Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-11-20, 18:30 Autor: Daniel Klimczak

Prąd z wiatraków pod Kamiennikiem popłynie nawet przy niewielkich podmuchach. Tauron buduje pilotażowy system magazynowania energii

Budowa magazynu energii w Cieszanowicach [fot. Tauron Dystrybucja SA]
Budowa magazynu energii w Cieszanowicach [fot. Tauron Dystrybucja SA]
Budowa magazynu energii w Cieszanowicach [fot. Tauron Dystrybucja SA]
Budowa magazynu energii w Cieszanowicach [fot. Tauron Dystrybucja SA]
Turbiny wiatrowe w gminie Kamiennik [fot. Daniel Klimczak]
Turbiny wiatrowe w gminie Kamiennik [fot. Daniel Klimczak]
Gigantyczny magazyn energii, który zapewni stabilny przepływ prądu z elektrowni wiatrowej powstaje właśnie w Cieszanowicach pod Kamiennikiem.
To pierwsza tak duża tego typu instalacja w Polsce. Jak mówi rzecznik prasowy spółki Tauron Dystrybucja Ewa Groń, całość można w uproszczeniu porównać do wielkiego powerbanku.

- Odnawialne źródła energii mają to do siebie, że są źródłami trudnymi do przewidzenia, czyli uzależniona jest ich moc i produkcja energii elektrycznej właśnie od warunków atmosferycznych. Producenci energii nie są w stanie precyzyjnie określić, ile tej energii i w którym momencie będzie wpływało do sieci elektroenergetycznej - dodaje.

Wójt Kamiennika Kazimierz Cebrat zauważa, że ogniwa elektrochemiczne o pojemności 774 kWh umożliwią korzystanie z prądu wyprodukowanego przez farmę wiatrową w Lipnikach nawet przy niewielkim wietrze.

- Wiatrak kręci i produkuje prąd wtedy, gdy prędkość wiatru wynosi powyżej 4 m/s. Jeżeli jest mniejszy to nie produkuje prądu. Będzie to kumulowało tę energię i później, jak nie będą pracować wiatraki, to będzie energia oddawana - wskazuje.

Uruchomienie instalacji ma nastąpić na początku przyszłego roku. To pilotażowy system sprowadzony z Ameryki, za pomocą którego energetyczna spółka chce sprawdzić, czy tego typu urządzenia mają potencjał do wykorzystania w innych miejscach w kraju.

Dodajmy, że inwestycja będzie kosztować 9,5 miliona złotych, jednak 85% wydatków pokryją unijne fundusze.
Ewa Groń
Kazimierz Cebrat

Wiadomości z regionu

2020-01-22, godz. 11:30 "Środa z profilaktyką" tym razem o damskich spawach. Tematem rak szyjki macicy Kolejną 'Środę z profilaktyką' organizuje opolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia. Tym razem akcja poświęcona jest profilaktyce raka szyjki macicy i świadomości… » więcej 2020-01-22, godz. 11:30 Nabór ostatniej szansy dla szkoły rolniczej w Komornie Po raz ostatni ogłoszony zostaje nabór uczniów do technikum rolniczego w Komornie. Gmina Reńska Wieś, która prowadzi tę placówkę, obniżyła limit uczniów w klasie… » więcej 2020-01-22, godz. 10:40 Marznący deszcz na Opolszczyźnie. Przed południem doszło do kilku kolizji Niebezpiecznie na opolskich drogach. Do trzech groźnych zdarzeń drogowych doszło przed południem na trasach w województwie opolskim. » więcej 2020-01-22, godz. 09:30 Jest wyrok dla 53-latka, który nagrywał urzędniczkę korzystającą z toalety Podglądacz, który nagrywał urzędniczki korzystające z toalety, został skazany przez sąd w Strzelcach Opolskich. Wyrok zapadł w związku ze zdarzeniem, które miało… » więcej 2020-01-22, godz. 09:00 Uważajmy na drogach. IMGW ostrzega przed marznącym deszczem Uwaga kierowcy, będzie ślisko na drogach. W regionie mogą dziś (22.01) wystąpić marznące opady deszczu. » więcej 2020-01-22, godz. 09:00 Czy strefa płatnego parkowania upłynni ruch wokół rynku w Kluczborku? Za postój zapłacimy od 3 lutego Niecałe dwa tygodnie pozostają do wprowadzenia strefy płatnego parkowania w ścisłym centrum Kluczborka. Mowa o pozostawianiu samochodu na rynku oraz przy ulicy… » więcej 2020-01-22, godz. 08:00 2019 był rekordowym dla Opola pod względem inwestycji W ubiegłym roku w Opolu zainwestowano około 200 mln złotych. Na tę liczbę składają się inwestycje kilku firm europejskich. Wiceprezydent Opola Maciej Wujec tłumaczy… » więcej 2020-01-21, godz. 21:15 Fuzja jednostek w Opolu: doskonalenie nauczycieli wspólnie z poradnią dla dzieci. Pracownicy wskazują, że to nie jest remedium… Miasto planuje połączyć Miejską Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną z Miejskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli. Władze tłumaczą, że coraz więcej dzieci potrzebuje… » więcej 2020-01-21, godz. 20:00 Spółdzielnia kontra wójt. Spór o możliwość eksploatacji terenów w Tarnowie Opolskim Z jednej strony ekspertyzy, nakłady finansowe i lata przygotowań, z drugiej - argumenty o ochronie środowiska. Spółdzielnia Pracy Surowców Mineralnych w Opolu… » więcej 2020-01-21, godz. 19:45 Centrum Informacyjno-Edukacyjne "Senior w Opolu" obchodzi 3. urodziny. "Dla nas to drugi dom" 3. urodziny świętuje Centrum Informacyjno-Edukacyjne 'Senior w Opolu'. To miejsce, gdzie seniorzy nie tylko uzyskują wsparcie, ale mają szansę na samorealizację… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »