Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-10-10, 20:30 Autor: Mariusz Chałupnik

Wsparcie na różnych płaszczyznach. Edukacyjne plany samorządu województwa opolskiego

Konferencja samorządu województwa opolskiego dotycząca planów w edukacji [fot. Mariusz Chałupnik]
Konferencja samorządu województwa opolskiego dotycząca planów w edukacji [fot. Mariusz Chałupnik]
Kursy, stypendia, rozwój szkolnictwa zawodowego, dotacje dla uczelni czy programy wsparcia dla szkół i przedszkoli. Samorząd województwa opolskiego przedstawił swój edukacyjny program na bieżący rok szkolny.
Regionalny Zespół Placówek Wsparcia Edukacji w Opolu będzie realizował kilkanaście zadań. W tym roku oferta trafi również do przedszkoli w ramach programu "Dwujęzyczna Opolszczyzna".

- Pomagamy na wielu płaszczyznach. Nie tylko metodycznego prowadzenia zajęć, ale również ze strony edukacyjnej i doposażenia placówek - zaznacza Lesław Tomczak, dyrektor Regionalnego Zespół Placówek Wsparcia Edukacji w Opolu. - Między innymi promujemy ochronę zdrowia. Nowa rzecz, którą będziemy realizować w tym roku, czyli uczulenie na to jak jesteśmy uzależnieni od środków nowoczesnej komunikacji. Uczymy dzieci programowania, a nauczycieli uczymy, jak dzieci uczyć tego programowania. Również nie zapominamy o tym co nazywa się "demokracja". Wchodzimy z nowym projektem do szkół. Tworzymy także wraz z WSZiA szkołę ćwiczeń w Kluczborku.

Jednym z najważniejszych zadań samorządu jest wsparcie szkolnictwa zawodowego. Na ten cel trafiło blisko 37 milionów złotych.

- Takiego wsparcia udzielamy już od kilka lat - informuje Monika Jurek, dyrektor Departamentu Edukacji i Rynku Pracy w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego. - Powstały pracownie. Kończymy, finalizujemy ten projekt. On będzie teraz rozliczany, podsumowywany. Łącznie 10 partnerów z liderem, jakim jest samorząd województwa opolskiego, ten projekt jest realizowany.

- Nie jesteśmy organem prowadzącym dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych, ale staramy się wykorzystać szansę, jaką dają nam fundusze europejskie, aby pomagać naszym szkołom w różnych poziomach edukacji - mówi Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego. - Oddziaływań naszych edukacyjnych jest naprawdę bardzo dużo. Praktycznie w każdej sferze konkretnej szkolnej edukacji, ale również tam, gdzie młodzież nabywa dodatkowe kompetencje społeczne. Dla pasjonatów ekologii, przyrody, sportu i kultury mamy odpowiednie działania.

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego do opolskich placówek trafiło ponad 60 milionów złotych. 96 proc. pieniędzy pochodzi z Unii Europejskiej.
Lesław Tomczak
Monika Jurek
Andrzej Buła

Wiadomości z regionu

2020-07-10, godz. 21:15 Głuchołazy: rodzinna impreza plenerowa w górskich klimatach Biesiada Góralska oraz kiermasz sztuki ludowej i rękodzieła to niektóre atrakcje Święta Gór Opawskich w Głuchołazach. Jest to pierwsza w tym sezonie letnim impreza… » więcej 2020-07-10, godz. 21:15 Prudnik: zrujnowano objęty ochroną konserwatorską obiekt poprzemysłowy, będzie zawiadomienie do prokuratury Wiele wskazuje, że rozbiórka zabytkowego obiektu po włókienniczych zakładach w Prudniku jest bezprawna. Przed kilku laty fabryczne hale po byłych zakładach „Frotex”… » więcej 2020-07-10, godz. 21:00 Raport dnia: 9 nowych zakażeń koronawirusem w regionie. 6 osób wyzdrowiało 9 nowych przypadków zakażeń koronawirusem i 6 powrotów do zdrowia potwierdzono dzisiaj (10.07) na Opolszczyźnie. Od początku pandemii w regionie patogen z Chin… » więcej 2020-07-10, godz. 20:30 WYBORY 2020: "Bez podziałów, wspólnie dla Polski". Obywatelski wiec poparcia dla Rafała Trzaskowskiego na zakończenie kampanii… Apel o pójście na wybory, głosowanie za demokracją, tolerancją i lepszą Polską wybrzmiały podczas obywatelskiego wiecu dla Rafała Trzaskowskiego na pl. Wolności… » więcej 2020-07-10, godz. 19:30 WYBORY 2020. Podsumowanie kampanii wyborczej w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim Posłanka Violetta Porowska oraz działacze Prawa i Sprawiedliwości z Kędzierzyna-Koźla podsumowali kampanię wyborczą przed 2 turą wyborów prezydenckich. Rozdano… » więcej 2020-07-10, godz. 19:20 Groźny wypadek z udziałem motocyklisty w Jełowej na DK 45 Na czas akcji ratunkowej kierowcy muszą się liczyć na tym odcinku drogi z utrudnieniami. To nie jedyne zdarzenie drogowe na opolskich drogach dzisiejszego pop… » więcej 2020-07-10, godz. 19:15 WYBORY 2020: Rafał Trzaskowski w Nysie przekonywał o konieczności zacierania podziałów i zapewniał, że będzie współpracować… Kandydat na prezydenta Rafał Trzaskowski odwiedził dziś (10.07) Nysę. W czasie wiecu na placu przy ulicy Piastowskiej, polityk przekonywał do poparcia go przy… » więcej 2020-07-10, godz. 17:00 Uniwersytecki Szpital Kliniczny będzie mieć Centrum Badań i Innowacji. To projekt wart prawie 27 milionów złotych Nowoczesne metody leczenia chorób serca, kręgosłupa i cywilizacyjnych będą opracowywane w Opolu. Dziś (10.07) podpisano umowę między Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym… » więcej 2020-07-10, godz. 16:30 WYBORY 2020. "To wybory między Polską z Kartą Rodziny a Polską z Kartą LGBT". Przekonują o tym politycy Zjednoczonej P… 'Będziemy pracować na rzecz prezydenta Andrzeja Dudy do ostatniej minuty kampanii wyborczej'. Przed halą Stegu Arena Opola zapewniali o tym politycy Zjednoczonej… » więcej 2020-07-10, godz. 15:55 WYBORY 2020. "Prezydent Andrzej Duda to dobre zmiany w kraju i dbałość o społeczeństwo". Opolscy parlamentarzyści Prawa… 376 spotkań wyborczych na Opolszczyźnie, 56 tysięcy uściśniętych dłoni, wizyty kandydata, marszałka sejmu oraz ministrów - tak opolscy parlamentarzyści Prawa i… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »