Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-01-25, 12:00 Autor: Monika Matuszkiewicz

Opole: Po raz czwarty rusza "Integracja bez granic"

"Integracja bez granic" na WSZiA [fot.facebook/integracja3]
"Integracja bez granic" na WSZiA [fot.facebook/integracja3]
"Integracja bez granic" na WSZiA [fot.facebook/integracja3]
"Integracja bez granic" na WSZiA [fot.facebook/integracja3]
"Integracja bez granic" na WSZiA [fot.facebook/integracja3]
"Integracja bez granic" na WSZiA [fot.facebook/integracja3]
Pogłębienie i ułatwienie procesu integracji pomiędzy obywatelami państw spoza Unii Europejskiej - to główne cele czwartej edycji projektu "Integracja bez granic" w Wyższej Szkole Zarządzania i Administracji. Od lutego studenci opolskiej uczelni będą także mobilnymi doradcami dla zagranicznych żaków.
- Przygotowaliśmy dla zagranicznych studentów darmowe kursy języka polskiego, ale będą też wspólne wycieczki, które pozwolą poznać Opolszczyznę i elementy naszej kultury - mówi Marcin Oleksiuk, koordynator projektu "Integracja bez granic". - Oprócz tego w ramach projektu będą robione tłumaczenia dokumentów, czy pomoc mobilnych doradców, które pomogą załatwić różne sprawy na miejscu w Polsce. Studenci z Polski zdobywają wiedzę, jak to jest w innych krajach, bo w oryginale mają przekazaną wiedzę od zagranicznych studentów, mamy też Dzień Obcokrajowca na naszej uczelni.

- Przez cały czas trwania projektu staramy się, aby zagraniczni studenci nie czuli się u nas obco, dlatego też nasi studenci pomagają im na każdym kroku - dodaje koordynator.

- Większość naszej pracy polega na doradzaniu, czyli mówimy zagranicznym studentom, gdzie i jak załatwia się ich pobytowe sprawy. Czasem idziemy z takimi studentami do urzędu, jeśli jest to poważniejsza sprawa. Pomagamy z wypełnianiem dokumentów, chociażby wnioski, PIT-y - mówi Andrzej Skomorowski, mobilny doradca.

Od początku trwania projektu z pomocy skorzystało ponad 1000 osób, w zeszłorocznej edycji udział wzięło ponad 600 studentów. Tegoroczny projekt będzie trwał dwa lat.
Marcin Oleksiuk
Andrzej Skomorowski

Wiadomości z regionu

2020-05-27, godz. 22:00 Konsultacje dla ósmoklasistów i maturzystów na żywo, ale z rygorem sanitarnym Od poniedziałku (25.05) ósmoklasiści i maturzyści mogą korzystać z dobrowolnych konsultacji organizowanych w szkołach. Z powodu pandemii koronawirusa dotychczas… » więcej 2020-05-27, godz. 21:00 Szpitale wznawiają zabiegi, wzrośnie zapotrzebowanie na dawców krwi W opolskim centrum krwiodawstwa spore zapasy krwi. Szpitale jednak przystępują do realizowania zabiegów, które zostały wstrzymane z powodu pandemii, więc zapotrzebowanie… » więcej 2020-05-27, godz. 20:30 Kwarantanna kluczborskiego szpitala. Wstrzymano przyjęcia i wypisy Powiatowe Centrum Zdrowia w Kluczborku do odwołania wstrzymało przyjęcia i wypisy pacjentów z powodu kwarantanny. » więcej 2020-05-27, godz. 20:30 Raport dnia: 9 zakażeń i 6 ozdrowieńców na Opolszczyźnie. Premier przedstawił plan IV etapu łagodzenia obostrzeń 9 zarażeń koronawirusem i 6 powrotów do zdrowia odnotowano dzisiaj (27.05) na Opolszczyźnie. » więcej 2020-05-27, godz. 20:00 Prudnik: funkcjonariusz zakładu karnego zatrzymał sprawcę kradzieży na stacji paliw Opolski funkcjonariusz służby więziennej zatrzymał złodzieja w czasie wolnym od pracy. Chodzi o sierżanta sztabowego Andrzeja Millera, który pełni służbę w prudnickim… » więcej 2020-05-27, godz. 18:35 Do 611 wzrosła liczba zakażeń koronawirusem na Opolszczyźnie. 7 nowych przypadków w popołudniowym raporcie MZ 7 kolejnych zakażeń koronawirusem na Opolszczyźnie i 6 powrotów do zdrowia. W popołudniowym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 170 nowych zachorowaniach… » więcej 2020-05-27, godz. 18:15 Radni Opola wracają do CWK. W czwartek XXVI sesja rady miasta Przystąpienie do projektu wymiany źródeł ciepła na ekologiczne, korekty budżetowe, czy też zmiany w gospodarce niskoemisyjnej. Jutro (28.05) odbędzie się XXVI… » więcej 2020-05-27, godz. 17:15 Oszuści ponownie uderzyli w powiecie nyskim. Metodą "na BLIK" wyłudzili ponad 3,5 tysiąca złotych Oszuści po raz kolejny skutecznie zaatakowali mieszkańców regionu. Tym razem ich ofiarami padli mieszkańcy powiatu nyskiego, którzy stracili pieniądze za pośrednictwem… » więcej 2020-05-27, godz. 17:00 Badania przesiewowe ujawniły 3 zarażenia koronawirusem wśród personelu zakładów opiekuńczych na Opolszczyźnie Trzy pracownice zamkniętych zakładów opiekuńczo-leczniczych w naszym regionie zakażone koronawirusem. Wszystkie miały pozytywne wyniki testów przesiewowych wykonywanych… » więcej 2020-05-27, godz. 17:00 Opole: ruch na ulicach większy, włączono sygnalizację na przejściach dla pieszych W centrum Opola ponownie uruchomiono sygnalizację świetlną na przejściach dla pieszych. To efekt powrotu zwiększonego natężenia ruchu na drogach i troska o bezpieczeństwo… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »