Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-11-11, 08:00 Autor: Maria Klusik

Świętujemy. Powiaty Opolszczyzny w hołdzie Niepodległej

Pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego w Namysłowie [Fot.Maciej Stępień]
Pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego w Namysłowie [Fot.Maciej Stępień]
Pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego w Nysie [Fot.Daniel Klimczak]
Pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego w Nysie [Fot.Daniel Klimczak]
Koncerty pieśni patriotycznych, msze święte, spotkania pod pomnikami. Programy uroczystości z okazji 11 listopada są w naszym regionie bardzo bogate.
W Nysie uroczystości rozpocznie msza św. w Bazylice Mniejszej p.w. świętych Jakuba i Agnieszki o godz. 9.30. z udziałem pocztów sztandarowych, wojsk rekonstrukcyjnych i Bractwa Kurkowego. Następnie zgromadzeni przejdą pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego autorstwa prof. Mariana Molendy, będący hołdem złożonym Kresowianom. O 11.00 rozpoczną się uroczystości pod Pomnikiem Patriotom Polskim. W planie m.in. recytacja wierszy patriotycznych, występ chóru Hosanna pod kierownictwem Mariusza Drożdżala, złożenie wieńców pod Pomnikiem Patriotom Polskim. O godz. 16.00 w Nyskim Domu Kultury odbędzie się koncert finalistów Festiwalu Pieśni Polski Niepodległej.

W Kędzierzynie-Koźlu w kościele p.w. świętych Zygmunta i Jadwigi Śląskiej, o godz. 10.00 zostanie odprawiona msza, potem nastąpi przemarsz na plac Rady Europy, gdzie zostaną złożone kwiaty pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. O godzinie 15.00 Muzeum Ziemi Kozielskiej zaprasza na wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

W Zdzieszowicach z kolei, o 9.00 w kościele św. Antoniego odprawiona będzie msza św. za Ojczyznę, z udziałem pocztów sztandarowych. O 10.15 zaplanowano złożenie wieńców pod pomnikiem Powstańca Śląskiego, o 12.00 rozpocznie się Bieg Między Pomnikami na dwóch trasach do wyboru: 13.5 km i 5 km. Oficjalne obchody zakończy wieczornica w sali widowiskowej MGOKS - to inscenizacja w wykonaniu uczniów PSP 2 i PSP 3.

W Oleśnie w Narodowe Święto Niepodległości odbędzie się uroczysta msza św. o godz. 11.00 w Kościele Bożego Ciała, następnie złożenie kwiatów pod pomnikiem Lotników Polskich. O 17.30 w Miejskim Domu Kultury rozpocznie się część artystyczna - występ uczniów tamtejszej Państwowej Szkoły Muzycznej. Uroczystość zakończy koncert Stanisławy Celińskiej ze stowarzyszeniem Macieja Muraszko.

W Brzegu obchody rozpocznie o godz.16.00 uroczysta msza święta w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Św. z udziałem orkiestry dętej z Kotulina. O 17.15 na placu zamkowym odbędzie się apel pamięci z udziałem wojskowej asysty honorowej z 1. Pułku Saperów,wręczenie medali i awansów dla kilkudziesięciu żołnierzy. Obchody zakończy występ muzyków grających utwory kresowe, który odbędzie się w zamku w ramach Festiwalu Piastów Śląskich.

Z kolei w Kluczborku odbędzie się akademia pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego na cmentarzu katolickim. Następnie odprawiona zostanie msza św. w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Po niej zaplanowano złożenie kwiatów pod pomnikiem Św. Jana Pawła II. Uroczystą oprawę zapewnią żołnierze jednostki 2286, oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Chocianowic. O godzinie 16:00 rozpocznie się uroczysta gala w Ośrodku Sportu i Rekreacji. Po części artystycznej w wykonaniu dzieci z kluczborskiego Domu Kultury, wręczone zostaną odznaczenia dla przedstawicieli środowisk kombatanckich i medale "Zasłużony dla Kluczborka 2019" a także nagrody burmistrza - Kluczborskie Baszty. Gwiazdą wieczoru będzie Artur Barciś.

W Namysłowie o 10.00 obchody rozpocznie msza św. w intencji Ojczyzny i i wszystkich bohaterów, którzy walczyli o jej niepodległość, w kościele p.w. świętych Franciszka z Asyżu i Piotra z Alkantary. O 11.00 zostaną złożone kwiaty pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. W części artystycznej w NOK planowane są: występ Grupy Teatralnej seniorów RETRO - spekcja, oraz występ Namysłowskiej Orkiestry Dętej. Obchody zakończy koncert Stanisława Soyki.

W Krapkowickim Domu Kultury odbędzie się koncert w samą rocznicę odzyskania niepodległości, zatytułowany "Piosenki Polskiego Kina". Zagra zespół Take Style Project.

Niepodległościowe uroczystości w Opolu zainicjuje odsłonięcie makiety średniowiecznego Ostrówka przy Stawie Zamkowym o godz. 10.00. O 10.30 rozpocznie się msza św. w intencji Ojczyzny w opolskiej katedrze. Po mszy, przed godz.12.00 nastąpi przejście pod Pomnik Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego. W programie m.in. Apel Pamięci, salwa honorowa i defilada pododdziałów. Potem uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej TAK i Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich zaproszą wszystkich chętnych do wspólnego zatańczenia poloneza.

Wiadomości z regionu

2020-01-18, godz. 18:45 Niemodlin i Krapkowice - 2 nowe fotoradary na Opolszczyźnie W Niemodlinie przy ul. Opolskiej, na wysokości numeru 12 (to DK 46) oraz w Krapkowicach przy ul. Księdza Koziołka (to DW 409) - w tych dwóch miejscach do końca… » więcej 2020-01-18, godz. 18:00 Od lutego do Grodkowa mogą wrócić nocne dyżury lekarskie. Gmina dopłaci do ich funkcjonowania Do Grodkowa ma szanse wrócić nocna i świąteczna opieka medyczna. Władze gminy porozumiały się z brzeskim szpitalem w sprawie jej współfinansowania. » więcej 2020-01-18, godz. 17:25 Utrudnienia na opolskich drogach po wypadkach w powiatach namysłowskim i kędzierzyńsko-kozielskim Deszcz i śliska nawierzchnia oraz ograniczona widzialność przyczyną dwóch zdarzeń na opolskich drogach w powiatach namysłowskim i kędzierzyńsko-kozielskim. Wstępnie… » więcej 2020-01-18, godz. 16:30 Brzeg zachęca do zbierania nakrętek. Mają w tym pomóc trzy kosze w kształcie serca Brzeg także zachęca do aktywnego wspierania potrzebujących. Wczoraj (17.01) oficjalnie oddano do użytku kosz w kształcie serca, który od teraz można napełniać… » więcej 2020-01-18, godz. 16:30 Opolska spółdzielnia chce usunięcia nadajnika sieci komórkowej Opolska Spółdzielnia Mieszkaniowa 'Przyszłość' w sądzie walczy o usunięcia nadajnika sieci komórkowej z dachu jednego z wieżowców przy placu Piłsudskiego w Opolu… » więcej 2020-01-18, godz. 16:00 Opole powitało chiński nowy rok. Obchody uświetnił występ narodowej orkiestry z Państwa Środka Opole ponownie wita chiński nowy rok. W stolicy regionu zorganizowano dziś (18.01) koncerty mające na celu przybliżenie opolanom kultury mieszkańców Państwa Ś… » więcej 2020-01-18, godz. 14:15 Mali opolanie wraz z rodzicami stworzyli eko-intrumenty W Młodzieżowym Domu Kultury w Opolu właśnie dziś (18.01) rozpoczął się cykl warsztatów pod tytułem „Artystyczne soboty”. Zadaniem uczestników było stworzenie instrumentu… » więcej 2020-01-18, godz. 13:00 Bank Żywności w Opolu wspomaga najbardziej potrzebujących mieszkańców Krapkowic 8 ton żywności trafi do blisko 650 najbardziej potrzebujących mieszkańców gminy Krapkowice. » więcej 2020-01-18, godz. 12:30 Zamiast komputera, wolą tradycyjne gry. Fani RPG-ów i "planszówek" po raz kolejny spotykają się w Opolu W opolskiej Galerii WuBePe trwa, organizowany co miesiąc, Dzień Grania w Gry RPG i Planszówki. Pomysłodawcy chcą w ten sposób przekonać opolan, że tego typu rozrywka… » więcej 2020-01-18, godz. 11:15 Warunki narciarskie w czeskich Jesionikach. Śnieg zmrożony, działa tylko część wyciagów Od 20 do nawet 90 centymetrów śniegu leży na trasach zjazdowych w czeskich ośrodkach narciarskich zlokalizowanych tuż przy granicy z województwem opolskim. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »