Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-02-13, 07:45 Autor: Daniel Klimczak

Nyskich studentów obsługuje elektroniczny bibliotekarz. Książkomat będzie dostępny przez całą dobę

Książkomat i wrzutnia w nyskiej PWSZ [fot. Daniel Klimczak]
Książkomat i wrzutnia w nyskiej PWSZ [fot. Daniel Klimczak]
Książkomat i wrzutnia w nyskiej PWSZ [fot. Daniel Klimczak]
Książkomat i wrzutnia w nyskiej PWSZ [fot. Daniel Klimczak]
Studenci i pracownicy Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie nie muszą już odwiedzać biblioteki. Zamówione przez internet książki mogą odbierać w książkomacie, który pojawił się w budynku przy ulicy Chodowieckiego.
Zasada działania urządzenia przypomina tę znaną z popularnych w kraju paczkomatów. Jak wskazuje rektor uczelni, prof. Przemysław Malinowski, to rozwiązanie, które docenią przede wszystkim studenci studiów niestacjonarnych.

- Zamawiają sobie w trakcie tygodnia taką książkę, potem spokojnie ją odbierają w niedzielę i także w niedzielę będą mogli ją zwrócić. Nie będą musieli przychodzić do biblioteki w trakcie godzin jej pracy, ale będą mogli o dowolnej porze dnia i nocy przyjść - tłumaczy.

Aby móc skorzystać z nowego rozwiązania, nie trzeba wcześniej dokonywać żadnych formalności. Dyrektor biblioteki nyskiej PWSZ Bogumiła Wojchowska-Marek zapewnia, że proces zamawiania książek nie będzie znacząco różnił się od dotychczasowego.

- Student wypożyczający książki musi w internetowym katalogu je zarezerwować z dostawą do ksiązkomatu. Jest taka opcja w katalogu przy rezerwacji zamówienia. Dostanie SMS i maila, i będzie wiedział, że tam może przyjść odebrać dane książki - wyjaśnia.

Oprócz odbioru, wypożyczone wcześniej książki można w podobny sposób także oddawać. Jak wskazuje Monika Kloryga z uczelnianej biblioteki, cały proces przebiega równie szybko i sprawnie.

- Jeżeli mamy akurat ze sobą legitymację, przykładamy ją do czytnika. Wtedy otwiera nam się przestrzeń, do której możemy włożyć pozycję. Wrzutnia "połyka" nam daną książkę, zwrot zostaje zarejestrowany - mówi.

Dodajmy, że montaż książkomatu jest jednym z elementów programu modernizacji biblioteki, w ramach którego zakupiono także bezprzewodowe znaczniki do książek, umożliwiające inwentaryzację zbiorów bez potrzeby wyciągania ich z półki. Całość kosztowała uczelnię około pół miliona złotych, jednak część pieniędzy pochodziła z unijnej dotacji.
prof. Przemysław Malinowski
Bogumiła Wojchowska-Marek
Monika Kloryga

Wiadomości z regionu

2020-11-29, godz. 20:30 Raport dnia: minionej doby wykonano 24,5 tysiąca testów. Na Opolszczyźnie spadła liczba zgonów 3 zgony i 432 nowe przypadki zakażenia koronawirusem zanotowano minionej doby w województwie opolskim. W codziennym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2020-11-29, godz. 19:30 Opole: wolontariusze Domu z Nadzieją prowadzą zbiórkę artykułów spożywczych i codziennego użytku Wolontariusze Domu z Nadzieją w Opolu szukają darczyńców. Potrzebują artykułów spożywczych i odzieżowych. Codziennie po posiłek przychodzi do nich ponad… » więcej 2020-11-29, godz. 17:00 Restauracje bez wigilii firmowych. "Co roku mieliśmy ich mnóstwo" W tym roku pracownicy nie spotkają się na firmowych wigiliach. Ze względu na pandemię i trwające obostrzenia pracodawcy zrezygnowali z organizacji spotkań… » więcej 2020-11-29, godz. 15:15 Uwaga kierowcy i piesi! Wieczorem i nad ranem na ulicach oraz chodnikach w regionie może być ślisko Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia o możliwości wystąpienia oblodzenia dla całego województwa. » więcej 2020-11-29, godz. 14:30 Opolskie pielęgniarki i położne mogą liczyć na pomoc psychologiczną. "One bardzo emocjonalnie przeżywają czas tej… Personel medyczny w czasie pandemii walczy nie tylko z koronawirusem, ale również z ogromnym obciążeniem psychicznym. W naszym województwie pielęgniarki… » więcej 2020-11-29, godz. 13:09 Bp Andrzej Czaja na tegoroczny adwent: "Uważajcie, czuwajcie, bo Pan przychodzi i jest z nami" Pierwszą niedzielą adwentu Kościół katolicki rozpoczyna dziś (29.11) nowy rok liturgiczny. Adwent jest bezpośrednim czasem przygotowania do świąt Bożego… » więcej 2020-11-29, godz. 10:59 Raport MZ: ponad 11 tysięcy nowych przypadków COVID-19 w kraju. Na Opolszczyźnie mamy 432 zakażenia Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 11 483 nowych przypadkach zakażenia, w tym o 432 na Opolszczyźnie. » więcej 2020-11-29, godz. 10:15 Młodzieżowa Rada Gminy Strzelce Opolskie prowadzi konsultacje dotyczące projektu skateparku Chcą zadbać o przestrzeń dla młodzieży w Strzelcach Opolskich, gdzie miłośnicy rolek i deskorolek mogliby bezpiecznie oddawać się swojej pasji. Młodzieżowa… » więcej 2020-11-29, godz. 09:15 Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Opolu wydało charytatywny kalendarz ze swoimi podopiecznymi Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami wydało charytatywny kalendarz, którego bohaterami są psy odebrane w trakcie interwencji. Dzięki pomocy wolontariuszy czworonogi… » więcej 2020-11-28, godz. 21:15 W gorączce zakupów nie traćmy głowy! Warto porównywać ceny i sprawdzać ofertę różnych sprzedawców W tygodniu handlowych promocji i w gorączce przedświątecznych zakupów warto dokładnie porównywać ceny konkretnych towarów nie dając się 'złapać' na… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »