Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-09-30, 10:39 Autor: Katarzyna Zawadzka

Wystawa za wystawą... Trwa 8. Opolski Festiwal Fotografii

8. Opolski Festiwal Fotografii otwarty [fot. Katarzyna Zawadzka]
8. Opolski Festiwal Fotografii otwarty [fot. Katarzyna Zawadzka]
Konstancja Nowina Konopka [fot. Katarzyna Zawadzka]
Konstancja Nowina Konopka [fot. Katarzyna Zawadzka]
8. Opolski Festiwal Fotografii - kolejne wernisaże [fot. Katarzyna Zawadzka]
8. Opolski Festiwal Fotografii - kolejne wernisaże [fot. Katarzyna Zawadzka]
5 wystaw w Muzeum Śląska Opolskiego i jedną w Galerii Aneks otwarto w sobotę (29.09) w ramach 8. Opolskiego Festiwalu Fotografii w Opolu. Na jednej z ekspozycji możemy oglądać prace filmowca i dokumentalisty, Bogdana Dziworskiego. Pokazane w Opolu prace należą do kanonu polskiej fotografii powojennej. Ukazują życie mieszkańców Łodzi i Warszawy.
- Zaczynałem od fotografii. Dopiero później zacząłem robić filmy - mówi Dziworski. - Jest to niezbędny element dojścia do takiego stopnia wtajemniczenia do filmu. Ponadto jest on dość tani, bo nie wyrzucamy pieniędzy w produkcje, tylko lokujemy nasze pieniądze w taśmie negatywowej, a teraz przy aparatach cyfrowych nic to nie kosztuje, a jednocześnie możemy sobie wyostrzyć spojrzenie - dodaje.

W Muzeum Śląska Opolskiego swoją wystawę otworzyła także Konstancja Nowina Konopoka. Swój cykl zatytułowała "1001 złych uczynków".

- To jest historia, która powstała pięć lat temu - mówi autorka. - To jest historia pięciu chłopców, których spotkałam na jednym z osiedli w Zabrzu. Dla wielu osób była to mało bezpieczna dzielnica, uważana za jedną z gorszych. To co urzekło mnie w tych chłopcach, to ich świat, w którym żyli i dzieciństwo, które było limitowane jedynie ich wyobraźnią - dodaje.

W niedzielę (30.09) w ramach festiwalu fotografii zaplanowano oprowadzenie kuratorskie po wystawach w Muzeum Śląska Opolskiego. Ekspozycje będzie można oglądać razem z artystą fotografikiem Markiem Szyrykiem. Początek zwiedzania o godz. 12:00.
Bogdan Dziworski
Konstancja Nowina Konopka

Kultura i rozrywka

2019-02-16, godz. 19:13 "Pieśni wracają do domu". Po ponad stu latach znów zabrzmią na Śląsku Ostatnio słyszano je na Opolszczyźnie ponad 100 lat temu, dziś zostaną odtworzone na nowo. Mowa o zachowanych, ludowych archiwaliach dźwiękowych na Śląsku. » więcej 2019-02-16, godz. 15:10 W nyskim muzeum zaprezentowano miecze z brązu. Niektóre mają ponad 3,5 tysiąca lat Od dziś (15.02) w nyskim muzeum można oglądać wyjątkową wystawę przedstawiająca dawną broń. Najstarsze eksponaty pochodzą sprzed ponad trzech tysięcy lat. » więcej 2019-02-16, godz. 09:30 Książkowe atrakcje nie tylko dla dzieci w MBP w Opolu 'Sobotę z mamą i tatą' oraz 'Giełdę kultury nad Młynówką' organizuje dziś Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu. » więcej 2019-02-15, godz. 21:00 Znają się na kulturze i historii Czech. Nagrodzono laureatów konkursu wiedzy o Republice Czeskiej Dziś (15.02) na uroczystej gali w Miejskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Opolu nagrodzono laureatów konkursu wiedzy o Republice Czeskiej. W tym roku tema ... » więcej 2019-02-15, godz. 20:00 Teatr Telewizji poszukuje nastoletnich aktorów. W Nysie odbędzie się casting do spektaklu "Orlęta lwowskie" W najbliższą niedzielę i poniedziałek w Nysie będzie można sprawdzić swoje umiejętności aktorskie. W siedzibie domu kultury odbędzie się casting do ról w Teat ... » więcej 2019-02-15, godz. 14:36 O historycznych źródłach dźwiękowych folkloru w Muzeum Śląska Opolskiego. W programie konferencja i koncert 'Pieśni wracają do domu' pod takim hasłem planowane jest przedsięwzięcie, podczas którego zabrzmią najstarsze polskie nagrania muzyki ludowej na Śląsku. To wy ... » więcej 2019-02-15, godz. 11:45 Otmuchów sprzed prawie stu lat na wystawie W siedzibie otmuchowskiej informacji turystycznej będzie można przenieść się w czasie do lat 20. i 30. ubiegłego wieku i zobaczyć jak wyglądały wówczas ulice ... » więcej 2019-02-15, godz. 11:22 Rozstrzygnięto konkurs na film zachęcający obcokrajowców do odwiedzenia Polski W ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Szkoła Języków Obcych Optima w Opolu i Biuro Podróży Almatur w Opolu ogłosiły konkurs na na ... » więcej 2019-02-15, godz. 09:30 Nyskie muzeum zaprasza na wystawę poświęconą sześciu wyjątkowym mieczom '(Nie)znana historia. Miecz z Kielczy' - to tytuł wystawy, którą od dzisiaj (15.02) można oglądać w nyskim muzeum. Oprócz tytułowego eksponatu, zaprezentowany ... » więcej 2019-02-15, godz. 09:30 Zaśpiewaj, namaluj lub napisz wiersz! Ruszyły zgłoszenia do IX Festiwalu Wartości w Bieńkowicach Soliści i grupy muzyczne mogą już zgłaszać się do IX Festiwalu Pozytywnych Wartości im. bł. Marii Luizy Merkert. Przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych, ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »