Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-05-01, 11:00 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Remont pomnika na Górze św. Anny pod dużym znakiem zapytania. Problem - brak pieniędzy

Pomink Czynu Powstańczego na Górze św. Anny [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Pomink Czynu Powstańczego na Górze św. Anny [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Samorządowcy mają coraz większe obawy, czy zdążą wyremontować pomnik na Górze św. Anny przed obchodami stulecia III powstania śląskiego. Urzędnicy starostwa zaktualizowali wycenę prac – to prawie 14 milionów złotych. Dotychczasowe oferty w przetargach wynosiły ok. 17 milionów. Starosta i burmistrz Leśnicy liczą na to, że wojewoda i minister kultury znajdą dodatkowe pieniądze. Jeśli nie – remontu nie będzie.
- Ostatni przetarg wyszedł o 5 milionów złotych więcej, niż mamy w budżecie. Musieliśmy go unieważnić – mówi Józef Swaczyna, starosta strzelecki. – Musieliśmy znowu zmodyfikować cały kosztorys, bo taki jest przepis, że co pół roku trzeba ten kosztorys odnawiać. Wyszedł 13,6 mln. Powiadomiliśmy i ministra, i pana wojewodę, że kwota się zwiększyła, czy możemy liczyć na dofinansowanie.

Na razie starosta nie otrzymał żadnej informacji z Warszawy, żeby znalazły się dodatkowe pieniądze na remont pomnika na Górze św. Anny. Jeśli dotacja nie będzie zwiększona, to prawdopodobnie remontu nie będzie, bo jak podkreślają samorządowcy, gmina Leśnica i powiat strzelecki wyłożyły po 2,3 mln zł na remont obiektu, który należy do Skarbu Państwa.
Józef Swaczyna

Wiadomości z regionu

2020-02-19, godz. 22:30 Nysa także stawia na elektromobilność. W tym roku w mieście pojawią się pierwsze instalacje do ładowania samochodów Nysa to kolejne miasto, w którym zamontowane zostaną stacje ładowania samochodów o napędzie elektrycznym. Instalacje mają pojawić się tam jeszcze w tym roku. » więcej 2020-02-19, godz. 20:00 Wiosną ma ruszyć rewitalizacja kamionki Piast w Opolu. "To nie będzie kąpielisko, ale miejsce wypoczynku" Coraz bliżej rewitalizacji kamionki Piast w Opolu. Do ratusza wpłynęły trzy oferty na zagospodarowanie byłego wyrobiska cementowni. Najniższą cenę przedstawiła… » więcej 2020-02-19, godz. 18:00 Cmentarz w Namysłowie będzie większy. Na terenie nekropolii pojawi się także kolumbarium na urny Na cmentarzu komunalnym w Namysłowie powoli zaczyna brakować wolnych miejsc. Z tego powodu tamtejszy magistrat przygotowuje się do rozbudowy nekropolii. » więcej 2020-02-19, godz. 18:00 Spór o remont drogi w Goświnowicach. Dalszą wycinkę drzew wstrzymała pachnica dębowa Nyskie starostwo wstrzymało wycinkę drzew przy drodze powiatowej prowadzącej do Goświnowic. Prace mające na celu modernizację drogi ustały po protestach ekologów… » więcej 2020-02-19, godz. 16:45 Nie zwolnili przed przejściem dla pieszych, dostali mandaty i punkty karne Pędzą zdecydowanie za szybko i do tego wykonują niebezpieczne manewry. Policjanci z grupy Speed zatrzymali kolejnych kierowców, którzy w terenie zabudowanym, w… » więcej 2020-02-19, godz. 16:15 Nadleśnictwo Olesno usuwa niebezpieczne i zamierające drzewa rosnące przy drogach Ubywa drzew wzdłuż drogi wojewódzkiej 494 w powiecie oleskim. Chodzi o trasę od granicy z województwem śląskim do skrzyżowania z drogą krajową 45. » więcej 2020-02-19, godz. 16:15 Innowacje w polskich miastach i wsiach mogą być jeszcze bardziej widoczne. W Opolu rozmawiano o możliwościach ich wyko… Od systemu powiadamiania o zapełnionych kontenerach na śmieci, po zautomatyzowaną komunikację miejską, komputery kwantowe i sztuczną inteligencję. Jak mogą wyglądać… » więcej 2020-02-19, godz. 15:45 Kierowca z Mołdawii wiózł busem 12 osób. Mógł przewozić 9 Zabrał na pokład 12 osób, a mógł maksymalnie 9. Mołdawski kierowca busa stracił prawo jazdy, bo przesadził z liczbą pasażerów w samochodzie. » więcej 2020-02-19, godz. 14:45 Policjantem jest się niezależnie od godzin pracy. Przypomniał o tym funkcjonariusz z Grodkowa Policjanci z Opolszczyzny kolejny raz udowadniają, że o bezpieczeństwo mieszkańców dbają niezależnie od godzin pracy. Tym razem przypomniał o tym kierownik grodkowskich… » więcej 2020-02-19, godz. 14:30 Jedziesz za szybko, licz się z konsekwencjami. Prudniccy policjanci zatrzymali dwóch piratów drogowych 120 i 170 kilometrów na godzinę - jadących z taką prędkością kierowców zatrzymali policjanci z prudnickiej drogówki. Obu mężczyznom wręczono mandaty, ukarano punktami… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »