Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-11-14, 14:00 Autor: Agnieszka Pospiszyl

W archiwum Muzeum Czynu Powstańczego znaleziono notatkę wskazującą, gdzie są pochowani powstańcy. Prace ekshumacyjne mogą być wznowione

Notatka z 1967 roku o miejscu pochówku powstańców [fot. A. Pospiszyl]
Notatka z 1967 roku o miejscu pochówku powstańców [fot. A. Pospiszyl]
W archiwach Muzeum Czynu Powstańczego znalazły się zapisy rozmowy ze świadkiem, który opisał miejsce pochowania dwóch powstańców na zboczu Góry św. Anny nieopodal Ligoty Dolnej. Wczoraj historycy z IPN-u próbowali przeprowadzić ekshumację, ale okazało się, że mogiła była pusta. Dzisiaj, w świetle nowych informacji, ma zapaść decyzja, czy zespół archeologów wróci w to miejsce szukać szczątków zabitych w 1921 roku.
W czasie wczorajszych (13.11) prac odkopano połamaną tablicę poświęconą pamięci powstańców. Urzędnicy ze Strzelec Opolskich skontaktowali się z kustoszem Muzeum Czynu Powstańczego, czy ta placówka jest zainteresowana tablicą. Opowiedzieli o ekshumacji.

- Skojarzyłem, że mamy zapis rozmowy przeprowadzonej w 1967 roku z Augustynem Gdynią z Dąbrówki, który opowiedział o tym pochówku – mówi Witold Iwaszkiewicz, kustosz Muzeum Czynu Powstańczego na Górze św. Anny.

- Informuję, że jest to grób dwóch powstańców, którzy padli w walce. Padli w pobliskim lesie. Pochowani zostali przez Niemców. Faktycznie ci dwaj leżą dzisiaj po środku drogi, wówczas jeszcze drogi nie było. Gdy droga powstała, trudno było odkopać zwłoki, grób jest więc symboliczny.

Skan notatki z muzeum przesłano do urzędu w Strzelcach Opolskich. Stamtąd trafił do ekipy prowadzącej ekshumacje.

- Zadzwoniliśmy do nich, gdy byli w drodze do domów. O tym, że jest ta notatka dowiedzieli się będąc w samochodzie – mówi Małgorzata Kornaga z urzędu miejskiego.

- Ta notatka będzie analizowana, na ile precyzyjnie określa miejsce pochówku. Teraz decyzja po stronie archeologów czy jest to na tyle precyzyjne wskazanie, że nie ryzykujemy ponownym wykopywaniem hałd ziemi, by znów nie znaleźć szczątków.

Jeśli prace będą ponownie prowadzone, to tylko na terenie gminy Strzelce Opolskie, choć droga, pod którą mają znajdować się szczątki, rozgranicza gminy Strzelce, Gogolin i Zdzieszowice.

- Jeśli wrócimy w to miejsce i znajdziemy szczątki, to jest jasna procedura, co się z nimi stanie – mówi Piotr Kędziora-Babińki z Biura Upamiętnienia Walk i Męczeństwa IPN. - Szczątki zostaną doczyszczone, poddane badaniom antropologicznym, zostanie z nich pobrany materiał do badań genetycznych, ponieważ rodziny powstańców śląskich nadal szukają swoich poległych. Następnie zostaną one przełożone do trumien i w niedługim czasie odbędzie się ich pogrzeb na cmentarzu w Kalinowie.

Jeszcze dziś (14.11) w Instytucie Pamięci Narodowej ma zapaść decyzja w sprawie ewentualnego wznowienia prac ekshumacyjnych. Do sprawy będziemy wracać.
Witold Iwaszkiewicz
Małgorzata Kornaga
Piotr Kędziora-Babiński

Wiadomości z regionu

2020-01-22, godz. 18:00 Idzie śladami ojca. Amerykanin Al Willner przemierza trasę marszu śmierci do dawnego obozu Gross-Rosen 75 lat temu Żydzi więzieni w obozie koncentracyjnym Blechhammer, w dzisiejszym Kędzierzynie-Koźlu, rozpoczęli marsz śmierci w kierunku obozu Gross-Rosen, nieopodal… » więcej 2020-01-22, godz. 17:17 "Zostań Żołnierzem". Na opolskich uczelniach wojsko szuka chętnych do służby Żołnierze Wojskowej Komendy Uzupełnień, 10. Opolskiej Brygady Logistycznej i Wojsk Obrony Terytorialnej szukają kandydatów, którzy z mundurem chcieliby związać… » więcej 2020-01-22, godz. 17:00 Park 800-lecia w Opolu nie otrzymał dotacji od marszałka. Znowu "zabrakło dobrej woli"? Opole nie otrzymało od marszałka dotacji na utworzenie Parku 800-lecia w rejonie wyspy Bolko. Urząd marszałkowski wyjaśnia, że tak zdecydowali niezależni eksperci… » więcej 2020-01-22, godz. 16:30 Prudnik nie będzie miał nowego dworca autobusowego. Gruntowny remont obecnego budynku musi wystarczyć Zamiast budowy będzie modernizacja. Nowy budynek dworca autobusowego w Prudniku miał powstać w formule zaprojektuj i wybuduj. Dofinansowanie na ten cel urząd marszałkowski… » więcej 2020-01-22, godz. 16:15 Jak sprawdza się system e-recept? W opolskim NFZ nie ma skarg, seniorzy mówią jednak o "braku informacji" Zamiast kodu - wybierają wciąż wersję papierową. Od 8 stycznia do wykupienia leku zamiast papierowej recepty wystarczy czterocyfrowy kod SMS, mail lub właśnie… » więcej 2020-01-22, godz. 15:00 Potrzebna pomoc dla rolników-pogorzelców ze Ścigowa Mieszkańcy gminy Strzeleczki chcą pomóc rolnikom ze Ścigowa, których gospodarstwo zniszczył ogień. Organizują zbiórkę pieniędzy, do której każdy może się włąc… » więcej 2020-01-22, godz. 14:58 Śmiertelny wypadek w Brzegu. Nie żyje pieszy Śmiertelne potrącenie w Brzegu. Dziś (22.01) około 11:00 na ulicy Chocimskiej ciężarówka najechała na starszego mężczyznę. » więcej 2020-01-22, godz. 14:30 Ruszają otwarte konsultacje społeczne w sprawie rewitalizacji zamku w Głogówku Otwarte konsultacje społeczne w sprawie adaptacji części zamku w Głogówku szykują się nie tylko dla mieszkańców Głogówka, ale wszystkich zainteresowanych losem… » więcej 2020-01-22, godz. 13:52 Nowy blok operacyjny w brzeskim szpitalu prawie gotowy. Lecznica planuje też uruchomienie urologii lub chemioterapii d… Coraz bliżej uruchomienia nowego bloku operacyjnego i centralnej sterylizatorni w brzeskim szpitalu. Jeśli wszystkie prace uda się zakończyć zgodnie z planem… » więcej 2020-01-22, godz. 13:52 Opolskie starostwo wesprze renowacje zabytków. Trwa przyjmowanie wniosków na dofinansowanie inwestycji 100 tysięcy złotych - to pula, którą w tym roku podzieli Starostwo Powiatowe w Opolu na ratowanie zabytków. Trwa nabór wniosków, w których beneficjenci mogą ubiegać… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »