Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-10-01, 11:24 Autor: Mariusz Chałupnik

Stop benzenowi w Kędzierzynie-Koźlu. Sławomir Kłosowski zapowiada walkę o zmiany w przepisach

Konferencja Sławomira Kłosowskiego [fot. Mariusz Chałupnik]
Konferencja Sławomira Kłosowskiego [fot. Mariusz Chałupnik]
Sławomir Kłosowski zapowiada walkę z benzenem w Kędzierzynie-Koźlu. Kandydat Prawa i Sprawiedliwości do sejmu zapewnia, że będzie wnioskował o zmiany przepisów.
Kłosowski stwierdza, że do oczyszczenia kędzierzyńskiego powietrza wystarczą nowelizacje ustawy - Prawo ochrony środowiska.

- Te zmiany są niewielkie, a zmienią bardzo dużo - zaznacza Kłosowski. - Ustawa Prawo ochrony środowiska powinna wskazywać, że alarmowe poziomy obejmują wszystkie niebezpieczne substancje. Natomiast obecny zapis mówi o alarmowych poziomach obejmujących niektóre substancje w powietrzu. Chodzi o zmianę krótką i treściwą, która właściwie uniemożliwi bierność urzędników.

Sławomir Kłosowski zapowiada, że będzie walczył o zmiany w rozporządzeniach wydawanych przez ministrów środowiska i zdrowia.

- Chcę, aby dopuszczalne stężenie benzenu w powietrzu było mierzone dobowo, a nie rocznie - mówi Kłosowski. - Brane jest pod uwagę stężenie średnioroczne benzenu i to stężenie średnioroczne jest w granicach normy, czyli 5 mikrogramów na m3 powietrza. Jeżeli weźmiemy pod uwagę zmianę tego zapisu rozporządzenia, to wprowadzimy stężenie dobowe benzenu w powietrzu. To wówczas zobowiąże wszystkich urzędników do tego, żeby ten problem w Kędzierzynie-Koźlu rozwiązać.

Ostatnio poziom alarmowy został przekroczony w Kędzierzynie-Koźlu w połowie września. Wówczas stacja pomiarowa przy ulicy Bolesława Śmiałego wskazywała przekroczenie norm o ponad 1100 proc.

Benzen może być przyczyną białaczki, negatywnie wpływa między innymi na szpik kostny.
Sławomir Kłosowski
Sławomir Kłosowski

Wiadomości z regionu

2019-11-15, godz. 22:00 Od 1. stycznia obowiązkowo zgłaszamy zbycie, nabycie, czy sprowadzenie samochodu. Inaczej zapłacimy grzywnę Od 200 do nawet 1000 złotych kary możemy zapłacić za zaniechanie rejestracji - w terminie do 30 dni - sprowadzonego samochodu z kraju Unii Europejskiej, bądź gdy… » więcej 2019-11-15, godz. 21:00 Zielone światło dla budowy fabryki Umicore pod Nysą. Produkcja komponentów ogniw elektrycznych ma ruszyć za rok Belgijski Umicore otrzymał zielone światło na budowę fabryki komponentów do ogniw elektrycznych w podnyskich Radzikowicach. » więcej 2019-11-15, godz. 21:00 Brzeg planuje wielką modernizację oświetlenia ulicznego. LED-y mają przynieść oszczędności oraz poprawić jakość powiet… W Brzegu pojawi się więcej nowoczesnych lamp oświetlenia ulicznego. Dzięki wymianie ponad 1000 żarówek sodowych i rtęciowych na LED-y, miastu uda się zaoszczędzić… » więcej 2019-11-15, godz. 20:00 Drogowe zmiany w trzech różnych punktach gminy. Dobrzeń Wielki korzysta ze wsparcia FDS Ulica Szpitalna w Kup, Dworcowa w Dobrzeniu Wielkim i połowa ulicy Odrzańskiej w Dobrzeniu Małym - to trzy inwestycje drogowe, które równolegle prowadzone są w… » więcej 2019-11-15, godz. 19:00 Wdrożenie Inteligentnego Systemu Zarządzania Ruchem w Opolu coraz bliżej. Jedna z ofert mieści się w wyznaczonym budże… Opolski ratusz rozpoczyna wdrażanie Inteligentnego Systemu Zarządzania Ruchem w mieście. System ma m.in. spinać pod względem sterowania około 50 skrzyżowań w stolicy… » więcej 2019-11-15, godz. 18:00 "Medycyna leczy ludzi, a weterynaria leczy ludzkość". 100 lat służby weterynaryjnej Na co dzień zwalczają choroby zakaźne zwierząt, badają zwierzęta rzeźne i produkty ich pochodzenia. Pracownicy służby weterynaryjnej spotkali się na zamku w Mosznej… » więcej 2019-11-15, godz. 18:00 Co dziesiąty noworodek rodzi się przedwcześnie. Opolskie wcześniaki mają swoje święto i szykują się na bal Fioletowe barwy i małe kolorowe skarpetki wypełniły oddział neonatologiczny Klinicznego Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu. To znak, że szpital… » więcej 2019-11-15, godz. 17:00 Ulica Rejtana gotowa, Katedralna na ukończeniu. Kierowcy w Opolu będą mieć nieco łatwiej w dwóch ważnych punktach Zakończył się remont części ulicy Rejtana w Opolu, a od poniedziałku (18.11) nie będzie utrudnień na skrzyżowaniu ulicy Książąt Opolskich z Katedralną. » więcej 2019-11-15, godz. 16:00 Prawie 1,5 miliarda złotych w 2020 roku. Kolejny rekordowy budżet Opola Budżet Opola w 2020 rok będzie wynosił prawie półtora miliarda złotych. 457 milionów ratusz chce przeznaczyć na inwestycje. Prezydent Arkadiusz Wiśniewski zapowiedział… » więcej 2019-11-15, godz. 15:00 Młodzi poeci prezentują swoje wiersze w brzeskim zamku. Trwa Zamkowy Turniej Poetycki Żaków Prawie 50 uczestników z całej Opolszczyzny prezentuje dziś w Brzegu (15.11) własne utwory poetyckie w ramach Zamkowego Turnieju Poetyckiego Żaków. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »