Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-09-25, 17:30 Autor: Katarzyna Zawadzka

Opolski Festiwal Fotografii rusza w piątek w Opolu. Wystawy i spotkania

Opolski Festiwal Fotografii [fot. AFRO]
Opolski Festiwal Fotografii [fot. AFRO]
VII Opolski Festiwal Fotografii [fot. Joanna Matlak]
VII Opolski Festiwal Fotografii [fot. Joanna Matlak]
Już po raz ósmy Opole zamieni się w stolicę polskiej fotografii. Będziemy gościć autorów najlepszych zdjęć z całej Polski. Swoje prace pokażą także uznani lokalni twórcy.
Zaplanowano wystawy, spotkania autorskie i warsztaty. Opolski Festiwal Fotografii rozpocznie się w piątek (28.09) i będzie trwał do niemal ostatnich dni października. W tym roku hasłem przewodnim jest "Wolność widzenia".

- Od początku tworzenia tego festiwalu przyświecała mu idea pokazywania tylko polskiej fotografii - mówi Michał Grocholski z Fundacji 2.8. - To nie jest łatwą sprawą, bo wiadomo jak dziś wygląda rynek fotograficzny. Nie każdy zajmuje się tym, aby swoje wystawy wydrukować i przygotować do prezentacji. W tym roku oprócz wystaw w całym mieście będzie też możliwość spotkania się z fotografami. Będą organizowane spotkania, podczas których będziemy prezentować książki. Będą również debiuty - artyści specjalnie przygotowują książki na nasz festiwal. Będzie film o Bogdanie Dziworskim, który robimy wspólnie z Lamami - dodaje.

- Bardzo cieszymy się na przyjazd do Opola Bogdana Dziworskiego, czyli czołowego filmowego polskiego dokumentalisty - mówi Sławoj Dubiel z Fundacji 2.8. - Tutaj taka uwaga, bo w tej chwili mówi się o filmie "Zimna wojna". Jak zapytano Joannę Kulig, skąd wiedziała, jak grać i zachowywać się, aby oddać tamte czasy, to powiedziała: "oglądałam filmy Bogdana Dziworskiego". To tak na marginesie przyszłych Oskarów. Bogdan Dziworski pokaże u nas swoje fotografie, które robił w latach 50 i 60 w Łodzi i w Warszawie, tam gdzie mieszkał fotografował swoich sąsiadów. To będzie widać na tych zdjęciach bliskość fotografa i osoby fotografowanej - dodaje.

Więcej o 8. Opolskim Festiwalu Fotografii jutro (26.09) w "Rewirach kultury" po godz. 20:00.

Dodajmy, że inaugurację festiwalu zaplanowano w piątek o godz. 18:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu.
Michał Grocholski
Sławoj Dubiel

Kultura i rozrywka

2020-03-27, godz. 22:00 Zagrożenie koronawirusem przesądza o odwoływaniu planowych imprez. Przykłady z Wołczyna i Olesna Urząd Miejski w Wołczynie odwołuje swoje imprezy w związku z szerzeniem się koronawirusa. » więcej 2020-03-27, godz. 16:12 Zajączki, kurczaki, tysiące papierowych kwiatów i pisanka gigant. Dekoracja stoi w Wołczyńskim Ośrodku Kultury Wiosenno-wielkanocną dekorację przygotowali pracownicy Wołczyńskiego Ośrodka Kultury. » więcej 2020-03-26, godz. 16:00 Opole: teatr nieczynny, aktorzy czekają, ale prace remontowe trwają Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu przechodzi remont i modernizację. Ze względu na pandemię koronawirusa, teatr zawiesił swoją działalność weekendową, którą… » więcej 2020-03-26, godz. 14:00 Maria Bitka zaprasza na swoją wystawę mailowo Opolska artystka Maria Bitka w ramach wygranego konkursu może zorganizować swoją autorską wystawę w Galerii Aneks Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Wystawa… » więcej 2020-03-25, godz. 12:45 Pochodzący z Głuchołaz pisarz pokazuje swoją nową powieść Tomasz Wandzel tym razem proponuje nam swoja najnowszą książkę zatytułowaną 'Chłopiec z Kresów. Historia prawdziwa'. Książka powstała na podstawie autentycznej… » więcej 2020-03-24, godz. 12:00 Tułowice rezygnują ze święta miasta W tym roku nie będzie Dni Tułowic. Władze miasta zdecydowały o odwołaniu imprezy ze względu na pandemię koronawirusa. » więcej 2020-03-24, godz. 11:30 Zostań w domu i posłuchaj kryminału. Radio Opole proponuje swoim słuchaczom nową powieść w odcinkach Do 3 kwietnia Radio Opole będzie emitować nową powieść Evy Garci Saenz de Urturi 'Władcy czasu'. Thriller kryminalny hiszpańskiej pisarki jest osadzony w baskijskiej… » więcej 2020-03-23, godz. 15:00 Z powodu zagrożenia koronawirusem Opole odwołuje imprezy masowe do 17 maja Śniadanie Wielkanocne, Święto Wojciechowe i Dni Opola odwołane. Ze względu na zagrożenie koronawirusem Opole rezygnuje z organizacji imprez, które miały odbyć… » więcej 2020-03-23, godz. 15:00 Opolscy artyści zagrają dla innych twórców Sławomir Kusz - opolski bard i songwriter postanowił pomóc innym artystom, którzy nie maja stałego etatu. Jednym z elementów tej pomocy będzie koncert w ramach… » więcej 2020-03-23, godz. 12:00 Przekaż jeden procent dla opolskich artystów Okręg Opolski Związku Polskich Artystów Plastyków od kwietnia 2004 roku jest organizacją pożytku publicznego. Ponieważ co roku składa sprawozdania, jest w wykazie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »