Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-05-28, 17:01 Autor: Katarzyna Doros

Na czas pandemii opolscy radni wstrzymali możliwość spożywania alkoholu na bulwarach nadodrzańskich. Zdania były podzielone

Sesja rady miasta w CWK w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Sesja rady miasta w CWK w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Sesja w CWK - zdjęcie ilustrujące [fot. A.Wiśniewski/facebook]
Sesja w CWK - zdjęcie ilustrujące [fot. A.Wiśniewski/facebook]
Most kolejowy na Pasiece [fot. Aneta Skomorowska-Kobza]
Most kolejowy na Pasiece [fot. Aneta Skomorowska-Kobza]
Opolscy radni zdecydowali o wprowadzeniu zakazu picia alkoholu na bulwarach nadodrzańskich w czasie pandemii. To inicjatywa komendanta policji w Opolu, który tłumaczył, że spożywanie napojów alkoholowych w tym miejscu sprzyja gromadzeniu się i luzowaniu wymaganego dystansu. Zdania radnych były podzielone. Część głosujących uważa inicjatywę za bezzasadną w momencie, kiedy rząd odmraża kolejne gałęzie gospodarki i zdejmuje obostrzenia, w tym te o noszeniu maseczek.
- Dyskusja pokazała, że to temat na czasie - mówi mł. inspektor Rafał Drozdowski, komendant miejski policji w Opolu. - Chodzi o zakaz spożywania alkoholu, który może zapobiec innym towarzyszącym później zachowaniom, które mogłyby naruszać obowiązujące przepisy prawa. Głównie mówimy o zakazie zbliżania się na odległość poniżej dwóch metrów.

- Jeżeli popatrzymy na to, co się wydarzyło w Lombardii, w jaki sposób tam ludzie zachorowali, w jaki sposób to się rozprzestrzeniało, to główną przyczyną właśnie były spotkania towarzyskie, gdzie był spożywany alkohol. Są otwarte ogródki gastronomiczne, myślę, że to jest odpowiednie miejsce do tego typu spotkań - dodaje Bogumiła Grudzień-Kuligowska, naczelnik wydziału zarządzania kryzysowego w opolskim ratuszu.

Zdaniem Przemysława Pospieszyńskiego, przewodniczącego klubu Koalicji Obywatelskiej, uchwała jest zbędnym zapisem. - Pamiętajmy, że to jest akt niższego rzędu. Policja ma o wiele ważniejsze akty, które mogą takie restrykcje wprowadzać. Znosimy obostrzenia, mamy coraz więcej swobody, a my w Opolu wprowadzamy obostrzenia wobec naszych mieszkańców. To jest na czas epidemii i stanu epidemiologicznego, który może być utrzymywany nawet przez najbliższy rok - mówi.

- Na moment, kiedy ten wniosek został złożony, czyli miesiąc temu, było to w zupełności zasadne. Sytuacja rozwija się bardzo dynamicznie. Jednak uważam teraz ten zakaz za niepotrzebny - zauważa Alicja Wiśniewska, radna z klubu Arkadiusza Wiśniewskiego.

- Ja myślę, że jeszcze należy być ostrożnym i zachować wszelkie środki wstrzemięźliwości. Dobrze, żeby zachować ten teren dla wszystkich, którzy chcieliby skorzystać ze spokoju, z bezpiecznego dystansu. Na spotkania i spożywanie alkoholu na bulwarach przyjdzie jeszcze czas - dodaje Marek Kawa, radny Prawa i Sprawiedliwości.

Za wprowadzeniem zakazu zagłosowało 11 radnych, 6 było przeciw, 8 wstrzymało się od głosu.

Przypomnijmy, przepisy pozwalające na spożywanie niskoprocentowego alkoholu na odcinku między mostem Piastowskim a mostem kolejowym przy Parku Nadodrzańskim obowiązują w Opolu od dwóch lat.
mł. inspektor Rafał Drozdowski, Bogumiła Grudzień-Kuligowska
Przemysław Pospieszyński, Alicja Wiśniewska, Marek Kawa

Wiadomości z regionu

2024-10-03, godz. 12:11 Można już korzystać z nowego łącznika przy moście północnym w Krapkowicach Dobra wiadomość dla kierowców z Krapkowic. Można już korzystać z łącznika pomiędzy ul. Obuwników a ul. Opolską. Dzięki temu rozwiązaniu kierowcy… » więcej 2024-10-03, godz. 11:00 "Ponad podziałami". Radny PiS apeluje do władz o budowę nowych zbiorników retencyjnych - Musimy ponad podziałami skupić się przede wszystkim na budowie nowych zbiorników retencyjnych - z takim apelem do władz regionalnych oraz krajowych zwrócił… » więcej 2024-10-03, godz. 10:40 Opole: poszukiwany sprawca pobicia na pl. Kopernika Policjanci z Opola poszukują młodego mężczyzny, który 23 kwietnia wspólnie z innymi sprawcami miał pobić inną osobę. Do tego zdarzenia doszło w okolicach… » więcej 2024-10-03, godz. 09:42 "To jest trochę takie smutne dla mnie". Wójt Branic gościem Radia Opole - Zła sytuacja naszej gminy w mediach się nie przebija, mówi się o innych miejscowościach, a mieszkańcy ucierpieli w powodzi bardziej niż w 1997 roku -… » więcej 2024-10-03, godz. 07:30 "Scenariusz był gorszy niż w 1997 roku". Mieszkańcy wsi Branice-Zamek Branice-Zamek - to część miejscowości, która najbardziej ucierpiała w wyniku tegorocznej powodzi. Część z mieszkańców miała w swoich domach około… » więcej 2024-10-03, godz. 07:20 Przebudowa DK45. Kolejne zmiany w okolicach Krapkowic Rozpoczyna się kolejny etap prac na drodze krajowej nr 45 między Krapkowicami a Rogowem Opolskim. » więcej 2024-10-02, godz. 19:30 Po powodzi w powiecie prudnickim - naprawa dróg i mostów pochłonie miliony Blisko 30 mln złotych wynoszą straty powodziowe w infrastrukturze, która podlega samorządowi powiatu prudnickiego. Takie wyliczenia przesłano do urzędu wojewódzkiego… » więcej 2024-10-02, godz. 18:51 Na ponad 60 zalanych domów mają 8 osuszaczy. Trzebina w gminie Lubrza potrzebuje pomocy Powodzianie z Trzebiny w gminie Lubrza apelują o pomoc w osuszaniu domów i udrożnieniu dostępu do posesji. Duże szkody wyrządził tam potok płynący przez… » więcej 2024-10-02, godz. 18:00 Głuchołazy: niesprawny wodociąg komplikuje życie nie tylko w zalanych blokach Nie tylko bloki w zalanej części Głuchołaz mają problem z centralnym ogrzewaniem. Dotyczy to także budynków wielorodzinnych Międzyzakładowej Spółdzielni… » więcej 2024-10-02, godz. 17:09 Są zarzuty dla plantatora konopi indyjskich z powiatu kluczborskiego Posiadanie znacznej ilości środka odurzającego oraz prowadzenie uprawy konopi innych niż włókniste - takie zarzuty usłyszał 32-letni Patryk P. mieszkaniec… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »