Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-02-12, 19:30 Autor: Witold Wośtak

"Suche kikuty aż proszą się o tragedię". Gmina chce pomóc, ale musi znaleźć pieniądze na przycinkę drzew

Dęby przy ulicy Gliwickiej w Ligocie Górnej [fot. Witold Wośtak]
Dęby przy ulicy Gliwickiej w Ligocie Górnej [fot. Witold Wośtak]
Dęby przy ulicy Gliwickiej w Ligocie Górnej [fot. Witold Wośtak]
Dęby przy ulicy Gliwickiej w Ligocie Górnej [fot. Witold Wośtak]
Dęby przy ulicy Gliwickiej w Ligocie Górnej [fot. Witold Wośtak]
Dęby przy ulicy Gliwickiej w Ligocie Górnej [fot. Witold Wośtak]
Spadających gałęzi obawiają się mieszkańcy Ligoty Górnej (gmina Kluczbork). Chodzi o około 1,5-kilometrowy odcinek ulicy Gliwickiej, wzdłuż której gęsto rosną dęby.
Mieszkańcy przekonują, że od kilku lat nie mogą doprosić się przycinki drzew. Zaznaczają, że jeździ tamtędy wiele samochodów i rowerzystów, a gałęzie sięgają głęboko na podwórka.

- Naszym zdaniem, suche kikuty aż proszą się o tragedię - mówi mieszkanka Teresa Urbanek.

- W miniony poniedziałek sąsiedzi zrobili porządek. My też posprzątaliśmy te większe części, a mniejsze zalegają nadal. Trzeba jak najszybciej wyciąć grubsze, a suche, konary. Aktualnie przy silnych wiatrach jest tego więcej, ale przy naszej działce nawet latem zdarzają się zeschnięte konary po burzy czy przy silniejszym wietrze.

Ulica Gliwicka należy do gminy Kluczbork. Urzędnicy zdają sobie sprawę z problemu w Ligocie Górnej, ale problemem jest brak pieniędzy. Koszt przycinki dębów oszacowano na 40 tysięcy złotych, a roczna pula na pielęgnację drzew to... 10 tysięcy złotych.

- Ostatnie wichury odsłoniły kilka słabości. Widzimy naprawdę dużą potrzebę zadbania o te drzewa, a przede wszystkim zadbania o bezpieczeństwo osób mieszkających w tej okolicy. Musimy znaleźć pieniądze w budżecie gminy, aby przyciąć dęby i dokonać niezbędnej pielęgnacji. Będziemy na pewno szukać sposobu, a musimy to zrobić możliwie jak najszybciej - mówi Dariusz Morawiec, wiceburmistrz Kluczborka.

Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, jest szansa na przycinkę dębów w tym półroczu.
Teresa Urbanek
Dariusz Morawiec

Wiadomości z regionu

2020-05-25, godz. 21:15 Koronawirus uszczuplił miejską kasę w Namysłowie. Gmina szuka oszczędności, bez redukcji zatrudnienia Namysłów mocno odczuje finansowo skutki epidemii koronawirusa. Tylko do końca kwietnia, do budżetu gminy wpłynęło o prawie milion 800 tysięcy złotych mniej, niż… » więcej 2020-05-25, godz. 19:15 Opolszczyzna składa hołd zmarłemu 72 lata temu rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu 72 lata temu, strzałem w tył głowy, zamordowany został rotmistrz Witold Pilecki. Był uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej, żołnierzem Armii Krajowej oraz więźniem… » więcej 2020-05-25, godz. 19:03 Wyłączone dzwonki, dezynfekcja i zajęcia w mniejszych grupach. Uczniowie klas 1-3 wracają do szkół Najmłodsi uczniowie szkół podstawowych mogą od dziś (25.05) uczestniczyć w zajęciach opiekuńczo-wychowawczych z elementami dydaktyki. Najpierw jednak każdy musi… » więcej 2020-05-25, godz. 19:00 Raport dnia: 5 nowych przypadków zachorowania na COVID-19 potwierdzono w naszym regionie. Nie ma ofiar śmiertelnych. Jest… Liczba aktualnie zakażonych w naszym województwie wynosi 256 osób. Zmarły 45 osoby. Łącznie od początku pandemii potwierdzono koronawirusa u 599 osób. Ponadto… » więcej 2020-05-25, godz. 18:30 W opolskich urzędach wznowiono bezpośrednią obsługę klientów Mierzenie temperatury ciała, dezynfekcja rąk i wpisanie się na listę - tak teraz wygląda obsługa petentów w większości urzędów na Opolszczyźnie. Bezpośrednią obsługę… » więcej 2020-05-25, godz. 18:00 Zderzenie w Opolu. Jedna osoba została ranna Do zderzenia auta osobowego z busem doszło po godzinie 16, w okolicach kąpieliska Bolko w Opolu. W zdarzeniu uczestniczyły 4 osoby, jedna została ranna. Możliwe… » więcej 2020-05-25, godz. 17:30 Wprowadzili na rynek 72 kilogramy narkotyków. Nowe ustalenia prudnickiej prokuratury ws. zorganizowanej grupy przestęp… Są nowe ustalenia w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej, która handlowała narkotykami w Prudniku oraz okolicach. Podejrzany o kierowanie tą… » więcej 2020-05-25, godz. 17:00 ŚDS w Ganie znów przyjmuje niepełnosprawnych na zajęcia terapeutyczne. Zmiany w regulaminie Środowiskowy Dom Samopomocy w Ganie (gmina Praszka) wznowił dziś (25.05) działalność, zgodnie z epidemicznymi wytycznymi Ministerstwa Zdrowia. » więcej 2020-05-25, godz. 16:15 60 procent firm zrzeszonych w Izbie Rzemieślniczej poddało się koronawirusowi - Około 60 procent członków Izby Rzemieślniczej w Opolu zawiesiła działalność - mówi Tadeusz Staruch, prezes zarządu izby, który podkreśla, że sytuacja wywołana… » więcej 2020-05-25, godz. 15:45 Stracił panowanie nad autem i wylądował w rowie Do zdarzenia drogowego z udziałem auta osobowego doszło po godzinie 14.00 w Opolu, przy ul. Wrocławskiej. Ze wstępnych ustaleń służb wynika, że kierujący osobowym… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »