Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-05-01, 11:00 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Remont pomnika na Górze św. Anny pod dużym znakiem zapytania. Problem - brak pieniędzy

Pomink Czynu Powstańczego na Górze św. Anny [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Pomink Czynu Powstańczego na Górze św. Anny [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Samorządowcy mają coraz większe obawy, czy zdążą wyremontować pomnik na Górze św. Anny przed obchodami stulecia III powstania śląskiego. Urzędnicy starostwa zaktualizowali wycenę prac – to prawie 14 milionów złotych. Dotychczasowe oferty w przetargach wynosiły ok. 17 milionów. Starosta i burmistrz Leśnicy liczą na to, że wojewoda i minister kultury znajdą dodatkowe pieniądze. Jeśli nie – remontu nie będzie.
- Ostatni przetarg wyszedł o 5 milionów złotych więcej, niż mamy w budżecie. Musieliśmy go unieważnić – mówi Józef Swaczyna, starosta strzelecki. – Musieliśmy znowu zmodyfikować cały kosztorys, bo taki jest przepis, że co pół roku trzeba ten kosztorys odnawiać. Wyszedł 13,6 mln. Powiadomiliśmy i ministra, i pana wojewodę, że kwota się zwiększyła, czy możemy liczyć na dofinansowanie.

Na razie starosta nie otrzymał żadnej informacji z Warszawy, żeby znalazły się dodatkowe pieniądze na remont pomnika na Górze św. Anny. Jeśli dotacja nie będzie zwiększona, to prawdopodobnie remontu nie będzie, bo jak podkreślają samorządowcy, gmina Leśnica i powiat strzelecki wyłożyły po 2,3 mln zł na remont obiektu, który należy do Skarbu Państwa.
Józef Swaczyna

Wiadomości z regionu

2019-06-26, godz. 22:00 Pracownicy skarżą się na brak wody i za wysokie temperatury w zakładach. PIP interweniuje Do opolskiego oddziału Państwowej Inspekcji Pracy wpłynęło kilkanaście skarg na pracodawców w sprawie fatalnych warunków wynikających z wysokiej temperatury. ... » więcej 2019-06-26, godz. 21:00 Najlepsze policyjne psy z województwa zmagają się w eliminacjach do Mistrzostw Polski Policyjne psy do zadań specjalnych oraz ich przewodnicy, przez trzy dni mierzą się z różnymi zadaniami w czasie eliminacji do XIX Kynologicznych Mistrzostw Po ... » więcej 2019-06-26, godz. 20:00 Bez ich pracy inne wojskowe jednostki nie mogłyby funkcjonować. 10. Opolska Brygada Logistyczna świętuje dwudziestolec ... Od 20 lat żołnierze 10. Opolskiej Brygady Logistycznej dbają o zapewnienie broni, amunicji, żywności, czy transportu żołnierzom stacjonującym w Polsce i na mi ... » więcej 2019-06-26, godz. 19:31 Ekologiczny beton, czy wykorzystanie energii cieplnej mleka do podgrzania wody. Innowacyjne pomysły młodych opolan Mają najlepsze innowacyjne pomysły biznesowe na usprawnienie branży energetycznej. Uczniowie szkół średnich, studenci i doktoranci startujący w ramach konkurs ... » więcej 2019-06-26, godz. 18:31 Brzeskie urzędy chcą iść z duchem czasu. Magistrat testuje system kolejkowy, a starostwo umożliwia płatności kartą Brzeskie urzędy inwestują w nowoczesne rozwiązania. Od niedawna magistrat testuje elektroniczny system kolejkowy, natomiast starostwo dokonywanie wpłat za pom ... » więcej 2019-06-26, godz. 18:00 Około 40 stopni w słońcu i prawie 30 stopni w wodzie. Upały dotarły nad Opolszczyznę Tropikalne, afrykańskie upały dotarły na Opolszczyznę. Z samego rana, po godzinie 09.00 termometry wskazywały 30 stopni. W tej sytuacji opolanie szukają ochło ... » więcej 2019-06-26, godz. 17:34 Prudnik: powiatowe szkoły wesprze dydaktycznie nyska uczelnia W rozwoju kompetencji uczniów prudnickich szkół średnich pomoże Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie. W tamtejszym starostwie uzgodniono harmonogram współ ... » więcej 2019-06-26, godz. 16:34 Nowy wózek reanimacyjny w strzeleckim szpitalu Oddział noworodków strzeleckiego szpitala powiatowego wzbogacił się o nowy sprzęt. To wózek reanimacyjny, którego zakup sfinansowała gmina Strzelce Opolskie. ... » więcej 2019-06-26, godz. 16:02 Przedłużenie aresztu i dopuszczenie kolejnego dowodu. Trwa proces Bułgara oskarżonego o śmiertelne potrącenie w Opolu Sąd Rejonowy w Opolu o kolejne dwa miesiące przedłużył areszt Bułgarowi Sevdalinowi B., który w maju ubiegłego roku miał śmiertelnie potrącić starszą kobietę ... » więcej 2019-06-26, godz. 15:44 "Tak dobrze nie było jeszcze w historii". Prezydent Opola chwali się raportem o stanie miasta Rekordowy. Tak w skrócie został podsumowany pierwszy w historii, 70-stronnicowy Raport o stanie Miasta Opole. To podsumowanie wszystkich działań, jakie miały ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »