Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-06-22, 21:09 Autor: Mariusz Chałupnik

Skutki intensywnych opadów nad Opolszczyzną. Utrzymany III stopień zagrożenia hydrologicznego RAPORT RADIA OPOLE

Most kolejowy w Przeczy [fot. Daniel Klimczak]
Most kolejowy w Przeczy [fot. Daniel Klimczak]
Podtopiony przejazd na ulicy Bolkowskiej w Opolu [fot. MZD Opole]
Podtopiony przejazd na ulicy Bolkowskiej w Opolu [fot. MZD Opole]
Jezioro Nyskie [fot. Rafał Gawlik]
Jezioro Nyskie [fot. Rafał Gawlik]
Wypompowywanie wody z piwnic, połamane drzewa oraz działania związane z podwyższonym stanem rzek. 71 razy od rana do akcji wyjeżdżali opolscy strażacy. Większość interwencji dotyczyła zdarzeń związanych z warunkami atmosferycznymi.
- Trzeba zaznaczyć, że sytuacja w porównaniu z weekendem się uspokoiła - mówi asp. Jarosław Buhl z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu. - Poniedziałek przyniósł znaczne uspokojenie w stosunku do dni poprzednich. Tych zdarzeń jest znacznie mniej, mają również znacznie mniejsze natężenie. Jednak obowiązuje nas dzisiaj podwyższony stopień zagrożenia hydrologicznego na poziomie III. Dlatego jesteśmy wyczuleni na zdarzenia tego typu i przygotowani, aby sobie z nimi poradzić.

Prezydenta Opola Arkadiusz Wiśniewski wprowadził stan pogotowia przeciwpowodziowego. Odra na wodowskazie w Opolu-Groszowicach przekroczyła poziom 500 centymetrów, przy stanie alarmowym 600 centymetrów. Według prognoz stan alarmowy na Odrze w Opolu nie powinien zostać przekroczony. Fala wezbraniowa ma dotrzeć do Opola w środę (24.06) około 1.00 w nocy. W związku z podtopieniami nie przejedziemy ulicą Bolkowską. Droga została zalana na odcinku przebiegającym pod wiaduktem kolejowym.

W gminie Dąbrowa trwa usuwanie skutków i szacowanie strat po nawałnicy, z którą walczono od piątku (19.06). Najmocniej ucierpiały Dąbrowa, Chróścina i Karczów, gdzie z brzegów wystąpiła rzeczka Dożyna. Zalane zostały: świetlica oraz przedszkole w Dąbrowie i gospodarstwa domowe.

Od niedzielnego (21.06) wieczora trwa zrzut wody ze zbiorników retencyjnych na Nysie Kłodzkiej w naszym regionie. Z jezior otmuchowskiego i nyskiego wypływa obecnie odpowiednio 56 i 125 metrów sześciennych wody na sekundę. W jeziorach można obecnie wykorzystać jeszcze po około 80 procent pojemności powodziowej, jednak zarządca zbiorników chce w najbliższym czasie zwiększać tę rezerwę, by zrobić miejsce na ewentualną drugą falę wezbraniową.

Przez kilka godzin strażacy usuwali zator, który utworzył się na Nysie Kłodzkiej pod mostem kolejowym w miejscowości Przecza. Wyłowiono konary i całe drzewa, które utrudniały przepływ wody. Przez ten czas ruch kolejowy na linii Opole - Wrocław odbywał się jednym torem. Akcję zakończono przed godziną 16.00. Nadal w tym miejscu jest wysoki poziom wody, lustro od przęsła dzielą około 2 metry.

Lokalne podtopienia posesji, pół i łąk spowodowały weekendowe, obfite opady deszczu w gminach Prudnik i Głuchołazy. Spływająca woda zalewała też ulice. W wielu miejscowościach interweniowała straż pożarna.

W powiecie krapkowickim wczoraj (21.06) z powodu zalania zamknięta została lokalna droga Steblów – Nowy Młyn. Dzisiaj, po 7 rano, zamknięta została już znacznie bardziej uczęszczana trasa pomiędzy Steblowem a Pietną. Nieprzejezdny jest też most na Osobłodze w Steblowie.

Wojewoda opolski Adrian Czubak przekazał rano, że sytuacja jest pod kontrolą i nie widać zagrożenia powodziowego dla regionu. Dodajmy, że minionego weekendu najwięcej interwencji strażackich odnotowano w powiatach nyskim, opolskim, oleskim i prudnickim.

Zgodnie z informacjami WCZK (na godz. 18:50) stany alarmowe utrzymują się w 2 miejscach regionu - na Osobłodze w Racławicach Śląskich i Ścinawie Niemodlińskiej w Niemodlinie. W 7 mamy przekroczone stany ostrzegawcze. To Prosna w Gorzowie, Odra w Koźlu, Groszowicach i w Brzegu, Stradunia w Kamionce, Stobrawa w Karłowicach i Złoty Potok w Jarnołtówku.
Jarosław Buhl

Wiadomości z regionu

2020-09-28, godz. 07:00 O kolejne dwa miesiące przesuwa się koniec budowy centrum przesiadkowego Opole Wschodnie. Szykują się też dodatkowe… Opóźnia się budowa centrum przesiadkowego Opole Wschodnie. Wykonawca zawnioskował do Miejskiego Zarządu Dróg w Opolu o kolejne dwa miesiące przesunięcia… » więcej 2020-09-27, godz. 21:02 Wójt Lubrzy zarażony COVID-19. Mariusz Kozaczek czuje się dobrze, przebywa w izolacji domowej Wójt Lubrzy Mariusz Kozaczek - zarażony koronawirusem. Włodarz gminy poinformował o tym w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej magistratu. » więcej 2020-09-27, godz. 21:00 RAPORT DNIA: 16 nowych przypadków koronawirusa i kolejny zgon na Opolszczyźnie. Jest też 13 nowych ozdrowieńców 16 nowych zakażeń koronawirusem i jeden zgon pacjenta zarażonego COVID-19 stwierdzono w ciągu ostatniej doby na terenie województwa. Mamy też 13 nowych … » więcej 2020-09-27, godz. 19:47 Genealodzy ponownie debatowali w Brzegu. "W czasie pandemii wiele osób rozpoczęło swoje poszukiwania" W Brzegu zakończyła się 7. edycja ogólnopolskiej konferencji genealogicznej. Podczas weekendowego wydarzenia można było zgłębić wiedzę w zakresie między… » więcej 2020-09-27, godz. 18:30 "Trzeba pomagać innym i robić tego jak najwięcej". W Przyworach zorganizowano festyn na rzecz opolskiego hospicjum … Mieszkańcy Przywór włączyli się w pomoc finansową na rzecz hospicjum 'Betania' z Opola. Na placu przy domu kultury przygotowali festyn pod hasłem 'Przywory… » więcej 2020-09-27, godz. 16:00 Pandemia nie zatrzymała miłośników festiwalowego rajdu ulicami Opola. "Są prędkości, są zakręty" 35 załóg w 6 kategoriach bierze udział w rozgrywanym dziś (27.09) 51. Rajdzie Festiwalowym na ulicach Opola. » więcej 2020-09-27, godz. 13:00 Park za prudnickim liceum zyska nowy wygląd i... pszczoły. Czy dzięki inwestycji w technikum zostanie uruchomiony profil… Trwa przebudowa parku przy II Liceum Ogólnokształcącym w Prudniku. Inwestycja jest warta 950 tysięcy złotych, a 85 procent pieniędzy pochodzi z dotacji unijnej… » więcej 2020-09-27, godz. 12:29 Miody, chleby, lokalne przysmaki, porcelana i wiele innych wyrobów na Święcie Plonów i Targach Miodu w opolskim skansenie… Ponad 40 wystawców z Polski oraz Czech zjechało do Muzeum Wsi Opolskiej na Święto Plonów i Targi Miodów. Już po raz 8. mieszkańcy Opolszczyzny i nie tylko… » więcej 2020-09-27, godz. 10:57 Raport MZ: 1350 nowych zakażeń w Polsce i 16 na Opolszczyźnie. Jest kolejna ofiara śmiertelna w regionie [AKTUALIZ… 1350 nowych przypadków koronawirusa stwierdzono w ciągu ostatniej doby w naszym kraju. Ministerstwo Zdrowia poinformowało też o kolejnych 8 zgonach związanych… » więcej 2020-09-27, godz. 09:19 Barier dla osób głuchych i niedosłyszących może być znacznie mniej. Dziś doskonała okazja, by o tym przypomnie… W przypadającym w niedzielę (27.09) Międzynarodowym Dniu Głuchych i Języka Migowego o barierach w urzędach i problemach z komunikacją, których może być… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***