Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-06-22, 22:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Podtopienia będą się powtarzać, sprzyja temu m.in. brak melioracji

Opada woda w Złotym Potoku, w gminie Prudnik [zdj. Jan Poniatyszyn]
Opada woda w Złotym Potoku, w gminie Prudnik [zdj. Jan Poniatyszyn]
Opada woda w Złotym Potoku, w gminie Prudnik [zdj. Jan Poniatyszyn]
Opada woda w Złotym Potoku, w gminie Prudnik [zdj. Jan Poniatyszyn]
Lokalne podtopienia posesji, pół i łąk spowodowały weekendowe, obfite opady deszczu w gminach Prudnik i Głuchołazy. Spływająca woda zalewała drogi. W wielu miejscowościach interweniował straż pożarna. Podtopienia te są też efektem rozwoju urbanizacji oraz zaniedbań melioracyjnych.
- Sytuacja na rzekach naszej gminy normalizuje się - mówi Jarosław Szóstka, wiceburmistrz Prudnika. – Te lokalne podtopienia nie są związane z wystąpieniem rzek, ale z tym, że występuje dość duży spływ wody z pól. Zaorane zostały przydrożne rowy. Jeżeli nie pochylimy się nad tym tematem to takie lokalne podtopienia mogą występować częściej.

- Poziom wód w naszych rzekach opada - mówi wiceburmistrz Głuchołaz Roman Sambor. – Rzeki niepokoiły, miały wysoki stan, ale nie wylały. Były problemy z wodą napływającą z pól. Na drodze powiatowej ludzie sobie pozakładali przepusty do posesji. Nie przyjęły one takiej ilości wody. Powstają nowe osiedla. Zwiększona powierzchnia dachów i chodników przed budynkami powoduje, że woda nie ma gdzie wsiąkać. Niekiedy ludzie sami sobie problemy stwarzają.

Również i w poniedziałek strażacy z gminy Głuchołazy wypompowywali wodę z domowych piwnic. Bystry Potok zniszczył drogę w Górach Opawskich. Do jej naprawy przystąpiono w sobotę.
Jarosław Szóstka
Roman Sambor

Wiadomości z regionu

2020-09-28, godz. 07:00 O kolejne dwa miesiące przesuwa się koniec budowy centrum przesiadkowego Opole Wschodnie. Szykują się też dodatkowe… Opóźnia się budowa centrum przesiadkowego Opole Wschodnie. Wykonawca zawnioskował do Miejskiego Zarządu Dróg w Opolu o kolejne dwa miesiące przesunięcia… » więcej 2020-09-27, godz. 21:02 Wójt Lubrzy zarażony COVID-19. Mariusz Kozaczek czuje się dobrze, przebywa w izolacji domowej Wójt Lubrzy Mariusz Kozaczek - zarażony koronawirusem. Włodarz gminy poinformował o tym w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej magistratu. » więcej 2020-09-27, godz. 21:00 RAPORT DNIA: 16 nowych przypadków koronawirusa i kolejny zgon na Opolszczyźnie. Jest też 13 nowych ozdrowieńców 16 nowych zakażeń koronawirusem i jeden zgon pacjenta zarażonego COVID-19 stwierdzono w ciągu ostatniej doby na terenie województwa. Mamy też 13 nowych … » więcej 2020-09-27, godz. 19:47 Genealodzy ponownie debatowali w Brzegu. "W czasie pandemii wiele osób rozpoczęło swoje poszukiwania" W Brzegu zakończyła się 7. edycja ogólnopolskiej konferencji genealogicznej. Podczas weekendowego wydarzenia można było zgłębić wiedzę w zakresie między… » więcej 2020-09-27, godz. 18:30 "Trzeba pomagać innym i robić tego jak najwięcej". W Przyworach zorganizowano festyn na rzecz opolskiego hospicjum … Mieszkańcy Przywór włączyli się w pomoc finansową na rzecz hospicjum 'Betania' z Opola. Na placu przy domu kultury przygotowali festyn pod hasłem 'Przywory… » więcej 2020-09-27, godz. 16:00 Pandemia nie zatrzymała miłośników festiwalowego rajdu ulicami Opola. "Są prędkości, są zakręty" 35 załóg w 6 kategoriach bierze udział w rozgrywanym dziś (27.09) 51. Rajdzie Festiwalowym na ulicach Opola. » więcej 2020-09-27, godz. 13:00 Park za prudnickim liceum zyska nowy wygląd i... pszczoły. Czy dzięki inwestycji w technikum zostanie uruchomiony profil… Trwa przebudowa parku przy II Liceum Ogólnokształcącym w Prudniku. Inwestycja jest warta 950 tysięcy złotych, a 85 procent pieniędzy pochodzi z dotacji unijnej… » więcej 2020-09-27, godz. 12:29 Miody, chleby, lokalne przysmaki, porcelana i wiele innych wyrobów na Święcie Plonów i Targach Miodu w opolskim skansenie… Ponad 40 wystawców z Polski oraz Czech zjechało do Muzeum Wsi Opolskiej na Święto Plonów i Targi Miodów. Już po raz 8. mieszkańcy Opolszczyzny i nie tylko… » więcej 2020-09-27, godz. 10:57 Raport MZ: 1350 nowych zakażeń w Polsce i 16 na Opolszczyźnie. Jest kolejna ofiara śmiertelna w regionie [AKTUALIZ… 1350 nowych przypadków koronawirusa stwierdzono w ciągu ostatniej doby w naszym kraju. Ministerstwo Zdrowia poinformowało też o kolejnych 8 zgonach związanych… » więcej 2020-09-27, godz. 09:19 Barier dla osób głuchych i niedosłyszących może być znacznie mniej. Dziś doskonała okazja, by o tym przypomnie… W przypadającym w niedzielę (27.09) Międzynarodowym Dniu Głuchych i Języka Migowego o barierach w urzędach i problemach z komunikacją, których może być… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***