Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-06-17, 14:51 Autor: Monika Matuszkiewicz-Biel

"Zmiany w szkolnictwie muszą nastąpić". Minister nauki w Opolu [ZDJĘCIA]

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek na spotkaniu ze studentami opolskich uczelni. [fot. Sławomir Mielnik]
Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek na spotkaniu ze studentami opolskich uczelni. [fot. Sławomir Mielnik]
Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek na spotkaniu ze studentami opolskich uczelni. [fot. Sławomir Mielnik]
Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek na spotkaniu ze studentami opolskich uczelni. [fot. Sławomir Mielnik]
Rozmowy na temat projektu nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym, kwestia finansowania badań naukowych i wynagrodzeń pracowników - to główne tematy, jakie zostały poruszone podczas spotkania ministra nauki i szkolnictwa wyższego Dariusza Wieczorka z władzami opolskich uczelni.
Jak przekazał minister Wieczorek takie spotkania realizuje w całej Polsce. Celem jest poznanie oczekiwań naukowców, wykładowców, społeczności akademickiej.

- Jedno jest pewne i pan rektor też na to zwracał uwagę, że jesteście środowiskiem, które wokół ma wielkie ośrodki akademickie, z którymi de facto musicie konkurować i zabiegać o studenta, ale naprawdę gratuluje wszystkim uczelniom, bo świetnie wam to wychodzi. Jak obserwuje wyniki i to wszystko, co tutaj się dzieje, ale to też pokazuje, jak sytuacja się zmienia. Też dyskutowaliśmy o tym, o czym pani wojewoda sygnalizowała, problem studentów zagranicznych, bo to też jest istotna sprawa.

- Bez wątpienia te zmiany w szkolnictwie wyższym muszą nastąpić, choć nie ukrywam, że jest to długi i skomplikowany proces - dodaje profesor Marek Masnyk, rektor Uniwersytetu Opolskiego.

- To dotyczy generalnie procesu jakości kształcenia, który musi nabrać zupełnie innego charakteru, opisanego dobrze w ustawie prawo o szkolnictwie wyższym. Myśmy mówili też o naszych wewnętrznych problemach dotyczących właśnie środowiska opolskiego, bo jesteśmy dość specyficznym regionem. Konkurencja jest ogromna, więc zrobić, żeby tych najlepszych zatrzymać u siebie.

- Obecnie mamy zbyt mało studentów, niestety demografia ma tu dużo do powiedzenia - podkreśla profesor Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej.

- Pan minister optuje za tym, żeby łączyć uczelnie, ale też w konkretnych, określonych warunkach, żeby podobne uczelnie, o podobnym profilu i to ma sens. Natomiast nie ma sensu w przypadku mniejszych uczelni z większą. Aby to kształcenie było rzeczywiście na wysokim poziomie, to my nie możemy konkurować o studentów, bo to niejednokrotnie odbywa się kosztem jakości.

- Podczas spotkania wskazałam na problemy, z którymi jako małe województwo się borykamy - zaznacza Monika Jurek, wojewoda opolska.

- Nasi rektorzy i nasze uczelnie muszą naprawdę dwukrotnie jakby intensyfikować swoje działania chociażby dlatego, żeby postarać się o tego studenta, który przyjedzie do Opola albo w nim pozostanie, aby nie odjechał do ościennych ośrodków, ale również pozostanie tu nie tylko na studiach, a po ich zakończeniu również.

- Dialog ze środowiskami akademickimi jest bardzo ważny. To, co najważniejsze, co temu przyświeca, to świadomość, jak istotna jest rola rozwoju nauki - mówi Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek regionu.

- Powiązania nauki z biznesem. Wiedza o tym, że dzięki nauce zapewnimy rozwój i bezpieczeństwo nie tylko regionu, kraju, ale myślę, że całej Unii Europejskiej. To wszystko bardzo wyraźnie wybrzmiało, za to dziękuje i jestem przekonana, że będziemy cały czas w tym ciągłym dialogu.

Dodajmy, że po rozmowach z władzami uczelni, minister spotkał się również z opolskimi studentami.
Dariusz Wieczorek
prof. Marek Masnyk
prof. Marcin Lorenc
Monika Jurek
Zuzanna Donath-Kasiura

Wiadomości z regionu

2024-07-19, godz. 19:14 Amerykańskie ciężarówki ozdobą Master Truck Show. "Te samochody mają duszę" [ZDJĘCIA] Dużym zainteresowaniem cieszą się amerykańskie ciężarówki na 20. Master Truck Show w Polskiej Nowej Wsi Obok Opola. Wyróżnia je przede wszystkim wydłużony… » więcej 2024-07-19, godz. 19:00 Kędzierzyn-Koźle z Reńską Wsią połączy ścieżka rowerowa 2 miliony złotych będzie kosztować budowa nowej ścieżki rowerowej, która połączy Koźle (od stadionu przy ul. Chrobrego) z Większycami, gdzie będzie… » więcej 2024-07-19, godz. 17:21 "Kropka" na znaczku pocztowym. Głuchołazy promują miasto i festiwal piosenki turystycznej Gratką dla filatelistów jest okolicznościowy znaczek wydany przez Pocztę Polską w Głuchołazach. Promuje on trwający w tym mieście XVI Międzynarodowy… » więcej 2024-07-19, godz. 16:38 Śmiertelny wypadek w Kobylej Górze. Nie żyje rowerzysta Do śmiertelnego w skutkach wypadku drogowego doszło w Kobylej Górze. Nie żyje rowerzysta. » więcej 2024-07-19, godz. 16:03 Samowola budowlana jest, ale... poza obszarem stanowiska archeologicznego. Cd. sprawy podwórka w Prudniku Sprawca samowoli budowlanej w Prudniku nie naruszył przepisów ustawy o ochronie zabytków. Mieszkaniec kamienicy przy ul. Klasztornej na własny koszt remontował… » więcej 2024-07-19, godz. 15:01 Woda z wodociągu w Białej nie nadaje się do spożycia. Beczkowozy wysłane w teren Prudnicki sanepid przestrzega. W wodzie z wodociągu w Białej ujawniono bakterii grupy coli i Escherichia coli oraz paciorkowców kałowych. » więcej 2024-07-19, godz. 14:34 Jubileuszowy "zlot piękności" w Polskiej Nowej Wsi. To Master Truck Show [ZDJĘCIA] Setki tuningowanych ciężarówek powoli meldują się na lotnisku w Polskiej Nowej Wsi obok Opola, gdzie startuje 20. edycja Master Truck Show. Jubileuszowy zlot… » więcej 2024-07-19, godz. 13:57 Kolejny Ukrainiec "odwieziony" do ojczyzny Funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali w Nysie Ukraińca, który naruszał porządek publiczny w Polsce. 26-latek został skazany… » więcej 2024-07-19, godz. 12:52 Festiwal Colours of Ostrava to nie tylko święto muzyki 21. edycja festiwalu Colours of Ostrava to nie tylko impreza dla miłośników muzyki, która oczywiście jest najważniejsza ale to także okazja do prezentacji… » więcej 2024-07-19, godz. 12:15 "SIM Opolskie jest jak miś od Barei". Arkadiusz Wiśniewski gościem Radia Opole Prezydent Opola krytykuje w Porannej Rozmowie Radia Opole spółkę, która miała budować tanie mieszkania, a - jak mówi - kupuje luksusowe auta. Arkadiusz… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »