Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-05-18, 19:36 Autor: Mariusz Chałupnik

Żłobki i przedszkola w Opolu wznowiły działalność

Od poniedziałku (18.05) w Opolu znów otwarte sążłobki i przedszkola [fot. Mariusz Chałupnik]
Od poniedziałku (18.05) w Opolu znów otwarte sążłobki i przedszkola [fot. Mariusz Chałupnik]
Zakaz wejścia dla rodziców, pomiar temperatury, czy też specjalne worki na ubrania. Po 2-miesięcznej przerwie dzieci w Opolu wróciły do żłobków i przedszkoli. W placówkach o ponad połowę ograniczono liczbę miejsc, zastosowano też dodatkowe środki ostrożności i higieny.
- W żłobkach, zgodnie z przeprowadzoną ankietą, miejsca wypełniły się w 100 proc. Mniejszym zainteresowaniem wśród rodziców cieszyły się natomiast przedszkola - informuje Katarzyna Oborska-Marciniak, rzecznik opolskiego ratusza. - Chęć oddania dziecka do żłobka wyraziły 193 osoby, natomiast miejsc mieliśmy 192. To są miejsca, które możemy zadedykować dzieciom już po wszystkich obostrzeniach dotyczących liczebności grup. W przedszkolach sytuacja przedstawia się nieco inaczej. Mogliśmy przyjąć 1105 dzieci, a mieliśmy zgłoszonych 755 osób.

Zgodnie z wytycznymi ograniczona została w żłobkach i przedszkolach liczebność grup. Dzieci także nie mogły ze sobą zabrać ulubionych pluszaków.

- Nie wszystkie nowe zasady nam się podobają, ale najważniejsze, że można z powrotem przyprowadzić dzieci do przedszkola - komentują rodzice.

- Mój syn ma niecałe 4 lata, a jest w grupie z 6-latkami - mówi pani Ewa. - To jest pomieszane i to mi się nie podoba. Ale przynajmniej jest opieka na kilka godzin. Nie mogę już sobie pozwolić na to, żeby być na zasiłku.

- Ja jestem z tego faktu szczęśliwa - dodaje pani Jolanta. - Pracowałam bez opiekuńczego w szpitalu, na zmiany. Pomagałam także mężowi w prowadzeniu firmy. Proszę sobie wyobrazić, że dla mnie to jest naprawdę kamień z serca, szczególnie, że dziecko przez ten czas w ogóle nie miało kontaktu z rówieśnikami.

Zmiany dotyczą również pracowników. Zmienione zostały grafiki, aby kontakt pomiędzy opiekunami był jak najmniejszy.

- Wszyscy bardzo odpowiedzialnie podchodzą do swoich obowiązków - mówi Ewa Dęga, dyrektor Przedszkola Publicznego nr 25 w Opolu. - Zmieniliśmy plan pracy nauczycieli i pracowników obsługi, tak aby dostosować go do wymogów sanitarnych. Nie mieszamy pracowników. Do jednej grupy wchodzą określone osoby dorosłe, inne mają stanowczy zakaz. Jeśli czegoś potrzebują, to zatrzymują się w drzwiach i sprawa jest szybko załatwiana.

W Opolu jest 5 żłobków i 36 przedszkoli prowadzonych przez samorząd. Wiele wskazuje również na to, że w tym roku, będą one otwarte również w lipcu i sierpniu.
Katarzyna Oborska-Marciniak
Ewa, Jola
Ewa Dęga

Wiadomości z regionu

2020-08-15, godz. 07:00 Gmina Jemielnica zadba o wsparcie rozwoju przedszkolaków. Poprawi się też wyposażenie placówek Zadbają o rozwój najmłodszych mieszkańców Jemielnicy i poprawią komfort przedszkolnych placówek. Gmina Jemielnica przystąpiła do projektu 'Przedszkolak… » więcej 2020-08-14, godz. 20:55 Zablokowana A4 w kierunku Wrocławia. Lądował śmigłowiec LPR. Kierowca TIR-a miał atak padaczki [AKTUALIZACJA] Zablokowana jest autostrada A4 w kierunku Wrocławia na wysokości miejscowości Ochodze, między węzłami Opole Południe a Opole Zachód. » więcej 2020-08-14, godz. 20:30 Ponad połowa maturzystów w powiecie krapkowickim nie zdała egzaminu dojrzałości. "Uczniom brakuje motywacji" Powiat krapkowicki odnotował najmniejszą zdawalność egzaminów maturalnych w regionie. Egzamin dojrzałości pozytywnie napisało tu jedynie 46,6% osób, przy… » więcej 2020-08-14, godz. 18:57 Utrudnienia na DK 46 w Niemodlinie. Zderzenie dwóch samochodów osobowych, poszkodowany pieszy [AKTUALIZACJA] Do wypadku doszło na alei Wolności w Niemodlinie. Ok. 18:30 zderzyły się dwa samochody osobowe. W wypadku poszkodowany został także przechodzień. » więcej 2020-08-14, godz. 18:30 Raport dnia: dobowy rekord zakażeń koronawirusem na Opolszczyźnie. Sześć razy więcej zachorowań niż ozdrowień Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś (14.08) o 832 nowych zachorowaniach w kraju, w tym o 31 na Opolszczyźnie. To dobowy rekord zakażeń w regionie. Od… » więcej 2020-08-14, godz. 17:00 Święto Ziół w Talentowi upłynie pod znakiem porad zielarskich, warsztatów i naturalnych kosmetyków Będą promować naturalne kosmetyki, produkty spożywcze i porady zielarskie, a przede wszystkich alternatywne rozwiązania zdrowotne. Fundacja Kwitnące Talenty… » więcej 2020-08-14, godz. 16:15 Święto Wojska Polskiego w 10. Opolskiej Brygadzie Logistycznej. Z powodu pandemii koronawirusa bez pikniku wojskowego Uroczystą zbiórką żołnierzy i pracowników resortu obrony narodowej 10. Opolska Brygada Logistyczna uczciła przypadające na jutro (15.08) święto Wojska… » więcej 2020-08-14, godz. 16:00 Remont autostrady. Powstają kilkukilometrowe zatory Zatory na opolskim odcinku autostrady A4. Dzisiaj (14.08) na wysokości Gogolina kierowcy jadący na południe stali w 40-minutowym korku. Utrudnienia powstały… » więcej 2020-08-14, godz. 15:45 Ojciec major Seweryn Jędrysik zostanie uhonorowany w Kamieniu Śląskim. Plan obchodów 100. rocznicy II Powstania Ś… Obchody setnej rocznicy drugiego Powstania Śląskiego zaplanowano na 22 sierpnia w Kamieniu Śląskim. » więcej 2020-08-14, godz. 14:45 Oleska interna znów przyjmuje pacjentów. Testy na koronawirusa dały wynik negatywny Wznowiono dziś (14.08) rano przyjęcia pacjentów na Oddział Wewnętrzny Szpitala Powiatowego w Oleśnie. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***