Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-02-06, 15:45 Autor: Mariusz Chałupnik

Części dachu już nie ma. Niszczeje dworzec kolejowy w Głubczycach

Dworzec kolejowy w Głubczycach [fot. Mariusz Chałupnik]
Dworzec kolejowy w Głubczycach [fot. Mariusz Chałupnik]
Dworzec kolejowy w Głubczycach [fot. Mariusz Chałupnik]
Dworzec kolejowy w Głubczycach [fot. Mariusz Chałupnik]
Zabytkowy dworzec kolejowy w Głubczycach popada w totalną ruinę. Niedawno zawaliła się jedna z trzech części dachu. Unikatowy obiekt od siedmiu lat znajduje się w rekach prywatnych, a jego stan z każdym rokiem znacznie się pogarsza.
- Mamy obawy, że budynek może się zawalić - mówi Paweł Buczek ze stowarzyszenia Miłośników Kolei w Głubczycach. - Na moich oczach zawalił się dach. Nie wiadomo, jak to długo wytrzyma, ale stan jest opłakany. Najgorsza jest bezsilność, bo próbujemy swoimi siłami jakoś naciskać, ale efektów brak. Niemniej jest to jeszcze do uratowania. Na pewno nie możemy tego budynku już przekreślić.

Burmistrz Głubczyc, aby ratować dworzec, wystąpił pod koniec ubiegłego roku do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Opolu o wywłaszczenie właściciela. Takie możliwości dają zapisy ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.

- Chcemy z tych przepisów skorzystać - informuje Adam Krupa, burmistrz Głubczyc. - Zobowiązaliśmy się, mimo że możliwości finansowe mamy ograniczone, że gdyby udało się wywłaszczyć tego właściciela, to gmina przejmie ten zabytek. Postaramy się przynajmniej zabezpieczyć ten obiekt przed dalszą degradacją.

Wojewódzki Konserwator Zabytków w ramach postępowania między innymi nałożył na właściciela 50 tysięcy złotych kary administracyjnej z tytułu zaniedbań. Gdy wydawało się, że dworzec wróci niebawem w ręce gminy i wywłaszczenie dojdzie do skutku, to obiekt został sprzedany innej spółce.

- To już ósmy właściciel w ciągu siedmiu lat - mówi Elżbieta Molak, Wojewódzki Konserwator Zabytków w Opolu. - W tej chwili znajdujemy się w sytuacji patowej. Bowiem procedura wywłaszczenia w tej chwili nie może być realizowana. Spółka, która jest właścicielem tego zabytku po raz kolejny sprzedała go innemu podmiotowi. W tej sytuacji konserwator zabytków nie może dalej procedować w tym stanie prawnym.

Dodajmy, że głubczycka gmina zbyła dworzec kolejowy w 2013 roku za niecałe 120 tysięcy złotych. Później ze strony samorządu były podejmowane próby odkupienia go, jednak bezskutecznie.
Paweł Buczek
Adam Krupa
Elżbieta Molak

Wiadomości z regionu

2020-04-04, godz. 21:15 Służba więzienna przekazała samochód strażakom Zakład Karny nr 2 w Strzelcach Opolskich przekazał samochód citroen jumper Ochotniczej Straży Pożarnej w Solarni. Wycofane z eksploatacji pojazdy Służba Więzienna… » więcej 2020-04-04, godz. 21:13 Raport dnia: Brak informacji o nowych zachorowaniach na Opolszczyźnie. Są decyzje dotyczące badań 90 osób w naszym regionie zaraziło się do tej pory koronawirusem. W ciągu ostatniej doby, na terenie Opolszczyzny nie potwierdzono nowych zachorowań. » więcej 2020-04-04, godz. 20:41 Na początek mamy ponad 300 miejsc, może być nawet 1000. Decyzją wojewody w województwie uruchomiono 5 izolatoriów W 5 wyznaczonych już izolatoriach, zlokalizowanych w Opolu, Kędzierzynie-Koźlu oraz Nysie, jest 336 pojedynczych miejsc. Wojewoda zabezpieczył także 222 miejsc… » więcej 2020-04-04, godz. 20:30 Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień. Nabożeństwa przeniosły się do radia i internetu Kościół katolicki rozpoczyna świętowanie Wielkiego Tygodnia, czyli uroczysty czas upamiętniający ostatnie dni Chrystusa, przygotowujący do największego święta… » więcej 2020-04-04, godz. 19:48 Dzikie zwierzęta czują się w miastach coraz pewniej. Do rozwoju zjawiska może przyczyniać się koronawirus Na ulicach opolskich miast coraz częściej można spotkać dzikie zwierzęta. Częściowo to efekt epidemii koronawirusa, i ograniczonego ruchu, ale spory wpływ na to… » więcej 2020-04-04, godz. 19:00 NFZ Opole: Będą testy na koronawirusa dla pacjentów i personelu medycznego każdego szpitala Pacjenci i personel medyczny wszystkich szpitali będą mieli zagwarantowany dostęp do testów na obecność wirusa SARS-CoV-2. Koszty testów pokryje Narodowy Fundusz… » więcej 2020-04-04, godz. 18:57 Śmiertelny wypadek w miejscowości Ćwiercie. Na miejscu lądował śmigłowiec LPR Dwie osoby ucierpiały w wypadku w miejscowości Ćwiercie w powiecie krapkowickim. Jak poinformował dyżurny Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu… » więcej 2020-04-04, godz. 18:39 Komputery i tablety trafią do najbardziej potrzebujących uczniów i nauczycieli. Opolskie samorządy wnioskują o wsparcie Jest zainteresowanie opolskich samorządów ministerialnym programem „Zdalna Szkoła”. Umożliwia on gminom i powiatom zakup komputerów i tabletów do szkół, które… » więcej 2020-04-04, godz. 18:00 W dwa lata wybudowali wiatę biesiadną Korzystając ze słonecznej pogody w Zimnej Wódce powstaje wiata przy domu spotkań. Spore zadaszenie ma być wykorzystywane m.in. w czasie dożynek czy innych imprez… » więcej 2020-04-04, godz. 17:03 Koronawirus doprowadzi do zapaści przewoźników publicznych? Z rozkładów jazdy wypadło wiele autobusów Wykluczenie komunikacyjne stało się problemem mieszkańców Opolszczyzny. Powodem są ograniczenia, które w transporcie publicznym wprowadzono w związku z pandemią… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »