Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-09-25, 17:30 Autor: Katarzyna Zawadzka

Opolski Festiwal Fotografii rusza w piątek w Opolu. Wystawy i spotkania

Opolski Festiwal Fotografii [fot. AFRO]
Opolski Festiwal Fotografii [fot. AFRO]
VII Opolski Festiwal Fotografii [fot. Joanna Matlak]
VII Opolski Festiwal Fotografii [fot. Joanna Matlak]
Już po raz ósmy Opole zamieni się w stolicę polskiej fotografii. Będziemy gościć autorów najlepszych zdjęć z całej Polski. Swoje prace pokażą także uznani lokalni twórcy.
Zaplanowano wystawy, spotkania autorskie i warsztaty. Opolski Festiwal Fotografii rozpocznie się w piątek (28.09) i będzie trwał do niemal ostatnich dni października. W tym roku hasłem przewodnim jest "Wolność widzenia".

- Od początku tworzenia tego festiwalu przyświecała mu idea pokazywania tylko polskiej fotografii - mówi Michał Grocholski z Fundacji 2.8. - To nie jest łatwą sprawą, bo wiadomo jak dziś wygląda rynek fotograficzny. Nie każdy zajmuje się tym, aby swoje wystawy wydrukować i przygotować do prezentacji. W tym roku oprócz wystaw w całym mieście będzie też możliwość spotkania się z fotografami. Będą organizowane spotkania, podczas których będziemy prezentować książki. Będą również debiuty - artyści specjalnie przygotowują książki na nasz festiwal. Będzie film o Bogdanie Dziworskim, który robimy wspólnie z Lamami - dodaje.

- Bardzo cieszymy się na przyjazd do Opola Bogdana Dziworskiego, czyli czołowego filmowego polskiego dokumentalisty - mówi Sławoj Dubiel z Fundacji 2.8. - Tutaj taka uwaga, bo w tej chwili mówi się o filmie "Zimna wojna". Jak zapytano Joannę Kulig, skąd wiedziała, jak grać i zachowywać się, aby oddać tamte czasy, to powiedziała: "oglądałam filmy Bogdana Dziworskiego". To tak na marginesie przyszłych Oskarów. Bogdan Dziworski pokaże u nas swoje fotografie, które robił w latach 50 i 60 w Łodzi i w Warszawie, tam gdzie mieszkał fotografował swoich sąsiadów. To będzie widać na tych zdjęciach bliskość fotografa i osoby fotografowanej - dodaje.

Więcej o 8. Opolskim Festiwalu Fotografii jutro (26.09) w "Rewirach kultury" po godz. 20:00.

Dodajmy, że inaugurację festiwalu zaplanowano w piątek o godz. 18:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu.
Michał Grocholski
Sławoj Dubiel

Kultura i rozrywka

2019-11-13, godz. 18:45 Spotkanie poetyckie w ramach Tygodnia Kultury Niebanalnej W Opolu trwa Tydzień Kultury Niebanalnej 2019. Młodzieżowy Dom Kultury przygotował szereg imprez: koncerty, wystawy, prezentacje teatralne, filmowe i spotkania… » więcej 2019-11-13, godz. 16:23 Mniejszość Niemiecka będzie pokazywała swoje największe wartości. Rusza kampania 'Mniejszość Niemiecka ma wartość' - to nowa kampania przygotowana przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim. Jej celem jest przedstawienie… » więcej 2019-11-13, godz. 14:28 Rusza jubileuszowy XXX Najazd Poetów na Zamek Piastów Śląskich w Brzegu Tegoroczna impreza rozpocznie się oficjalnie w czwartek (14.10) w Collegium Maius Muzeum Uniwersytetu Opolskiego międzynarodowym spotkaniem literatów. » więcej 2019-11-13, godz. 07:15 Ryszard Krynicki głównym bohaterem czwartego dnia 17. Opolskiej Jesieni Literackiej [ZDJĘCIA, AUDIO] 'Milczenie, nicość, język' - pod takim hasłem odbyło się wtorkowe (12.11) spotkanie autorskie z Ryszardem Krynickim, poetą, tłumaczem i wydawcą, uznawanym za jednego… » więcej 2019-11-12, godz. 11:30 Głogówek: zaśpiewają na patriotyczną nutę Festiwal Pieśni Patriotycznej organizowany jest w Głogówku. Adresowany jest do uczestników w wieku od przedszkolnego po szkoły średnie. Podczas tej imprezy wystąpi… » więcej 2019-11-12, godz. 08:30 W Brzegu otwarto wystawę poświęconą życiu na kresach. "To jedna z niewielu prób zaprezentowania tej tematyki" [ZDJĘCIA] W Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu można oglądać wyjątkową wystawę poświęconą dawnym ziemiom Rzeczpospolitej. 'Kresy. Ocalone wspomnienia' to zbiór ponad tysiąca… » więcej 2019-11-12, godz. 07:30 Filharmonia: perły polskiej literatury muzycznej zabrzmiały w dniu Narodowego Święta Niepodległości Dwugodzinna uczta muzyczna kilkukrotnie przerywana oklaskami i owacje na stojąco - tak świętowano 101. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę w Filharmonii… » więcej 2019-11-11, godz. 21:15 Dzieci wcielały się w dziennikarzy radiowych, robiąc wywiady o momentach przełomowych dla polskiej niepodległości [ZDJ… Dzieci, ich rodzice oraz seniorzy spotkali się dziś (11.11) w Radiu Opole podczas audycji 'Przy świątecznym stole'. To było podsumowanie projektu 'Niepodległość… » więcej 2019-11-11, godz. 16:30 Radosne śpiewanie, żeby uczcić niepodległość Po raz pierwszy w nowo otworzonym Muzeum Ziemi Kozielskiej zabrzmiały pieśni i piosenki patriotyczne śpiewane przez mieszkańców miasta. W muzycznym spotkaniu udział… » więcej 2019-11-10, godz. 23:39 Klasyczna uczta szykuje się 11 listopada w Filharmonii Opolskiej Maliszewski, Wieniawski i Stojowski - to nazwiska kompozytorów, których dzieła zabrzmią podczas świątecznego (11.11) koncertu w Filharmonii Opolskiej. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »