Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-09-25, 17:30 Autor: Katarzyna Zawadzka

Opolski Festiwal Fotografii rusza w piątek w Opolu. Wystawy i spotkania

Opolski Festiwal Fotografii [fot. AFRO]
Opolski Festiwal Fotografii [fot. AFRO]
VII Opolski Festiwal Fotografii [fot. Joanna Matlak]
VII Opolski Festiwal Fotografii [fot. Joanna Matlak]
Już po raz ósmy Opole zamieni się w stolicę polskiej fotografii. Będziemy gościć autorów najlepszych zdjęć z całej Polski. Swoje prace pokażą także uznani lokalni twórcy.
Zaplanowano wystawy, spotkania autorskie i warsztaty. Opolski Festiwal Fotografii rozpocznie się w piątek (28.09) i będzie trwał do niemal ostatnich dni października. W tym roku hasłem przewodnim jest "Wolność widzenia".

- Od początku tworzenia tego festiwalu przyświecała mu idea pokazywania tylko polskiej fotografii - mówi Michał Grocholski z Fundacji 2.8. - To nie jest łatwą sprawą, bo wiadomo jak dziś wygląda rynek fotograficzny. Nie każdy zajmuje się tym, aby swoje wystawy wydrukować i przygotować do prezentacji. W tym roku oprócz wystaw w całym mieście będzie też możliwość spotkania się z fotografami. Będą organizowane spotkania, podczas których będziemy prezentować książki. Będą również debiuty - artyści specjalnie przygotowują książki na nasz festiwal. Będzie film o Bogdanie Dziworskim, który robimy wspólnie z Lamami - dodaje.

- Bardzo cieszymy się na przyjazd do Opola Bogdana Dziworskiego, czyli czołowego filmowego polskiego dokumentalisty - mówi Sławoj Dubiel z Fundacji 2.8. - Tutaj taka uwaga, bo w tej chwili mówi się o filmie "Zimna wojna". Jak zapytano Joannę Kulig, skąd wiedziała, jak grać i zachowywać się, aby oddać tamte czasy, to powiedziała: "oglądałam filmy Bogdana Dziworskiego". To tak na marginesie przyszłych Oskarów. Bogdan Dziworski pokaże u nas swoje fotografie, które robił w latach 50 i 60 w Łodzi i w Warszawie, tam gdzie mieszkał fotografował swoich sąsiadów. To będzie widać na tych zdjęciach bliskość fotografa i osoby fotografowanej - dodaje.

Więcej o 8. Opolskim Festiwalu Fotografii jutro (26.09) w "Rewirach kultury" po godz. 20:00.

Dodajmy, że inaugurację festiwalu zaplanowano w piątek o godz. 18:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu.
Michał Grocholski
Sławoj Dubiel

Kultura i rozrywka

2020-10-27, godz. 13:00 Miejski Ośrodek Kultury w Głubczycach zaprasza na ambitne kino. W ramach ,,Klubu Dobrego Filmu’’ placówka pokazuje… Mimo wprowadzonych obostrzeń sanitarnych domy kultury w całym kraju starają się w miarę możliwości normalnie funkcjonować. Miejski Ośrodek Kultury w Głubczycach… » więcej 2020-10-27, godz. 11:00 Moszna: ekspresyjny recital fortepianowy owacyjnie przyjęty przez publiczność! Podwójnymi owacjami na stojąco i brawurowym wykonaniem Poloneza As-dur Fryderyka Chopina zakończył się poniedziałkowy (26.10) recital fortepianowy na Zamku… » więcej 2020-10-27, godz. 08:40 Historie kryminalne w książkach Jędrzeja Pasierskiego - spotkanie z autorem w WBP w Opolu Jędrzej Pasierski, autor znanych powieści kryminalnych, opowiedział o swojej twórczości w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. » więcej 2020-10-26, godz. 17:00 Artysto, pokaż się w galerii. Trwa Konkurs Aneks! Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu już po raz 6. ogłosiła Konkurs Aneks. To propozycja skierowana do artystów do 35. roku życia związanych z Opolszczyzną… » więcej 2020-10-25, godz. 18:00 Moszna: przed nami recital fortepianowy z międzynarodową transmisją! 'W roli głównej fortepian', a w programie muzyka Fryderyka Chopina, Karola Szymanowskiego i Sergieja Rachmaninowa - tak zapowiada się przedostatni koncert 36… » więcej 2020-10-24, godz. 12:10 Filharmonia Opolska: dwieście procent muzyki przy mocno ograniczonej widowni [ZDJĘCIA] Niecodzienny program i maksymalne zaangażowanie artystów zyskały uznanie publiczności zgromadzonej w piątkowy (23.10) wieczór w Filharmonii Opolskiej im… » więcej 2020-10-23, godz. 17:00 Opole: zmiana godzin pracy biblioteki Od poniedziałku (26.10) zmieniają się godziny pracy biblioteki w Opolu. » więcej 2020-10-23, godz. 08:30 „Karnawał, piłka, krówki i krowy, czyli codzienność w Urugwaju”. Spotkanie autorskie z Aleksandrą Mularz Podczas spotkania w opolskiej bibliotece Aleksandra Mularz opowie m.in. o tym, jak wygląda życie w Urugwaju, który jest jednym z najbardziej bezpiecznych i… » więcej 2020-10-22, godz. 19:22 "Trzy wieki muzyki" i dwóch cenionych artystów w Filharmonii Opolskiej Wycieczka przez 'Trzy wieki muzyki' czeka nas w piątkowy wieczór (23.10) w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera. Mimo trudnych warunków, związanych z… » więcej 2020-10-22, godz. 16:30 Alicja Sinicka opowie o swojej najnowszej książce "Służąca" Alicja Sinicka weźmie udział w spotkaniu online z czytelnikami Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Swoją karierę pisarską rozpoczęła od powieści romantycznych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***