Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-09-07, 09:17 Autor: Mariusz Chałupnik

Ekologiczny remont dachu Ośrodka Kultury w Niemodlinie. Zamieszkają na nim... pszczoły

Ośrodek Kultury w Niemodlinie [fot. Mariusz Chałupnik]
Ośrodek Kultury w Niemodlinie [fot. Mariusz Chałupnik]
Niebawem na budynku niemodlińskiego domu kultury zamieszkają pszczoły. Powstanie pasieki będzie połączone z planowanym już wcześniej remontem dachu placówki.
Pszczele rodziny zamieszkają w trzech ulach. Jak zapewniają władze gminy, mieszkańcy nie mają powodów do obaw.

- Ta pasieka nie będzie nikomu szkodziła - mówi Dorota Koncewicz, burmistrz Niemodlina. - Zamierzamy tam zasiedlić pszczoły łagodne, które nie są groźne dla otoczenia. Poprzez to działanie również chcemy pokazać, że działamy na rzecz naszych owadów. Wiemy, jak ważną rolę spełniają w życiu każdego z nas.

Wraz z pasieką na terenach koło ośrodka kultury powstaną łąki kwietne, a sam dach w związku z nietypowymi lokatorami będzie remontowany według innowacyjnych metod.

- Zastosowane rozwiązania muszą być odpowiednie do tego, aby pszczoły czuły się na dachu komfortowo - informuje Koncewicz. - To jest ogromna połać dachowa. Będziemy wykonywać prace przy użyciu materiałów ekologicznych. Na pewno będą to rozwiązania innowacyjne. Ciężko mi teraz wytłumaczyć dokładnie, jaka technologia zostanie zastosowana, ale na pewno będą to rozwiązania nowoczesne.

Cała inwestycja ma kosztować około 400 tysięcy złotych. Gmina dofinansowanie pozyskała z Lokalnej Grupy Działania "Partnerstwo Borów Niemodlińskich".
Dorota Koncewicz
Dorota Koncewicz

Wiadomości z regionu

2019-11-13, godz. 20:45 Brzeg szuka pieniędzy na zagospodarowanie wieży ciśnień. Ma już plany na ten obiekt Władze Brzegu wciąż szukają pieniędzy na remont wieży ciśnień przy ulicy Rybackiej. Według planów magistratu, w przyszłości będzie mogło tam powstać na przykład… » więcej 2019-11-13, godz. 20:30 Podzielmy się nie tylko dobrem materialnym. W niedzielę (17.11) Światowy Dzień Ubogich w Opolu Słowa papieża Franciszka 'Ufność nieszczęśliwych nigdy ich nie zawiedzie' i hasło 'Podziel się ciepłem', to będą motywy przewodnie 3. Światowego Dnia Ubogich w… » więcej 2019-11-13, godz. 19:45 Więcej chętnych na radnych wśród młodzieży, niż dorosłych Po raz pierwszy w historii Walce mają młodzieżową radę gminy. To organ doradczy dla rajców gminnych, choć niewykluczone, że za kilka lat ta młodzież zastąpi obecnie… » więcej 2019-11-13, godz. 18:15 Radny Sławomir Batko pyta Urząd Miasta Opola o kostkę z ulicy Krakowskiej - Co się stało ze starą kostką z ulicy Krakowskieje - pyta opolski radny PiS Sławomir Batko w imieniu mieszkańców. Według radnego kostka była w dobrym stanie i… » więcej 2019-11-13, godz. 18:00 Były reprezentant Polski w piłce nożnej skazany za nielegalne składowanie śmieci Sąd odwoławczy w Opolu prawomocnie skazał piłkarza Mariusza Ś., byłego reprezentanta Polski i gracza Ruchu Chorzów, za nielegalne składowanie blisko 300 ton śmieci… » więcej 2019-11-13, godz. 17:47 DK 46 zablokowana po wypadku [AKTUALIZACJA] Uwaga na utrudnienia na drodze krajowej nr 46. Między Wrzoskami a Dąbrową w okolicach rozjazdu na Brzeg i Nysę doszło do zderzenia czołowego dwóch samochodów … » więcej 2019-11-13, godz. 17:45 PIP o wypadku uczniów w Brzegu: Doszło do wybuchu gazu, są wątpliwości czy chłopcy pracowali we właściwym zakładzie Wybuch ulatniającego się gazu był przyczyną wypadku, do którego doszło wczoraj (12.11) na terenie jednego z warsztatów samochodowych w Brzegu. Tak wynika ze wstępnych… » więcej 2019-11-13, godz. 17:04 Jedni owoce, inni sześć łyżeczek cukru. Opolscy studenci mogli się przebadać pod kątem cukrzycy Jest jedną z chorób cywilizacyjnych, a liczba zachorowań na nią na całym świecie rośnie w lawinowym tempie. Cukrzyca, to jedna z najniebezpieczniejszych chorób… » więcej 2019-11-13, godz. 15:45 Prace ekshumacyjne w grobie powstańczym pod Górą św. Anny [ZDJĘCIA] Historycy z Instytutu Pamięci Narodowej przeprowadzili prace badawcze w starej mogile powstańczej na zboczu Góry św. Anny. Zarośnięte miejsce było od dawna zapomniane… » więcej 2019-11-13, godz. 15:30 Zabójstwa dzieci w Ciecierzynie. Mieszkańcy plotkowali, że oskarżona przekazywała dzieci do adopcji - Mówiło się o tym, że dzieci rodziła w szpitalu, a później przekazywała je do adopcji - twierdzi jedna z byłych mieszkanek Ciecierzyna, która zeznawała ws. zabójstwa… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »