Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-09-25, 17:30 Autor: Katarzyna Zawadzka

Opolski Festiwal Fotografii rusza w piątek w Opolu. Wystawy i spotkania

Opolski Festiwal Fotografii [fot. AFRO]
Opolski Festiwal Fotografii [fot. AFRO]
VII Opolski Festiwal Fotografii [fot. Joanna Matlak]
VII Opolski Festiwal Fotografii [fot. Joanna Matlak]
Już po raz ósmy Opole zamieni się w stolicę polskiej fotografii. Będziemy gościć autorów najlepszych zdjęć z całej Polski. Swoje prace pokażą także uznani lokalni twórcy.
Zaplanowano wystawy, spotkania autorskie i warsztaty. Opolski Festiwal Fotografii rozpocznie się w piątek (28.09) i będzie trwał do niemal ostatnich dni października. W tym roku hasłem przewodnim jest "Wolność widzenia".

- Od początku tworzenia tego festiwalu przyświecała mu idea pokazywania tylko polskiej fotografii - mówi Michał Grocholski z Fundacji 2.8. - To nie jest łatwą sprawą, bo wiadomo jak dziś wygląda rynek fotograficzny. Nie każdy zajmuje się tym, aby swoje wystawy wydrukować i przygotować do prezentacji. W tym roku oprócz wystaw w całym mieście będzie też możliwość spotkania się z fotografami. Będą organizowane spotkania, podczas których będziemy prezentować książki. Będą również debiuty - artyści specjalnie przygotowują książki na nasz festiwal. Będzie film o Bogdanie Dziworskim, który robimy wspólnie z Lamami - dodaje.

- Bardzo cieszymy się na przyjazd do Opola Bogdana Dziworskiego, czyli czołowego filmowego polskiego dokumentalisty - mówi Sławoj Dubiel z Fundacji 2.8. - Tutaj taka uwaga, bo w tej chwili mówi się o filmie "Zimna wojna". Jak zapytano Joannę Kulig, skąd wiedziała, jak grać i zachowywać się, aby oddać tamte czasy, to powiedziała: "oglądałam filmy Bogdana Dziworskiego". To tak na marginesie przyszłych Oskarów. Bogdan Dziworski pokaże u nas swoje fotografie, które robił w latach 50 i 60 w Łodzi i w Warszawie, tam gdzie mieszkał fotografował swoich sąsiadów. To będzie widać na tych zdjęciach bliskość fotografa i osoby fotografowanej - dodaje.

Więcej o 8. Opolskim Festiwalu Fotografii jutro (26.09) w "Rewirach kultury" po godz. 20:00.

Dodajmy, że inaugurację festiwalu zaplanowano w piątek o godz. 18:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu.
Michał Grocholski
Sławoj Dubiel

Kultura i rozrywka

2019-02-18, godz. 14:01 "Kolorowi ludzie" w Internetowym Teatrze TVP Opolski Teatr Lalki i Aktora zaprezentuje swój spektakl 'Kolorowi ludzie' Honoraty Mierzejewskiej- Mikosza w Internetowym Teatrze Telewizji TVP. Projekt ma na ... » więcej 2019-02-18, godz. 10:06 Przygoda w Zimowym Lesie Sztuki. Zaprasza Teatr EkoStudio W poniedziałek (18.02) otwarty zostanie Zimowy Las Sztuki. Już po raz 12. opolanie będą mogli odwiedzić w Teatrze EkoStudio niesamowitą przestrzeń wypełnioną ... » więcej 2019-02-17, godz. 11:56 Spróbuj swoich sił w rzeźbieniu w drewnie Rzeźbienie w drewnie nie jest takie trudne - przekonują pracownicy Powiatowego Centrum Kultury w Strzelcach Opolskich i zapraszają na cykl 6 warsztatów. Pierw ... » więcej 2019-02-16, godz. 19:13 "Pieśni wracają do domu". Po ponad stu latach znów zabrzmią na Śląsku Ostatnio słyszano je na Opolszczyźnie ponad 100 lat temu, dziś zostaną odtworzone na nowo. Mowa o zachowanych, ludowych archiwaliach dźwiękowych na Śląsku. » więcej 2019-02-16, godz. 15:10 W nyskim muzeum zaprezentowano miecze z brązu. Niektóre mają ponad 3,5 tysiąca lat Od dziś (15.02) w nyskim muzeum można oglądać wyjątkową wystawę przedstawiająca dawną broń. Najstarsze eksponaty pochodzą sprzed ponad trzech tysięcy lat. » więcej 2019-02-16, godz. 09:30 Książkowe atrakcje nie tylko dla dzieci w MBP w Opolu 'Sobotę z mamą i tatą' oraz 'Giełdę kultury nad Młynówką' organizuje dziś Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu. » więcej 2019-02-15, godz. 21:00 Znają się na kulturze i historii Czech. Nagrodzono laureatów konkursu wiedzy o Republice Czeskiej Dziś (15.02) na uroczystej gali w Miejskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Opolu nagrodzono laureatów konkursu wiedzy o Republice Czeskiej. W tym roku tema ... » więcej 2019-02-15, godz. 20:00 Teatr Telewizji poszukuje nastoletnich aktorów. W Nysie odbędzie się casting do spektaklu "Orlęta lwowskie" W najbliższą niedzielę i poniedziałek w Nysie będzie można sprawdzić swoje umiejętności aktorskie. W siedzibie domu kultury odbędzie się casting do ról w Teat ... » więcej 2019-02-15, godz. 14:36 O historycznych źródłach dźwiękowych folkloru w Muzeum Śląska Opolskiego. W programie konferencja i koncert 'Pieśni wracają do domu' pod takim hasłem planowane jest przedsięwzięcie, podczas którego zabrzmią najstarsze polskie nagrania muzyki ludowej na Śląsku. To wy ... » więcej 2019-02-15, godz. 11:45 Otmuchów sprzed prawie stu lat na wystawie W siedzibie otmuchowskiej informacji turystycznej będzie można przenieść się w czasie do lat 20. i 30. ubiegłego wieku i zobaczyć jak wyglądały wówczas ulice ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »