Radio Opole » Gospodarka
2018-10-10, 21:15 Autor: Mariusz Chałupnik

Liderzy rozwoju i popularyzacji ekoenergii odebrali nagrody. "Zielone Feniksy" rozdane po raz 10.

Statuetki "Zielonego Feniksa" rozdano po raz dziesiąty [fot. Mariusz Chałupnik]
Statuetki "Zielonego Feniksa" rozdano po raz dziesiąty [fot. Mariusz Chałupnik]
Są krajowymi liderami w zastosowaniu odnawialnych źródeł energii, rozwiązań i technologii służących jej oszczędzaniu, energooszczędnym budownictwie i ekomotoryzacji. W Opolu przyznano nagrody "Zielonego Feniksa" dla firm, które wyróżniają się na rynku i działają na rzecz rozwoju ekoenergetyki.
Nagrody przyznano w trzech kategoriach - badania naukowe, wdrożone projekty oraz popularyzacja idei. Statuetki odebrało 41 firm.

- Nasze wyróżnienie otrzymaliśmy za projekt Ostrowskiego Rynku Energetycznego - mówi Mateusz Nycek z Centrum Rozwoju Komunalnego w Ostrowie Wielkopolskim. - Innowacyjny w skali kraju system ekologicznego ładowania autobusów elektrycznych. Jako Ostrów Wlkp. mamy pierwsze w Wielkopolsce autobusy elektryczne. W dodatku stworzyliśmy innowacyjny system. Są one ładowane "zieloną" energią, wytwarzaną z biomasy drzewnej, wytwarzaną przez jedną z naszych spółek komunalnych.

- Mamy największy system sterowania oświetleniem ulicznym i drogowym, system stworzony przez naszą spółkę - mówi Maciej Witczak, prezes spółki Oświetlenie Uliczne i Drogowe w Kaliszu. - Projekt dotyczył wdrożenia około 9 tysięcy nowoczesnych opraw LED-owych, z nowoczesnym systemem sterowania.

- Przyszłość jest w ekologicznych formach rozwoju energii, jak słońce, wiatr, czy biomasy - mówił obecny na uroczystości Aleksander Kwaśniewski, były prezydent Rzeczpospolitej Polski. - Ponieważ technologie stają się coraz bardziej dostępne, coraz tańsze. To jest przyszłość. Chodzi tylko o to, żeby ludzie chcieli to stosować, i żeby rząd tworzył regulacje, które temu pomagają.

To była jubileuszowa 10. edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Ekoenergetyki.
Mateusz Nycek, Maciej Witczak
Aleksander Kwaśniewski

Gospodarka

2018-12-16, godz. 17:00 Kończą budowę chodnika. Chcą zdążyć przed świętami Mimo zimy drogowcy kończą jeszcze ostatnie inwestycje. W Kędzierzynie-Koźlu na finiszu jest remont chodnika przy ul. Powstańców Śląskich. Chodzi o fragment od ... » więcej 2018-12-16, godz. 14:00 Platforma Wirtualnych Targów, czyli dostaniesz pracę bez wychodzenia z domu Platforma Wirtualnych Targów, czyli targi pracy w internecie. Pomysł, który otrzymał dotację Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki zakłada, że każdy zainteres ... » więcej 2018-12-16, godz. 08:00 W listopadzie bezrobocie w powiecie głubczyckim spadło, ale minimalnie. To historyczny rezultat Niewielki, ale jednak spadek. Po raz pierwszy w historii Powiatowego Urzędu Pracy w Głubczycach w listopadzie zmalało bezrobocie. W ubiegłym miesiącu w pośred ... » więcej 2018-12-15, godz. 17:45 Wybuchowy Explomet skorzystał z pieniędzy na innowacje. Ma zaplecze techniczne Działu Nauki Badań i Rozwoju Opolska firma Explomet uruchomiła zaplecze techniczne Działu Nauki Badań i Rozwoju. Obiekt ma stwarzać nowe możliwości wykonywania technologii stowarzyszonych ... » więcej 2018-12-15, godz. 14:00 "Stop szarej strefie". Pod lupą kontrolerów tym razem znalazły się kluby nocne i targowisko Mandaty na łączną kwotę 3,5 tysiąca złotych to efekt kontroli przeprowadzonych przez funkcjonariuszy Opolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w klubach nocnych w po ... » więcej 2018-12-15, godz. 10:30 Budżet powiatu strzeleckiego na rok 2019: dużo inwestycji, ale pieniędzy za mało Znany jest już kształt budżetu powiatu strzeleckiego na przyszły rok. Do kasy starostwa wpłynie 90 mln zł, wydać trzeba będzie o 7 mln więcej. Dziurę budżetow ... » więcej 2018-12-14, godz. 21:00 Arriva: decyzja o rezygnacji z kursowania autobusów podtrzymana. Wicemarszałek: nie oznacza to, że transport publiczny ... Firma autobusowa Arriva 30 czerwca przyszłego roku wycofuje się z kursowania w powiatach kędzierzyńsko-kozielskim i prudnickim. Dzisiaj (14.12) na temat decyz ... » więcej 2018-12-14, godz. 18:30 Gdyby nie pomoc unijna, nie byłoby remontów dróg czy szkół. Jak Opolszczyzna wykorzystała pieniądze z Brukseli? Z 4 miliardów złotych, które województwo opolskie otrzymało z Unii Europejskiej, blisko 1,5 mld złotych wypłacono już samorządom i firmom, a na drugie tyle po ... » więcej 2018-12-14, godz. 15:00 Zakład UFI Filters w Opolu otwarty. Produkcja testowa ruszy w czerwcu UFI Filters otworzył nowy zakład produkujący wymienniki ciepła w samochodach. Firma wybudowała halę produkcyjną o powierzchni 6 tysięcy metrów kwadratowych na ... » więcej 2018-12-14, godz. 09:47 Gmina Pokój rozwija się dzięki unijnym dotacjom Niewielka gmina Pokój posiadając mały budżet, aby rozwijać się musi sięgać po pieniądze unijne. Samorząd realizuje łącznie kilkadziesiąt projektów z dofinanso ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »