Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-11-11, 09:30 Autor: Justyna Maćkowiak

Opole świętuje rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. "Cieszy to, że coraz więcej osób w tych wydarzeniach uczestniczy"

Narodowe Święto Niepodległości w Opolu [fot. Barbar Więcek]
Narodowe Święto Niepodległości w Opolu [fot. Barbar Więcek]
Narodowe Święto Niepodległości w Opolu [fot. Barbara Więcek]
Narodowe Święto Niepodległości w Opolu [fot. Barbara Więcek]
Adrian Czubak [fot. Paula Hołubowicz]
Adrian Czubak [fot. Paula Hołubowicz]
Msza święta w intencji ojczyzny, uroczystości przed Pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego na placu Wolności oraz okolicznościowa sesja rady miasta - tak Opole będzie świętować 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. - Świętowanie rozpoczęliśmy już wcześniej - powiedział w rozmowie "W cztery oczy" wojewoda opolski Adrian Czubak.
- 7 listopada odbyła się uroczystość, na której miałem zaszczyt wręczać, a raczej uczestniczyć we wręczaniu bardzo wysokich odznaczeń państwowych. Byliśmy zaszczyceni, przyjechała do nas pani minister w Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy. Wręczyliśmy prawie 40 odznaczeń nadanych przez prezydenta RP, wśród nich był Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Medale za Ofiarność i Odwagę, był nawet Krzyż Zesłańców Sybiru. Potem osobiście w imieniu Prezesa Rady Ministrów osobom z Opolszczyzny wręczyłem bardzo ważne państwowe odznaczenia.

W ostatnim czasie pojawiło się wiele patriotycznych ugrupowań, np. Biało-Czerwone Opole czy Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle. - Bardzo mnie cieszy, że te stowarzyszenia powstają w całej Polsce. Mało tego, te stowarzyszenie biorą na siebie odpowiedzialność organizacji wielu uroczystości, które mają charakter lokalny. Cieszy również to, że coraz więcej osób w tych wydarzeniach uczestniczy - dodaje wojewoda.

Opolskie uroczystości rozpoczną się o 10:30 mszą świętą w intencji ojczyzny w opolskiej katedrze. Następnie uczestniczy przemaszerują na plac Wolności, gdzie zostaną złożone kwiaty. Zaplanowano także okolicznościowe przemówienia. O 13:30 swoje obrady rozpocznie opolska rada miasta. Osoby zasłużone otrzymają tytuły „Honorowego Obywatela Miasta Opola” oraz Odznaki Honorowe „Za Zasługi dla Miasta Opola”.
Adrian Czubak cz. 1
Adrian Czubak cz. 2

Wiadomości z regionu

2020-01-25, godz. 21:45 Polska wygrała z Czechami. Za nami 16. Opolska Gala Żużla na Lodzie [FILM, ZDJĘCIA] Pierwszy w historii mecz międzypaństwowy, prezentacja drużyny Kolejarza Opole, turniej miniżużla i wypełnione niemal po brzegi trybuny opolskiego Toropolu. Tak… » więcej 2020-01-25, godz. 20:14 Opole: pożar mieszkania na Pasiece. Lokatorzy zdążyli się ewakuować 5 zastępów straży pożarnej gasiło pożar mieszkania na ul. Niedziałkowskiego. » więcej 2020-01-25, godz. 19:30 Strzelce Opolskie: coraz mniej chętnych do pracy za murami więzienia Coraz więcej służb mundurowych narzeka na brak ludzi do pracy. Do trwającego od lat problemu nieobsadzonych stanowisk w policji doszła kolejna formacja - Służba… » więcej 2020-01-25, godz. 17:00 Rynek w Krapkowicach do remontu. Za dwa miesiące ruszy drugi etap prac Zaraz po Świętach Wielkanocnych ma się rozpocząć drugi etap remontu rynku w Krapkowicach. Do środy (22.01) mogły się zgłaszać firmy chętne do przeprowadzenia tej… » więcej 2020-01-25, godz. 16:45 Nysa: bloki zamiast stadionu. Wkrótce koncepcja budowy osiedla Do końca lutego ma być gotowa koncepcja określająca szczegóły budowy nowego osiedla mieszkaniowego w Nysie. Około 200 lokali ma powstać w miejscu obecnego stadionu… » więcej 2020-01-25, godz. 15:45 Pojadą dla Piotrusia. Dzisiaj Opolska Gala Żużla na Lodzie W sobotni wieczór (25.01) już po raz 16. pojedzie Opolska Gala Żużla na Lodzie. Tradycyjnie impreza będzie miała charakter charytatywny. W tym roku pieniądze będą… » więcej 2020-01-25, godz. 15:00 Poprawią wygodę uczniów. Internat Technikum Leśnego będzie remontowany Internat Technikum Leśnego w Tułowicach czeka kolejna modernizacja. Tym razem władze szkoły chcą wyremontować część północną budynku. » więcej 2020-01-25, godz. 14:45 Mężczyzna spadł z dachu w Brzegu. Okoliczności zdarzenia wyjaśniają policjanci 30-letni mężczyzna spadł z dachu budynku budynku przemysłowego. Do zdarzenia doszło po godzinie 10.00 na ulicy Kombatantów w Brzegu. » więcej 2020-01-25, godz. 14:30 Opole: protest przeciwko technologii 5G 'Nie dla sieci 5G' - pod takim hasłem odbył się dzisiejszy (25.01) protest na placu Wolności w Opolu przeciwko wprowadzonej w styczniu nowej technologii. Przeciwnicy… » więcej 2020-01-25, godz. 14:00 "Wołczyn to wiele serc". Duży pojemnik na plastikowe nakrętki napełnia się co 2-3 dni Błyskawicznie napełnia się wołczyński pojemnik na nakrętki. Dochód jest przeznaczany na cele charytatywne. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »