Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-05-04, 07:11 Autor: Jan Poniatyszyn

"Nie ma tutaj sytuacji czarno-białej". Powstania śląskie różnie oceniają opolscy samorządowcy

Pomnik Czynu Powstańczego na Górze Św. Anny [zdj. Błażej Duk]
Pomnik Czynu Powstańczego na Górze Św. Anny [zdj. Błażej Duk]
Ocena powstań śląskich budzi spory nie tylko wśród historyków. Właśnie przypada kolejna rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego w 1921 roku. Wśród opolskich samorządowców różne są na ten temat opinie.
Wybrzmiało to przy okazji podjęcia przez sejmik województwa rezolucji w sprawie powstań śląskich. Od głosu wstrzymali się radni Prawa i Sprawiedliwości. Zdaniem niektórych historyków, powstania te, to była bratobójcza wojna domowa pomiędzy ludnością o proweniencji niemieckiej i polskiej.

- I w tej rezolucji ta teza się pojawia, a to jest wbrew faktom historycznym – twierdzi Jan Chabraszewski, radny Strzelec Opolskich z Prawa i Sprawiedliwości. - W III Powstaniu Śląskim walczyła mieszkająca na tych terenach ludność polska. Przeciwko nim walczyło wojsko niemieckie w szczególności Freikorpsy formowane w Bawarii. To jest ten podstawowy zarzut do tej rezolucji. Mamy szacunek do wszystkich poległych. Fakty są jednoznaczne. Ich naginanie nie może wzbudzać u nas akceptacji.

Rezolucję dotyczącą powstań śląskich poparli m.in. zasiadający w sejmiku radni z Mniejszości Niemieckiej.

- Rezolucja ta wydaje się być bardzo wyważoną w swoim tonie – uważa Tomasz Kandziora, wójt gminy Reńska Wieś z MN. - Nie jest to końca prawdą, że był to konflikt li tylko oddziałów zamiejscowych, spoza Górnego Śląska z miejscową ludnością. Jest to wbrew faktom i opracowaniom historycznym. Był to konflikt o wiele bardziej złożony. Nie ma tutaj sytuacji czarno–białej. Po stronie powstańczej walczyli obywatele II RP. Duża część dowództwa nie była miejscowa. Byli to urlopowani oficerowie Wojska Polskiego, którzy przyjechali na Górny Śląsk wspomóc powstańców.

W edukacji historycznej znaczącą rolę odgrywają szkoły, domy kultury i muzea, które podlegają samorządom lokalnym. Natomiast różne doświadczenia historyczne i kulturowe mieszkańców powodują, że Opolszczyzna jest szczególnym regionem. O związanych z tym kwestiach rozmawiamy w Samorządowej Loży Radiowej. Początek programu dziś (4 maja) po godzinie 11.00.
Jan Chabraszewski
Tomasz Kandziora

Wiadomości z regionu

2020-07-13, godz. 09:30 WYBORY 2020. Rafał Trzaskowski wygrał na Opolszczyźnie, choć Andrzej Duda zdobył więcej głosów w 7 powiatach Najwięcej głosów na Opolszczyźnie w drugiej turze wyborów prezydenckich zdobył Rafał Trzaskowski. » więcej 2020-07-13, godz. 08:45 WYBORY 2020. PKW podała dane z 99.9 proc. obwodów. Wybory wygrał Andrzej Duda Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że według cząstkowych, nieoficjalnych wyników zwycięzcą II tury wyborów prezydenckich został ubiegający się o reelekcję… » więcej 2020-07-13, godz. 08:30 WYBORY 2020: Rafał Trzaskowski zwyciężył w drugiej turze wyborów prezydenckich na Opolszczyźnie Opolska delegatura Krajowego Biura Wyborczego przekazała wyniki ze wszystkich komisji obwodowych w regionie. Kandydat Koalicji Obywatelskiej na urząd prezydenta… » więcej 2020-07-13, godz. 06:30 Mimo kilku incydentów naruszenia ciszy wyborczej wybory prezydenckie w regionie przebiegły spokojnie - Mimo siedmiu incydentów naruszenia ciszy wybory prezydenckie na Opolszczyźnie przebiegły spokojnie - ocenia Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego… » więcej 2020-07-13, godz. 05:14 WYBORY 2020. Wyniki late poll: wzrosła przewaga Andrzeja Dudy nad Rafałem Trzaskowskim [AKTUALIZACJA] Ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda w najnowszym sondażu late poll uzyskał poparcie wynoszące 51 procent. Rywalizujący z nim kandydat Koalicji Obywatelskiej… » więcej 2020-07-12, godz. 22:50 WYBORY 2020. "Wyniki exit poll niczego nie przesądzają. Wszystko jest jeszcze możliwe". Politycy KO komentują sondażowe… 49,6 procent - tyle według sondażowych wyników uzyskał Rafał Trzaskowski, kandydat z ramienia Koalicji Obywatelskiej w wyborach prezydenckich. Oznacza to, że prawdopodobnie… » więcej 2020-07-12, godz. 22:45 WYBORY 2020: Radość w opolskim sztabie PiS. "Wyrównana walka, ale jednoznaczne zwycięstwo prezydenta Andrzeja Dudy" [FILM… - Wynik ponad 50% oznacza wielką wyrównaną walkę, ale jednoznaczne zwycięstwo prezydenta Andrzeja Dudy - tak poseł Violetta Porowska, szefowa opolskich struktur… » więcej 2020-07-12, godz. 21:04 WYBORY 2020. Według sondażowych wyników w drugiej turze zwyciężył Andrzej Duda! Prezydent Andrzej Duda, według sondażu exit poll, w drugiej turze wyborów prezydenckich otrzymał 50,4 procent głosów. Jego kontrkandydat Rafał Trzaskowski otrzymał… » więcej 2020-07-12, godz. 20:00 WYBORY 2020. Siedem incydentów naruszenia ciszy wyborczej, m.in. niszczenie banerów i klejenie nowych ulotek wyborczych Do siedmiu wzrosła liczba incydentów związanych z naruszeniem ciszy wyborczej na Opolszczyźnie. Większość z nich dotyczy niszczenia banerów kandydatów. » więcej 2020-07-12, godz. 19:45 Chroniony storczyk dobrze się u nas czuje i jest go coraz więcej Buławnik wielkokwiatowy to dziko rosnący storczyk, jeden z trzech objętych w Polsce ochroną. Roślina upodobała sobie zbocza Góry św. Anny. Pracownicy parku krajobrazowego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »