Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-10-10, 16:45 Autor: Daniel Klimczak

Nyska uczelnia zadowolona z efektów ostatniej kadencji parlamentu. "Nigdy nie otrzymaliśmy tak dużo"

Piotr Ziółkowski, Kamil Bortniczuk i Przemysław Malinowski podsumowali ostatnie lata działalności nyskiej PWSZ [fot. Daniel Klimczak]
Piotr Ziółkowski, Kamil Bortniczuk i Przemysław Malinowski podsumowali ostatnie lata działalności nyskiej PWSZ [fot. Daniel Klimczak]
Nyska PWSZ podsumowała ostatnie 4 lata działalności. Kończąca się kadencja polskiego parlamentu przyniosła wiele korzyści dla uczelni, przede wszystkim spore wsparcie finansowe ze strony państwa - poinformowano podczas dzisiejszej (10.10) konferencji prasowej.
Dyrektor biura programów ministra nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Ziółkowski wskazywał, że obowiązująca od tego miesiąca Konstytucja dla Nauki to ważny krok dla rozwoju polskich uczelni, możliwego dzięki właściwym decyzjom rządu.

- Od początku premier Jarosław Gowin podkreślał, że bez wsparcia finansowego poprzez inwestowanie w uczelnie, badania naukowe, nie jesteśmy w stanie wyrwać polskich uczelni z pułapki średniego rozwoju na rzecz rywalizacji ze światem. Te inwestycje się realizują, te dodatkowe środki płyną do uczelni - zapewniał.

Ubiegający się o reelekcję poseł Kamil Bortniczuk wskazywał, że jedną z idei funkcjonowania tego typu uczelni jest umożliwienie zdobycia wykształcenia osobom z mniejszych miast, które nie mogą sobie pozwolić na naukę z dala od domu. Parlamentarzysta zwracał uwagę na fachowość władz uczelni i wyrażał nadzieję na kontynuację współpracy.

- To nie jest przypadek, że Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie uzyskuje większe dofinansowanie na te projekty od chociażby Uniwersytetu Opolskiego czy Politechniki Opolskiej. Myślę, że jeżeli los pozwoli, to przez te najbliższe lata również będziemy co najmniej w tak samo efektywny sposób współpracować na rzecz rozwoju PWSZ-u - dodał.

Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie Przemysław Malinowski powiedział, że w ostatnich latach uczelnia otrzymała rekordowe wsparcie.

- Tak dużych pieniędzy w historii funkcjonowania uczelni, tych dodatkowych, z których możemy korzystać, o które się ubiegamy, dotychczas nie było. Dzięki temu możemy się rozwijać, możemy inwestować w naszych studentów, bo to absolwenci uczelni są jej wizytówką - wskazywał.

Dodajmy, że od 2016 roku, nyska uczelnia pozyskała około 26 milionów złotych dofinansowania z budżetu centralnego, a także wyższą subwencję na bieżącą działalność.
Piotr Ziółkowski
Kamil Bortniczuk
Przemysław Malinowski

Wiadomości z regionu

2020-11-29, godz. 20:30 Raport dnia: minionej doby wykonano 24,5 tysiąca testów. Na Opolszczyźnie spadła liczba zgonów 3 zgony i 432 nowe przypadki zakażenia koronawirusem zanotowano minionej doby w województwie opolskim. W codziennym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2020-11-29, godz. 19:30 Opole: wolontariusze Domu z Nadzieją prowadzą zbiórkę artykułów spożywczych i codziennego użytku Wolontariusze Domu z Nadzieją w Opolu szukają darczyńców. Potrzebują artykułów spożywczych i odzieżowych. Codziennie po posiłek przychodzi do nich ponad… » więcej 2020-11-29, godz. 17:00 Restauracje bez wigilii firmowych. "Co roku mieliśmy ich mnóstwo" W tym roku pracownicy nie spotkają się na firmowych wigiliach. Ze względu na pandemię i trwające obostrzenia pracodawcy zrezygnowali z organizacji spotkań… » więcej 2020-11-29, godz. 15:15 Uwaga kierowcy i piesi! Wieczorem i nad ranem na ulicach oraz chodnikach w regionie może być ślisko Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia o możliwości wystąpienia oblodzenia dla całego województwa. » więcej 2020-11-29, godz. 14:30 Opolskie pielęgniarki i położne mogą liczyć na pomoc psychologiczną. "One bardzo emocjonalnie przeżywają czas tej… Personel medyczny w czasie pandemii walczy nie tylko z koronawirusem, ale również z ogromnym obciążeniem psychicznym. W naszym województwie pielęgniarki… » więcej 2020-11-29, godz. 13:09 Bp Andrzej Czaja na tegoroczny adwent: "Uważajcie, czuwajcie, bo Pan przychodzi i jest z nami" Pierwszą niedzielą adwentu Kościół katolicki rozpoczyna dziś (29.11) nowy rok liturgiczny. Adwent jest bezpośrednim czasem przygotowania do świąt Bożego… » więcej 2020-11-29, godz. 10:59 Raport MZ: ponad 11 tysięcy nowych przypadków COVID-19 w kraju. Na Opolszczyźnie mamy 432 zakażenia Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 11 483 nowych przypadkach zakażenia, w tym o 432 na Opolszczyźnie. » więcej 2020-11-29, godz. 10:15 Młodzieżowa Rada Gminy Strzelce Opolskie prowadzi konsultacje dotyczące projektu skateparku Chcą zadbać o przestrzeń dla młodzieży w Strzelcach Opolskich, gdzie miłośnicy rolek i deskorolek mogliby bezpiecznie oddawać się swojej pasji. Młodzieżowa… » więcej 2020-11-29, godz. 09:15 Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Opolu wydało charytatywny kalendarz ze swoimi podopiecznymi Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami wydało charytatywny kalendarz, którego bohaterami są psy odebrane w trakcie interwencji. Dzięki pomocy wolontariuszy czworonogi… » więcej 2020-11-28, godz. 21:15 W gorączce zakupów nie traćmy głowy! Warto porównywać ceny i sprawdzać ofertę różnych sprzedawców W tygodniu handlowych promocji i w gorączce przedświątecznych zakupów warto dokładnie porównywać ceny konkretnych towarów nie dając się 'złapać' na… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »