Radio Opole » Gospodarka
2019-10-10, 05:30 Autor: Piotr Wójtowicz

XI Ogólnopolski Festiwal Ekoenergetyki. Oszczędzanie i zielona energia

Konferencja w urzędzie marszałkowskim [fot.P.Wójtowicz]
Konferencja w urzędzie marszałkowskim [fot.P.Wójtowicz]
Każdy powinien mieć dostęp do świeżego powietrza, czystej wody oraz zdrowej, lokalnie wytwarzanej żywności – to wizja rozpoczynającego się dzisiaj (10.10) XI Ogólnopolskiego Festiwalu Ekoenergetyki. W tym roku motywem przewodnim wydarzenia jest “Infrastruktura przyszłości plus energetyczna w gospodarce o obiegu zamkniętym”. Tematyka festiwalu będzie się koncentrowała na zagadnieniach ekomotoryzacji czy odnawialnych źródeł energii.
Organizator 3-dniowej konferencji dr Zenon Wiertelorz przekonuje, że jeśli rząd i samorząd chcą upowszechnić rozwój zielonej energii to musi się zmienić świadomość społeczeństwa. - Proszę zwrócić uwagę, że dzisiaj każdy mówi zielona energia jest OK, ale spróbujcie gdziekolwiek założyć biogazownię albo postawić wiatraki. Zwykle to wygląda tak, jeszcze planów nie zrobiono, a już się zawiązał komitet protestacyjny. Musimy zacząć promować tych, którzy wdrażają nowe rozwiązania. To musi być system dotyczący zmiany świadomości i należy zacząć od najmłodszych.

Wicemarszałek Szymon Ogłaza przypomina, że na czwartek zaplanowano także Samorządowe Forum Ekoenergetyki, podczas którego w hotelu Mercure samorządowcy usłyszą, jak zaoszczędzić na cenach energii. - Ten temat zostanie poruszony w nawiązaniu do planowanych podwyżek cen energii w przyszłym roku.

Forum rozpocznie się dzisiaj o godz. 9:00 w hotelu Mercure w Opolu. W tym samym czasie w Centrum Kształcenia Praktycznego odbędzie się Młodzieżowe Forum Ekoenergetyki, w którym wezmą udział uczniowie szkół średnich z Opola.

W programie nie zabraknie konferencji naukowo-praktycznych, warsztatów „dobrych praktyk”, paneli dyskusyjnych, seminariów tematycznych. W sobotę (12.10) w ramach festiwalu szykują się atrakcje na lotnisku Aeroklubu Opolskiego w Polskiej Nowej Wsi. Przewidziano liczne wystawy, prezentacje, pokaz pojazdów militarnych, zlot samochodów zabytkowych, wesołe miasteczko dla dzieci, targi plenerowe caravaningu i sprzętu biwakowego, miasteczko ruchu drogowego, rowerowy tor przeszkód, symulatory: dachowania, zderzenia, pokaz ratownictwa czy wystawę autobusów i ciężarówek „proekologicznych”.
Zenon Wiertelorz, Szymon Ogłaza

Gospodarka

2020-02-18, godz. 18:45 Waloryzacja rent i emerytur. Od 1 marca wzrośnie kwota wypłacanych świadczeń Od marca najniższa emerytura wyniesie 1200 złotych brutto. W tym roku wskaźnik waloryzacji wyznaczono na 103,56%. Na waloryzacji zyskają również osoby, które do… » więcej 2020-02-18, godz. 15:30 Powiat brzeski chce pozbyć się części dróg. Ma to przynieść oszczędności i uporządkować chaos Powiat brzeski szuka kolejnych oszczędności. Po ostatniej decyzji radnych w sprawie likwidacji Zarządu Dróg Powiatowych, samorząd chce pozbyć się także części… » więcej 2020-02-17, godz. 09:59 ZUS plus, czyli składki od dochodu a nie przychodu. Wnioski można składać do 2 marca 775 przedsiębiorców z naszego regionu chce przystąpić do Małego ZUS-u plus. To zmiany, które obniżą wysokość składek, ponieważ będą proporcjonalne do dochodu a… » więcej 2020-02-15, godz. 14:00 Dwie dotacje, a trzy budynki będą wyremontowane Dzięki unijnym dotacjom trzy budynki w gminie Strzeleczki przejdą gruntowne remonty. Będą ocieplone, wymienione zostaną dachy oraz piece. Dzięki temu w przyszłości… » więcej 2020-02-15, godz. 10:30 Głubczyckie starostwo planuje w tym roku jedną inwestycję. Główne siły budżetowe skierowane na spłatę zadłużeń - Ten rok finansowo będzie ostrożny i zachowawczy - tak tegoroczne założenia budżetowe powiatu głubczyckiego określa starosta Piotr Soczyński. Jedyna zaplanowana… » więcej 2020-02-15, godz. 07:30 Kędzierzyn-Koźle: będzie remont kolejnej ważnej drogi na osiedlu Piastów Ulica Królowej Jadwigi na osiedlu Piastów w Kędzierzynie-Koźlu przejdzie solidny remont. Dzięki temu powstanie też wiele nowych miejsc parkingowych. W najbliższych… » więcej 2020-02-14, godz. 19:00 Czy Prószków stoi przed zagrożeniem skażenia środowiska? Konieczna rozbudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków Prószków szykuje się do rozbudowy i modernizacji oczyszczalni ścieków. Inwestycja jest priorytetem z kilku względów: ekologicznych, możliwości technicznych obecnej… » więcej 2020-02-13, godz. 20:00 Mniej pieniędzy konsekwencją słabej frekwencji. Głubczyce obniżają wkład na budżet obywatelski Z 300 na 100 tysięcy złotych zmniejszona zostanie pula tegorocznego budżetu obywatelskiego w Głubczycach. Mniej pieniędzy oznacza również mniejszy wybór. » więcej 2020-02-13, godz. 16:00 Wody Polskie szukają firmy, która podejmie się rozbudowy polderu Żelazna. Otwarcie kopert jeszcze w lutym Przetarg na przebudowę polderu Żelazna ogłosiło Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. » więcej 2020-02-13, godz. 15:00 Trzej nowi inwestorzy zainteresowani strefą pod Ujazdem W kwietniu ma się rozpocząć w strefie ekonomicznej pod Ujazdem budowa fabryki folii biodegradowalnych, a już kolejni inwestorzy pukają do drzwi urzędu gminy i… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »