Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-06-10, 11:15 Autor: Jacek Rudnik

Maria Szabłowska-Szabel: Opole stworzyło też w pewnym sensie mnie, dzięki festiwalowi zobaczyłam, jaką siłę potrafi mieć piosenka

Maria Szabłowska "W cztery oczy"
Maria Szabłowska "W cztery oczy"
- Ewa Demarczyk, Wojciech Młynarski, Marek Grechuta, Jonasz Kofta, Zbigniew Wodecki - m.in. takich artystów wspominała w porannej rozmowie "W cztery oczy" Maria Szabłowska, dziennikarka radiowej jedynki i Ambasador Polskiej Piosenki pytana o nazwiska, które w jej odczuciu najmocniej kojarzą się z festiwalem. - Kiedyś artyści przyjeżdżali do Opola na dłużej, były inne czasy, ale cieszę się, że Opole jest i niesie tradycję polskiej piosenki.
- Były też koncerty, które wpisały się w historię święta polskiej piosenki oraz niesamowity klimat pierwszych kabaretonów - wspominała Maria Szabłowska-Szabel. - Taki koncert kabaretowy, gdzie pierwszy raz zobaczyłam kabaret TEY, to było coś fantastycznego, Zenek Laskowik, Bohdan Smoleń, później doskonały program "Z tyłu sklepu", ale gdybym miała tylko jeden wybrać to ten z drzewem na scenie, wspaniała scenografia Marka Grabowskiego, który wielokrotnie scenografie opolskie tworzył, a jest zupełnie nieznany i teraz chwała Muzeum Polskiej Piosenki, które na 55-lecie wydało książkę złożoną z 54 wywiadów z różnymi ludźmi związanymi z Opolem, nie tylko artystami i tam jest też wywiad z Markiem Grabowskim.

- Kiedyś festiwale nie były przerywane blokami reklamowymi, w Opolu funkcjonował praktycznie jeden przyzwoity hotel, w którym wszyscy się spotykali, ktoś grał na pianinie, ktoś śpiewał, była wyjątkowa atmosfera, dziś wiem, że to już nie wróci - wspominała Maria Szabłowska-Szabel.

Dziś (10.06) w ramach 55 KFPP o godz 20:10 koncert "Od Opola Do Opola", a następnie od godz. 22 "Piosenka Ci nie da zapomnieć. Koncert przebojów stulecia". Transmisje festiwalowych koncertów na antenie Radia Opole.
Maria Szabłowska-Szabel

Kultura i rozrywka

2018-11-21, godz. 20:00 Motywacyjne spotkanie o rozwoju osobistym - za nami drugi Jubileuszowy Maraton Inspiracji W Opolu spotkali się eksperci z całej Polski, którzy wygłosili krótkie mowy szkoleniowe. Wydarzenie zorganizowano z okazji 150. Środowych Inspiracji dla Opola ... » więcej 2018-11-21, godz. 19:55 Żywa mapa Polski powstała na wieczornicy "Niepodległej" w Zespole Szkół Ekonomicznych w Opolu Pamiętają o niepodległej - rodzice, uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Opolu zorganizowali na szkolnym boisku wieczornicę. Do specjalnej ... » więcej 2018-11-21, godz. 18:25 Trwa Tydzień Filmu Niemieckiego w stolicy regionu. Bezpłatne seanse aż do niedzieli Wpisują się w aktualne trendy i są bliskie temu, co bije w sercach niemieckiego społeczeństwa - tym charakteryzują się produkcje, które do końca tego tygodnia ... » więcej 2018-11-21, godz. 16:29 Wierszem i listem. Uczniowie 16 polskich szkół upamiętnili Orlęta Lwowskie Poezją i prozą. W taki sposób uczniowie upamiętnili pamięć Orląt Lwowskich. W PSP nr 11 w Opolu wręczono wyróżnienia laureatom konkursu literackiego 'W hołdzi ... » więcej 2018-11-21, godz. 08:34 Przewodnik po Opolu dla dzieci. Zabytki, krzyżówki, rebusy 'Opole w słońcu. Przewodnik dla dzieci' to książeczka, która przybliża młodszym opolanom architekturę miasta. Opisano w niej 26 obiektów, a całość zilustrował ... » więcej 2018-11-20, godz. 19:00 Inauguracja Artoteki w Galerii Sztuki Współczesnej Tym razem galeria zaprasza miłośników sztuki do odwiedzenia biblioteki i wspólnego odczytu oraz dyskusji o sztuce. Instytucja chce stworzyć swoisty klub czyte ... » więcej 2018-11-20, godz. 16:30 Maraton teatralny w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu Maraton teatralny już w ten weekend czeka na opolan. Widzowie zobaczą 6 spektakli i będą mogli posłuchać dramatoczytania. W Teatrze im. Jana Kochanowskiego w ... » więcej 2018-11-20, godz. 11:00 W kędzierzyńsko-kozielskiej bibliotece dzieci uczą się programować roboty W kędzierzyńsko-kozielskiej bibliotece publicznej ponownie rozpoczęły się spotkania Klubu Kodowania. To już trzeci semestr zajęć, na których dzieci od lat naj ... » więcej 2018-11-20, godz. 05:58 "Ekshumacje żołnierzy Września '39" - Wykład pracownika IPN w kozielskiej Baszcie Na zaproszenie Muzeum Ziemi Kozielskiej do Kędzierzyna-Koźla zawitał Piotr Kędziora-Babiński, pracownik Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięc ... » więcej 2018-11-19, godz. 21:00 Wombat podróżnik odwiedził dzieci w Kędzierzynie-Koźlu Kędzierzyn-Koźle odwiedził Marcin Kozioł. Pisarz i podróżnik autor książek dla dzieci i młodzieży. W dwóch oddziałach Miejskiej Biblioteki Publicznej spotkał ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »