Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-02-06, 15:41 Autor: Witold Wośtak

Niepełnosprawni z Kluczborka mogą starać się o asystenta osobistego, który pomoże im w codziennych zajęciach

Niepełnosprawni [fot. pixabay.com]
Niepełnosprawni [fot. pixabay.com]
Czworo Asystentów Osobistych Osoby Niepełnosprawnej będzie pracować w Kluczborku. Będą zatrudnieni do końca roku. Gmina została zakwalifikowana do ministerialnego programu i otrzymała na ten cel ponad 50 tysięcy złotych.
Opiekunów już wybrano, niebawem ruszy nabór podopiecznych - dwóch osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności oraz dwóch ze znacznym stopniem. Każdy asystent będzie nieodpłatnie pomagać jednej osobie przez maksymalnie 30 godzin w miesiącu.

- Chodzi o wsparcie przy codziennych sprawach - mówi Krzysztof Soberka, kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Kluczborku.

- W grę wchodzi wyjście do lekarza, czy dowóz na rehabilitację lub na zajęcia terapeutyczne. Niepełnosprawni będą mogli skorzystać również z dobrodziejstw kultury - na przykład wybrać się do ośrodka kultury. Nie zapominajmy o zakupach i sprawach urzędowych. Podsumowując, asystenci mają pomagać, aby przeciwdziałać dyskryminacji oraz wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych.

Z tego programu wyłączone są osoby korzystające z usług opiekuńczych ze względu na udzielany inny rodzaj wsparcia.

Niewykluczone, że pomoc obejmie więcej osób, a mowa o sytuacji, kiedy niepełnosprawny zgłosi krótkoterminową potrzebę pomocy asystenta.
Krzysztof Soberka

Wiadomości z regionu

2020-05-27, godz. 22:00 Konsultacje dla ósmoklasistów i maturzystów na żywo, ale z rygorem sanitarnym Od poniedziałku (25.05) ósmoklasiści i maturzyści mogą korzystać z dobrowolnych konsultacji organizowanych w szkołach. Z powodu pandemii koronawirusa dotychczas… » więcej 2020-05-27, godz. 21:00 Szpitale wznawiają zabiegi, wzrośnie zapotrzebowanie na dawców krwi W opolskim centrum krwiodawstwa spore zapasy krwi. Szpitale jednak przystępują do realizowania zabiegów, które zostały wstrzymane z powodu pandemii, więc zapotrzebowanie… » więcej 2020-05-27, godz. 20:30 Kwarantanna kluczborskiego szpitala. Wstrzymano przyjęcia i wypisy Powiatowe Centrum Zdrowia w Kluczborku do odwołania wstrzymało przyjęcia i wypisy pacjentów z powodu kwarantanny. » więcej 2020-05-27, godz. 20:30 Raport dnia: 9 zakażeń i 6 ozdrowieńców na Opolszczyźnie. Premier przedstawił plan IV etapu łagodzenia obostrzeń 9 zarażeń koronawirusem i 6 powrotów do zdrowia odnotowano dzisiaj (27.05) na Opolszczyźnie. » więcej 2020-05-27, godz. 20:00 Prudnik: funkcjonariusz zakładu karnego zatrzymał sprawcę kradzieży na stacji paliw Opolski funkcjonariusz służby więziennej zatrzymał złodzieja w czasie wolnym od pracy. Chodzi o sierżanta sztabowego Andrzeja Millera, który pełni służbę w prudnickim… » więcej 2020-05-27, godz. 18:35 Do 611 wzrosła liczba zakażeń koronawirusem na Opolszczyźnie. 7 nowych przypadków w popołudniowym raporcie MZ 7 kolejnych zakażeń koronawirusem na Opolszczyźnie i 6 powrotów do zdrowia. W popołudniowym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 170 nowych zachorowaniach… » więcej 2020-05-27, godz. 18:15 Radni Opola wracają do CWK. W czwartek XXVI sesja rady miasta Przystąpienie do projektu wymiany źródeł ciepła na ekologiczne, korekty budżetowe, czy też zmiany w gospodarce niskoemisyjnej. Jutro (28.05) odbędzie się XXVI… » więcej 2020-05-27, godz. 17:15 Oszuści ponownie uderzyli w powiecie nyskim. Metodą "na BLIK" wyłudzili ponad 3,5 tysiąca złotych Oszuści po raz kolejny skutecznie zaatakowali mieszkańców regionu. Tym razem ich ofiarami padli mieszkańcy powiatu nyskiego, którzy stracili pieniądze za pośrednictwem… » więcej 2020-05-27, godz. 17:00 Badania przesiewowe ujawniły 3 zarażenia koronawirusem wśród personelu zakładów opiekuńczych na Opolszczyźnie Trzy pracownice zamkniętych zakładów opiekuńczo-leczniczych w naszym regionie zakażone koronawirusem. Wszystkie miały pozytywne wyniki testów przesiewowych wykonywanych… » więcej 2020-05-27, godz. 17:00 Opole: ruch na ulicach większy, włączono sygnalizację na przejściach dla pieszych W centrum Opola ponownie uruchomiono sygnalizację świetlną na przejściach dla pieszych. To efekt powrotu zwiększonego natężenia ruchu na drogach i troska o bezpieczeństwo… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »