Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-11-12, 19:45 Autor: Jan Poniatyszyn

Pieniędzy nie było, ale niespodzianek sporo. Co krył zabytkowy sejf w Prudniku?

Zawartość otwartych skrytek sejfu prudnickiego nadleśnictwa [zdj. Jan Poniatyszyn]
Zawartość otwartych skrytek sejfu prudnickiego nadleśnictwa [zdj. Jan Poniatyszyn]
Marek Cholewa przy sejfie prudnickiego nadleśnictwa [zdj. Jan Poniatyszyn]
Marek Cholewa przy sejfie prudnickiego nadleśnictwa [zdj. Jan Poniatyszyn]
Zawartość otwartych skrytek sejfu prudnickiego nadleśnictwa [zdj. Jan Poniatyszyn]
Zawartość otwartych skrytek sejfu prudnickiego nadleśnictwa [zdj. Jan Poniatyszyn]
Dokumenty z czasów niemieckich oraz powojennych znaleziono w sejfie prudnickiego nadleśnictwa. Są tam trzy skrytki, które nie były otwierane od ubiegłego wieku. Leśnicy mieli jedynie klucz do głównych drzwi sejfu, który był częściowo wykorzystywany w tajnej kancelarii tej instytucji. Jej nowy szef postanowił sprawdzić, co znajduje się w niedostępnych dotychczas schowkach.  
- W tym celu wynajęliśmy specjalistyczną firmę - mówi Marek Cholewa, nadleśniczy Nadleśnictwa Prudnik. – Przyjechał pan i w obecności nas oraz dyrektora lokalnego muzeum te skrytki zostały otwarte. Naszym oczom ukazały się niespodzianki. Jest sporo dokumentów niemieckojęzycznych datowanych na lata trzydzieste i czterdzieste ubiegłego wieku. W kolejnych skrytkach, które zostały otwarte pojawiły się dokumenty z lat pięćdziesiątych. To już były tajne dokumenty leśne dotyczące już nieistniejącego Nadleśnictwa Głuchołazy.

Z pobieżnej analizy zawartości sejfowych skrytek wynika, że jest to dokumentacja rolniczej kasy oszczędnościowej mieszkańców okolic Nysy. Znaleziono m.in. księgi rozliczeniowe, różne stemple i pieczęci oraz książkę telefoniczną rejencji opolskiej z danymi abonentów. W skrytkach nie było gotówki.

- Natomiast znalezione tam dokumenty z lat powojennych oddają klimat czasów, w których królował Urząd Bezpieczeństwa - mówi Andrzej Kwarciak, zastępca prudnickiego nadleśniczego. - Praktycznie każda informacja musiała przejść przez ten urząd i uważano, że są to sprawy tajemnicy służbowej, czy państwowej. Okazuje się, że to, ile opału poszło do sanatorium stanowiło tajemnicę prawie, że państwową. Obchody 22 lipca musiały być niezakłócone, a wszelkie próby zakłócenia były karane, że tak powiem głową.

Sejf prudnickiego nadleśnictwa wyprodukowała przedwojenna manufaktura z Wrocławia i ma on wartość zabytkową. Do Prudnika trafił najpewniej w drugiej połowie lat pięćdziesiątych, gdy reorganizowano lasy państwowe. Sejf ten poddany zostanie renowacji i nadal będzie pełnił dotychczasową funkcję. Natomiast znalezione tam dokumenty trafią do prudnickiego muzeum.
Marek Cholewa
Andrzej Kwarciak

Kultura i rozrywka

2019-11-19, godz. 22:40 Opolska Jesień Literacka: Olga Boznańska oczami Angeliki Kuźniak [ZDJĘCIA] Olga Boznańska, wybitna polska malarka stała się główną bohaterką wtorkowego (19.11) spotkania autorskiego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Postać artystki… » więcej 2019-11-19, godz. 18:00 Wołczyńska biblioteka ma 70 lat. "Nas nie dotyczą słabnące statystyki dotyczące czytelnictwa" 70-lecie świętuje Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Wołczynie. To czas rozmów i wspomnień, jak było kiedyś oraz jak jest dzisiaj. » więcej 2019-11-19, godz. 15:30 Odmówili współpracy z Niemcami. Wystawa o niewoli żołnierzy włoskich w CMJW '600.000 razy Nie - historia internowanych żołnierzy włoskich w Polsce' - to jest tytuł wystawy w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu. Ukazano losy włoskich… » więcej 2019-11-19, godz. 07:22 Eurowizja Junior ruszyła [ZDJĘCIA] Konkurs Eurowizji Junior oficjalnie otwarty w Teatrze Śląskim w Katowicach. Tegoroczna impreza po raz pierwszy jest organizowana przez Telewizję Polską. Dzięki… » więcej 2019-11-19, godz. 07:19 Urszula Zajączkowska o niezwykłości świata roślin na 17. Opolskiej Jesieni Literackiej [ZDJĘCIA] 'Patyki, badyle', edukacja przyrodnicza i niezwykłość świata roślin były tematem siódmego (18.11) dnia 17. Opolskiej Jesieni Literackiej w Miejskiej Bibliotece… » więcej 2019-11-18, godz. 16:30 "Póki na to czas" i Andrzej Krzywy w Małej Akademii Piosenki Andrzej Krzywy był dziś (18.11) w poniedziałek gościem Małej Akademii Piosenki w Opolu. Najmłodsi mogli posłuchać jego piosenek i porozmawiać z artystą w Muzeum… » więcej 2019-11-18, godz. 08:00 "Patyki, badyle". Kolejne spotkanie autorskie 17. Opolskiej Jesieni Literackiej Urszula Zajączkowska będzie bohaterką poniedziałkowego (18.11) spotkania autorskiego w ramach 17. Opolskiej Jesieni Literackiej, organizowanej przez Miejską Bibliotekę… » więcej 2019-11-17, godz. 23:12 Rozśpiewany finał "Spotkania z muzyką klasyczną" w Gogolinie [ZDJĘCIA] Przekrojowy repertuar od baroku po romantyzm, zabrzmiał podczas finałowego (17.11) koncertu realizowanego w ramach cyklu 'Spotkanie z muzyką klasyczną'. Na scenie… » więcej 2019-11-17, godz. 20:21 "Teatr. Poczuj to". Warsztaty teatralne dla dzieci Opolski Teatr Lalki i Aktora po raz kolejny zaprosił dzieci do swojej placówki, aby młodzi widzowie poznali teatr od kuchni. Warsztaty 'Multikreacje' przyciągnęły… » więcej 2019-11-17, godz. 16:36 Filharmonia: Francja-elegancja i dużo muzycznej zabawy. Za nami drugi koncert rodzinny [ZDJĘCIA] Hymn państwowy, najbardziej charakterystyczne melodie i instrumenty - to elementy, dzięki którym mali melomani poznają kulturę muzyczną kolejnych państw w ramach… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »