Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-06-10, 11:15 Autor: Jacek Rudnik

Maria Szabłowska-Szabel: Opole stworzyło też w pewnym sensie mnie, dzięki festiwalowi zobaczyłam, jaką siłę potrafi mieć piosenka

Maria Szabłowska "W cztery oczy"
Maria Szabłowska "W cztery oczy"
- Ewa Demarczyk, Wojciech Młynarski, Marek Grechuta, Jonasz Kofta, Zbigniew Wodecki - m.in. takich artystów wspominała w porannej rozmowie "W cztery oczy" Maria Szabłowska, dziennikarka radiowej jedynki i Ambasador Polskiej Piosenki pytana o nazwiska, które w jej odczuciu najmocniej kojarzą się z festiwalem. - Kiedyś artyści przyjeżdżali do Opola na dłużej, były inne czasy, ale cieszę się, że Opole jest i niesie tradycję polskiej piosenki.
- Były też koncerty, które wpisały się w historię święta polskiej piosenki oraz niesamowity klimat pierwszych kabaretonów - wspominała Maria Szabłowska-Szabel. - Taki koncert kabaretowy, gdzie pierwszy raz zobaczyłam kabaret TEY, to było coś fantastycznego, Zenek Laskowik, Bohdan Smoleń, później doskonały program "Z tyłu sklepu", ale gdybym miała tylko jeden wybrać to ten z drzewem na scenie, wspaniała scenografia Marka Grabowskiego, który wielokrotnie scenografie opolskie tworzył, a jest zupełnie nieznany i teraz chwała Muzeum Polskiej Piosenki, które na 55-lecie wydało książkę złożoną z 54 wywiadów z różnymi ludźmi związanymi z Opolem, nie tylko artystami i tam jest też wywiad z Markiem Grabowskim.

- Kiedyś festiwale nie były przerywane blokami reklamowymi, w Opolu funkcjonował praktycznie jeden przyzwoity hotel, w którym wszyscy się spotykali, ktoś grał na pianinie, ktoś śpiewał, była wyjątkowa atmosfera, dziś wiem, że to już nie wróci - wspominała Maria Szabłowska-Szabel.

Dziś (10.06) w ramach 55 KFPP o godz 20:10 koncert "Od Opola Do Opola", a następnie od godz. 22 "Piosenka Ci nie da zapomnieć. Koncert przebojów stulecia". Transmisje festiwalowych koncertów na antenie Radia Opole.
Maria Szabłowska-Szabel

Kultura i rozrywka

2018-09-20, godz. 19:00 Przeciwko stereotypom z poezją u boku. Wystartował projekt Poetry Slam Poezją w stereotypy - młodzież z trzech krajów Europy będzie uczyła się o stereotypach i o tym, jak wpływają na postrzeganie narodów i członków różnych grup. ... » więcej 2018-09-20, godz. 15:00 "Książę i Prawda" w OTLiA, czyli, że droga jest ważniejsza od stacji końcowej [RECENZJA TOMASZA ZACHAREWICZA] Tak to już jest, że dzieci rosną, a razem z nimi rosną ich bajki. Dylematy niezależnie od wieku pozostają dylematami, a pragnienie miłości i poszukiwanie tego ... » więcej 2018-09-20, godz. 11:41 Opolskie lalki najlepsze w minionym sezonie artystycznym Miesięcznik Teatr podsumował miniony sezon artystyczny. Opolski Teatr Lalki i Aktora został uznany najlepszym teatrem. » więcej 2018-09-20, godz. 11:15 Hiszpańska realizacja tekstów Lorki w opolskich lalkach W OTLiA trwają próby do spektaklu 'Zraniony jeleń' będącym autorską interpretacją 'Poety w Nowym Jorku', którego autorem jest Frederico Lorca. Spektakl reżyse ... » więcej 2018-09-20, godz. 08:15 Jesień: zobacz, dotknij, poczuj! Warsztaty dla dzieci w Muzeum Śląska Opolskiego Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego w Muzeum Śląska Opolskiego ruszył cykl zajęć edukacyjnych pod nazwą 'Jesień: zobacz, dotknij, poczuj!'. Warsztaty adresowan ... » więcej 2018-09-19, godz. 20:00 Gratka dla miłośników muzyki kameralnej w sercu Opola Muzyka kameralna i nietuzinkowe instrumenty - to znaki rozpoznawcze festiwalu muzycznego 'W oparach dźwięków', który odbędzie się w Opolu od 20 do 22 września. » więcej 2018-09-19, godz. 18:00 PKS-em do Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Widzowie z Niemodlina już byli Opolski teatr ruszył z akcją przywożenia mieszkańców konkretnych miejscowości na konkretne przedstawienia. Akcja nosi tytuł 'PKS-em do teatru' i ma na celu za ... » więcej 2018-09-19, godz. 17:00 Historia zaklęta w płytach i okładkach. Muzeum Polskiej Piosenki dostało muzyczny prezent Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu zyskało ponad 1000 nowych eksponatów od firmy fonograficznej Warner Music Poland. » więcej 2018-09-19, godz. 16:00 Najpierw ogłosili konkurs, a teraz zapraszają na wystawę. Bohaterką św. Jadwiga Śląska Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu kilka tygodni temu ogłosiło konkurs plastyczno-literacki „Święta Jadwiga jest bliska wszystkim”. Organizatorzy nie spodziewal ... » więcej 2018-09-19, godz. 14:00 Opolskie akcenty w miesięczniku "Śląsk" Ukazał się nowy numer Miesięcznika Społeczno-Kulturalnego 'Śląsk', w którym sporo miejsca zajmują artykuły dotyczące opolskiej kultury. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »