Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-09-28, 22:00 Autor: Katarzyna Zawadzka

8. Opolski Festiwal Fotografii otwarty. Za nami pierwsze wernisaże

8. Opolski Festiwal Fotografii otwarty [fot. Katarzyna Zawadzka]
8. Opolski Festiwal Fotografii otwarty [fot. Katarzyna Zawadzka]
8. Opolski Festiwal Fotografii otwarty [fot. Katarzyna Zawadzka]
8. Opolski Festiwal Fotografii otwarty [fot. Katarzyna Zawadzka]
8. Opolski Festiwal Fotografii otwarty [fot. Katarzyna Zawadzka]
8. Opolski Festiwal Fotografii otwarty [fot. Katarzyna Zawadzka]
8. Opolski Festiwal Fotografii otwarty [fot. Katarzyna Zawadzka]
8. Opolski Festiwal Fotografii otwarty [fot. Katarzyna Zawadzka]
Wystartował 8. Opolski Festiwal Fotografii! Wydarzenie rozpoczęło otwarcie czterech wystaw w Miejskiej Bibliotece Publicznej i jednej w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu. Przez niemal cały październik stolicę regionu będą odwiedzać twórcy fotografii z całej Polski.
- "Wolność widzenia" to hasło przyświeca nam w tym roku i pozwala na bardzo szeroki dobór artystów, których prace pokazujemy - mówi Michał Grocholski z Fundacji 2.08. - Dla twórców, których wybraliśmy, temat wolności w tym, jak oni pokazują fotografię jest bardzo istotny po kątem zarówno reporterskim, gdzie mamy zdjęcia Konstancji Nowiny Konopki i Agaty Grzybowskiej, którzy mówią o wolności człowieka w świecie, możemy też mówić o swobodzie podejścia do tematu krajobrazu na innych wystawach, gdzie jest krajobraz górski lub miasta, jak również zdjęcie uliczne i wolne spojrzenie na otaczający nas świat - dodaje.

Jedna z otwartych dziś (28.09) wystaw w opolskiej MBP nosi tytuł "Pseudologia Fantastica". Autorem jest Jakub Wawrzyniak, laureat konkursu dla młodych twórców pt. "Pokaż się!".

- Moje prace opowiadają o mitach, które sami tworzymy - mówi artysta. - To są mity, które tworzy każdy z nas. "Pseudologia Fantastica" odnosi się bezpośrednio do pojęcia medycznego, określa pewien stan czy też schorzenie psychiczne. Jest inaczej określana terminem mitomani czy kłamstwa patologicznego. Ja starałem się zreinterpretować to pojęcie, odnosząc je do obszaru ludzkiej tożsamości, ponieważ każdy z nas pielęgnuje pewne historie, które się nie wydarzyły. To jest wystawa o tym, jak pielęgnujemy historie, które nigdy się nie wydarzyły - dodaje.

W sobotę (29.09) kolejne wydarzenia w ramach Opolskiego Festiwalu Fotografii. O godz. 16:00 w Galerii Aneks przy placu Teatralnym otwarcie wystawy "Wobec Józefa R", która nawiązuje do twórczości Józefa Robakowskiego. O godz. 17:00 gościem Muzeum Śląska Opolskiego będzie między innymi Bogdan Dziworski - ceniony dokumentalista filmowy.
Michał Grocholski
Jakub Wawrzyniak

Kultura i rozrywka

2019-11-18, godz. 16:30 "Póki na to czas" i Andrzej Krzywy w Małej Akademii Piosenki Andrzej Krzywy był dziś (18.11) w poniedziałek gościem Małej Akademii Piosenki w Opolu. Najmłodsi mogli posłuchać jego piosenek i porozmawiać z artystą w Muzeum… » więcej 2019-11-18, godz. 08:00 "Patyki, badyle". Kolejne spotkanie autorskie 17. Opolskiej Jesieni Literackiej Urszula Zajączkowska będzie bohaterką poniedziałkowego (18.11) spotkania autorskiego w ramach 17. Opolskiej Jesieni Literackiej, organizowanej przez Miejską Bibliotekę… » więcej 2019-11-17, godz. 23:12 Rozśpiewany finał "Spotkania z muzyką klasyczną" w Gogolinie [ZDJĘCIA] Przekrojowy repertuar od baroku po romantyzm, zabrzmiał podczas finałowego (17.11) koncertu realizowanego w ramach cyklu 'Spotkanie z muzyką klasyczną'. Na scenie… » więcej 2019-11-17, godz. 20:21 "Teatr. Poczuj to". Warsztaty teatralne dla dzieci Opolski Teatr Lalki i Aktora po raz kolejny zaprosił dzieci do swojej placówki, aby młodzi widzowie poznali teatr od kuchni. Warsztaty 'Multikreacje' przyciągnęły… » więcej 2019-11-17, godz. 16:36 Filharmonia: Francja-elegancja i dużo muzycznej zabawy. Za nami drugi koncert rodzinny [ZDJĘCIA] Hymn państwowy, najbardziej charakterystyczne melodie i instrumenty - to elementy, dzięki którym mali melomani poznają kulturę muzyczną kolejnych państw w ramach… » więcej 2019-11-17, godz. 14:42 "Na dwa Głosy" po raz ostatni Po sześciu latach, cykl koncertów 'Na dwa głosy' będzie miał ostatnią odsłonę. Dziś ostatni już duet zaśpiewa w Klubie Muzycznym Filharmonii Opolskiej. » więcej 2019-11-17, godz. 12:48 Filharmonia Opolska: przed nami druga odsłona rodzinnych spotkań z muzyką Muzyczna uczta dla małych i dużych, zagadki, piosenki i ciekawostki ze świata klasyki, a wszystko to w żartobliwej konwencji okraszonej multimedialnymi dodatkami… » więcej 2019-11-17, godz. 11:00 Mieszkańcy Gogolina znów przekonają się, że "klasyka nie gryzie" Przed nami finałowe 'Spotkanie z muzyką klasyczną' czyli ostatni z trzech koncertów (09.11, 10.11, 17.11) organizowanych z myślą o mieszkańcach gminy Gogolin… » więcej 2019-11-17, godz. 08:46 Dwa artystyczne spojrzenia na Bogotę [ZDJĘCIA] Po raz pierwszy w Loft Gallery swoje zdjęcia pokazuje dwóch fotografików. Tym razem są to wykładowcy Szkoły Filmowej w Łodzi. Na wystawie zatytułowanej 'W krainie… » więcej 2019-11-16, godz. 18:20 Wiarą i muzyczną pasją chcą się dzielić z innymi. Chór św. Franciszka zaśpiewa w niedzielę w Opolu Różni ich wiek i wykształcenie, łączy wspólna pasja do śpiewania. Chór św. Franciszka, który w tym roku obchodzi 12-lecie swego istnienia, wystąpi podczas niedzielnej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »