Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-11-11, 08:00 Autor: Maria Klusik

Świętujemy. Powiaty Opolszczyzny w hołdzie Niepodległej

Pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego w Namysłowie [Fot.Maciej Stępień]
Pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego w Namysłowie [Fot.Maciej Stępień]
Pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego w Nysie [Fot.Daniel Klimczak]
Pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego w Nysie [Fot.Daniel Klimczak]
Koncerty pieśni patriotycznych, msze święte, spotkania pod pomnikami. Programy uroczystości z okazji 11 listopada są w naszym regionie bardzo bogate.
W Nysie uroczystości rozpocznie msza św. w Bazylice Mniejszej p.w. świętych Jakuba i Agnieszki o godz. 9.30. z udziałem pocztów sztandarowych, wojsk rekonstrukcyjnych i Bractwa Kurkowego. Następnie zgromadzeni przejdą pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego autorstwa prof. Mariana Molendy, będący hołdem złożonym Kresowianom. O 11.00 rozpoczną się uroczystości pod Pomnikiem Patriotom Polskim. W planie m.in. recytacja wierszy patriotycznych, występ chóru Hosanna pod kierownictwem Mariusza Drożdżala, złożenie wieńców pod Pomnikiem Patriotom Polskim. O godz. 16.00 w Nyskim Domu Kultury odbędzie się koncert finalistów Festiwalu Pieśni Polski Niepodległej.

W Kędzierzynie-Koźlu w kościele p.w. świętych Zygmunta i Jadwigi Śląskiej, o godz. 10.00 zostanie odprawiona msza, potem nastąpi przemarsz na plac Rady Europy, gdzie zostaną złożone kwiaty pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. O godzinie 15.00 Muzeum Ziemi Kozielskiej zaprasza na wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

W Zdzieszowicach z kolei, o 9.00 w kościele św. Antoniego odprawiona będzie msza św. za Ojczyznę, z udziałem pocztów sztandarowych. O 10.15 zaplanowano złożenie wieńców pod pomnikiem Powstańca Śląskiego, o 12.00 rozpocznie się Bieg Między Pomnikami na dwóch trasach do wyboru: 13.5 km i 5 km. Oficjalne obchody zakończy wieczornica w sali widowiskowej MGOKS - to inscenizacja w wykonaniu uczniów PSP 2 i PSP 3.

W Oleśnie w Narodowe Święto Niepodległości odbędzie się uroczysta msza św. o godz. 11.00 w Kościele Bożego Ciała, następnie złożenie kwiatów pod pomnikiem Lotników Polskich. O 17.30 w Miejskim Domu Kultury rozpocznie się część artystyczna - występ uczniów tamtejszej Państwowej Szkoły Muzycznej. Uroczystość zakończy koncert Stanisławy Celińskiej ze stowarzyszeniem Macieja Muraszko.

W Brzegu obchody rozpocznie o godz.16.00 uroczysta msza święta w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Św. z udziałem orkiestry dętej z Kotulina. O 17.15 na placu zamkowym odbędzie się apel pamięci z udziałem wojskowej asysty honorowej z 1. Pułku Saperów,wręczenie medali i awansów dla kilkudziesięciu żołnierzy. Obchody zakończy występ muzyków grających utwory kresowe, który odbędzie się w zamku w ramach Festiwalu Piastów Śląskich.

Z kolei w Kluczborku odbędzie się akademia pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego na cmentarzu katolickim. Następnie odprawiona zostanie msza św. w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Po niej zaplanowano złożenie kwiatów pod pomnikiem Św. Jana Pawła II. Uroczystą oprawę zapewnią żołnierze jednostki 2286, oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Chocianowic. O godzinie 16:00 rozpocznie się uroczysta gala w Ośrodku Sportu i Rekreacji. Po części artystycznej w wykonaniu dzieci z kluczborskiego Domu Kultury, wręczone zostaną odznaczenia dla przedstawicieli środowisk kombatanckich i medale "Zasłużony dla Kluczborka 2019" a także nagrody burmistrza - Kluczborskie Baszty. Gwiazdą wieczoru będzie Artur Barciś.

W Namysłowie o 10.00 obchody rozpocznie msza św. w intencji Ojczyzny i i wszystkich bohaterów, którzy walczyli o jej niepodległość, w kościele p.w. świętych Franciszka z Asyżu i Piotra z Alkantary. O 11.00 zostaną złożone kwiaty pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. W części artystycznej w NOK planowane są: występ Grupy Teatralnej seniorów RETRO - spekcja, oraz występ Namysłowskiej Orkiestry Dętej. Obchody zakończy koncert Stanisława Soyki.

W Krapkowickim Domu Kultury odbędzie się koncert w samą rocznicę odzyskania niepodległości, zatytułowany "Piosenki Polskiego Kina". Zagra zespół Take Style Project.

Niepodległościowe uroczystości w Opolu zainicjuje odsłonięcie makiety średniowiecznego Ostrówka przy Stawie Zamkowym o godz. 10.00. O 10.30 rozpocznie się msza św. w intencji Ojczyzny w opolskiej katedrze. Po mszy, przed godz.12.00 nastąpi przejście pod Pomnik Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego. W programie m.in. Apel Pamięci, salwa honorowa i defilada pododdziałów. Potem uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej TAK i Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich zaproszą wszystkich chętnych do wspólnego zatańczenia poloneza.

Wiadomości z regionu

2020-11-24, godz. 11:29 Głubczycki "Rolniczak" w ramach programu Erasmus plus realizuje kolejny międzynarodowy projekt Uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Głubczycach w tym roku szkolnym biorą udział w projekcie 'Etyka w komunikacji' w ramach programu… » więcej 2020-11-24, godz. 11:06 Raport MZ: ponad 10 tysięcy zakażeń w kraju, z czego 512 w województwie opolskim. Zmarło ponad pół tysiąca os… Ostatniej doby w kraju odnotowano 10 139 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem, z czego 512 na Opolszczyźnie. Zmarło kolejnych 55 osób… » więcej 2020-11-24, godz. 10:43 Opole jest drugim miastem w kraju z największym wzrostem dzietności. Mamy też najwyższy w kraju wzrost urodzeń Demograficzny sukces stolicy regionu. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że Opole ma najwyższy wskaźnik dynamiki wzrostu urodzeń, a także… » więcej 2020-11-24, godz. 09:04 Wiosną przyszłego roku w Nysie może ruszyć budowa mieszkań dla seniorów. "Chcemy, by lokatorzy mogli się tam in… Coraz bliżej rozpoczęcia prac związanych z budową mieszkań przy ulicy Wałowej w Nysie. Miasto ma już gotową koncepcję i szuka pieniędzy na realizację… » więcej 2020-11-24, godz. 08:00 W pałacyku przy ul. Sempołowskiej w Opolu powstanie hotel z secesyjnym wystrojem wnętrz Za dwa lata niszczejący pałac przy ulicy Stefanii Sempołowskiej w Opolu zmieni się w czterogwiazdkowy hotel - tak zapowiada Tomasz Kunstler, jeden ze współwłaścicieli… » więcej 2020-11-23, godz. 21:45 Przystosowanie i zabezpieczenie kadr. To główny cel państowej pomocy dla Domów Pomocy Społecznej w regionie Przygotowanie i zabezpieczenie Domów Pomocy Społecznej przed wzrostem zakażeń wywołanych wirusem SARS-CoV-2. W tym celu ma zostać wykorzystana III tegoroczna… » więcej 2020-11-23, godz. 20:30 Nauczyciele mogą starać się o 500 złotych rządowego dofinansowania do zakupu sprzętu Nauczyciele prowadzący nauczanie zdalne w szkołach publicznych i niepublicznych w regionie mogą starać się o dodatkowe 500 złotych rządowego wsparcia. Dofinansowanie… » więcej 2020-11-23, godz. 20:00 Raport dnia: spadła liczba zakażeń. Na Opolszczyźnie niecałe pół tysiąca nowych przypadków Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że minionej doby COVID-19 potwierdzono u 493 mieszkańców Opolszczyzny. Zmarły dwie osoby. » więcej 2020-11-23, godz. 20:00 Ponad 170 pacjentów zarażonych COVID-19 w kędzierzyńsko-kozielskim szpitalu. Wśród nich są noworodki z podejrzeniem… 172 pacjentów zarażonych koronawirusem znajduje się aktualnie w kędzierzyńsko-kozielskim szpitalu. W tej grupie jest 16 osób wymagających podłączenia… » więcej 2020-11-23, godz. 19:40 Trzech kapłanów z diecezji opolskiej przegrało walkę z koronawirusem Trzech opolskich księży zmarło z powodu COVID-19. Dwóch z nich było czynnymi proboszczami. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***