Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-11-13, 15:45 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Prace ekshumacyjne w grobie powstańczym pod Górą św. Anny [ZDJĘCIA]

Prace ekshumacyjne w grobie powstańczym pod Górą św. Anny [fot. A. Pospiszyl]
Prace ekshumacyjne w grobie powstańczym pod Górą św. Anny [fot. A. Pospiszyl]
Prace ekshumacyjne w grobie powstańczym pod Górą św. Anny [fot. A. Pospiszyl]
Prace ekshumacyjne w grobie powstańczym pod Górą św. Anny [fot. A. Pospiszyl]
Prace ekshumacyjne w grobie powstańczym pod Górą św. Anny [fot. A. Pospiszyl]
Prace ekshumacyjne w grobie powstańczym pod Górą św. Anny [fot. A. Pospiszyl]
Historycy z Instytutu Pamięci Narodowej przeprowadzili prace badawcze w starej mogile powstańczej na zboczu Góry św. Anny. Zarośnięte miejsce było od dawna zapomniane. Przypomniał o nim jeden z okolicznych mieszkańców. Dzisiaj sprawdzono, czy faktycznie jest tam ktoś pochowany. Prace odkrywkowe nie przyniosły efektu.
Prawdopodobnie jest to mogiła symboliczna tu, gdzie doszło do walk w czasie III Powstania Śląskiego.

- O tym grobie dowiedzieliśmy się od mieszkańca sąsiedniej wioski, Dabrówki - mówi Adam Capała z urzędu miejskiego w Strzelcach Opolskich. - Poinformował nas, że w tym rejonie, pod Ligotą Dolną, zlokalizowana jest mogiła, którą odwiedzał jako bardzo młody człowiek. Oporządzano tę mogiłę. To było w okresie, gdy chodził do szkoły podstawowej.

Urzędnicy pojechali we wskazane miejsce i pod warstwą ziemi znaleźli leżący płasko krzyż, tablicę i betonowe obramowanie grobu.

- Są tu informacje, które mówią komu poświęcone jest to miejsce – mówi Piotr Smykała, miłośnik historii lokalnej. - Jest tablica marmurowa, trochę potrzaskana z tego względu, że ona była przy drodze. Prawdopodobnie pojazdy rolnicze ją uszkodziły. Co na tej tablicy? Mamy inskrypcję: Na wieczną chwałę bohaterom poległym w powstaniu śląskim w roku 1921.

Brakuje informacji, kto mógłby być w tym miejscu pochowany. Dlatego też po dopełnieniu wszystkich formalności Instytut Pamięci Narodowej podjął się prac ekshumacyjnych.

- Tablica wskazuje na to, że jest to miejsce pochówku – mówi archeolog Piotr Kędziora-Babińki z Biura Upamiętnienia Walk i Męczeństwa IPN. - Po odkryciu, zdjęciu wierzchniej warstwy ziemi, będziemy mieli informację, czy tak jest, czy to było tylko upamiętnienie. Według miejscowej ludności, w latach 70. przychodzono tutaj palić znicze i traktowano to miejsce jako grób.

Odsłonięto ziemię nie tylko na terenie mogiły, ale również kilkanaście metrów wokół. Prace nie przyniosły efektu – szczątków powstańców nie znaleziono.

Pozostałości grobu przejęła gmina Strzelce Opolskie. Prawdopodobnie połamana tablica trafi do Muzeum Czynu Powstańczego na Górze św. Anny.
Adam Capała
Piotr Smykała
Piotr Kędziora-Babińki

Wiadomości z regionu

2019-12-05, godz. 16:30 Strażacy opanowali pożar kuchni w miejscowości Kuźniczka w powiecie oleskim 9 zastępów straży pożarnej interweniowało przy pożarze domu jednorodzinnego w miejscowości Kuźniczka (gmina Praszka). » więcej 2019-12-05, godz. 15:15 Dokonali kilkunastu włamań i rozboju. Szef grupy skazany na 15 lat więzienia Przyjeżdżali w trójkę z Wrocławia, żeby włamywać się do domów na Opolszczyźnie. Mieli kominiarki i byli dobrze przygotowani. Dzisiaj (05.12) opolski sad okręgowy… » więcej 2019-12-05, godz. 15:00 Uczniowie opolskich szkół podstawowych rywalizowali w konkursie wiedzy o policji. Było 40 pytań testowych 90 uczniów z 45 szkół podstawowych całego województwa wzięło udział w konkursie wiedzy o policji. 40 pytań zamkniętych dotyczyło między innymi zasad naboru, historii… » więcej 2019-12-05, godz. 14:45 Tomasz Kunecki spotkał się z opolskimi uczniami z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych Trzeci raz Publiczna Szkoła Podstawowa numer 26 w Opolu zorganizowała Dzień Niepełnosprawnych. Uczniowie spotkali się z Tomaszem Kuneckim, kierowcą rajdowym, który… » więcej 2019-12-05, godz. 14:15 Kędzierzyn-Koźle: 3 oszustki splądrowały mieszkanie 78-latki Poprosiły o szklankę wody, w zamian splądrowały mieszkanie i okradły 78-latkę. Do tego zdarzenia doszło wczoraj (4.12) w Kędzierzynie-Koźlu na Osiedlu Piastów… » więcej 2019-12-05, godz. 14:15 Wybuch butli z gazem w domu w Suchej. Dwie osoby lekko ranne Dwie osoby, w tym 3-letnie dziecko zostały niegroźnie ranne w wyniku wybuchu butli z gazem, do którego doszło w jednym z domów w miejscowości Sucha pod Strzelcami… » więcej 2019-12-05, godz. 13:15 Karetki będą stały w kolejce przed SOR-em. Lekarze z USK w Opolu nie są w stanie obsłużyć wszystkich pacjentów Zmiany na oddziale ratunkowym Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. Karetki z pacjentami muszą czekać przed kliniką do momentu, aż lekarze skończą przyjmować… » więcej 2019-12-05, godz. 13:07 Wybuch butli z gazem w domu w Suchej w powiecie strzeleckim Do zdarzenia doszło tuż po godzinie 12.00. Jak poinformował Radio Opole oficer dyżurny Komendy Wojewódzkiej PSP w Opolu, najprawdopodobniej nikomu nic się nie… » więcej 2019-12-05, godz. 12:30 Zmiany personalne we władzach gminy Krapkowice Zmiany personalne w urzędzie gminy Krapkowice i jednej z podległych spółek. Fotel stracił prezes spółki zarządzającej basenem, zastąpi go pierwszy zastępca burmistrza… » więcej 2019-12-05, godz. 12:15 Krapkowice: chciał nastraszyć recepcjonistkę, więc zgłosił napad, którego nie było 62-latek postawił na nogi wszystkich policjantów z Krapkowic. Zgłosił napad, którego nie było, bo… chciał przestraszyć pracownicę hotelu. Czym kobieta mu się naraziła… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »