Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-11-09, 15:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Łamiące się świerki stanowią zagrożenie w Górach Opawskich

Spustoszenia spowodowane przez kornika w drzewostanie Gór Opawskich [zdj. Jan Poanityszyn]
Spustoszenia spowodowane przez kornika w drzewostanie Gór Opawskich [zdj. Jan Poanityszyn]
Niebezpiecznie jest w rezerwacie przyrody „Cicha Dolina” na terenie Parku Krajobrazowego Góry Opawskie. Zagrożeniem są tam uschnięte świerki, które zniszczył kornik. Rezerwat ten znajduje się pod jurysdykcją Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Dotychczas nie było jej zgody na usuwanie chorych drzew, kiedy w okolicy prowadzono masową wycinkę świerka zaatakowanego przez szkodnika.
- Po śmierci ten gatunek drzewa jest jeszcze w stanie stać przez trzy lat - mówi obrazowo Marek Cholewa, nadleśniczy Nadleśnictwa Prudnik. – Potem następują procesy gnilne, osłabienie systemu korzeniowego. Obserwujemy, że w sposób niekontrolowany przy każdym silniejszym podmuchu wiatru te świerki się łamią bądź wywracają. W porozumieniu z RDOŚ uzgodniliśmy, że w najbliższym czasie będziemy wycinać drzewa, które zagrażają bezpieczeństwu wzdłuż szlaków turystycznych i ciągów komunikacyjnych.

Rozpoczyna się długi, świąteczny listopadowy weekend i zapewne wielu turystów teraz i w kolejnych tygodniach odwiedzi masyw Biskupiej Kopy. Prudnickie nadleśnictwo apeluje, aby unikać zielonego szlaku w „Cichej Dolinie” i wybierać alternatywne trasy. Martwe świerki w tej części Gór Opawski wycięte mają zostać do końca roku.
Marek Cholewa

Wiadomości z regionu

2019-01-19, godz. 20:00 W niedzielę wybory uzupełniające w Turawie. Chodzi o dwa miejsca w radzie gminy Czwórka kandydatów powalczy w niedzielę (20.01) o dwa miejsca w Radzie Gminy Turawa. Wybory uzupełniające dotyczą okręgu numer 6 i numer 14. » więcej 2019-01-19, godz. 19:00 Mieszkańcy wiosek wybierają sołtysów. Coraz częściej tę funkcję sprawują kobiety W prawie wszystkich gminach rozpoczęły się już zebrania wiejskie, w czasie których wybierani są nowi sołtysi i rady sołeckie. Po raz pierwszy przedstawiciele ... » więcej 2019-01-19, godz. 18:00 Politycy powinni zaprzestać mowy nienawiści - uważają opolscy samorządowcy Tragiczna śmierć Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska jest wstrząsem również dla opolskich samorządowców. Mówili o tym w sobotniej (19.01) Samorządowej Loży R ... » więcej 2019-01-19, godz. 16:23 W nocy z soboty na niedzielę możliwa gołoledź W nocy z soboty na niedzielę może być ślisko na drogach. Według komunikatu Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej temperatura będzie wahać się od zera do ... » więcej 2019-01-19, godz. 15:45 Są pieniądze, niedługo ruszy przebudowa rynku w Strzeleczkach Gdy pogoda pozwoli, to rozpoczną się prace przy drugim etapie rewitalizacji rynku w Strzeleczkach. Gminie udało się pozyskać na ten cel 300 tysięcy złotych. » więcej 2019-01-19, godz. 15:36 Jak reagować na niebezpieczeństwo? Radzi były dowódca opolskich antyterrorystów - Takie sytuacje, jak ta w Gdańsku, będą się niestety zdarzały przez brutalizację życia. My coraz więcej zaczynamy hejtować, używać wulgaryzmów, pokazywać swo ... » więcej 2019-01-19, godz. 12:59 Młodzi lecą do Panamy na Światowe Dni Młodzieży Młodzi ludzie z diecezji opolskiej są już w drodze na Światowe Dni Młodzieży w Panamie. Lecą, aby spotkać się z Ojcem Świętym i poczuć jedność kościoła katoli ... » więcej 2019-01-19, godz. 12:10 Żałoba po tragedii w Gdańsku: "Ciężej na sercu" mówią opolanie [AKTUALIZACJA] Rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe zamordowanego podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. W całym kraju o ... » więcej 2019-01-19, godz. 11:18 W tym roku zostanie zakończona rewitalizacja centrum Jemielnicy W tym roku zaplanowano już ostatnie prace w związku z rewitalizacją zabytkowego centrum Jemielnicy. W poprzednich latach udało się odrestaurować stary spichle ... » więcej 2019-01-19, godz. 10:56 Żegnają Pawła Adamowicza i sprzeciwiają się przemocy i nienawiści Od wczoraj trwa żałoba narodowa w związku z tragiczną śmiercią prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Flagi są opuszczone do połowy także we wszystkich miastach ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »