Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-11-14, 20:30 Autor: Katarzyna Doros

Politechnika Opolska będzie współpracować z gminą Łubniany. Edukacja, nowe technologie i ochrona środowiska

Politechnika Opolska będzie współpracować z gminą Łubniany [fot. Katarzyna Doros]
Politechnika Opolska będzie współpracować z gminą Łubniany [fot. Katarzyna Doros]
Politechnika Opolska będzie współpracować z gminą Łubniany [fot. Katarzyna Doros]
Politechnika Opolska będzie współpracować z gminą Łubniany [fot. Katarzyna Doros]
Wdrażanie technologii energooszczędnych i IT w gminie Łubniany, przestrzeń do odbywania staży i praktyk przez studentów i pracowników naukowych Politechniki Opolskiej to tylko niektóre z korzyści, jakie gwarantuje umowa zawarta między gminą i uczelnią.
- Edukacja, działania innowacyjne i projekty badawczo-rozwojowe, to obszary, którymi będziemy się zajmować w ramach naszej współpracy - mówi Paweł Wąsiak, wójt gminy Łubniany. - Umowa gwarantuje m.in. studentom i pracownikom naukowym politechniki możliwość korzystania z zasobów gminy Łubniany, z jednostek organizacyjnych, z różnego rodzaju praktyk i staży. Chciałbym również, aby dzieci i młodzież, które uczęszczają do szkół podstawowych w gminie Łubniany mogły korzystać z dobrodziejstw Politechniki Opolskiej i korzystać z zajęć Politechniki Dziecięcej.

- To nowy kierunek współpracy, jaki będziemy rozwijać, bo mamy kolejne gminy zainteresowane podobną współpracą - dodaje Tomasz Boczar, prorektor ds. studenckich i organizacyjnych Politechniki Opolskiej. - Będziemy mogli współpracować w zakresie projektów wspólnych, albo przynajmniej jako eksperci, wspomagać udział w projektach ze strony gminnej. Bardzo ważna rzecz to ochrona środowiska. Będą zarówno drony i czujniki. Myślę, że z naszej stromy zrobimy system informatyczny, który będzie wizualizował w komórkach i na stronie internetowej gminy, jakie jest zanieczyszczenie w danym momencie. Kolejną istotną rzeczą jest to, żebyśmy weszli w projekty związane z fotowoltaiką.

Umowa podpisana przez Politechnikę Opolską i gminę Łubniany obowiązuje przez 5 lat.
Paweł Wąsiak
Tomasz Boczar

Wiadomości z regionu

2020-04-03, godz. 19:00 Sprzęt dla pacjentów z koronawirusem trafił do Szpitala Wojewódzkiego w Opolu. Aparaturę zakupiło Starostwo Powiatowe w… Aparat USG do monitorowania stanu pacjentów i osiem urządzeń do tlenowej wentylacji wysokoprzepływowej. To sprzęt, który zakupiło opolskie starostwo powiatowe… » więcej 2020-04-03, godz. 18:10 Ministerstwo Środowiska wprowadza zakaz wstępu do lasów. "W czasie szczytu grzybobrania w lasach nie było tylu ludzi co… Ministerstwo Środowiska poinformowało o wprowadzeniu zakazu wstępu do lasu i parków narodowych na terenie całego kraju. Wszystko z powodu szerzącej się pandemii… » więcej 2020-04-03, godz. 18:00 MZD w Opolu wyłączył przyciski na przejściach dla pieszych. Sygnalizacja jest sterowana automatycznie Miejski Zarząd Dróg w Opolu wyłączył przyciski na przejściach dla pieszych i zabezpieczył je taśmą. Wprowadzone działania maja ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem… » więcej 2020-04-03, godz. 18:00 Zbudowali specjalny pojemnik, żeby zbierać nakrętki i pomóc chorej Paulince Sporych rozmiarów pojemnik w kształcie serca pojawił się przed paroma dniami w centrum Ujazdu. Zamontowano go przy wejściu do szkoły podstawowej. W środku już… » więcej 2020-04-03, godz. 17:30 Kolejna osoba w regionie z potwierdzeniem koronawirusa, jest w ciężkim stanie. Na COVID-19 choruje już 90 mieszkańców … Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 117 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Wśród… » więcej 2020-04-03, godz. 16:45 Złamał kwarantannę, żeby spotkać się z kolegami przy ognisku W ciągu tego tygodnia czterech mieszkańców powiatu strzeleckiego złamało przepisy związane z kwarantanną. Zamiast zostać w domu, wychodzili m.in. do sklepu i na… » więcej 2020-04-03, godz. 16:30 Wprowadzono zakaz wstępu do lasów. "To w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo" W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo, w związku ze stanem epidemii zostaje wprowadzony tymczasowy zakaz wstępu do lasu, a Parki Narodowe pozostają zamknięte - poinformowały… » więcej 2020-04-03, godz. 16:15 Parkowanie w Kędzierzynie-Koźlu jest bezpłatne do odwołania Kędzierzyn-Koźle dołączył do grona miast, w którym zawieszono pobieranie opłat w strefie płatnego parkowania. Miasto wyłączyło swoje parkomaty w celu zwiększenia… » więcej 2020-04-03, godz. 16:00 Przywiozą obiad i zrobią zakupy. Mieszkańcy gminy Nysa mogą liczyć na pomoc kurierów społecznych i wolontariuszy Osoby przebywające na kwarantannie domowej, a także chorzy i seniorzy z gminy Nysa mogą liczyć na codzienny, dwudaniowy obiad dostarczany do miejsca zamieszkania… » więcej 2020-04-03, godz. 15:00 30 milionów złotych wsparcia dla opolskich szpitali z urzędu marszałkowskiego Zarząd Województwa Opolskiego przekaże opolskim szpitalom 30 milionów złotych na walkę z epidemią koronawirusa. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »