Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-01-11, 16:15 Autor: Katarzyna Doros

Radny PO Przemysław Pospieszyński adminem strony hejtującej prezydenta Opola? Komentarze opolskich polityków

komputer [fot. Flickr]
komputer [fot. Flickr]
Arkadiusz Wiśniewski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Arkadiusz Wiśniewski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Według informacji reporterów TVP 3 Opole jednym z administratorów strony Ośmiornica Wiśniewskiego, hejtującej działalność urzędującego prezydenta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego miał być radny Przemysław Pospieszyński, rzecznik opolskiej Platformy Obywatelskiej. Po awarii oprogramowania Facebooka strona „Ośmiornica Wiśniewskiego” zniknęła z sieci.
Prezydent Opola nie chciał wypowiadać się na temat. Odesłał nas do rzecznik.

- Wiadomości, które do nas dotarły są druzgocące. Przede wszystkim czekamy na wyjaśnienia samego pana Pospieszynskiego i jego stanowisko w tej sprawie - mówi Katarzyna Oborska-Marciniak, rzecznik prasowy opolskiego ratusza.

- Mogą być różne sytuacje. Pozostaje pytanie, czy ktoś się pod pana Pospieszynskiego nie podszył, dlatego mam nadzieję, że ta sprawa się niedługo wyjaśni. Na pewno będziemy tę sprawę dokładnie sprawdzać i analizować. Jeśli te wszystkie doniesienia, które są dla nas porażające wręcz, znajdą potwierdzenie w rzeczywistości, będziemy reagować stanowczo, ale o szczegółach będziemy również informować.

Do tematu odnieśli się radni goszczący w Samorządowej Loży Radiowej Radia Opole. W gronie tym miał być Przemysław Pospieszyński. Potwierdził swoją obecność, ale do studia nie dotarł.

- Jeśli to prawda, to jest to wielka porażka, a takie zachowanie jest powodem do wstydu - mówi Piotr Mielec, miejski radny Opola z klubu radnych Arkadiusza Wiśniewskiego. - Tutaj nie chodzi o to, że ktoś nie zgadza się z prezydentem, ale to są też próby naśmiewania się, ośmieszania, stawiania w złym świetle. Pewne teksty, które tam się pojawiały, epitety, którym towarzyszyły, wybiegają już bardzo daleko i tutaj można mówić nawet o złamaniu prawa.

Jolanta Kawecka, radna niezależna miasta Opola zauważa, że partie zatrudniają specjalne osoby z agencji PR-owskich, które prowadzą profile w mediach społecznościowych. - Jeżeli polityk sam majstruje przeciwko drugiemu politykowi w danym profilu to jest to hejt i nadaje się to do sądu - mówi.

- Jeśli bierze to na siebie firma, to wtedy firma idzie do sądu lub nie. Zresztą firma PR-owska może sobie pozwolić na ocenianie osoby publicznej. Ja na szczęście to wszystko już raz powiedziałam formacji Platformy Obywatelskiej. Bardzo się z tego cieszę, że się w porę wycofałam i nie muszę teraz zajmować stanowiska i być w środku.

- Mimo, że strona dotyczy prezydenta, wielokrotnie pojawiał się tam też mój wizerunek. Będę mocno rozczarowany, jeśli informacje o tym, że za tym stoi pan Przemysław się potwierdzą - mówi Marek Kawa, radny miasta Opola z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.

- To powinna być nauczka dla wszystkich stron politycznych. Bo mógłbym np. teraz wykorzystać to i atakować moich adwersarzy z Platformy Obywatelskiej. Nie chcę tego czynić, myślę, że to jest dostateczna nauczka dla naszych oponentów, żeby jednak nie uciekać do tego typu metod.

- Styl prowadzenia tej strony i atakowania drugiego człowieka, już pomijając, że polityka był karygodny. Dyskutujmy, ale nie w taki sposób - mówi Małgorzata Stelnicka, zastępca prezydenta Opola. - Przykrywanie się pod profilem nie jest odpowiednim zachowaniem. Dyskutujmy, różnijmy się, bo na tym polega polityka, czy zarządzanie miastem, że mamy prawo się różnić i mieć własną ocenę. Ja się nie zdziwię, jeżeli pan prezydent zdecyduje się tutaj podjąć kroki prawne w zakresie tych informacji, które się pojawiły.

Szymon Godyla, radny wojewódzki z ramienia Nowoczesnej zwraca uwagę na to, że problemem obecnej polityki jest wzajemne obrażanie się, a "patohejt" wszedł na stałe do języka. - Obecnie jest bardzo dużo form przekazania swoich informacji, swojego światopoglądu, tego, jak widzimy rzeczywistość. Niestety internet daje tą anonimowość. Wydaje mi się, że trzeba iść w takim kierunki, żeby to zwalczać. Z drugiej strony, te funpage'e by nie powstawały, gdyby obywatele nie chcieli tego oglądać, komentować i udostępniać - wyjaśnia.

- W mojej wieloletniej karierze samorządowca nie spotkałem się dotąd z taką sytuacją. Wiem, że czasem człowiekowi brakuje odwagi cywilnej, żeby bezpośrednio prowadzić dialog - mówi Florian Ciecior, wójt gminy Chrząstowice, przedstawiciel Mniejszości Niemieckiej. - A ten "dialog" właśnie się przesuwa w sferę anonimowości. I tu zaczyna się problem. A ja zauważam to, że to jest jakby coraz bardziej rozpowszechnione i niektórzy to akceptują.

Z radnym Przemysławem Pospieszyńskim nie udało nam się skontaktować.
Katarzyna Oborska-Marciniak
Piotr Mielec
Jolanta Kawecka
Marek Kawa
Małgorzata Stelnicka
Szymon Godyla
Florian Ciecior
Goście Samorządowej Loży Radiowej o ustaleniach dot. strony "Ośmiornica Wiśniewskiego", współadministrowanej przez radnego P. Pospieszyńskiego

Wiadomości z regionu

2020-04-06, godz. 16:30 Dymisja Jarosława Gowina, głosowanie korespondencyjne nieprzesądzone. Opolscy politycy komentują wydarzenia w Sejmie Szykują się zmiany w rządzie. Wicepremier Jarosław Gowin, lider Porozumienia podał się dzisiaj (06.04) do dymisji. Następnie część posłów jego partii wstrzymała… » więcej 2020-04-06, godz. 16:30 Opolska KAS przekazała sanepidowi skonfiskowany alkohol. Powstaną z niego płyny do dezynfekcji Opolski oddział Krajowej Administracji Skarbowej włącza się w walkę z koronawirusem. Nielegalny alkohol zatrzymany przez celników podczas przestępstw nie trafi… » więcej 2020-04-06, godz. 15:40 Opole doposaża domy dziecka. Miasto kupi niezbędny do nauki sprzęt informatyczny Komputery oraz drukarki z możliwością skanowania trafią do domów dziecka w Opolu. Miasto doposaży placówki, aby ich podopieczni mogli bez przeszkód kontynuować… » więcej 2020-04-06, godz. 15:31 Dlaczego kierowca wjechał na torowisko w Kluczborku, mimo zamkniętych rogatek? Pobrano mu krew na obecność narkotyków Policjanci wyjaśniają okoliczności wczorajszego (05.04) wypadku na przejeździe kolejowym przy ulicy Strzeleckiej w Kluczborku. Na szczęście nikt nie ucierpiał. » więcej 2020-04-06, godz. 15:26 U lekarza i dwójki ratowników medycznych ze szpitala w Kędzierzynie-Koźlu zdiagnozowano koronawirusa Trzech pracowników szpitala w Kędzierzynie-Koźlu zaraziło się koronawirusem. Kolejne osoby są poddane kwarantannie. » więcej 2020-04-06, godz. 15:06 45 mandatów za naruszenia koronawirusowych obostrzeń. Opolski bilans weekednu Ciepły weekend skusił niektórych do wyjścia z domów, a tym samym na złamanie obostrzeń, które wraz z początkiem kwietnia wprowadził rząd. Policja w całym regionie… » więcej 2020-04-06, godz. 14:00 Nowa rodzina zastępcza odebrała klucze do wyremontowanego domu, w którym zamieszka szóstka dzieci Kolejna rodzina zastępcza będzie mogła w dobrych warunkach opiekować się dziećmi, które z różnych powodów nie mogą wychowywać się w swoich biologicznych rodzinach… » więcej 2020-04-06, godz. 13:32 Zakład Komunalny w Opolu będzie odkażał przystanki autobusowe Dezynfekcja miejsc publicznych w Opolu rozpocznie się w tym tygodniu. Głównie odkażane będą przystanki autobusowe przy szpitalach, a także biletomaty. Prace wykonane… » więcej 2020-04-06, godz. 13:29 Pijany obcokrajowiec urządził sobie rajd na jednej z ulic w Opolu Nietrzeźwy 26-letni kierowca staranował 4 zaparkowane auta. Do zdarzenia doszło dzisiaj (06.04) w godzinach porannych na ulicy Bończyka w Opolu. » więcej 2020-04-06, godz. 12:45 Jechać na działkę czy nie? Zakazu nie ma, ale w Opolu zdania są podzielone Nie ma podstaw do zakazu przebywania na rodzinnych ogrodach działkowych. To główny wniosek z komunikatu Krajowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców, który… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »