Radio Opole » Gospodarka
2015-10-15, 13:30 Autor: Piotr Wójtowicz

Co blokuje rozwój OZE? Festiwal ekoenergetyczny w Opolu

[materiały organizatora]
[materiały organizatora]
- Ekoenergetyka może być napędem dla gospodarki - przekonuje dr Andrzej Kassenberg, uczestnik VII Ogólnopolskiego Festiwalu Ekoenergetyki w Opolu.
Prezes "Instytutu na rzecz Eko-Energetyki" podkreśla, że przyszłość leży nie w energetyce konwencjonalnej a zielonej, bo takie rozwiązanie będzie korzystne zarówno dla producentów, jak i dla konsumentów oraz dla środowiska. Problem tylko w tym, że rozwój tej energetyki blokuje obecne prawo i technologia.

Jeżeli nastąpi przełom w magazynowaniu energii wówczas dojdzie do jeszcze szybszego rozwoju OZE - zaznaczył.

Na te źródła stawia Unia Europejska. - Opolskie do 2020 roku otrzymało z Brukseli 190 mln złotych co wpłynie na rozwój zielonej energii. Dzisiaj z OZE produkujemy około 5 procent energii - dodał wicemarszałek Antoni Konopka.

Prelegenci zwrócili uwagę, że obecnie tona węgla na światowych giełdach kosztuje około 50 dolarów, a to oznacza, że polskiemu górnictwu trudno będzie wytrzymać konkurencję np. z australijskimi kopalniami, gdzie węgiel wydobywany jest taniej, bo odkrywkowo.

VII Ogólnopolski Festiwal Ekoenergetyki potrwa do soboty.
Andrzej Kassenberg
Antoni Konopka

Gospodarka

2019-04-23, godz. 19:00 Zapach z fabryki bioetanolu pod Nysą ma być mniej uciążliwy Działająca pod Nysą fabryka etanolu wytwarzanego z nasion kukurydzy chce zmniejszyć natężenie zapachów powstających podczas produkcji. W tym celu w zakładzie ... » więcej 2019-04-23, godz. 18:00 Prudnik: z czeskimi partnerami utworzą inkubatory przedsiębiorczości dla uczniów Z izraelskich doświadczeń chcą skorzystać na pograniczu opolsko-czeskim. Chodzi o utworzenie szkolnych inkubatorów przedsiębiorczości. Inicjatywa jest pokłosi ... » więcej 2019-04-23, godz. 15:20 Bilans zysków i strat. Czy w Opolu opłaci się montaż butelkomatu? W Krakowie zamontowano pierwszy w Polsce butelkomat. To urządzenie, do którego wrzucamy niepotrzebne butelki, a w zamian otrzymujemy pieniądze. To rozwiązanie ... » więcej 2019-04-23, godz. 14:00 Drogowcy "wyprostują" skomplikowane skrzyżowanie w Choruli Jedno z głównych skrzyżowań w Choruli, w gminie Gogolin, jest jednocześnie tym, które sprawia kierowcom najwięcej problemów. Niedługo to się zmieni. Rozpoczyn ... » więcej 2019-04-22, godz. 19:00 Będą spotkania informacyjne dla mieszkańców Gorzowa Śląskiego Spotkania informacyjne dla mieszkańców Gorzowa Śląskiego przygotowuje tamtejszy magistrat na okres po Wielkanocy. Chodzi między innymi o szczegóły zbliżającej ... » więcej 2019-04-22, godz. 18:00 Wołczyn stawia na ochronę środowiska i porządek w mieście Do gruntownej termomodernizacji dwóch budynków przymierza się w tym roku gmina Wołczyn. Chodzi o Wołczyński Ośrodek Kultury i tamtejszy Ośrodek Pomocy Społecz ... » więcej 2019-04-22, godz. 10:00 PWSZ w Nysie ambasadą urzędu marszałkowskiego? Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie ma wspierać urząd marszałkowski w przyciąganiu inwestorów. Według podpisanego porozumienia między Opolskim Centrum Ro ... » więcej 2019-04-21, godz. 20:02 Gmina Wołczyn przygotowuje się do remontów swoich dróg Drogi gminne będzie remontować w tym roku wołczyński magistrat. Chodzi o nawierzchnię asfaltową w sołectwie Duczów Wielki, asfalt prowadzący do kościoła w Kom ... » więcej 2019-04-21, godz. 15:03 Baborów chce stworzyć centrum przesiadkowe Część rynku w Baborowie ma posłużyć za centrum przesiadkowe. Takie plany mają władze gminy. W ramach centrum mają powstać dwa stanowiska dla autokarów oraz wy ... » więcej 2019-04-20, godz. 18:46 Klub w Kadłubcu doczeka się remontu. Ale najpierw - dokumentacja W tym roku ma być gotowa dokumentacja, a w przyszłym rozpocznie się remont klubu wiejskiego w Kadłubcu, w gminie Leśnica. Samorząd od kilku lat systematycznie ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »