Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-10-10, 20:30 Autor: Mariusz Chałupnik

Wsparcie na różnych płaszczyznach. Edukacyjne plany samorządu województwa opolskiego

Konferencja samorządu województwa opolskiego dotycząca planów w edukacji [fot. Mariusz Chałupnik]
Konferencja samorządu województwa opolskiego dotycząca planów w edukacji [fot. Mariusz Chałupnik]
Kursy, stypendia, rozwój szkolnictwa zawodowego, dotacje dla uczelni czy programy wsparcia dla szkół i przedszkoli. Samorząd województwa opolskiego przedstawił swój edukacyjny program na bieżący rok szkolny.
Regionalny Zespół Placówek Wsparcia Edukacji w Opolu będzie realizował kilkanaście zadań. W tym roku oferta trafi również do przedszkoli w ramach programu "Dwujęzyczna Opolszczyzna".

- Pomagamy na wielu płaszczyznach. Nie tylko metodycznego prowadzenia zajęć, ale również ze strony edukacyjnej i doposażenia placówek - zaznacza Lesław Tomczak, dyrektor Regionalnego Zespół Placówek Wsparcia Edukacji w Opolu. - Między innymi promujemy ochronę zdrowia. Nowa rzecz, którą będziemy realizować w tym roku, czyli uczulenie na to jak jesteśmy uzależnieni od środków nowoczesnej komunikacji. Uczymy dzieci programowania, a nauczycieli uczymy, jak dzieci uczyć tego programowania. Również nie zapominamy o tym co nazywa się "demokracja". Wchodzimy z nowym projektem do szkół. Tworzymy także wraz z WSZiA szkołę ćwiczeń w Kluczborku.

Jednym z najważniejszych zadań samorządu jest wsparcie szkolnictwa zawodowego. Na ten cel trafiło blisko 37 milionów złotych.

- Takiego wsparcia udzielamy już od kilka lat - informuje Monika Jurek, dyrektor Departamentu Edukacji i Rynku Pracy w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego. - Powstały pracownie. Kończymy, finalizujemy ten projekt. On będzie teraz rozliczany, podsumowywany. Łącznie 10 partnerów z liderem, jakim jest samorząd województwa opolskiego, ten projekt jest realizowany.

- Nie jesteśmy organem prowadzącym dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych, ale staramy się wykorzystać szansę, jaką dają nam fundusze europejskie, aby pomagać naszym szkołom w różnych poziomach edukacji - mówi Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego. - Oddziaływań naszych edukacyjnych jest naprawdę bardzo dużo. Praktycznie w każdej sferze konkretnej szkolnej edukacji, ale również tam, gdzie młodzież nabywa dodatkowe kompetencje społeczne. Dla pasjonatów ekologii, przyrody, sportu i kultury mamy odpowiednie działania.

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego do opolskich placówek trafiło ponad 60 milionów złotych. 96 proc. pieniędzy pochodzi z Unii Europejskiej.
Lesław Tomczak
Monika Jurek
Andrzej Buła

Wiadomości z regionu

2019-10-17, godz. 19:30 Za mało jest organizacji zajmujących się dystrybucją żywności dla ubogich. Happening w Białej Za dużo marnujemy żywności, a jednocześnie są tacy, których na nią nie stać. Przypomniał o tym happening na rynku w Białej. Zorganizowano go z okazji Światowe ... » więcej 2019-10-17, godz. 19:00 Ruszył 8 Opolski Festiwal Gór. Wśród gości m.in. najmłodsza Polka, która zdobyła Koronę Ziemi W Narodowym Centrum Polskiej Piosenki rozpoczął się 8 Opolski Festiwal Gór, który potrwa do soboty. Podczas festiwalu będzie okazja do porozmawiania z legenda ... » więcej 2019-10-17, godz. 18:15 "Czysty Region" będzie walczył z dużymi śmieciami. "Wywozimy gabaryty, a następnego dnia już pojawiają się kolejne" Związek międzygminny „Czysty Region” wypowiada walkę śmieciom gabarytowym, które zalegają wokół altan śmietnikowych w Kędzierzynie-Koźlu. Codziennie będą prow ... » więcej 2019-10-17, godz. 18:00 Inauguracja roku akademickiego w Państwowej Medycznej Wyższej Szkole Zawodowej w Opolu. "To oficjalne rozpoczęcie stud ... 1360 studentów rozpoczęło nowy rok akademicki w Państwowej Medycznej Wyższej Szkole Zawodowej w Opolu. Kosmetologia, dietetyka i fizjoterapia, to te kierunki, ... » więcej 2019-10-17, godz. 18:00 Wspierają pacjentki chore na raka i otaczają troską. Za nami V Konferencja Onkologiczna o roli pielęgniarek Rola pielęgniarek onkologicznych, wielodyscyplinarna opieka nad pacjentem, problemy i wyzwania - to główne tematy, które poruszono podczas V Konferencji Onkol ... » więcej 2019-10-17, godz. 17:00 Daj znak urzędnikom, że chcesz wymienić piec Planujesz wymianę starego 'kopciucha' na nowy, ekologiczny piec? Powiedz o tym urzędnikom, a może dostaniesz zwrot części nakładów. W Kędzierzynie-Koźlu prowa ... » więcej 2019-10-17, godz. 16:55 Zawodnik Startu Namysłów, który połamał nos sędziemu, zawieszony na 2 lata Wydział Dyscypliny OZPN nałożył 2-letnią dyskwalifikację na zawodnika Startu Namysłów, który po spotkaniu złamał nos sędziemu zawodów. Do zdarzenia doszło w w ... » więcej 2019-10-17, godz. 16:30 Głogówek: popiersie pisarza stanęło w nowym miejscu obok biblioteki jego imienia Ponownie odsłonięto pomnik Rafała Urbana w Głogówku. Popiersie tego pisarza stanęło pod koniec lat 70. ubiegłego wieku nieopodal bramy zamkowej. Przed pięciu ... » więcej 2019-10-17, godz. 15:39 W Leśnicy palił się dom i budynek gospodarczy Poważny pożar dwóch budynków w Leśnicy. Strażacy walczyli z ogniem, który objął budynek gospodarczy i przylegający do niego dom na sąsiedniej posesji. » więcej 2019-10-17, godz. 15:30 Kolejny "wybuchowy" skok na bankomat w Tułowicach Nieznani sprawcy ponownie wysadzili bankomat przy Biedronce w Tułowicach. Do detonacji i kradzieży pieniędzy doszło około 3 rano. Czas i sposób działania spra ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »