Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-01-30, 22:18 Autor: Daniel Klimczak

Namysłowski szpital z nowym respiratorem. W zakupie pomogły Zakłady Azotowe Kędzierzyn

Szpital w Namysłowie [fot. Daniel Klimczak]
Szpital w Namysłowie [fot. Daniel Klimczak]
Szpital w Namysłowie wzbogacił się o nowy sprzęt. Dzięki transportowemu respiratorowi pacjenci zyskali większe bezpieczeństwo w przypadku między innymi nagłego zawału serca.
Urządzenie będzie trzecim respiratorem wykorzystywanym przez lecznicę. Jak zauważa Bogusław Bzowski, specjalista pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii, placówka bardzo potrzebowała tego urządzenia.

- W naszym szpitalu nie ma oddziału intensywnej opieki medycznej. Na stanie były 2 respiratory z tym, że jeden jest na bloku operacyjnym, który stacjonarnie musi tutaj być. Drugi respirator jest na oddziale wewnętrznym. Nie zawsze można go użyć, gdy na przykład jest już zajęty. Ten respirator, który w tej chwili dostaliśmy, można w każdej chwili przemieścić w każdy punkt szpitala - wyjaśnia.

Respirator może być stosowany do ratowania zarówno dorosłych, jak i dzieci. To maszyna, która między innymi pomaga pacjentom oddychać, a także monitoruje niektóre funkcje życiowe.

Ceny zakupionego przez lecznicę sprzętu mogą wynosić nawet 20 tysięcy złotych. Jak jednak wskazuje Wojciech Próchnicki, dyrektor do spraw administracyjnych Namysłowskiego Centrum Zdrowia, szpitalowi udało się zmieścić w połowie tej kwoty.

- Udało nam się pozyskać, powiedzmy, troszkę lepszy, z różnych przyczyn, respirator, który jest troszkę droższy, ale dostaliśmy pewnego rodzaju upust i mogliśmy się zmieścić w tej kwocie - tłumaczy.

Oprócz warunków szpitalnych, urządzenie może być wykorzystywane także podczas transportu pacjentów.

Dodajmy, że w zakupie respiratora pomogły Zakłady Azotowe Kędzierzyn, które przekazały na ten cel 10 tysięcy złotych.
Bogusław Bzowski
Wojciech Próchnicki

Wiadomości z regionu

2020-08-07, godz. 22:00 Wandal zdemolował odnowione tereny dawnej Fampry w Kluczborku. Szybko wpadł w ręce policji Policja zatrzymała wandala z gminy Byczyna. 31-letni Krzysztof C. zdewastował zrewitalizowane centrum Kluczborska Bajka. » więcej 2020-08-07, godz. 21:00 Burmistrz Gogolina z absolutorium za wykonanie budżetu 2019. "To był dobry rok dla wspólnoty samorządowej gminy" Joachim Wojtala, burmistrz Gogolina z absolutorium za wykonanie budżetu w 2019 roku i z wotum zaufania. Przychody gminy wzrosły o blisko 44%, z kolei wydatki… » więcej 2020-08-07, godz. 20:45 Raport dnia: padł dobowy rekord zakażeń. 809 przypadków koronawirusa w kraju, w tym 26 na Opolszczyźnie. Zmarł 73-letni… 26 nowych zakażeń koronawirusem potwierdzono dzisiaj (07.08) na Opolszczyźnie. Od początku pandemii patogen z Chin wykryto u 1286 mieszkańców regionu, z… » więcej 2020-08-07, godz. 20:00 Ekipy remontowe zamkną na kilka dni most im. Ireny Sendlerowej na wyspę Bolko Most imienia Ireny Sendlerowej w Opolu będzie ponownie zamknięty. Przez przeprawę na wyspę Bolko nie przejdziemy przez trzy dni przyszłego tygodnia. » więcej 2020-08-07, godz. 19:00 W Kędzierzynie-Koźlu rusza kolejna akcja odkomarzania w ponad 40 lokalizacjach W Kędzierzynie-Koźlu rozpocznie się kolejna akcja odkomarzania. Opryskiwane będą m.in. parki, skwery, place zabaw. Specjalistyczna firma potraktuje środkami… » więcej 2020-08-07, godz. 18:00 5 tysięcy złotych kary i prace społeczne za wyrzucanie śmieci w lesie - nowy pomysł Ministerstwa Środowiska Ministerstwo Środowiska zapowiedziało zaostrzenie kar za wyrzucanie śmieci do lasu. Grzywny miałyby zostać podniesione z 500 złotych do nawet 5 tysięcy… » więcej 2020-08-07, godz. 17:15 Wypożyczalnie skuterów elektrycznych i miejskich rowerów w Opolu cieszą się dużym powodzeniem Do tej pory z możliwości wypożyczenia skuterów elektrycznych w Opolu skorzystało blisko 2 tysiące mieszkańców stolicy regionu i okolic. Jazda ekologicznym… » więcej 2020-08-07, godz. 16:06 Poważny wypadek drogowy w okolicach Zalesia Śląskiego. Lądował śmigłowiec LPR Na drodze wojewódzkiej nr 426 między Zalesiem Śląskim a autostradą A4, w miejscowości Popice samochód osobowy zderzył się z busem. W wypadku zostały… » więcej 2020-08-07, godz. 16:00 Cień, przewiewne ubrania, nakrycie głowy i dużo wypitej wody. Specjaliści doradzają, jak przetrwać upały Przed kilkudniowymi upałami ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. » więcej 2020-08-07, godz. 15:30 Policja przesłuchała kierowcę ciężarówki, który pchał osobówkę na obwodnicy Opola. Tłumaczył się, że nie… Policja zatrzymała kierowcę ciężarówki, który w poniedziałek (03.08) przez prawie kilometr pchał osobowe audi na obwodnicy północnej Opola. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »