Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-09-10, 17:00 Autor: Piotr Wójtowicz

Ruszyło głosowanie na projekty w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego

Ruszyło głosowanie na projekty w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego [fot. UMWO]
Ruszyło głosowanie na projekty w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego [fot. UMWO]
Konferencja ws. Marszałkowskiego budżetu Obywatelskiego [fot.UMWO]
Konferencja ws. Marszałkowskiego budżetu Obywatelskiego [fot.UMWO]
Mieszkańcy województwa opolskiego po raz trzeci mogą głosować na projekt w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Najlepszy pomysł można wybrać wrzucając kartę do urny, głosując przez internet lub wysyłając kartę pocztą.
W tym roku wnioskodawcy proszą o pomoc w finansowaniu zajęć rehabilitacyjnych, budowę ścieżek rowerowych, organizację turniejów piłkarskich a orkiestry dęte potrzebują pieniędzy na zakup instrumentów.

Po wstępnej weryfikacji na biurko marszałka województwa trafiło 67 projektów, natomiast do podziału są 3 mln złotych. Teraz od mieszkańców zależy, które projekty otrzymają pomoc finansową.

- Głosować można od 10 do 25 września - mówi marszałek Andrzej Buła. - Każdy z mieszkańców ma prawo zagłosować na dwa projekty, czyli na projekt powiatowy i subregionalny, a na każdy subregion przeznaczamy po 600 tysięcy złotych. Teraz pozostaje kwestia przekonania innych do swojego projektu.

Agnieszka Kamińska, dyrektor departamentu kultury, sportu i turystyki w urzędzie marszałkowskim przyznaje, że sporo projektów otrzymano od orkiestr dętych.

- Opolskie stoi orkiestrami dętymi, niemal każda gmina ma taki zespół a w sumie naliczyliśmy ich około 100. Te organizacje za pieniądze w ramach budżetu chcą kupić instrumenty, które wcześniej kupowali za własne pieniądze.

Wicemarszałek Zbigniew Kubalańca dodaje, że wszystkie projekty, jakie złożono opiewały na 8 mln złotych. - Jeżeli kwota przekracza nasze możliwości to znaczy, że formuła się sprawdza.

Swój głos można oddać poprzez włożenie wypełnionej karty do głosowania do urny w punktach informacyjnych lub w siedzibie urzędu marszałkowskiego. Jest też możliwość głosowania elektronicznego. - Można to zrobić dzięki generatorowi, który znajduje się na stronie budżet.opolskie.pl - tłumaczy Anna Kurdej-Michniewicz, zastępca dyrektora departamentu organizacyjno-administracyjnego urzędu. Trzeci sposób to przesłanie karty do głosowania na adres korespondencyjny Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

W ubiegłym roku w głosowaniu udział wzięło 110 tysięcy osób.
Marszałkowski Budżet Obywatelski

Wiadomości z regionu

2019-09-21, godz. 10:35 Niebo na wyciągnięcie ręki. Mobilny Planetobus zaparkował w Głogówku Mobilne 'laboratorium astronomiczne' odwiedziło Zespół Szkół w Głogówku. Planetobus, dzięki któremu dzieci i dorośli mogą odkrywać tajniki kosmosu, to wspólny ... » więcej 2019-09-21, godz. 09:00 W poszukiwaniu przodków. 6 Ogólnopolska Konferencja Genealogiczna w Brzegu W brzeskiej konferencji genealogicznej uczestniczą m.in. genealodzy, szukający przodków profesjonalnie. » więcej 2019-09-21, godz. 08:00 Panie z Koła Gospodyń Miejskich w Kędzierzynie-Koźlu reprezentowały Opolszczyznę na forum pod patronatem Agaty Kornhau ... My, kobiety, nie lubimy być bierne - mówiła pierwsza dama, Agata Kornhauser-Duda w czasie otwarcia I Forum Kół Gospodyń Miejskich we Włodawie. Na spotkaniu ty ... » więcej 2019-09-20, godz. 22:00 "Teraz nie mówię nawet pracodawcom, że jestem osobą niedowidzącą". Jubileusz fundacji "Szansa dla niewidomych" [ZDJĘCI ... Pracodawcy nie chcą ich zatrudniać, nie wszystkie przejścia dla pieszych są dla nich dostosowane, brakuje informacji w języku Braille'a - to niektóre tylko pr ... » więcej 2019-09-20, godz. 20:30 Opole: 50-lecie Ochotniczego Ratownictwa Wodnego. Mają swój sztandar Ochotnicze Ratownictwo Wodne ma od dziś (20.09) swój własny sztandar. Mieszkańcy Opola podziękowali ratownikom za pełnioną służbę. » więcej 2019-09-20, godz. 19:30 Komarzyński: będę walczył o prawdę. "Ostatnia rzecz, jaką chciałem zrobić w tej kampanii to sąd" Kampania uczciwa i oparta na fair play - taki postulat przedstawił dziś (20.09) Wojciech Komarzyński przed Sądem Okręgowym w Opolu. Kandydat z list PiS do sej ... » więcej 2019-09-20, godz. 18:30 Grzegorz Schetyna odwiedził Opole. Lider Platformy Obywatelskiej prezentował kandydatów do parlamentu Grzegorz Schetyna, lider Platformy Obywatelskiej odwiedził dziś (20.09) Opole. Podczas spotkania zaprezentowano kandydatów z opolskiej listy. » więcej 2019-09-20, godz. 17:30 "Najbardziej zauważalna poprawa sytuacji nastąpiła w naszym województwie". Jak długo trzeba czekać na zabieg? - Opolszczyzna jest na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o skrócenie kolejek i czasu oczekiwania na zabiegi - tak na dzisiejszej konferencji prasowej (20.09) po ... » więcej 2019-09-20, godz. 16:45 Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w Opolu. "Dosyć polityki bierności" 'Węgiel tylko na biegunkę', 'Planeta ważniejsza jest od pieniędzy' czy 'Młodzież w Opolu nie zgadza się z biernością rządu wobec zmian klimatycznych' - z taki ... » więcej 2019-09-20, godz. 16:00 Jarosław Gowin spotkał się z mieszkańcami Głubczyc na targowisku miejskim Wicepremier Jarosław Gowin i poseł Kamil Bortniczuk odwiedzają dzisiaj (20.09) kilka miast Opolszczyzny. W Głubczycach spotkali się z mieszkańcami na targowis ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »