Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-01-30, 22:18 Autor: Daniel Klimczak

Namysłowski szpital z nowym respiratorem. W zakupie pomogły Zakłady Azotowe Kędzierzyn

Szpital w Namysłowie [fot. Daniel Klimczak]
Szpital w Namysłowie [fot. Daniel Klimczak]
Szpital w Namysłowie wzbogacił się o nowy sprzęt. Dzięki transportowemu respiratorowi pacjenci zyskali większe bezpieczeństwo w przypadku między innymi nagłego zawału serca.
Urządzenie będzie trzecim respiratorem wykorzystywanym przez lecznicę. Jak zauważa Bogusław Bzowski, specjalista pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii, placówka bardzo potrzebowała tego urządzenia.

- W naszym szpitalu nie ma oddziału intensywnej opieki medycznej. Na stanie były 2 respiratory z tym, że jeden jest na bloku operacyjnym, który stacjonarnie musi tutaj być. Drugi respirator jest na oddziale wewnętrznym. Nie zawsze można go użyć, gdy na przykład jest już zajęty. Ten respirator, który w tej chwili dostaliśmy, można w każdej chwili przemieścić w każdy punkt szpitala - wyjaśnia.

Respirator może być stosowany do ratowania zarówno dorosłych, jak i dzieci. To maszyna, która między innymi pomaga pacjentom oddychać, a także monitoruje niektóre funkcje życiowe.

Ceny zakupionego przez lecznicę sprzętu mogą wynosić nawet 20 tysięcy złotych. Jak jednak wskazuje Wojciech Próchnicki, dyrektor do spraw administracyjnych Namysłowskiego Centrum Zdrowia, szpitalowi udało się zmieścić w połowie tej kwoty.

- Udało nam się pozyskać, powiedzmy, troszkę lepszy, z różnych przyczyn, respirator, który jest troszkę droższy, ale dostaliśmy pewnego rodzaju upust i mogliśmy się zmieścić w tej kwocie - tłumaczy.

Oprócz warunków szpitalnych, urządzenie może być wykorzystywane także podczas transportu pacjentów.

Dodajmy, że w zakupie respiratora pomogły Zakłady Azotowe Kędzierzyn, które przekazały na ten cel 10 tysięcy złotych.
Bogusław Bzowski
Wojciech Próchnicki

Wiadomości z regionu

2021-05-13, godz. 21:13 Trwa międzynarodowa konferencja architektoniczna organizowana przez nyską uczelnię. Tematami przewodnimi piękno i harmonia… Zakończył się pierwszy dzień międzynarodowej konferencji poświęconej harmonii w architekturze, organizowanej przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową… » więcej 2021-05-13, godz. 20:20 Nyski PKS wciąż odmładza flotę. Przewoźnik kupił 9 "nowych" autobusów, a w planach są dalsze inwestycje Nyski PKS kontynuuje modernizację swojej floty autobusów. W ostatnim czasie przewoźnik nabył 9 pojazdów, które zastąpią najbardziej wysłużone jednos… » więcej 2021-05-13, godz. 20:15 Raport dnia: ponad 3700 nowych zakażeń w kraju i 176 w regionie. Na Opolszczyźnie zmarło 7 chorych [INFOGRAFIKA] 176 nowych zakażeń koronawirusem i śmierć 7 mieszkańców potwierdzono dziś (13.05) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2021-05-13, godz. 18:58 Do Brzegu mogą popłynąć wielkie pieniądze, by Odra nie wypłynęła z brzegów. Miasto liczy na modernizację systemu… Brzeg na szansę zyskać skuteczniejsze zabezpieczenia przeciwpowodziowe. Trwają konsultacje nowego Planu Zarządzania Ryzykiem Powodziowym, który zakłada m.in… » więcej 2021-05-13, godz. 18:02 Policja odnalazła ciało zaginionego 22-latka z Opola Opolska policja odnalazła ciało zaginionego 22-latka z Opola. Jak informowali mundurowi, poszukiwania zaginionego kończyły się w lesie w rejonie Obwodnicy… » więcej 2021-05-13, godz. 18:00 Gmina Nysa wyróżniona w konkursie Samorząd Pro Familia 2021 Trwa Międzynarodowa Konferencja V4+ Coalition Pro Familia. Przedstawiciele polskiego rządu oraz Grupy Wyszehradzkiej rozmawiają między innymi o polityce demograficznej… » więcej 2021-05-13, godz. 17:35 Centrum Dokumentacyjno-Wystawiennicze Niemców w Polsce będzie prowadzone przez WBP i Związek Niemieckich Stowarzyszeń… Otwarcie Centrum Dokumentacyjno-Wystawienniczego Niemców w Polsce coraz bliżej. Dzisiaj (13.05) podpisano porozumienie między Wojewódzką Biblioteką Publiczną… » więcej 2021-05-13, godz. 17:10 Wypadki z udziałem rowerzystów na Opolszczyźnie Dzisiaj popołudniu (13.05) mieliśmy w regionie dwa zdarzenia z udziałem tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego. W Brzegu na ulicy Zielonej samochód… » więcej 2021-05-13, godz. 16:45 Wielkie sprzątanie w Jędrzejowie. Spływające z pól błoto zalało kilkanaście posesji. Spokojnej nocy nie mieli także… Niewielki Jędrzejów walczy ze skutkami nocnej ulewy. Miejscowość okazała się najbardziej poszkodowaną w powiecie brzeskim, podtopionych zostało tam kilkanaście… » więcej 2021-05-13, godz. 16:00 "Trzymamy rękę na pulsie". Wojewoda w stałym kontakcie z zespołem doradców, trwa odmrażanie szpitali Wojewoda opolski zapewnia, że cały czas wszystkie służby medyczne i nie tylko są w gotowości do walki z pandemią koronawirusa. Jak dodaje, mimo poluzowania… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »