Radio Opole » Gospodarka
2018-10-10, 21:15 Autor: Mariusz Chałupnik

Liderzy rozwoju i popularyzacji ekoenergii odebrali nagrody. "Zielone Feniksy" rozdane po raz 10.

Statuetki "Zielonego Feniksa" rozdano po raz dziesiąty [fot. Mariusz Chałupnik]
Statuetki "Zielonego Feniksa" rozdano po raz dziesiąty [fot. Mariusz Chałupnik]
Są krajowymi liderami w zastosowaniu odnawialnych źródeł energii, rozwiązań i technologii służących jej oszczędzaniu, energooszczędnym budownictwie i ekomotoryzacji. W Opolu przyznano nagrody "Zielonego Feniksa" dla firm, które wyróżniają się na rynku i działają na rzecz rozwoju ekoenergetyki.
Nagrody przyznano w trzech kategoriach - badania naukowe, wdrożone projekty oraz popularyzacja idei. Statuetki odebrało 41 firm.

- Nasze wyróżnienie otrzymaliśmy za projekt Ostrowskiego Rynku Energetycznego - mówi Mateusz Nycek z Centrum Rozwoju Komunalnego w Ostrowie Wielkopolskim. - Innowacyjny w skali kraju system ekologicznego ładowania autobusów elektrycznych. Jako Ostrów Wlkp. mamy pierwsze w Wielkopolsce autobusy elektryczne. W dodatku stworzyliśmy innowacyjny system. Są one ładowane "zieloną" energią, wytwarzaną z biomasy drzewnej, wytwarzaną przez jedną z naszych spółek komunalnych.

- Mamy największy system sterowania oświetleniem ulicznym i drogowym, system stworzony przez naszą spółkę - mówi Maciej Witczak, prezes spółki Oświetlenie Uliczne i Drogowe w Kaliszu. - Projekt dotyczył wdrożenia około 9 tysięcy nowoczesnych opraw LED-owych, z nowoczesnym systemem sterowania.

- Przyszłość jest w ekologicznych formach rozwoju energii, jak słońce, wiatr, czy biomasy - mówił obecny na uroczystości Aleksander Kwaśniewski, były prezydent Rzeczpospolitej Polski. - Ponieważ technologie stają się coraz bardziej dostępne, coraz tańsze. To jest przyszłość. Chodzi tylko o to, żeby ludzie chcieli to stosować, i żeby rząd tworzył regulacje, które temu pomagają.

To była jubileuszowa 10. edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Ekoenergetyki.
Mateusz Nycek, Maciej Witczak
Aleksander Kwaśniewski

Gospodarka

2019-10-15, godz. 14:35 ZUS i PIP przypominają o prawach pracowników W jaki sposób dochodzić swoich roszczeń za wypadek w pracy? To tłumaczono podczas konferencji, jaką zorganizowali ZUS i PIP w Opolu. Inspektorzy w rozmowie z ... » więcej 2019-10-14, godz. 17:44 Jest ponad 20 tysięcy cudzoziemców na opolskim rynku pracy. Lwią część stanowią Ukraińcy Ponad 20 tysięcy 200 obcokrajowców pracuje już legalnie na Opolszczyźnie. To o niemal 700 osób więcej niż przed wakacjami. » więcej 2019-10-14, godz. 12:46 O pracy i współpracy z BGK. PPP to przyszłość Nadchodzące lata będą wyzwaniem dla inwestycji samorządowych, a kluczową rolę w ich realizacji ma odegrać Bank Gospodarstwa Krajowego. » więcej 2019-10-13, godz. 09:00 Parkowanie wokół kluczborskiego rynku znów będzie płatne Po siedmiu latach wraca strefa płatnego parkowania w ścisłym centrum Kluczborka. » więcej 2019-10-12, godz. 21:00 Ulica Kamienna w Gogolinie doczeka się remontu W najbliższych dniach ma się rozpocząć remont ulicy Kamiennej w Gogolinie. Będzie to ostatni etap prac związanych z nowym układem komunikacyjnym wokół tej mie ... » więcej 2019-10-12, godz. 18:44 Zniknie stacja benzynowa. Rynek w Ujeździe przejdzie lifting Gmina wygrała proces z właścicielem stacji benzynowej zlokalizowanej na Rynku w Ujeździe. Nic już nie stoi na przeszkodzie rewitalizacji centrum miejscowości. ... » więcej 2019-10-12, godz. 09:47 Skończyli remontować drogi, teraz rozbudują szkołę i postawią remizę W gminie Kolonowskie wraz z końcem sezonu letniego zakończono prace przy remontach dróg, ale nie oznacza to końca inwestycji. Na tapecie są dwa działania budo ... » więcej 2019-10-11, godz. 22:00 Ponad 150 milionów złotych pomocy suszowej trafiło do pierwszych rolników Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w całej Polsce wypłaciła już ponad 150 milionów złotych pomocy dla rolników, którzy w tym roku ponieśli stra ... » więcej 2019-10-11, godz. 19:00 W Opolu dyskutują o przemyśle energetycznym W stolicy regionu trwa XI Ogólnopolski Festiwal Ekoenergetyki, którego tematem przewodnim jest “Infrastruktura przyszłości w gospodarce o obiegu zamkniętym”. ... » więcej 2019-10-11, godz. 17:00 Oleski dworzec kolejowy doczeka się rewitalizacji. Zaawansowane prace potrwają do końca 2021 roku Jest decyzja o gruntownej modernizacji dworca kolejowego w Oleśnie. Wiadomo, że inwestycja finansowana z budżetu państwa będzie kosztować kilka milionów złoty ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »