Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-09-30, 10:39 Autor: Katarzyna Zawadzka

Wystawa za wystawą... Trwa 8. Opolski Festiwal Fotografii

8. Opolski Festiwal Fotografii otwarty [fot. Katarzyna Zawadzka]
8. Opolski Festiwal Fotografii otwarty [fot. Katarzyna Zawadzka]
Konstancja Nowina Konopka [fot. Katarzyna Zawadzka]
Konstancja Nowina Konopka [fot. Katarzyna Zawadzka]
8. Opolski Festiwal Fotografii - kolejne wernisaże [fot. Katarzyna Zawadzka]
8. Opolski Festiwal Fotografii - kolejne wernisaże [fot. Katarzyna Zawadzka]
5 wystaw w Muzeum Śląska Opolskiego i jedną w Galerii Aneks otwarto w sobotę (29.09) w ramach 8. Opolskiego Festiwalu Fotografii w Opolu. Na jednej z ekspozycji możemy oglądać prace filmowca i dokumentalisty, Bogdana Dziworskiego. Pokazane w Opolu prace należą do kanonu polskiej fotografii powojennej. Ukazują życie mieszkańców Łodzi i Warszawy.
- Zaczynałem od fotografii. Dopiero później zacząłem robić filmy - mówi Dziworski. - Jest to niezbędny element dojścia do takiego stopnia wtajemniczenia do filmu. Ponadto jest on dość tani, bo nie wyrzucamy pieniędzy w produkcje, tylko lokujemy nasze pieniądze w taśmie negatywowej, a teraz przy aparatach cyfrowych nic to nie kosztuje, a jednocześnie możemy sobie wyostrzyć spojrzenie - dodaje.

W Muzeum Śląska Opolskiego swoją wystawę otworzyła także Konstancja Nowina Konopoka. Swój cykl zatytułowała "1001 złych uczynków".

- To jest historia, która powstała pięć lat temu - mówi autorka. - To jest historia pięciu chłopców, których spotkałam na jednym z osiedli w Zabrzu. Dla wielu osób była to mało bezpieczna dzielnica, uważana za jedną z gorszych. To co urzekło mnie w tych chłopcach, to ich świat, w którym żyli i dzieciństwo, które było limitowane jedynie ich wyobraźnią - dodaje.

W niedzielę (30.09) w ramach festiwalu fotografii zaplanowano oprowadzenie kuratorskie po wystawach w Muzeum Śląska Opolskiego. Ekspozycje będzie można oglądać razem z artystą fotografikiem Markiem Szyrykiem. Początek zwiedzania o godz. 12:00.
Bogdan Dziworski
Konstancja Nowina Konopka

Kultura i rozrywka

2019-11-13, godz. 18:45 Spotkanie poetyckie w ramach Tygodnia Kultury Niebanalnej W Opolu trwa Tydzień Kultury Niebanalnej 2019. Młodzieżowy Dom Kultury przygotował szereg imprez: koncerty, wystawy, prezentacje teatralne, filmowe i spotkania… » więcej 2019-11-13, godz. 16:23 Mniejszość Niemiecka będzie pokazywała swoje największe wartości. Rusza kampania 'Mniejszość Niemiecka ma wartość' - to nowa kampania przygotowana przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim. Jej celem jest przedstawienie… » więcej 2019-11-13, godz. 14:28 Rusza jubileuszowy XXX Najazd Poetów na Zamek Piastów Śląskich w Brzegu Tegoroczna impreza rozpocznie się oficjalnie w czwartek (14.10) w Collegium Maius Muzeum Uniwersytetu Opolskiego międzynarodowym spotkaniem literatów. » więcej 2019-11-13, godz. 07:15 Ryszard Krynicki głównym bohaterem czwartego dnia 17. Opolskiej Jesieni Literackiej [ZDJĘCIA, AUDIO] 'Milczenie, nicość, język' - pod takim hasłem odbyło się wtorkowe (12.11) spotkanie autorskie z Ryszardem Krynickim, poetą, tłumaczem i wydawcą, uznawanym za jednego… » więcej 2019-11-12, godz. 11:30 Głogówek: zaśpiewają na patriotyczną nutę Festiwal Pieśni Patriotycznej organizowany jest w Głogówku. Adresowany jest do uczestników w wieku od przedszkolnego po szkoły średnie. Podczas tej imprezy wystąpi… » więcej 2019-11-12, godz. 08:30 W Brzegu otwarto wystawę poświęconą życiu na kresach. "To jedna z niewielu prób zaprezentowania tej tematyki" [ZDJĘCIA] W Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu można oglądać wyjątkową wystawę poświęconą dawnym ziemiom Rzeczpospolitej. 'Kresy. Ocalone wspomnienia' to zbiór ponad tysiąca… » więcej 2019-11-12, godz. 07:30 Filharmonia: perły polskiej literatury muzycznej zabrzmiały w dniu Narodowego Święta Niepodległości Dwugodzinna uczta muzyczna kilkukrotnie przerywana oklaskami i owacje na stojąco - tak świętowano 101. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę w Filharmonii… » więcej 2019-11-11, godz. 21:15 Dzieci wcielały się w dziennikarzy radiowych, robiąc wywiady o momentach przełomowych dla polskiej niepodległości [ZDJ… Dzieci, ich rodzice oraz seniorzy spotkali się dziś (11.11) w Radiu Opole podczas audycji 'Przy świątecznym stole'. To było podsumowanie projektu 'Niepodległość… » więcej 2019-11-11, godz. 16:30 Radosne śpiewanie, żeby uczcić niepodległość Po raz pierwszy w nowo otworzonym Muzeum Ziemi Kozielskiej zabrzmiały pieśni i piosenki patriotyczne śpiewane przez mieszkańców miasta. W muzycznym spotkaniu udział… » więcej 2019-11-10, godz. 23:39 Klasyczna uczta szykuje się 11 listopada w Filharmonii Opolskiej Maliszewski, Wieniawski i Stojowski - to nazwiska kompozytorów, których dzieła zabrzmią podczas świątecznego (11.11) koncertu w Filharmonii Opolskiej. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »