Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-02-02, 19:00 Autor: Monika Matuszkiewicz

"Musimy dbać o naszą mniejszość". Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim świętuje 30 lat działalności

30-rocznica Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim [fot.M.Matuszkiewicz]
30-rocznica Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim [fot.M.Matuszkiewicz]
30-rocznica Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim [fot.M.Matuszkiewicz]
30-rocznica Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim [fot.M.Matuszkiewicz]
30-rocznica Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim [fot.M.Matuszkiewicz]
30-rocznica Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim [fot.M.Matuszkiewicz]
Pielęgnacja niemieckiej tożsamości, kultury i języka - to główny cel największej organizacji non-profit województwa opolskiego. Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim obchodzi 30-rocznicę pracy. Uroczysta inauguracja uroczystości jubileuszowych odbyła się w Oleśnie.
- Wcześniej ta niemieckość i pielęgnowanie tego, było czymś, o co nikt nie pytał i nie interesował się, a od 30 lat uczestniczymy aktywnie w życiu społecznym - mówi Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim. - Mamy też taką trwałość w swojej tożsamości, języku i kulturze, która ubogaca samą mniejszość i resztę społeczeństwa. To jest coś, co było wartością, jest i mam nadzieję, że będzie w przyszłości.

- Cały czas zabiegaliśmy o powrót języka niemieckiego, bo tożsamość jego jest najważniejsza i to przez język jest tożsamość ludzka - dodaje Józef Swaczyna, starosta strzelecki i członek Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim.

Wybór Olesna na obchody uroczystości nie jest przypadkowy, bowiem to tutaj 30 lat temu odbyła się pierwsza msza święta w języku niemieckim. - 30 lat temu organizowaliśmy, jako towarzystwo, spotkania, które były nielegalne - wspomina Rudolf Szubert, działacz.

- Były obserwowane i myśmy musieli chodzić i patrzeć, czy ktoś nie podsłuchuje i nie chce zrobić na złość. Przyjeżdżali tutaj na spotkanie do Olesna ludzie z okolicznych wiosek.

Po złożeniu kwiatów i mszy świętej w Miejskim Domu Kultury w Oleśnie odbyła się dyskusja "Niemiecka kultura i język - wczoraj, dziś i jutro". W naszym województwie działa 321 organizacji jednostek terenowych, czyli tak zwanych Niemieckich Kół Przyjaźni. Towarzystwo liczy ponad 30 tysięcy członków.
Rafał Bartek i Józef Swaczyna
Rudolf Szubert

Wiadomości z regionu

2020-04-07, godz. 07:30 Budżet Opola w ciągu dwóch miesięcy z powodu koronawirusa może stracić 50 mln złotych Od początku marca w związku z pandemią koronawirusa do kasy miejskiej w Opolu nie wpłynęło około 20 milionów złotych z tytułu lokalnych podatków i opłat. To wstępne… » więcej 2020-04-06, godz. 21:30 Akcja "Nie pozwolę ci się zamknąć". Klienci kupują od firm usługi, z których skorzystają po pandemii Pod hasłem 'Nie pozwolę ci się zamknąć' Krajowa Izba Gospodarcza zainicjowała akcję, która ma pomóc firmom usługowym. Kampania jest oparta o działania solidarnościowe… » więcej 2020-04-06, godz. 20:50 Kolejne wsparcie od starostwa opolskiego dla szpitali Maseczki, płyny dezynfekujące i przyłbice. Starostwo opolskie przekazało kolejne wsparcie do szpitali. » więcej 2020-04-06, godz. 20:37 Raport dnia: 87-letnia kobieta drugą ofiarą koronawirusa w regionie. Mamy na Opolszczyźnie 7 nowych potwierdzonych zak… 311 nowych osób zakażonych koronawirusem odnotowano w poniedziałek (06.04) w kraju. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło w naszym regionie siedem nowych przypadków… » więcej 2020-04-06, godz. 20:15 Pijany próbował prowadzić samochód w centrum Krapkowic Osobówka jadąca zygzakiem jedną z ulic w Krapkowicach wydała się policjantom bardzo podejrzana. Kierowca samochodu był nietrzeźwy. Za kierowanie pod wpływem odpowie… » więcej 2020-04-06, godz. 19:45 Nie okłamujcie medyków! Zakażenia koronawirusem lekarza i ratowników w Kędzierzynie-Koźlu można było uniknąć Do zakażenia medyków ze szpitala w Kędzierzynie-Koźlu doszło, ponieważ pacjentka zataiła przed nimi, że jej mąż, który wrócił z zagranicy ma objawy chorobowe… » więcej 2020-04-06, godz. 18:11 Śluza stanęła przed wejściem do nyskiego szpitala. Lecznica uruchamia też pododdział "gorączkowy" Od dziś (06.04) przed wejściem do nyskiego szpitala stoi namiot-śluza, gdzie każda wchodząca na teren lecznicy osoba musi przejść obowiązkowy pomiar temperatu… » więcej 2020-04-06, godz. 18:05 Druga ofiara koronawirusa na Opolszczyźnie. W regionie już ponad setka zakażonych Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 212 nowych osobach zakażonych koronawirusem. Jeden przypadek dotyczy województwa opolskiego. Ministerstwo poinformowało również… » więcej 2020-04-06, godz. 18:00 Klientów w sklepie było więcej niż powinno. Skończyło się mandatem Klienci poinformowali policję, że właściciel jednego ze sklepów w Krapkowicach nie przestrzega ograniczeń w handlu wprowadzonych w związku z pandemią i wpuszcza… » więcej 2020-04-06, godz. 16:30 Dymisja Jarosława Gowina, głosowanie korespondencyjne nieprzesądzone. Opolscy politycy komentują wydarzenia w Sejmie. … Szykują się zmiany w rządzie. Wicepremier Jarosław Gowin, lider Porozumienia podał się dzisiaj (06.04) do dymisji. Następnie część posłów jego partii wstrzymała… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »