Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-09-28, 22:00 Autor: Katarzyna Zawadzka

8. Opolski Festiwal Fotografii otwarty. Za nami pierwsze wernisaże

8. Opolski Festiwal Fotografii otwarty [fot. Katarzyna Zawadzka]
8. Opolski Festiwal Fotografii otwarty [fot. Katarzyna Zawadzka]
8. Opolski Festiwal Fotografii otwarty [fot. Katarzyna Zawadzka]
8. Opolski Festiwal Fotografii otwarty [fot. Katarzyna Zawadzka]
8. Opolski Festiwal Fotografii otwarty [fot. Katarzyna Zawadzka]
8. Opolski Festiwal Fotografii otwarty [fot. Katarzyna Zawadzka]
8. Opolski Festiwal Fotografii otwarty [fot. Katarzyna Zawadzka]
8. Opolski Festiwal Fotografii otwarty [fot. Katarzyna Zawadzka]
Wystartował 8. Opolski Festiwal Fotografii! Wydarzenie rozpoczęło otwarcie czterech wystaw w Miejskiej Bibliotece Publicznej i jednej w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu. Przez niemal cały październik stolicę regionu będą odwiedzać twórcy fotografii z całej Polski.
- "Wolność widzenia" to hasło przyświeca nam w tym roku i pozwala na bardzo szeroki dobór artystów, których prace pokazujemy - mówi Michał Grocholski z Fundacji 2.08. - Dla twórców, których wybraliśmy, temat wolności w tym, jak oni pokazują fotografię jest bardzo istotny po kątem zarówno reporterskim, gdzie mamy zdjęcia Konstancji Nowiny Konopki i Agaty Grzybowskiej, którzy mówią o wolności człowieka w świecie, możemy też mówić o swobodzie podejścia do tematu krajobrazu na innych wystawach, gdzie jest krajobraz górski lub miasta, jak również zdjęcie uliczne i wolne spojrzenie na otaczający nas świat - dodaje.

Jedna z otwartych dziś (28.09) wystaw w opolskiej MBP nosi tytuł "Pseudologia Fantastica". Autorem jest Jakub Wawrzyniak, laureat konkursu dla młodych twórców pt. "Pokaż się!".

- Moje prace opowiadają o mitach, które sami tworzymy - mówi artysta. - To są mity, które tworzy każdy z nas. "Pseudologia Fantastica" odnosi się bezpośrednio do pojęcia medycznego, określa pewien stan czy też schorzenie psychiczne. Jest inaczej określana terminem mitomani czy kłamstwa patologicznego. Ja starałem się zreinterpretować to pojęcie, odnosząc je do obszaru ludzkiej tożsamości, ponieważ każdy z nas pielęgnuje pewne historie, które się nie wydarzyły. To jest wystawa o tym, jak pielęgnujemy historie, które nigdy się nie wydarzyły - dodaje.

W sobotę (29.09) kolejne wydarzenia w ramach Opolskiego Festiwalu Fotografii. O godz. 16:00 w Galerii Aneks przy placu Teatralnym otwarcie wystawy "Wobec Józefa R", która nawiązuje do twórczości Józefa Robakowskiego. O godz. 17:00 gościem Muzeum Śląska Opolskiego będzie między innymi Bogdan Dziworski - ceniony dokumentalista filmowy.
Michał Grocholski
Jakub Wawrzyniak

Kultura i rozrywka

2019-02-20, godz. 08:30 Piąty film o Opolu. Pokazuje trudny okres dla mieszkańców i miasta Opolska Fundacja Filmowa OFFilm zaprezentowała mieszkańcom Opola kolejny, piąty już film z cyklu 'Opole, miasto legend i tajemnic'. Ten odcinek nisi tytuł 'Z ... » więcej 2019-02-19, godz. 22:30 Stań się twórcą wystawy "odzyskanego" Opola. Podziel się zdjęciami i pamiątkami z lat 1945-1950 Opolanie mogą stać się twórcami wystawy, która będzie nawiązywać do lat 'odzyskanego' Opola z lat 1945-1950. To pokłosie niezwykłego zbioru, jaki trafił do Mu ... » więcej 2019-02-19, godz. 17:45 Kluczborski magistrat poinformował o szczegółach czerwcowych dni miasta. Będą dwa dni koncertów Grupa Enej i Doda z zespołem Virgin to główne gwiazdy czerwcowych Dni Kluczborka. Obchody zaplanowano na 21 i 22 czerwca. » więcej 2019-02-19, godz. 07:54 Zimowy Las Sztuki otwarty po raz dwunasty! EkoLiście rozdane. 12. Las Sztuki zaprasza do zwiedzania. Po raz kolejny Teatr Ekostudio w Opolu otworzył Zimowy Las Sztuki. 78 artystów prezentuje malarstwo, ... » więcej 2019-02-18, godz. 15:30 Mazolewski zachwycił Komedą w NCPP - dłuższa rozmowa z artystą w środę (20.02) w audycji "Dobre Granie" Wojtek Mazolewski Quintet wystąpił w sali kameralnej Narodowego Centrum Polskiej Piosenki w Opolu. Artysta z muzykami zagrał muzykę filmową Krzysztofa Komedy. » więcej 2019-02-18, godz. 14:01 "Kolorowi ludzie" w Internetowym Teatrze TVP Opolski Teatr Lalki i Aktora zaprezentuje swój spektakl 'Kolorowi ludzie' Honoraty Mierzejewskiej- Mikosza w Internetowym Teatrze Telewizji TVP. Projekt ma na ... » więcej 2019-02-18, godz. 10:06 Przygoda w Zimowym Lesie Sztuki. Zaprasza Teatr EkoStudio W poniedziałek (18.02) otwarty zostanie Zimowy Las Sztuki. Już po raz 12. opolanie będą mogli odwiedzić w Teatrze EkoStudio niesamowitą przestrzeń wypełnioną ... » więcej 2019-02-17, godz. 11:56 Spróbuj swoich sił w rzeźbieniu w drewnie Rzeźbienie w drewnie nie jest takie trudne - przekonują pracownicy Powiatowego Centrum Kultury w Strzelcach Opolskich i zapraszają na cykl 6 warsztatów. Pierw ... » więcej 2019-02-16, godz. 19:13 "Pieśni wracają do domu". Po ponad stu latach znów zabrzmią na Śląsku Ostatnio słyszano je na Opolszczyźnie ponad 100 lat temu, dziś zostaną odtworzone na nowo. Mowa o zachowanych, ludowych archiwaliach dźwiękowych na Śląsku. » więcej 2019-02-16, godz. 15:10 W nyskim muzeum zaprezentowano miecze z brązu. Niektóre mają ponad 3,5 tysiąca lat Od dziś (15.02) w nyskim muzeum można oglądać wyjątkową wystawę przedstawiająca dawną broń. Najstarsze eksponaty pochodzą sprzed ponad trzech tysięcy lat. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »