Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-11-23, 14:15 Autor: Katarzyna Doros

Uczniowie opolskiej "jedenastki" recytowali wiersze poświęcone Orlętom Lwowskim

"Serce wydarte z polskiej piersi. Lwów w poezji" konkurs recytatorski w PSP nr 11 w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
"Serce wydarte z polskiej piersi. Lwów w poezji" konkurs recytatorski w PSP nr 11 w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
"Serce wydarte z polskiej piersi. Lwów w poezji" - to hasło konkursu recytatorskiego organizowanego w opolskiej "jedenastce" już od 9 lat. W tym roku konkurs wpisał się w obchody setnej rocznicy walk Orląt Lwowskich – patronów szkoły – o polski Lwów i 10. rocznicy nazwania szkoły ich imieniem.
- Konkursy recytatorskie mają zaszczepić miłość do słowa, słowa pisanego, do obcowania z poezją, a w naszej szkole jeszcze miłość do Lwowa. Przede wszystkim chcemy też upamiętnić małe Orlątka, które walczyły o Lwów. Część utworów, jak na przykład "Orlątko" powtarza się w konkursach, ale jednak nauczyciele, poloniści, wychowawcy próbują dotrzeć do wierszy innych, nowych, aby zaskoczyć zarówno uczestników oraz jury - mówi Agnieszka Graba, nauczycielka języka polskiego w Publicznej Szkole Podstawowej nr 11 im. Orląt Lwowskich w Opolu.

Natalia Jaworska do konkursu przygotowała utwór Zbigniewa Herberta pt. "Moje miasto". - Wiersz opowiada o drodze, jaką pan Zbigniew przeszedł i o uczuciach, jakie mu wtedy towarzyszyły. Taki konkurs to forma ciekawej lekcji języka polskiego - wyjaśnia uczennica. - Wiersze, które były dzisiaj mówione mogą nas wiele nauczyć. Sprawiają, że możemy więcej się o tym dowiedzieć, możemy poznać po prostu Orlęta Lwowskie i to jak żyli, jak walczyli, jaką mieli odwagę - dodaje Natalia Jaworska.

Uroczyste obchody Tygodnia Patrona Szkoły zakończy gra terenowa "W poszukiwaniu małych bohaterów".
Agnieszka Graba
Natalia Jaworska

Wiadomości z regionu

2019-01-16, godz. 17:00 Bartosz Kurek honorowym obywatelem Nysy. "Na dzisiaj tytuł nie mógł trafić do nikogo innego" Mistrz Europy i świata w siatkówce, a także dwukrotny olimpijczyk, Bartosz Kurek, został honorowym obywatelem Nysy. Decyzję o przyznaniu tytułu podjęli podcza ... » więcej 2019-01-16, godz. 16:43 I Ekumeniczne Polsko-Rumuńskie Sympozjum Liturgiczne w Opolu Za nami I Ekumeniczne Opolskie Sympozjum Liturgiczne pod hasłem 'Duch Święty w misteriach Kościoła'. Odbyło się ono na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opol ... » więcej 2019-01-16, godz. 15:10 Lekarze USK w Opolu ratują 50-latka z głębokiej hipotermii. Dzisiaj odłączają go od aparatury Mężczyzna trafił na OIOM Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w poniedziałek, gdy temperatura jego ciała spadła do 22 stopni, a serce pracowało tylko pod spe ... » więcej 2019-01-16, godz. 14:31 Okradli kiosk i salonik prasowy. Dwóm mężczyznom grozi do 10 lat więzienia Prudniccy policjanci z wydziału kryminalnego, zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 19 i 21 lat, którzy podejrzani są o napad na kiosk i salonik prasowy w Prudnik ... » więcej 2019-01-16, godz. 14:00 Czwartek dniem żałoby w Opolu. Opolanie wstrząśnięci wydarzeniami w Gdańsku Prezydent Arkadiusz Wiśniewski wydał stosowne rozporządzenie w tej sprawie. Początkowo żałoba miała obowiązywać w środę, ale data została zmieniona. » więcej 2019-01-16, godz. 13:43 Nysanin, który w Internecie namawiał do przestępstw i nienawiści, usłyszał zarzuty Publiczne pochwalanie i nawoływanie do popełnienia przestępstw oraz stosowanie gróźb wobec grupy osób, z uwagi na ich przynależność polityczną. Takie zarzuty ... » więcej 2019-01-16, godz. 12:01 Materiał wybuchowy zniszczył bankomat w Tułowicach. Trwa policyjne dochodzenie W nocy włamano się do jednego z bankomatów w Tułowicach. Do zdarzenia doszło na terenie jednego z dyskontów. Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że sprawcy z ... » więcej 2019-01-16, godz. 12:00 47 milionów złotych na ścieżki rowerowe w powiecie opolskim Za 47 milionów złotych powstaną w powiecie opolskim ścieżki rowerowe. Inwestycję prowadzi powiat opolski, a znaczną część pieniędzy - prawie 39 mln złotych - ... » więcej 2019-01-16, godz. 11:23 Szpital w Kędzierzynie-Koźlu przejmuje ratownictwo medyczne. Trzeba będzie kupić lub pożyczyć karetki Od 1 kwietnia to szpital, a nie prywatna firma, będzie odpowiadać za organizację ratownictwa medycznego. Oznacza to, że lecznice będą musiały wynająć lub kupi ... » więcej 2019-01-16, godz. 11:00 Dino ma się coraz lepiej. "Jesteśmy przygotowani do dalszej batalii o jego los" 'Dino ma się coraz lepiej. Lubi biegać, pływać, szkolić się, a najbardziej na świecie lubi być z człowiekiem. Jesteśmy przygotowani do dalszej batalii o jego ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »