Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-04-03, 22:00 Autor: Mariusz Chałupnik

Seniorze! To nie czas na codzienne zakupy. Z przywilejów należy korzystać, ale rozsądnie

[fot. AFRO]
[fot. AFRO]
„Pomiędzy godziną 10 a 12 koronawirus nie zasypia. On działa cały czas” – apelują pracownicy socjalni. W związku z decyzją rządu od wczoraj (02.04) sklepy spożywcze, drogerie i apteki właśnie przez te dwie godziny dedykowane są tylko seniorom. Ci albo źle zrozumieli komunikat albo… korzystając z ładnej pogody, postanowili w pełni wykorzystać swoje przywileje i przy sklepach gromadziły się tłumy.
- Gorąco apelujemy, aby na zakupy chodziły tylko osoby, które naprawdę mają ważny powód - mówi Małgorzata Szpulak, kierownik działu pomocy środowiskowej w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Opolu. - Wczorajszy dzień pokazał, że przed niektórymi sklepami nasi kochani seniorzy urządzili sobie wręcz piknik. Było bardzo dużo osób starszych, które nie zachowywały odległości między sobą. Po prostu przy koszykach sobie rozmawiali.

Opolscy seniorzy w czasie pandemii koronawirusa znaleźli się pod szczególną opieką socjalną. Dla nich przygotowywane są paczki żywieniowe, ciepłe posiłki, które do mieszkań dowożą pracownicy socjalni oraz wolontariusze. Tylko w kwietniu takich gotowych paczek z produktami na cały tydzień Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie przygotuje około czterech i pół tysiąca.

- Dochodzi do kuriozalnych sytuacji, zwłaszcza w godzinach pomiędzy 10 a 12 – zauważa Małgorzata Kozak, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Opolu. - Do mieszkań dostarczaliśmy paczki z żywnością, czyli z zakupami, to w wielu przypadkach seniorów nie było w domach. Mamy do nich telefony, więc dzwoniliśmy. Okazywało się, że w tym czasie postanowili sami wybrać się na zakupy.

Jak podkreśla Małgorzata Jarosz-Basztabin, kierownik centrum informacyjno-edukacyjnego „Senior” w Opolu, doszło do kuriozalnej sytuacji. Aktywność, za którą zawsze opolscy seniorzy byli chwaleni, teraz stała się przekleństwem.

- Nasze centrum jest teraz przy ulicy Krakowskiej i z okien widać tłumy seniorów - komentuje Jarosz-Basztabin. - Szczególnie dotyczy to godzin właśnie od 10 do 12. To tak jakby ktoś dał hasło do wychodzenia z domu. Jakby źle seniorzy odczytali, zrozumieli ideę. Widzimy, że dochodzi do takich sytuacji, że małżonkowie wspólnie wychodzą z domu, a to stwarza okazję dla złodziei.

Przypominamy, że wyznaczone godziny od 10 do 12 są przywilejem dla osób, które przekroczyły 65. rok życia. Nie oznacza to, że tylko w tym przedziale seniorzy mogą iść na zakupy, bo można robić je przez cały czas. Pamiętajmy jednak o tym, żeby z domu wychodzić tylko po rzeczy naprawdę niezbędne.
Małgorzata Szpulak
Małgorzata Kozak
Małgorzata Jarosz-Basztabin

Wiadomości z regionu

2020-06-03, godz. 22:00 Choć oficjalne otwarcie sezonu zaplanowano na połowę czerwca, to nad Jeziorem Nyskim już teraz można korzystać z większości… Od poniedziałku (01.06) można już korzystać z niemal wszystkich atrakcji dostępnych nad Jeziorem Nyskim. Na miłośników spędzania czasu nad wodą czeka między innymi… » więcej 2020-06-03, godz. 20:04 Raport dnia: 49. zgon na Opolszczyźnie. Jest 19 nowych zakażeń i 8 powrotów do zdrowia Jeden zgon, 19 nowych zarażeń koronawirusem i 8 powrotów do zdrowia odnotowano dzisiaj (03.06) w województwie opolskim. » więcej 2020-06-03, godz. 20:00 Opolski odcinek trasy rowerowej Blue Velo jeszcze nie tak szybko Przez Opolszczyznę ma przebiegać około 150 kilometrów trasy rowerowej Blue Velo. Droga ma powstać wzdłuż Odry i będzie częścią długodystansowej trasy, która połączy… » więcej 2020-06-03, godz. 18:19 Na Opolszczyźnie zmarła kolejna osoba zarażona koronawirusem. Są 3 nowe zakażenia i 8 ozdrowieńców Zmarła 49. osoba zakażona koronawirusem na Opolszczyźnie, a w regionie odnotowano 3 nowe zachorowania. 8 kolejnych osób wyzdrowiało. » więcej 2020-06-03, godz. 18:15 Jest nowy-stary zarząd Zakładów Azotowych Kędzierzyn. Kadencja potrwa trzy lata Sławomir Lipkowski powołany na funkcję prezesa zarządu Zakładów Azotowych Kędzierzyn SA. » więcej 2020-06-03, godz. 17:45 Szymon Hołownia w Gogolinie o Mniejszości Niemieckiej i samorządach Szymon Hołownia, kandydat na funkcję prezydenta Polski, spotkał się dzisiaj (3.06) z mieszkańcami gminy Gogolin. Wziął udział w zamkniętych spotkaniach z burmistrzem… » więcej 2020-06-03, godz. 17:00 Ćwiczenia dla rezerwistów dopiero od jesieni, ale kandydaci do ochotniczej służby przygotowawczej mogą już składać wnioski… Jesienią armia wróci do ćwiczeń wojskowych dla żołnierzy rezerwy. Przypomnijmy, że z powodu wybuchu pandemii koronawirusa, w marcu MON poinformowało o przerwaniu… » więcej 2020-06-03, godz. 16:30 Przychodnia jaskrowa przy USK w Opolu nieczynna. W całym kraju brakuje lekarzy okulistów Do naszej rozgłośni zgłosił się mieszkaniec Opola, którego żona od 20 lat leczy się na jaskrę w przychodni Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. Kobieta… » więcej 2020-06-03, godz. 16:00 W Skarbimierzu nie doszło do skażenia środowiska. Do powstrzymania katastrofy ekologicznej przyczyniło się betonowe po… Na terenie składowiska odpadów położonego na poradzieckim lotnisku w Skarbimierzu nie doszło do skażenia zagrażającego środowisku. To wynik analizy próbek, której… » więcej 2020-06-03, godz. 15:15 Ponad 300 ujemnych wyników testów na koronawirusa. Wznowienie działalności kluczborskiego szpitala i wołczyńskiego ZOL… Do normalnego funkcjonowania powróciło Powiatowe Centrum Zdrowia w Kluczborku i Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Wołczynie. Tydzień temu (27 maja) wykryto koronawirusa… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »