Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-01-25, 09:00 Autor: Witold Wośtak

Kto powinien wziąć odpowiedzialność za finansowanie wyczekiwanego remontu na Górze świętej Anny?

Pomnik Czynu Powstańczego na Górze Świętej Anny [fot. Witold Wośtak]
Pomnik Czynu Powstańczego na Górze Świętej Anny [fot. Witold Wośtak]
Spór o remont amfiteatru i pomnika Powstańców Śląskich na Górze świętej Anny. Marszałek regionu Andrzej Buła zaapelował do opolskich parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości o zdobycie wystarczająco dużego dofinansowania ze szczebla centralnego.
Przypomnijmy, w trzech przetargach oferenci przedstawiali zbyt wysokie propozycje. Do dyspozycji było łącznie 12 milionów złotych - 4,5 miliona zapewniało strzeleckie starostwo i gmina Leśnica, a 7,5 miliona stanowiła ministerialna dotacja.

- Chodzi jedynie o pieniądze, a nie brak woli - przekonuje Andrzej Buła.

- Tak naprawdę ktoś robi z tej sprawy wielki szum polityczny, a mam na myśli polityków obecnej partii rządzącej. W tym tygodniu składa się wnioski do budżetu państwa. Panie Kowalski, panie Ociepa, pani Porowska, pani Czochara, panie Bortniczuk: złóżcie wniosek do budżetu państwa na zrobienie amfiteatru i pomnika na Górze świętej Anny. Wówczas my włączymy się i pomożemy - mówi marszałek.

Posłanka PiS Katarzyna Czochara odpowiada, że Ministerstwo Kultury przekazało 8 milionów na remont Góry świętej Anny, ale to nie wystarczyło ze względu na rosnące koszty. - Myślę, że bardzo dobrym rozwiązaniem byłoby zabezpieczenie przez sejmik w budżecie województwa opolskiego pieniędzy na realizację tej niezbędnej inwestycji. Sama zresztą wnioskowałam o to podczas ostatniej sesji Sejmiku Województwa Opolskiego - dodała.

Z kolei Kamil Bortniczuk, poseł Porozumienia, ocenia wypowiedź marszałka jako dalece niezrozumiałą. - Posłowie jako tacy nie są uprawnieni do występowania z wnioskami o dofinansowanie projektów infrastrukturalnych. Na takie projekty każdorazowo występuje jednostka samorządu terytorialnego, która zarządza obiektem. My, jako posłowie, szczególnie posłowie opcji rządzącej, rzeczywiście mamy wpływ na ministrów i nie uchylamy się od odpowiedzialności za pomoc w realizacji takiego projektu - powiedział.

Kreowanie polityki pamięci historycznej będzie tematem jutrzejszej (25.01) Samorządowej Loży Radiowej. Początek o 11:05. Zaprasza Jan Poniatyszyn.
Andrzej Buła
Katarzyna Czochara
Kamil Bortniczuk

Wiadomości z regionu

2020-02-19, godz. 06:00 W trzy tygodnie zebrano pół miliona złotych na operację Wiktorii! 3-letnia Wiktoria z Reńskiej Wsi będzie mogła polecieć do USA na operację serca, która uratuje jej życie. W ciągu trzech tygodni udało się zebrać pół miliona złotych… » więcej 2020-02-18, godz. 21:30 Opole się powiększyło, ale część majątku wciąż należy do Dobrzenia Wielkiego. Problem ma być rozwiązany do końca roku Czarnowąsy, Borki, Brzezie i Świerkle - mimo, że te miejscowości od 3 lat należą do Opola to nadal dzierżawią majątek gminy Dobrzeń Wielki. Samorządy nie mogą… » więcej 2020-02-18, godz. 20:00 Żołnierze rezerwy zostaną ponownie skoszarowani. WKU wzywa na dwutygodniowe ćwiczenia Wojskowa Komenda Uzupełnień w Opolu wzywa żołnierzy rezerwy na obowiązkowe ćwiczenia i wysyła listy z powołaniem. Te odbędą się w marcu i w kwietniu. Dla rezerwistów… » więcej 2020-02-18, godz. 20:00 Żłobek w Zawadzkiem przyjmie jeszcze więcej dzieci Dwa lata temu do użytku oddano nowy żłobek w Zawadzkiem, teraz placówka rozrasta się o kolejne miejsca dla maluszków. Jest to możliwe dzięki dofinansowaniu z rządowego… » więcej 2020-02-18, godz. 19:00 Opole: w jednym z liceów pojawią się "Koszyczki ratunkowe" Koszyczki z podstawowymi środkami higieny intymnej dla dziewczyn znajdą się w każdej toalecie w Publicznym Liceum Ogólnokształcącym numer 5 w Opolu. Nauczycielka… » więcej 2020-02-18, godz. 17:15 Szkoła specjalna będzie miała profesjonalną siłownię Niepełnosprawni uczniowie Zespół Szkół Specjalnych w Kędzierzynie-Koźlu będą mieli w pełni profesjonalną siłownię plenerową. To pierwszy etap. Drugim będzie budowa… » więcej 2020-02-18, godz. 17:00 "To jedna z tych postaci w dziennikarskim świecie, która pozostawi po sobie duży ślad". Pożegnanie Marka Świercza Rodzina, przyjaciele, brać dziennikarska, politycy i samorządowcy żegnali dziś (18.02) na cmentarzu w Nowej Schodni redaktora Radia Opole Marka Świercza. W ostatniej… » więcej 2020-02-18, godz. 16:00 Aplikacja o powiecie namysłowskim uznana za najlepszą w kraju. "To bardzo prestiżowa nagroda" Mobilny przewodnik po powiecie namysłowskim uznany za najlepszą tego typu aplikację na smartfony. Rozwiązanie otrzymało Różę Regionów podczas targów turystycznych… » więcej 2020-02-18, godz. 15:45 Policjanci z Głubczyc uratowali 6 osób z pożaru Głubczyccy funkcjonariusze policji z narażeniem własnego życia uratowali 6 osób. Weszli do płonącego budynku i dzięki natychmiastowej reakcji zapobiegli tragedii… » więcej 2020-02-18, godz. 15:00 Szymon Hołownia otworzył biuro w Opolu Szymon Hołownia - kandydat na Prezydenta RP otworzył dzisiaj (18.02) swoje biuro w Opolu. Jak zapowiada, ma to być miejsce, gdzie na chwilę mieszkańcy będą mogli… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »