Radio Opole » Gospodarka
2019-11-29, 10:00 Autor: Witold Wośtak

Wzrosną podatki od nieruchomości w Opolu. Nie były podnoszone od 6 lat

Osiedle nr 4 (Malinka) [fot. Facebook Nasza Malinka - Opole]
Osiedle nr 4 (Malinka) [fot. Facebook Nasza Malinka - Opole]
O ponad 4 procent wzrośnie w 2020 roku podatek od nieruchomości w Opolu. Wczoraj (28.11) Rada Miasta Opola przyjęła uchwałę w tej sprawie.
14 radnych poparło podwyżki, 9 było przeciw, 1 osoba wstrzymała się od głosu. Plan podwyżki argumentowano faktem, że stawki nie były podnoszone od sześciu lat. Ogólny wzrost o ponad 4 procent ma dać kasie miasta 5,5 miliona złotych rocznie.

Przemysław Pytlik, radny Koalicji Obywatelskiej, wstrzymał się od głosu, bo zastanawiała go tak znacząca podwyżka w krótkim czasie.

- Mamy taki okres, gdzie praktycznie na każdym kroku są podwyżki. Kolejna taka sprawa jest dla mieszkańca nie do przyjęcia, natomiast z drugiej strony konieczna. Sugeruję, aby podwyżki były bardziej regularne i łagodniejsze niż raz na 5 lat z tak wysoką kwotą.

Radni Prawa i Sprawiedliwości byli przeciwko podwyżce. Radny Marek Kawa uzasadnia, że to bardzo inwazyjny podatek.

- W przeciwieństwie do poszerzenia strefy płatnego parkowania, które dotyczy jedynie osób mających samochody, podatek od nieruchomości ma charakter totalny czy holistyczny. Dotyczy każdego właściciela nieruchomości i z pewnością odbije się na budżecie domowym.

Piotr Mielec, radny z klubu Arkadiusza Wiśniewskiego, przekonuje, że nie lubi głosować za podwyżkami, ale ten krok wymusza na radnych rząd.

- W dużej mierze miasto musiało sfinansować podwyżki dla nauczycieli, bo subwencja rządowa pokryła te potrzeby jedynie w części. Kolejnym aspektem jest wprowadzenie zerowego podatku PIT do 26. roku życia - z tego tytułu spadają dochody Urzędu Miasta Opola. Trzeba też pamiętać o kosztach związanych ze wzrostem płacy minimalnej.
Przemysław Pytlik
Marek Kawa
Piotr Mielec

Gospodarka

2020-03-29, godz. 17:00 Targowisko w Namysłowie wznawia działalność. "Bezpieczniej kupować na świeżym powietrzu, niż w zamkniętych sklepach" Od jutra (30.03) będzie można ponownie robić zakupy na targowisku w Namysłowie. Miasto zdecydowało o oddaniu do dyspozycji sprzedawców 10 stanowisk ustawionych… » więcej 2020-03-29, godz. 12:30 Opolscy przedsiębiorcy złożyli już pierwsze wnioski do ZUS o odroczenie składek Przedsiębiorcy i samozatrudnieni z całej Polski złożyli już ponad 18,4 tysięcy wniosków w sprawie odroczenia terminu płatności składek w związku z pandemią koronawirusa… » więcej 2020-03-29, godz. 09:45 ZUS priorytetowo potraktuje wnioski przedsiębiorców o przyznanie ulg w ramach rozwiązań tarczy antykryzysowej Przedsiębiorcy, którzy w związku z pandemią koronawirusa ponieśli straty, mogą już korzystać z rządowych rozwiązań proponowanych w ramach tzw. tarczy antykryzysowej… » więcej 2020-03-28, godz. 15:00 OCRG oferuje kolejne dotacje dla opolskich przedsiębiorców Firmy z pogranicza polsko - czeskiego stawiające na innowacje i planujące budowę domów seniora mogą sięgać po unijne dotacje. Od 11 do 18 maja Opolskie Centrum… » więcej 2020-03-28, godz. 10:00 Pomoc dla przedsiębiorców z Kędzierzyna-Koźla Pandemia koronawirusa poważnie zagroziła nie tylko naszemu zdrowiu, życiu społecznemu, ale również gospodarce. Wpływ wirusa na rynek widać nie tylko na światowych… » więcej 2020-03-27, godz. 20:00 Również mieszkańcy przygranicznych powiatów tracą pracę w Czechach Wprowadzenie obowiązkowej kwarantanny dla dojeżdżających do pracy w Czechach oznacza dla nich utratę zatrudnienia. Związane z tym restrykcje to problem dla przedsiębiorstw… » więcej 2020-03-27, godz. 15:00 Rynek w Ujeździe nie będzie remontowany w tym roku. Pieniądze są potrzebne na wsparcie mieszkańców Całkowita przebudowa rynku w Ujeździe miała się rozpocząć w tym roku. Władze gminy uznały, że inwestycja poczeka. Powód? Nie wiadomo jak pandemia wpłynie na finanse… » więcej 2020-03-27, godz. 10:00 W związku z pandemią Tułowice odstępują od kar za opóźnienia w opłatach Tułowice nie będą karać za opóźnienia w płatnościach podatków, opłat komunalnych oraz opłat za gospodarowanie odpadami. Taką decyzję podjął burmistrz Andrzej … » więcej 2020-03-27, godz. 09:30 Zła sytuacja w rolnictwie. Przez koronawirusa są duże problemy na rynku wieprzowiny, wołowiny oraz mleka - Nasz pomysł to Rolnicza Mapa Drogowa, czyli wykaz 29 postulatów - powiedział w rozmowie 'W cztery oczy' Tomasz Ognisty, przewodniczący Opolskiej Rady Wojewódzkiej… » więcej 2020-03-27, godz. 07:00 Nowy przetarg, stare stawki. W Turawie o cenach za śmieci zdecyduje rada gminy. Na razie nie może się spotkać ze względu… Gmina Turawa rozstrzygnęła drugi w tym roku przetarg na odbiór śmieci. Nie wiadomo jednak, kiedy nowe stawki wejdą w życie, ponieważ musi zaakceptować je rada… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »