Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-11-28, 17:30 Autor: Witold Wośtak

Radni z Opola apelują o nielikwidowanie SOR-u w Szpitalu Wojewódzkim. Dyskusja na sesji trwała ponad 4 godziny

SOR Szpitala Wojewódzkiego w Opolu [fot. www.facebook.com/Arkadiusz Wiśniewski]
SOR Szpitala Wojewódzkiego w Opolu [fot. www.facebook.com/Arkadiusz Wiśniewski]
Rada Miasta Opola [fot. Witold Wośtak]
Rada Miasta Opola [fot. Witold Wośtak]
Rada Miasta Opola jednogłośnie poparła apel dotyczący nielikwidowania Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu. Placówka ma zmienić się w izbę przyjęć 1 lutego przyszłego roku. Na sesji wywiązała się gorąca dyskusja.
Julian Pakosz, dyrektor do spraw lecznictwa w Szpitalu Wojewódzkim, wykluczył dalsze funkcjonowanie SOR-u.

- Zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz dostępnością, a właściwie brakiem dostępności, specjalistów wielu dziedzin medycznych, oświadczam, że uratowanie tego szpitalnego oddziału ratunkowego zgodnie z przepisami jest niemożliwe.

Zdaniem prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego, wicemarszałek Roman Kolek nie chce utrzymania SOR-u. - To wynika wprost z jego wypowiedzi - ocenia Wiśniewski.

- Dojdzie więc do sytuacji, gdzie jeden szpital będzie przyjmować w jednej chwili nawet kilkanaście karetek. Jest realna i bardzo poważna obawa, że ludzie będą umierać, bo nie otrzymają pomocy w szpitalu lub ich stan zdrowia gwałtownie pogorszy się ze względu na zbyt późno udzieloną pomoc. Nie rozumiem tego stanowiska, ale jeszcze raz deklaruję chęć do rozmów pozwalających na utrzymanie SOR-u.

Roman Kolek odpowiada, że szpital po prostu nie spełnia kryteriów ministerialnych.

- Jestem przyzwyczajony do różnych opinii prezydenta, natomiast mamy obowiązujące prawo. Już w lipcu zwracałem uwagę na konieczność zmian oraz zabiegałem o nie w Ministerstwie Zdrowia. W międzyczasie pojawiły się informacje, że lekarze tego szpitala nie chcą pracować w warunkach zbyt dużej presji. Trzeba zwiększyć poziom finansowania i zaangażować większą liczbę lekarzy do pracy w opiece ambulatoryjnej.

Jerzy Pilarski, zastępca dyrektora opolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, ocenia, że wszystkim zależy na utrzymaniu SOR-u, oprócz osób kierujących szpitalem.

- W mojej ocenie, problemem jest brak odpowiedniej kadry lekarskiej. To nie znaczy, że mamy zasypiać gruszek w popiele - należy szukać jakichś rozwiązań. Przykładem może być oleski szpital, który także miał duże kłopoty. W Oleśnie jednak potrafili pozyskać lekarzy, udowadniając, że można to zrealizować.

Apel jest kierowany między innymi do premiera, ministra zdrowia, wojewody i opolskich parlamentarzystów.
Julian Pakosz
Arkadiusz Wiśniewski
Roman Kolek
Jerzy Pilarski

Wiadomości z regionu

2020-11-27, godz. 13:05 Drzewo przewróciło się na mężczyznę w Korfantowie. Jego stan jest bardzo ciężki Drzewo przygniotło mężczyznę podczas wycinki w Korfantowie. Około 12:00 zgłoszenie o wypadku dotarło do Państwowej Straży Pożarnej w Nysie. » więcej 2020-11-27, godz. 12:30 Trwa świąteczna zbiórka żywności. W tym roku pomóc można także on-line 'Święta godne, a nie głodne' - to hasło tegorocznej świątecznej zbiórki żywności. W tym roku ze względu na pandemię w sklepach nie spotkamy wolontariuszy… » więcej 2020-11-27, godz. 12:15 Raport MZ: ponad 17 tysięcy nowych przypadków COVID-19. W kraju zmarło 579 osób, na Opolszczyźnie - 19 Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 17 060 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, w tym o 536 na Opolszczyźnie. Minionej doby w kraju zmarło 579 osób… » więcej 2020-11-27, godz. 11:30 Alert dotyczący jakości powietrza na granicy Opola i gminy Chrząstowice Wzrosły wartości pyłu zawieszonego PM 10. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Opolu poinformowało o ryzyku wystąpienia tzw. przekroczenia poziomu… » więcej 2020-11-27, godz. 09:16 Opole: awaria wodociągu usunięta. Woda może mieć jeszcze zmieniony kolor, ale jest zdatna do picia Za wczorajszą (27.11) awarię wody w stolicy regionu odpowiada prywatna firma. Podczas prac związanych z budową zbiornika została uszkodzona jedna głównych… » więcej 2020-11-27, godz. 09:15 W Murowie rezygnują z remontu starego urzędu gminy i dworca PKP. W zamian powstanie nowy obiekt magistratu Zamiast dwóch remontów, jeden budynek powstanie od podstaw. W Murowie będzie nowy urząd gminy. » więcej 2020-11-27, godz. 08:45 Mieszkańcy regionu otrzymają kolejne "koperty życia". "Koperta może nas uratować" Urząd marszałkowski przygotował 20 tysięcy tzw. kopert życia. Trafią one do potrzebujących osób w naszym regionie. Koperta to tak naprawdę formularz… » więcej 2020-11-27, godz. 08:00 Strażacy ochotnicy też walczą z pandemią. Opolskie jednostki OSP otrzymały ponad 2,5 miliona złotych na zakup namiotów… Około 40 procent jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w regionie otrzymało sprzęt do walki z koronawirusem. Za sprawą unijnych funduszy do 165 drużyn… » więcej 2020-11-26, godz. 21:30 Raport dnia: na Opolszczyźnie potwierdzono 587 przypadków COVID-19. W kraju zmarło 580 osób 23 zgony i 587 nowych przypadków zakażenia koronawirusem zanotowano minionej doby w województwie opolskim. W codziennym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2020-11-26, godz. 21:15 47-letni seryjny włamywacz wpadł w ręce brzeskiej policji. Mężczyzna miał przy sobie także narkotyki Policjanci z Brzegu zatrzymali seryjnego włamywacza. Łupem mężczyzny padały pieniądze, a także alkohol i papierosy. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***