Radio Opole » Gospodarka
2019-10-10, 05:30 Autor: Piotr Wójtowicz

XI Ogólnopolski Festiwal Ekoenergetyki. Oszczędzanie i zielona energia

Konferencja w urzędzie marszałkowskim [fot.P.Wójtowicz]
Konferencja w urzędzie marszałkowskim [fot.P.Wójtowicz]
Każdy powinien mieć dostęp do świeżego powietrza, czystej wody oraz zdrowej, lokalnie wytwarzanej żywności – to wizja rozpoczynającego się dzisiaj (10.10) XI Ogólnopolskiego Festiwalu Ekoenergetyki. W tym roku motywem przewodnim wydarzenia jest “Infrastruktura przyszłości plus energetyczna w gospodarce o obiegu zamkniętym”. Tematyka festiwalu będzie się koncentrowała na zagadnieniach ekomotoryzacji czy odnawialnych źródeł energii.
Organizator 3-dniowej konferencji dr Zenon Wiertelorz przekonuje, że jeśli rząd i samorząd chcą upowszechnić rozwój zielonej energii to musi się zmienić świadomość społeczeństwa. - Proszę zwrócić uwagę, że dzisiaj każdy mówi zielona energia jest OK, ale spróbujcie gdziekolwiek założyć biogazownię albo postawić wiatraki. Zwykle to wygląda tak, jeszcze planów nie zrobiono, a już się zawiązał komitet protestacyjny. Musimy zacząć promować tych, którzy wdrażają nowe rozwiązania. To musi być system dotyczący zmiany świadomości i należy zacząć od najmłodszych.

Wicemarszałek Szymon Ogłaza przypomina, że na czwartek zaplanowano także Samorządowe Forum Ekoenergetyki, podczas którego w hotelu Mercure samorządowcy usłyszą, jak zaoszczędzić na cenach energii. - Ten temat zostanie poruszony w nawiązaniu do planowanych podwyżek cen energii w przyszłym roku.

Forum rozpocznie się dzisiaj o godz. 9:00 w hotelu Mercure w Opolu. W tym samym czasie w Centrum Kształcenia Praktycznego odbędzie się Młodzieżowe Forum Ekoenergetyki, w którym wezmą udział uczniowie szkół średnich z Opola.

W programie nie zabraknie konferencji naukowo-praktycznych, warsztatów „dobrych praktyk”, paneli dyskusyjnych, seminariów tematycznych. W sobotę (12.10) w ramach festiwalu szykują się atrakcje na lotnisku Aeroklubu Opolskiego w Polskiej Nowej Wsi. Przewidziano liczne wystawy, prezentacje, pokaz pojazdów militarnych, zlot samochodów zabytkowych, wesołe miasteczko dla dzieci, targi plenerowe caravaningu i sprzętu biwakowego, miasteczko ruchu drogowego, rowerowy tor przeszkód, symulatory: dachowania, zderzenia, pokaz ratownictwa czy wystawę autobusów i ciężarówek „proekologicznych”.
Zenon Wiertelorz, Szymon Ogłaza

Gospodarka

2019-10-21, godz. 19:00 Wciąż nie wiadomo, kiedy basen w Namysłowie znów będzie działać. W pierwszej kolejności trzeba wyremontować letnią pły ... Nadal nie wiadomo, kiedy będzie można ponownie korzystać z basenów w Namysłowie. Magistrat szuka pieniędzy na niezbędne naprawy zarówno letniego, jak i kryteg ... » więcej 2019-10-21, godz. 17:00 Opole: Akademia Prawno-Ekonomiczna o inwestowaniu na giełdzie - Bez wiedzy lepiej nie inwestować na giełdzie - taki wniosek płynie z wykładu profesora Krzysztofa Jajugi. Ekonomista, prezes CFA Society Poland i członek Ra ... » więcej 2019-10-21, godz. 10:45 Rusza wypłata zaliczek. Do końca listopada 85% rolników dostanie pieniądze z ARiMR Po raz czwarty Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Opolu rozpoczęła wypłatę zaliczek w ramach dopłat bezpośrednich dla rolników. Pieniądze maj ... » więcej 2019-10-20, godz. 15:26 Plac św. Sebastiana w Opolu oficjalnie otwarty. Przebudowa wzbudza mieszane uczucia wśród mieszkańców [ZDJĘCIA] Opolanie mogą już w pełni korzystać ze zrewitalizowanego placu świętego Sebastiana. Uroczystemu otwarciu (19.10) odnowionej przestrzeni towarzyszyły liczne at ... » więcej 2019-10-20, godz. 07:56 W Dańcu "prostują murawę". Powstaje bezpieczne boisko dla dzieci i dorosłych Ma być bezpiecznie, nowocześnie i ... równo. Boisko w Dańcu, w gminie Chrząstowice zyskuje nowe oblicze. Po wielu latach obiekt doczekał się remontu. » więcej 2019-10-18, godz. 17:02 Do jesieni 2022 przy ul. 1 Maja w Opolu powstanie nowy dworzec. Będą też parkingi i zielone tarasy Za dwa lata w miejscu dworca PKS w Opolu powstanie wielopoziomowy parking ze stanowiskami autobusowymi na parterze. Budowy podjęła się firma Warbud, której mi ... » więcej 2019-10-18, godz. 15:00 Dotacje w kwocie 5 tysięcy złotych dla wszystkich sołectw z Opolszczyzny Sołectwa województwa opolskiego za pośrednictwem gmin będą mogły ubiegać się o pomoc finansową w wysokości 5000 złotych. Marszałkowska Inicjatywa Sołecka na l ... » więcej 2019-10-18, godz. 12:50 Niedługo zamkniecie ul. Gogolińskiej w Strzelcach Opolskich. Będą duże utrudnienia Kończą się przygotowania do przebudowy ul. Gogolińskiej w Strzelcach Opolskich. Już niedługo kierowcy będą musieli się liczyć ze sporymi utrudnieniami, bo dro ... » więcej 2019-10-18, godz. 08:00 Ozimek wypuszcza obligacje na 10 milionów złotych. To jedyna szansa, żeby wyremontować drogi Obligacje na drogi. To pomysł radnych Ozimka, którzy na sesji zatwierdzili sprzedaż obligacji, a pozyskane pieniądze zostaną przekazane na inwestycje drogowe. » więcej 2019-10-17, godz. 17:30 Świat się zmienia i ciągle stawia nowe wyzwania. 100 lat Stowarzyszenia Elektryków Polskich Jest to najstarsze stowarzyszenie w kraju. Zrzesza zarówno inżynierów, techników, jak i młodych adeptów tego rzemiosła, a jego głównymi zadaniami są popularyz ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »