Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-11-28, 17:30 Autor: Witold Wośtak

Radni z Opola apelują o nielikwidowanie SOR-u w Szpitalu Wojewódzkim. Dyskusja na sesji trwała ponad 4 godziny

SOR Szpitala Wojewódzkiego w Opolu [fot. www.facebook.com/Arkadiusz Wiśniewski]
SOR Szpitala Wojewódzkiego w Opolu [fot. www.facebook.com/Arkadiusz Wiśniewski]
Rada Miasta Opola [fot. Witold Wośtak]
Rada Miasta Opola [fot. Witold Wośtak]
Rada Miasta Opola jednogłośnie poparła apel dotyczący nielikwidowania Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu. Placówka ma zmienić się w izbę przyjęć 1 lutego przyszłego roku. Na sesji wywiązała się gorąca dyskusja.
Julian Pakosz, dyrektor do spraw lecznictwa w Szpitalu Wojewódzkim, wykluczył dalsze funkcjonowanie SOR-u.

- Zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz dostępnością, a właściwie brakiem dostępności, specjalistów wielu dziedzin medycznych, oświadczam, że uratowanie tego szpitalnego oddziału ratunkowego zgodnie z przepisami jest niemożliwe.

Zdaniem prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego, wicemarszałek Roman Kolek nie chce utrzymania SOR-u. - To wynika wprost z jego wypowiedzi - ocenia Wiśniewski.

- Dojdzie więc do sytuacji, gdzie jeden szpital będzie przyjmować w jednej chwili nawet kilkanaście karetek. Jest realna i bardzo poważna obawa, że ludzie będą umierać, bo nie otrzymają pomocy w szpitalu lub ich stan zdrowia gwałtownie pogorszy się ze względu na zbyt późno udzieloną pomoc. Nie rozumiem tego stanowiska, ale jeszcze raz deklaruję chęć do rozmów pozwalających na utrzymanie SOR-u.

Roman Kolek odpowiada, że szpital po prostu nie spełnia kryteriów ministerialnych.

- Jestem przyzwyczajony do różnych opinii prezydenta, natomiast mamy obowiązujące prawo. Już w lipcu zwracałem uwagę na konieczność zmian oraz zabiegałem o nie w Ministerstwie Zdrowia. W międzyczasie pojawiły się informacje, że lekarze tego szpitala nie chcą pracować w warunkach zbyt dużej presji. Trzeba zwiększyć poziom finansowania i zaangażować większą liczbę lekarzy do pracy w opiece ambulatoryjnej.

Jerzy Pilarski, zastępca dyrektora opolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, ocenia, że wszystkim zależy na utrzymaniu SOR-u, oprócz osób kierujących szpitalem.

- W mojej ocenie, problemem jest brak odpowiedniej kadry lekarskiej. To nie znaczy, że mamy zasypiać gruszek w popiele - należy szukać jakichś rozwiązań. Przykładem może być oleski szpital, który także miał duże kłopoty. W Oleśnie jednak potrafili pozyskać lekarzy, udowadniając, że można to zrealizować.

Apel jest kierowany między innymi do premiera, ministra zdrowia, wojewody i opolskich parlamentarzystów.
Julian Pakosz
Arkadiusz Wiśniewski
Roman Kolek
Jerzy Pilarski

Wiadomości z regionu

2020-04-08, godz. 22:02 Miał przebywać na kwarantannie, jednak znaleziono go pijanego poza domem. Policja sprawdza, czy mógł spowodować wypadek Zamiast przebywać w izolacji, wolał spędzać czas poza domem, na dodatek pod wpływem alkoholu. Mowa o 49-latku, który nie zastosował się do obowiązku odbycia k… » więcej 2020-04-08, godz. 20:20 Raport dnia: dwie nowe ofiary koronawirusa na Opolszczyźnie. COVID-19 potwierdzono u kolejnych dziewięciu osób Dwie osoby zarażone koronawirusem zmarły dzisiaj (08.04) na Opolszczyźnie. To 87-letnia mieszkanka powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego oraz 57-letni mężczyzna z… » więcej 2020-04-08, godz. 20:20 Profilaktyczne rygory w DPS-ie. Partner jednej z pracownic zaraził się koronawirusem W związku z potwierdzonym zarażeniem koronawirusem partnera jednej z pracownic Domu Pomocy Społecznej w Strzelcach Opolskich, w trzech obiektach tej placówki wprowadzono… » więcej 2020-04-08, godz. 20:20 Pierwsza sesja online nie bez problemów technicznych. Radni powiatu namysłowskiego wznowią obrady jutro Nie udało się przeprowadzić pierwszej sesji rady powiatu namysłowskiego na odległość. Niektórzy radni mieli w jej trakcie spore problemy z komunikacją. » więcej 2020-04-08, godz. 19:12 3 nowe zachorowania na koronawirusa w naszym województwie. Ministerstwo opublikowało wieczorny raport Troje kolejnych mieszkańców Opolszczyzny choruje na koronawirusa. Tak wynika z wieczornego raportu Ministerstwa Zdrowia. » więcej 2020-04-08, godz. 18:00 Bp Andrzej Czaja: doczekamy i my momentu, kiedy będzie zwyciężona pandemia - Zaprośmy Boga do naszych domów w tym trudnym czasie - mówi do wiernych ordynariusz diecezji opolskiej. Biskup Andrzej Czaja za pośrednictwem mediów apeluje o… » więcej 2020-04-08, godz. 17:00 Zarząd województwa wyznaczył 15 pokojów dla lekarzy i personelu medycznego Zarząd województwa opolskiego wyznaczył 15 pokojów dla lekarzy, którzy pracując w szpitalach, gdzie występuje potencjalne ryzyko kontaktu z pacjentami z koronawirusem… » więcej 2020-04-08, godz. 16:45 Maseczki dla seniorów łakomym kąskiem dla oszustów. Rekordzista wyłudził 500 sztuk Na wolontariusza, na sąsiada, wnuczka, monopolistę czy też harcerza. W czasie pandemii koronawirusa pojawili się nowi oszuści, którzy za cel obrali sobie maseczki… » więcej 2020-04-08, godz. 16:00 Szyją maseczki zamiast organizować imprezy. Pracownicy namysłowskiego domu kultury chcą w ten sposób chronić mieszkańców… Choć odwołano wszystkie zajęcia i planowane na najbliższe tygodnie imprezy, to nie siedzą z założonymi rękami. Mowa o pracownikach Namysłowskiego Domu Kultury… » więcej 2020-04-08, godz. 15:59 Opole rezygnuje z kolejnych imprez masowych do 3 czerwca. Nie odbędą się Piastonalia i koncerty Hip Hop Opole, Rock Op… Opolski ratusz zdecydował o wydłużeniu terminu nieorganizowania imprez masowych w mieście do 3 czerwca. To oznacza, że nie odbędą się Piastonalia czy zaplanowane… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »