej 2020-01-25, godz. 10:45 Od poniedziałku komunikacja miejska w Nysie będzie funkcjonować według nowego rozkładu. "Pasażerowie chcieli zmian" Od poniedziałku (27.01) niektóre nyskie autobusy miejskie wyjadą na trasy według zmienionego rozkładu. » więcej 2020-01-25, godz. 10:30 Opole: Studenci powitali Chiński Nowy Rok Degustacja chińskich potraw, pokazy chińskich wycinanek i kaligrafii - to tylko niektóre atrakcje, jakie przygotowali chińscy studenci Uniwersytetu Opolskiego… » więcej 2020-01-25, godz. 10:00 W centrum handlowym Karolinka będzie można porozmawiać o raku piersi i szyjki macicy Studenci Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Opolskiego zapraszają do udziału w akcji 'Pink Lips' » więcej 2020-01-25, godz. 09:00 Kto powinien wziąć odpowiedzialność za finansowanie wyczekiwanego remontu na Górze świętej Anny? Spór o remont amfiteatru i pomnika Powstańców Śląskich na Górze świętej Anny. Marszałek regionu Andrzej Buła zaapelował do opolskich parlamentarzystów Prawa i… » więcej 2020-01-25, godz. 07:00 Wkrótce będzie gotowa koncepcja budowy osiedla w miejscu nyskiego stadionu. Mieszkań ma być mniej, niż pierwotnie zakł… Do końca lutego ma być gotowa koncepcja określająca szczegóły budowy nowego osiedla mieszkaniowego w Nysie. Około 200 lokali ma powstać w miejscu obecnego stadionu… » więcej 2020-01-25, godz. 07:00 Niedługo ciąg dalszy remontu rynku w Krapkowicach. Będzie nowa kostka granitowa Zaraz po Świętach Wielkanocnych ma się rozpocząć drugi etap remontu rynku w Krapkowicach. Do środy (22.01) mogły się zgłaszać firmy chętne do przeprowadzenia tej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »