Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-06-10, 11:15 Autor: Jacek Rudnik

Maria Szabłowska-Szabel: Opole stworzyło też w pewnym sensie mnie, dzięki festiwalowi zobaczyłam, jaką siłę potrafi mieć piosenka

Maria Szabłowska "W cztery oczy"
Maria Szabłowska "W cztery oczy"
- Ewa Demarczyk, Wojciech Młynarski, Marek Grechuta, Jonasz Kofta, Zbigniew Wodecki - m.in. takich artystów wspominała w porannej rozmowie "W cztery oczy" Maria Szabłowska, dziennikarka radiowej jedynki i Ambasador Polskiej Piosenki pytana o nazwiska, które w jej odczuciu najmocniej kojarzą się z festiwalem. - Kiedyś artyści przyjeżdżali do Opola na dłużej, były inne czasy, ale cieszę się, że Opole jest i niesie tradycję polskiej piosenki.
- Były też koncerty, które wpisały się w historię święta polskiej piosenki oraz niesamowity klimat pierwszych kabaretonów - wspominała Maria Szabłowska-Szabel. - Taki koncert kabaretowy, gdzie pierwszy raz zobaczyłam kabaret TEY, to było coś fantastycznego, Zenek Laskowik, Bohdan Smoleń, później doskonały program "Z tyłu sklepu", ale gdybym miała tylko jeden wybrać to ten z drzewem na scenie, wspaniała scenografia Marka Grabowskiego, który wielokrotnie scenografie opolskie tworzył, a jest zupełnie nieznany i teraz chwała Muzeum Polskiej Piosenki, które na 55-lecie wydało książkę złożoną z 54 wywiadów z różnymi ludźmi związanymi z Opolem, nie tylko artystami i tam jest też wywiad z Markiem Grabowskim.

- Kiedyś festiwale nie były przerywane blokami reklamowymi, w Opolu funkcjonował praktycznie jeden przyzwoity hotel, w którym wszyscy się spotykali, ktoś grał na pianinie, ktoś śpiewał, była wyjątkowa atmosfera, dziś wiem, że to już nie wróci - wspominała Maria Szabłowska-Szabel.

Dziś (10.06) w ramach 55 KFPP o godz 20:10 koncert "Od Opola Do Opola", a następnie od godz. 22 "Piosenka Ci nie da zapomnieć. Koncert przebojów stulecia". Transmisje festiwalowych koncertów na antenie Radia Opole.
Maria Szabłowska-Szabel

Kultura i rozrywka

2018-06-23, godz. 22:30 Od najlepszych utworów muzyki rozrywkowej po marsze. Ulicami Prószkowa przeszła parada orkiestr dętych W tym roku w Prószkowie zaprezentowało się 13 zespołów. Gościem specjalnym była orkiestra reprezentacyjna Bundeswehry. » więcej 2018-06-23, godz. 18:30 Przypomnieli piosenki Anny Jantar i Jarosława Kukulskiego 'Tyle słońca w całym mieście' czy 'Nic nie może przecież wiecznie trwać'. Największe przeboje Anny Jantar wypełniły salę Ośrodka Sportu i Rekreacji w Komprach ... » więcej 2018-06-23, godz. 14:30 Aparaty poszły w ruch. Fotomarat[h]on w Opolu. Tematem równość praw 'Równe prawa to podstawa' - to temat przewodni, z którym mierzyli się uczestnicy drugiego Fotomarat[h]onu w Opolu. Amatorzy i profesjonalni fotograficy mają p ... » więcej 2018-06-23, godz. 07:00 Finał sezonu artystycznego jak "Marzenie". Filharmonia Opolska wypełniona po brzegi Niekończące się owacje dla młodego pianisty i triumf muzyki polskiej. Tak zakończył się 66. sezon artystyczny w wypełnionej po brzegi Filharmonii Opolskiej. » więcej 2018-06-22, godz. 19:00 Ruszają Dni Kluczborka. Zabawa potrwa do soboty Kamil Bednarek i grupa Piersi będą gwiazdami Dni Kluczborka. Obchody święta miasta zaczynają się dzisiaj (22.06) i potrwają do jutra. » więcej 2018-06-22, godz. 17:00 "Równe prawa to podstawa" - w sobotę "Fotomarat[h]on" w Opolu 'Równe prawa to podstawa' to tytuł Fotomarat[h]onu w Opolu, którego celem jest uczczenie setnej rocznicy wywalczenia czynnych i biernych praw wyborczy przez k ... » więcej 2018-06-21, godz. 18:15 "Koniec wojny na Śląsku. Rok 1945. Studia i materiały". Promocja książki Publikację zbiorową pod tytułem 'Koniec wojny na Śląsku. Rok 1945. Studia i materiały' promowano w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu. Redakcji podjęl ... » więcej 2018-06-21, godz. 16:57 "Oczami dziecka mamy i taty", czyli historie opolskich rodzin Opolskie rodziny wypełniły gmach urzędu marszałkowskiego w Opolu. Na premierze książki 'Oczami dziecka mamy i taty' pojawili się rodzice, dzieci, dziadkowie i ... » więcej 2018-06-21, godz. 12:00 Lada moment rozpoczną się trzydniowe dni Praszki. W programie reggae i covery The Beatles Zbliżają się Dni Praszki z Biesiadą Świętojańską. Każda część trzydniowej (22-24.06) zabawy będzie się nieco różnić. » więcej 2018-06-21, godz. 10:30 Bogato ilustrowane książki z legendami 9 krajów trafiły do krapkowickich bibliotek Legendy portugalskie, macedońskie, łotewskie czy włoskie. O nich można przeczytać w książkach przekazanych przez krapkowicki Zespół Szkół Specjalnych do 13 bi ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »