Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-06-10, 11:15 Autor: Jacek Rudnik

Maria Szabłowska-Szabel: Opole stworzyło też w pewnym sensie mnie, dzięki festiwalowi zobaczyłam, jaką siłę potrafi mieć piosenka

Maria Szabłowska "W cztery oczy"
Maria Szabłowska "W cztery oczy"
- Ewa Demarczyk, Wojciech Młynarski, Marek Grechuta, Jonasz Kofta, Zbigniew Wodecki - m.in. takich artystów wspominała w porannej rozmowie "W cztery oczy" Maria Szabłowska, dziennikarka radiowej jedynki i Ambasador Polskiej Piosenki pytana o nazwiska, które w jej odczuciu najmocniej kojarzą się z festiwalem. - Kiedyś artyści przyjeżdżali do Opola na dłużej, były inne czasy, ale cieszę się, że Opole jest i niesie tradycję polskiej piosenki.
- Były też koncerty, które wpisały się w historię święta polskiej piosenki oraz niesamowity klimat pierwszych kabaretonów - wspominała Maria Szabłowska-Szabel. - Taki koncert kabaretowy, gdzie pierwszy raz zobaczyłam kabaret TEY, to było coś fantastycznego, Zenek Laskowik, Bohdan Smoleń, później doskonały program "Z tyłu sklepu", ale gdybym miała tylko jeden wybrać to ten z drzewem na scenie, wspaniała scenografia Marka Grabowskiego, który wielokrotnie scenografie opolskie tworzył, a jest zupełnie nieznany i teraz chwała Muzeum Polskiej Piosenki, które na 55-lecie wydało książkę złożoną z 54 wywiadów z różnymi ludźmi związanymi z Opolem, nie tylko artystami i tam jest też wywiad z Markiem Grabowskim.

- Kiedyś festiwale nie były przerywane blokami reklamowymi, w Opolu funkcjonował praktycznie jeden przyzwoity hotel, w którym wszyscy się spotykali, ktoś grał na pianinie, ktoś śpiewał, była wyjątkowa atmosfera, dziś wiem, że to już nie wróci - wspominała Maria Szabłowska-Szabel.

Dziś (10.06) w ramach 55 KFPP o godz 20:10 koncert "Od Opola Do Opola", a następnie od godz. 22 "Piosenka Ci nie da zapomnieć. Koncert przebojów stulecia". Transmisje festiwalowych koncertów na antenie Radia Opole.
Maria Szabłowska-Szabel

Kultura i rozrywka

2019-09-16, godz. 22:00 Międzywojnie z perspektywy Związku Polaków w Niemczech. Tadeusz Szczyrbak wydał 100 stron monografii O międzywojennej aktywności Związku Polaków w Niemczech opowiada najnowsza publikacja Tadeusza Szczyrbaka. » więcej 2019-09-16, godz. 18:00 Janusz Olejniczak nominowany do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej Janusz Olejniczak współautor audycji 'Co słychać?' w Radiu dla Ciebie został nominowany do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej. Autor jest także pianistą, laure ... » więcej 2019-09-16, godz. 12:15 Podwójny bis i owacje na finał IV Festiwalu Mikołaja z Koźla [ZDJĘCIA] W niedzielne popołudnie (15.09) w Kościele pw. św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej zabrzmiały dwa koncerty, wieńczące IV Festiwal Mikołaja z Koźla. Finałowy k ... » więcej 2019-09-15, godz. 17:13 Do Opola zjechali miłośnicy tatuaży z całej Europy [ZDJĘCIA] Ponad 200 artystów, kilka razy tyle uczestników i zwiedzających - opolskie Tatoo Expo, to jedna z większych imprez w południowej Polsce, którą odwiedzają miło ... » więcej 2019-09-15, godz. 15:10 "Standing ovation" dla Krzysztofa Pendereckiego na inauguracji festiwalu w Zabrzu! [ZDJĘCIA] Publiczność poderwała się z miejsc, nagradzając gromkimi brawami maestro Krzysztofa Pendereckiego, który poprowadził orkiestrę Sinfonietta Cracovia w 'Adagio' ... » więcej 2019-09-15, godz. 13:41 W pogoni za skarpetkami... "Niedoparki" w OTLiA 'Niedoparki' opanowały Opolski Teatr Lalki i Aktora. Za nami prapremiera spektaklu o małych stworzonkach, które kradną ludziom skarpetki. To opowieść napisana ... » więcej 2019-09-15, godz. 08:35 Piękne zdjęcia i poruszające historie. W ten weekend w Opolu - festiwal filmu dokumentalnego HumanDOC - Nasz festiwal jest dla osób, które są ciekawe świata i chcą poszerzyć swoje horyzonty - powiedziała w porannej rozmowie 'W cztery oczy' Izabela Żbikowska z ... » więcej 2019-09-14, godz. 19:00 Mocny akcent na inaugurację festiwalu Krzysztofa Pendereckiego w Zabrzu 'Spotkanie osobowości światowego formatu' - tak organizatorzy zapowiadają VII Międzynarodowy Festiwal im. Krzysztofa Pendereckiego - poziom 320 w Zabrzu. Wyda ... » więcej 2019-09-14, godz. 12:23 Kędzierzyn-Koźle: wielki aplauz po koncercie z muzyką średniowieczną Owacjami na stojąco i bisem zakończył się piątkowy (13.09) koncert inaugurujący IV Festiwal Mikołaja z Koźla (13-15.09). Publiczność, która niemal szczelnie w ... » więcej 2019-09-14, godz. 07:59 Plebiscytowe Opole - multimedialna wystawa w Kochanowskim Stowarzyszenie Nasz Grodziec we współpracy z Instytutem Śląskim, Teatrem Kochanowskiego oraz oddziałem terenowym Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Opolu, org ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »