Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-05-04, 07:11 Autor: Jan Poniatyszyn

"Nie ma tutaj sytuacji czarno-białej". Powstania śląskie różnie oceniają opolscy samorządowcy

Pomnik Czynu Powstańczego na Górze Św. Anny [zdj. Błażej Duk]
Pomnik Czynu Powstańczego na Górze Św. Anny [zdj. Błażej Duk]
Ocena powstań śląskich budzi spory nie tylko wśród historyków. Właśnie przypada kolejna rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego w 1921 roku. Wśród opolskich samorządowców różne są na ten temat opinie.
Wybrzmiało to przy okazji podjęcia przez sejmik województwa rezolucji w sprawie powstań śląskich. Od głosu wstrzymali się radni Prawa i Sprawiedliwości. Zdaniem niektórych historyków, powstania te, to była bratobójcza wojna domowa pomiędzy ludnością o proweniencji niemieckiej i polskiej.

- I w tej rezolucji ta teza się pojawia, a to jest wbrew faktom historycznym – twierdzi Jan Chabraszewski, radny Strzelec Opolskich z Prawa i Sprawiedliwości. - W III Powstaniu Śląskim walczyła mieszkająca na tych terenach ludność polska. Przeciwko nim walczyło wojsko niemieckie w szczególności Freikorpsy formowane w Bawarii. To jest ten podstawowy zarzut do tej rezolucji. Mamy szacunek do wszystkich poległych. Fakty są jednoznaczne. Ich naginanie nie może wzbudzać u nas akceptacji.

Rezolucję dotyczącą powstań śląskich poparli m.in. zasiadający w sejmiku radni z Mniejszości Niemieckiej.

- Rezolucja ta wydaje się być bardzo wyważoną w swoim tonie – uważa Tomasz Kandziora, wójt gminy Reńska Wieś z MN. - Nie jest to końca prawdą, że był to konflikt li tylko oddziałów zamiejscowych, spoza Górnego Śląska z miejscową ludnością. Jest to wbrew faktom i opracowaniom historycznym. Był to konflikt o wiele bardziej złożony. Nie ma tutaj sytuacji czarno–białej. Po stronie powstańczej walczyli obywatele II RP. Duża część dowództwa nie była miejscowa. Byli to urlopowani oficerowie Wojska Polskiego, którzy przyjechali na Górny Śląsk wspomóc powstańców.

W edukacji historycznej znaczącą rolę odgrywają szkoły, domy kultury i muzea, które podlegają samorządom lokalnym. Natomiast różne doświadczenia historyczne i kulturowe mieszkańców powodują, że Opolszczyzna jest szczególnym regionem. O związanych z tym kwestiach rozmawiamy w Samorządowej Loży Radiowej. Początek programu dziś (4 maja) po godzinie 11.00.
Jan Chabraszewski
Tomasz Kandziora

Wiadomości z regionu

2019-08-23, godz. 10:08 PiS Bus rusza w kurs po Opolszczyźnie Kampania do parlamentu ruszyła. W trasę po regionie rusza PiS Bus. Na jego pokładzie będzie 'jedynka' opolskiego Prawa i Sprawiedliwości Violetta Porowska, wi ... » więcej 2019-08-23, godz. 09:45 "Należy ten ustrój zmienić". Paweł Kukiz zwolennikiem ordynacji większościowej - Są takie podejrzenia w kuluarach sejmowych, są też komunikaty dotyczące planów powołania województwa częstochowskiego, czy utworzenia regionu środkowo-pomor ... » więcej 2019-08-23, godz. 09:34 Rodzinna integracja w Pietrowicach Głubczyckich. Trwa turnus dla podopiecznych stowarzyszenia "Tacy Sami" 'Zabawa przez rehabilitację' - pod takim hasłem blisko 70 osób bierze udział w turnusie rehabilitacyjnym dla rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi w Pietrowicach ... » więcej 2019-08-23, godz. 09:32 Zatrzymany za próbę wyłudzenia kredytu Kredyt na 200 tysięcy złotych usiłował wyłudzić 29-letni mieszkaniec Głubczyc w jednym z opolskich banków. Przedłożył fałszywe dokumenty o zatrudnieniu i doch ... » więcej 2019-08-23, godz. 08:30 Nie pomogła zmiana wizerunku i ucieczka za granicę. 18-letni złodziej z Opola zatrzymany 16 zarzutów dotyczących włamań, kradzieży i posiadania narkotyków przedstawiono w prokuraturze 18-latkowi z Opola. Mężczyzna ukrywał się przed policją poza gr ... » więcej 2019-08-22, godz. 22:00 Trwają prewencyjne odstrzały dzików. Przypadków ASF na Opolszczyźnie nie stwierdzono Prewencyjne działania w związku z zagrożeniem wirusem ASF podejmują inspektoraty weterynarii w całym kraju. Przypadki Afrykańskiego Pomoru Świń pojawiają się ... » więcej 2019-08-22, godz. 21:10 Nowy sprzęt do tomografii i mammografii w Opolskim Centrum Onkologii. Ma być mniej bólu i promieniowania Nowoczesne dwa urządzenia: tomograf i mammograf trafiły do Zakładu Radioterapii Opolskiego Centrum Onkologii. Dzięki nim skróci się kolejka oczekujących na ba ... » więcej 2019-08-22, godz. 21:00 OSP Dobieszowice wraca do działania po 4 latach przerwy OSP Dobieszowice, po czterech latach niebytu, wraca do akcji. Po zburzeniu starej remizy jednostka nie była w stanie zachować gotowości bojowej - sprzęt był p ... » więcej 2019-08-22, godz. 20:00 Wysypisko pod Nysą będzie rozbudowywane. Powstanie kwatera mogąca pomieścić 320 tysięcy kubików śmieci Składowisko odpadów w podnyskich Domaszkowicach będzie rozbudowane. W ciągu najbliższych 150 dni powstanie tam kolejna kwatera na śmieci. » więcej 2019-08-22, godz. 20:00 Mieszkaniec Nysy przechowywał w garażu używki warte 140 tysięcy złotych. Tytoń i alkohol nie miały znaków akcyzy Kontrabandę o rynkowej wartości około 140 tysięcy złotych odnaleźli wczoraj (21.08) funkcjonariusze Opolskiej Krajowej Administracji Skarbowej. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »