Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-10-10, 16:45 Autor: Daniel Klimczak

Nyska uczelnia zadowolona z efektów ostatniej kadencji parlamentu. "Nigdy nie otrzymaliśmy tak dużo"

Piotr Ziółkowski, Kamil Bortniczuk i Przemysław Malinowski podsumowali ostatnie lata działalności nyskiej PWSZ [fot. Daniel Klimczak]
Piotr Ziółkowski, Kamil Bortniczuk i Przemysław Malinowski podsumowali ostatnie lata działalności nyskiej PWSZ [fot. Daniel Klimczak]
Nyska PWSZ podsumowała ostatnie 4 lata działalności. Kończąca się kadencja polskiego parlamentu przyniosła wiele korzyści dla uczelni, przede wszystkim spore wsparcie finansowe ze strony państwa - poinformowano podczas dzisiejszej (10.10) konferencji prasowej.
Dyrektor biura programów ministra nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Ziółkowski wskazywał, że obowiązująca od tego miesiąca Konstytucja dla Nauki to ważny krok dla rozwoju polskich uczelni, możliwego dzięki właściwym decyzjom rządu.

- Od początku premier Jarosław Gowin podkreślał, że bez wsparcia finansowego poprzez inwestowanie w uczelnie, badania naukowe, nie jesteśmy w stanie wyrwać polskich uczelni z pułapki średniego rozwoju na rzecz rywalizacji ze światem. Te inwestycje się realizują, te dodatkowe środki płyną do uczelni - zapewniał.

Ubiegający się o reelekcję poseł Kamil Bortniczuk wskazywał, że jedną z idei funkcjonowania tego typu uczelni jest umożliwienie zdobycia wykształcenia osobom z mniejszych miast, które nie mogą sobie pozwolić na naukę z dala od domu. Parlamentarzysta zwracał uwagę na fachowość władz uczelni i wyrażał nadzieję na kontynuację współpracy.

- To nie jest przypadek, że Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie uzyskuje większe dofinansowanie na te projekty od chociażby Uniwersytetu Opolskiego czy Politechniki Opolskiej. Myślę, że jeżeli los pozwoli, to przez te najbliższe lata również będziemy co najmniej w tak samo efektywny sposób współpracować na rzecz rozwoju PWSZ-u - dodał.

Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie Przemysław Malinowski powiedział, że w ostatnich latach uczelnia otrzymała rekordowe wsparcie.

- Tak dużych pieniędzy w historii funkcjonowania uczelni, tych dodatkowych, z których możemy korzystać, o które się ubiegamy, dotychczas nie było. Dzięki temu możemy się rozwijać, możemy inwestować w naszych studentów, bo to absolwenci uczelni są jej wizytówką - wskazywał.

Dodajmy, że od 2016 roku, nyska uczelnia pozyskała około 26 milionów złotych dofinansowania z budżetu centralnego, a także wyższą subwencję na bieżącą działalność.
Piotr Ziółkowski
Kamil Bortniczuk
Przemysław Malinowski

Wiadomości z regionu

2021-02-27, godz. 19:17 Wielkie ściganie w Polskiej Nowej Wsi. Ruszyła kolejna edycja Kierowcy Roku Opolszczyzny Ponad 30 załóg rywalizowało dziś (27.02) w ramach zawodów Kierowcy Roku Opolszczyzny. Impreza na lotnisku w Polskiej Nowej Wsi to pierwszy tego typu start… » więcej 2021-02-27, godz. 18:13 Nowe obostrzenia dla przyjeżdżających z Czech i Słowacji. Na przejściach granicznych na Opolszczyźnie nie ma jednak… Od dziś (27.02) obowiązują nowe zasady wjazdu do Polski z Czech i Słowacji. Osoby przyjeżdżające z tych krajów muszą odbyć 10-dniową kwarantannę. » więcej 2021-02-27, godz. 18:00 Przy muzeum w Koźlu będzie nowy parking Przy Muzeum Ziemi Kozielskiej mają powstać nowe miejsca parkingowe. Urząd miasta Kędzierzyna-Koźla przygotował koncepcję zagospodarowania terenu tak, aby… » więcej 2021-02-27, godz. 16:30 Opolanie na ogół stosują się do nowych zasad sanitarnych. Ci, którzy nadal będą używać przyłbic czy szalików… Od dziś (27.02) zmieniają się zasady mające na celu ograniczanie transmisji koronawirusa. Przyłbicami, chustami czy szalikami nie można już zakrywać ust… » więcej 2021-02-27, godz. 16:00 Starostwo powiatowe w Głubczycach organizuje powtórkę przed maturą w Zespole Szkół Ogólnokształcących Zespół Szkół Ogólnokształcących w Głubczycach otrzymał dodatkowe godziny nauczania dla tegorocznych maturzystów na przedmioty z rozszerzenia, a także… » więcej 2021-02-27, godz. 15:00 Opolskie gminy znów torpedowane rozsyłanymi masowo petycjami. Tym razem piszą je przeciwnicy szczepień, obostrzeń… Urzędy gmin na Opolszczyźnie po raz kolejny otrzymują petycje wysyłane masowo do samorządów w całym kraju. Tym razem chodzi o żywność modyfikowaną genetycznie… » więcej 2021-02-27, godz. 12:45 Cisek: urzędnicy zza biurka mogą sprawdzić prędkość kierowców jadących przy szkole w Łanach Przy szkole w Łanach, w gminie Cisek, pojawiła się elektroniczna tablica wyświetlająca prędkość samochodów, które poruszają się po drodze obok podstawówki… » więcej 2021-02-27, godz. 12:16 Tragiczny wypadek w Jaryszowie. Zginął 74-letni motorowerzysta [AKTUALIZACJA] Do śmiertelnego wypadku motorowerzysty doszło na drodze między Jaryszowem a Zimną Wódką. 74-letni mężczyzna spadł ze skutera i zmarł na skutek ciężkiego… » więcej 2021-02-27, godz. 12:14 Nowi żołnierze opuścili koszary opolskiej brygady logistycznej. Przysięgę wojskową złożyło dziś 60 elewów 60 elewów służby przygotowawczej złożyło dziś (27.02) w Opolu przysięgę wojskową. Wśród nich jest 11 kobiet. » więcej 2021-02-27, godz. 11:10 Raport MZ. Ponad 12 tysięcy nowych zakażonych koronawirusem i ponad 300 ofiar śmiertelnych Ostatniej doby potwierdzono 12 100 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w kraju, z czego 120 na Opolszczyźnie. Zmarły 303 osoby - z powodu COVID-19 -… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »