Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-01-26, 18:30 Autor: Monika Matuszkiewicz

"Chcemy pamiętać o tych wszystkich, którzy zostawili tutaj swoje życie". W Łambinowicach upamiętniono ofiary wojny oraz Tragedii Górnośląskiej

75. rocznica Tragedii Górnośląskiej w Łambinowicach [fot. M.Matuszkiewicz]
75. rocznica Tragedii Górnośląskiej w Łambinowicach [fot. M.Matuszkiewicz]
75. rocznica Tragedii Górnośląskiej w Łambinowicach [fot. M.Matuszkiewicz]
75. rocznica Tragedii Górnośląskiej w Łambinowicach [fot. M.Matuszkiewicz]
75. rocznica Tragedii Górnośląskiej w Łambinowicach [fot. M.Matuszkiewicz]
75. rocznica Tragedii Górnośląskiej w Łambinowicach [fot. M.Matuszkiewicz]
"75. rocznica zakończenia wojny i powojennej tragedii Niemców"- taki tytuł przyświecał niedzielnym uroczystościom w Łambinowicach. Organizatorem uroczystości, których najważniejszym punktem było spotkanie na terenie dawnego obozu pracy w Łambinowicach, był Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kultralnych w Polsce.
- Dzisiejszy dzień jest bardzo istotny zarówno dla Mniejszości Niemieckiej, jak również dla tych wszystkich, którzy są związani z krzywdą wojny - mówi Hans Neumann, konsul generalny Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu.

- Wszystkie ofiary wojen powinny zostać w naszych głowach. Trzeba sobie jednak uzmysłowić, że II Wojna Światowa wyszła od narodu niemieckiego, to oni wywołali tę wojnę. Powinniśmy zawsze o tych wszystkich ofiarach wojen pamiętać i starać się, tam gdzie jest to możliwe, aby Polacy i Niemcy, ręka w rękę, upamiętniali ofiary tych wojen, a tutaj w tym miejscu upamiętniali też fakt, że również Niemcy po II Wojnie Światowej cierpieli i zginęli.

- Tę dzisiejszą historię wolno nam upamiętniać dopiero od 30 lat, wcześniej nie mieliśmy takiej możliwości - dodaje Bernard Gajda, przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kultralnych w Polsce.

- To są dopiero pierwsze upamiętnienia z tych kilkuset obozów, które istniały w Polsce. Ta historia jest jeszcze dla bardzo wielu ludzi zupełnie nieznana. Ludzie uważają, że w maju skończyła się wojna, a że po tym czasie, bo co najmniej do roku 1950, jacyś ludzie jeszcze ginęli w obozach, to jest przemilczane, mało badane, dlatego staramy się tymi obchodami tę lukę wypełniać.

Po zakończeniu obchodów na Cmentarzu Ofiar Obozu Pracy w Łambinowicach odbyło się spotkanie w Bielicach z profesorem Krzysztofem Pawłem Woźniakiem, który wygłosił referat "Obóz Sikawa i powojenne losy Niemców w Łodzi".

Tragedia Górnośląska to określenie zbrodni Armii Czerwonej dokonywanych na cywilach po wkroczeniu na Górny Śląsk zimą w 1945 roku. Dotyczy jednak nie tylko mordów i gwałtów Armii Czerwonej, wywózek na wschód, lecz także tworzenia przez sowieckie, a później także komunistyczne polskie władze obozów, w których umieszczano ludzi z tytułu niemieckiego pochodzenia, a tysiące z nich zapłaciło za to życiem.

W czasie wojny, w Łambinowicach mieścił się kompleks niemieckich obozów dla jeńców wojennych. Ocenia się, że tylko w części przeznaczonej dla rosyjskich jeńców mogło zginąć kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Z kolei w latach 1945-1946 w łambinowickim obozie pracy zginęło około 1000 osób pochodzenia niemieckiego.
Hans Neumann
Bernard Gajda

Wiadomości z regionu

2020-05-25, godz. 21:15 Koronawirus uszczuplił miejską kasę w Namysłowie. Gmina szuka oszczędności, bez redukcji zatrudnienia Namysłów mocno odczuje finansowo skutki epidemii koronawirusa. Tylko do końca kwietnia, do budżetu gminy wpłynęło o prawie milion 800 tysięcy złotych mniej, niż… » więcej 2020-05-25, godz. 19:15 Opolszczyzna składa hołd zmarłemu 72 lata temu rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu 72 lata temu, strzałem w tył głowy, zamordowany został rotmistrz Witold Pilecki. Był uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej, żołnierzem Armii Krajowej oraz więźniem… » więcej 2020-05-25, godz. 19:03 Wyłączone dzwonki, dezynfekcja i zajęcia w mniejszych grupach. Uczniowie klas 1-3 wracają do szkół Najmłodsi uczniowie szkół podstawowych mogą od dziś (25.05) uczestniczyć w zajęciach opiekuńczo-wychowawczych z elementami dydaktyki. Najpierw jednak każdy musi… » więcej 2020-05-25, godz. 19:00 Raport dnia: 5 nowych przypadków zachorowania na COVID-19 potwierdzono w naszym regionie. Nie ma ofiar śmiertelnych. Jest… Liczba aktualnie zakażonych w naszym województwie wynosi 256 osób. Zmarły 45 osoby. Łącznie od początku pandemii potwierdzono koronawirusa u 599 osób. Ponadto… » więcej 2020-05-25, godz. 18:30 W opolskich urzędach wznowiono bezpośrednią obsługę klientów Mierzenie temperatury ciała, dezynfekcja rąk i wpisanie się na listę - tak teraz wygląda obsługa petentów w większości urzędów na Opolszczyźnie. Bezpośrednią obsługę… » więcej 2020-05-25, godz. 18:00 Zderzenie w Opolu. Jedna osoba została ranna Do zderzenia auta osobowego z busem doszło po godzinie 16, w okolicach kąpieliska Bolko w Opolu. W zdarzeniu uczestniczyły 4 osoby, jedna została ranna. Możliwe… » więcej 2020-05-25, godz. 17:30 Wprowadzili na rynek 72 kilogramy narkotyków. Nowe ustalenia prudnickiej prokuratury ws. zorganizowanej grupy przestęp… Są nowe ustalenia w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej, która handlowała narkotykami w Prudniku oraz okolicach. Podejrzany o kierowanie tą… » więcej 2020-05-25, godz. 17:00 ŚDS w Ganie znów przyjmuje niepełnosprawnych na zajęcia terapeutyczne. Zmiany w regulaminie Środowiskowy Dom Samopomocy w Ganie (gmina Praszka) wznowił dziś (25.05) działalność, zgodnie z epidemicznymi wytycznymi Ministerstwa Zdrowia. » więcej 2020-05-25, godz. 16:15 60 procent firm zrzeszonych w Izbie Rzemieślniczej poddało się koronawirusowi - Około 60 procent członków Izby Rzemieślniczej w Opolu zawiesiła działalność - mówi Tadeusz Staruch, prezes zarządu izby, który podkreśla, że sytuacja wywołana… » więcej 2020-05-25, godz. 15:45 Stracił panowanie nad autem i wylądował w rowie Do zdarzenia drogowego z udziałem auta osobowego doszło po godzinie 14.00 w Opolu, przy ul. Wrocławskiej. Ze wstępnych ustaleń służb wynika, że kierujący osobowym… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »