Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-02-13, 07:45 Autor: Daniel Klimczak

Nyskich studentów obsługuje elektroniczny bibliotekarz. Książkomat będzie dostępny przez całą dobę

Książkomat i wrzutnia w nyskiej PWSZ [fot. Daniel Klimczak]
Książkomat i wrzutnia w nyskiej PWSZ [fot. Daniel Klimczak]
Książkomat i wrzutnia w nyskiej PWSZ [fot. Daniel Klimczak]
Książkomat i wrzutnia w nyskiej PWSZ [fot. Daniel Klimczak]
Studenci i pracownicy Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie nie muszą już odwiedzać biblioteki. Zamówione przez internet książki mogą odbierać w książkomacie, który pojawił się w budynku przy ulicy Chodowieckiego.
Zasada działania urządzenia przypomina tę znaną z popularnych w kraju paczkomatów. Jak wskazuje rektor uczelni, prof. Przemysław Malinowski, to rozwiązanie, które docenią przede wszystkim studenci studiów niestacjonarnych.

- Zamawiają sobie w trakcie tygodnia taką książkę, potem spokojnie ją odbierają w niedzielę i także w niedzielę będą mogli ją zwrócić. Nie będą musieli przychodzić do biblioteki w trakcie godzin jej pracy, ale będą mogli o dowolnej porze dnia i nocy przyjść - tłumaczy.

Aby móc skorzystać z nowego rozwiązania, nie trzeba wcześniej dokonywać żadnych formalności. Dyrektor biblioteki nyskiej PWSZ Bogumiła Wojchowska-Marek zapewnia, że proces zamawiania książek nie będzie znacząco różnił się od dotychczasowego.

- Student wypożyczający książki musi w internetowym katalogu je zarezerwować z dostawą do ksiązkomatu. Jest taka opcja w katalogu przy rezerwacji zamówienia. Dostanie SMS i maila, i będzie wiedział, że tam może przyjść odebrać dane książki - wyjaśnia.

Oprócz odbioru, wypożyczone wcześniej książki można w podobny sposób także oddawać. Jak wskazuje Monika Kloryga z uczelnianej biblioteki, cały proces przebiega równie szybko i sprawnie.

- Jeżeli mamy akurat ze sobą legitymację, przykładamy ją do czytnika. Wtedy otwiera nam się przestrzeń, do której możemy włożyć pozycję. Wrzutnia "połyka" nam daną książkę, zwrot zostaje zarejestrowany - mówi.

Dodajmy, że montaż książkomatu jest jednym z elementów programu modernizacji biblioteki, w ramach którego zakupiono także bezprzewodowe znaczniki do książek, umożliwiające inwentaryzację zbiorów bez potrzeby wyciągania ich z półki. Całość kosztowała uczelnię około pół miliona złotych, jednak część pieniędzy pochodziła z unijnej dotacji.
prof. Przemysław Malinowski
Bogumiła Wojchowska-Marek
Monika Kloryga

Wiadomości z regionu

2021-02-27, godz. 18:13 Nowe obostrzenia dla przyjeżdżających z Czech i Słowacji. Na przejściach granicznych na Opolszczyźnie nie ma jednak… Od dziś (27.02) obowiązują nowe zasady wjazdu do Polski z Czech i Słowacji. Osoby przyjeżdżające z tych krajów muszą odbyć 10-dniową kwarantannę. » więcej 2021-02-27, godz. 18:00 Przy muzeum w Koźlu będzie nowy parking Przy Muzeum Ziemi Kozielskiej mają powstać nowe miejsca parkingowe. Urząd miasta Kędzierzyna-Koźla przygotował koncepcję zagospodarowania terenu tak, aby… » więcej 2021-02-27, godz. 16:30 Opolanie na ogół stosują się do nowych zasad sanitarnych. Ci, którzy nadal będą używać przyłbic czy szalików… Od dziś (27.02) zmieniają się zasady mające na celu ograniczanie transmisji koronawirusa. Przyłbicami, chustami czy szalikami nie można już zakrywać ust… » więcej 2021-02-27, godz. 16:00 Starostwo powiatowe w Głubczycach organizuje powtórkę przed maturą w Zespole Szkół Ogólnokształcących Zespół Szkół Ogólnokształcących w Głubczycach otrzymał dodatkowe godziny nauczania dla tegorocznych maturzystów na przedmioty z rozszerzenia, a także… » więcej 2021-02-27, godz. 15:00 Opolskie gminy znów torpedowane rozsyłanymi masowo petycjami. Tym razem piszą je przeciwnicy szczepień, obostrzeń… Urzędy gmin na Opolszczyźnie po raz kolejny otrzymują petycje wysyłane masowo do samorządów w całym kraju. Tym razem chodzi o żywność modyfikowaną genetycznie… » więcej 2021-02-27, godz. 14:45 Rozpoczyna się budowa ścieżki łączącej Gogolin z Krapkowicami W przyszłym roku od pomnika Karolinki w Gogolinie do krapkowickiej baszty będzie można bezpiecznie przejechać rowerem. Ma to być możliwe dzięki budowie… » więcej 2021-02-27, godz. 12:45 Cisek: urzędnicy zza biurka mogą sprawdzić prędkość kierowców jadących przy szkole w Łanach Przy szkole w Łanach, w gminie Cisek, pojawiła się elektroniczna tablica wyświetlająca prędkość samochodów, które poruszają się po drodze obok podstawówki… » więcej 2021-02-27, godz. 12:16 Tragiczny wypadek w Jaryszowie. Zginął 74-letni motorowerzysta [AKTUALIZACJA] Do śmiertelnego wypadku motorowerzysty doszło na drodze między Jaryszowem a Zimną Wódką. 74-letni mężczyzna spadł ze skutera i zmarł na skutek ciężkiego… » więcej 2021-02-27, godz. 12:14 Nowi żołnierze opuścili koszary opolskiej brygady logistycznej. Przysięgę wojskową złożyło dziś 60 elewów 60 elewów służby przygotowawczej złożyło dziś (27.02) w Opolu przysięgę wojskową. Wśród nich jest 11 kobiet. » więcej 2021-02-27, godz. 11:10 Raport MZ. Ponad 12 tysięcy nowych zakażonych koronawirusem i ponad 300 ofiar śmiertelnych Ostatniej doby potwierdzono 12 100 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w kraju, z czego 120 na Opolszczyźnie. Zmarły 303 osoby - z powodu COVID-19 -… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »