Radio Opole » Gospodarka
2018-10-10, 21:15 Autor: Mariusz Chałupnik

Liderzy rozwoju i popularyzacji ekoenergii odebrali nagrody. "Zielone Feniksy" rozdane po raz 10.

Statuetki "Zielonego Feniksa" rozdano po raz dziesiąty [fot. Mariusz Chałupnik]
Statuetki "Zielonego Feniksa" rozdano po raz dziesiąty [fot. Mariusz Chałupnik]
Są krajowymi liderami w zastosowaniu odnawialnych źródeł energii, rozwiązań i technologii służących jej oszczędzaniu, energooszczędnym budownictwie i ekomotoryzacji. W Opolu przyznano nagrody "Zielonego Feniksa" dla firm, które wyróżniają się na rynku i działają na rzecz rozwoju ekoenergetyki.
Nagrody przyznano w trzech kategoriach - badania naukowe, wdrożone projekty oraz popularyzacja idei. Statuetki odebrało 41 firm.

- Nasze wyróżnienie otrzymaliśmy za projekt Ostrowskiego Rynku Energetycznego - mówi Mateusz Nycek z Centrum Rozwoju Komunalnego w Ostrowie Wielkopolskim. - Innowacyjny w skali kraju system ekologicznego ładowania autobusów elektrycznych. Jako Ostrów Wlkp. mamy pierwsze w Wielkopolsce autobusy elektryczne. W dodatku stworzyliśmy innowacyjny system. Są one ładowane "zieloną" energią, wytwarzaną z biomasy drzewnej, wytwarzaną przez jedną z naszych spółek komunalnych.

- Mamy największy system sterowania oświetleniem ulicznym i drogowym, system stworzony przez naszą spółkę - mówi Maciej Witczak, prezes spółki Oświetlenie Uliczne i Drogowe w Kaliszu. - Projekt dotyczył wdrożenia około 9 tysięcy nowoczesnych opraw LED-owych, z nowoczesnym systemem sterowania.

- Przyszłość jest w ekologicznych formach rozwoju energii, jak słońce, wiatr, czy biomasy - mówił obecny na uroczystości Aleksander Kwaśniewski, były prezydent Rzeczpospolitej Polski. - Ponieważ technologie stają się coraz bardziej dostępne, coraz tańsze. To jest przyszłość. Chodzi tylko o to, żeby ludzie chcieli to stosować, i żeby rząd tworzył regulacje, które temu pomagają.

To była jubileuszowa 10. edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Ekoenergetyki.
Mateusz Nycek, Maciej Witczak
Aleksander Kwaśniewski

Gospodarka

2018-10-19, godz. 19:45 Gogoliński dworzec kolejowy imponuje estetyką. Teraz Centrum Przesiadkowe jest wielofunkcyjne Oficjalnie otwarto Centrum Przesiadkowe w Gogolinie. Przebudowa starego dworca kolejowego trwała niemal dwa lata, a jej koszt to 10 milionów złotych. » więcej 2018-10-19, godz. 12:30 Czy Browar Namysłów idzie na sprzedaż? Władze firmy zaprzeczają, a lokalni politycy pytają o dalszy los zakładu Kilka dni temu w internecie rozgorzała dyskusja na temat przyszłości browaru. Nieoficjalne informacje mówiły o tym, że firma ma zostać sprzedana dużej kompani ... » więcej 2018-10-19, godz. 09:00 OCRG ogłasza dwa nabory. Można wnioskować o dotacje na innowacje lub żłobek Przedsiębiorcy mogą wnioskować o pieniądze w ostatnich tegorocznych naborach prowadzonych przez Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki. » więcej 2018-10-19, godz. 07:30 Pierwsza biogazownia na południu regionu czeka na rządowe decyzje Od rozstrzygnięcia rządowej aukcji energetycznej uzależniona jest przyszłość biogazowni w Prężynce, na terenie gminy Lubrza. Jej budowa ruszyła w kwietniu. Do ... » więcej 2018-10-18, godz. 18:45 Czy Polacy są zainteresowani zakładaniem firm w Czechach? Mniej restrykcyjne kontrole, przyjaźniejszy system podatkowy i inne nastawienie urzędników do przedsiębiorców - to najczęstsze przyczyny rejestracji polskich ... » więcej 2018-10-18, godz. 16:00 Po 70 latach czeski pociąg ponownie zatrzyma się w Głuchołazach i Pokrzywnej. "Jest zielone światło" - Jest zielone światło dla przekształcenia połączenia tranzytowego w turystyczne do Republiki Czeskiej przez Głuchołazy i Pokrzywną - mówiła na dzisiejszej ko ... » więcej 2018-10-18, godz. 15:34 PSL o suszy w rolnictwie i dronach Działacze Polskiego Stronnictwa Ludowego w ramach kampanii wyborczej poruszyli problem suszy w rolnictwie. Marcin Oszańca i Michał Baucz, którzy starują w wyb ... » więcej 2018-10-18, godz. 12:15 System kształcenia kierowców słabo uczy o zagrożeniach na przejazdach kolejowych Na 1700 pytań egzaminacyjnych na prawo jazdy kategorii 'B' tylko 37 dotyczy bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych. Kolejarze uważają, że to za mało, dlateg ... » więcej 2018-10-18, godz. 10:00 Ostatnie wolne mieszkanie w bloku przy Bocznicowej w Strzelcach Opolskich Jeszcze tylko jedno mieszkanie, w nowo budowanym bloku w Strzelcach Opolskich, szuka swojego właściciela. Pozostałe już mają nabywców. Blok powstaje w ramach ... » więcej 2018-10-17, godz. 21:00 Przetwórnia dla każdego. O rolniczych inkubatorach rozmawiano w Polskiej Cerekwi Inkubator przetwórstwa to rozwiązanie pozwalające każdemu, kto chce produkować przetwory na handel, lecz sam nie ma środków na to, by otworzyć własny zakład. ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »