Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-09-07, 09:17 Autor: Mariusz Chałupnik

Ekologiczny remont dachu Ośrodka Kultury w Niemodlinie. Zamieszkają na nim... pszczoły

Ośrodek Kultury w Niemodlinie [fot. Mariusz Chałupnik]
Ośrodek Kultury w Niemodlinie [fot. Mariusz Chałupnik]
Niebawem na budynku niemodlińskiego domu kultury zamieszkają pszczoły. Powstanie pasieki będzie połączone z planowanym już wcześniej remontem dachu placówki.
Pszczele rodziny zamieszkają w trzech ulach. Jak zapewniają władze gminy, mieszkańcy nie mają powodów do obaw.

- Ta pasieka nie będzie nikomu szkodziła - mówi Dorota Koncewicz, burmistrz Niemodlina. - Zamierzamy tam zasiedlić pszczoły łagodne, które nie są groźne dla otoczenia. Poprzez to działanie również chcemy pokazać, że działamy na rzecz naszych owadów. Wiemy, jak ważną rolę spełniają w życiu każdego z nas.

Wraz z pasieką na terenach koło ośrodka kultury powstaną łąki kwietne, a sam dach w związku z nietypowymi lokatorami będzie remontowany według innowacyjnych metod.

- Zastosowane rozwiązania muszą być odpowiednie do tego, aby pszczoły czuły się na dachu komfortowo - informuje Koncewicz. - To jest ogromna połać dachowa. Będziemy wykonywać prace przy użyciu materiałów ekologicznych. Na pewno będą to rozwiązania innowacyjne. Ciężko mi teraz wytłumaczyć dokładnie, jaka technologia zostanie zastosowana, ale na pewno będą to rozwiązania nowoczesne.

Cała inwestycja ma kosztować około 400 tysięcy złotych. Gmina dofinansowanie pozyskała z Lokalnej Grupy Działania "Partnerstwo Borów Niemodlińskich".
Dorota Koncewicz
Dorota Koncewicz

Wiadomości z regionu

2020-10-31, godz. 16:00 Od 2 listopada sala obsług ZUS w poniedziałki będzie czynna do godziny 15:00 Opolski ZUS zmienia zasady obsługi klientów. Od 2 listopada w poniedziałki sala obsług będzie czynna jak w każdy inny dzień roboczy, czyli od 8:00 do 15:00… » więcej 2020-10-31, godz. 15:15 Przede wszystkim wydajność i ekologia. W USK zamontowano nowe agregaty chłodzące medyczny sprzęt Wcześniej freon, a teraz woda lodowa. W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu zamontowano nowoczesne i ekologiczne agregaty. Ich zadaniem będzie chłodzenie… » więcej 2020-10-31, godz. 14:30 Dąb szypułkowy, jeden z trzech pomników przyrody w Kędzierzynie-Koźlu zostanie wycięty. Drzewo jest zagrożeniem… Jeden z trzech pomników przyrody w Kędzierzynie-Koźlu zostanie wycięty. Chodzi o sędziwy dąb szypułkowy, który znajduje się na skwerze na przeciw poczty… » więcej 2020-10-31, godz. 13:15 Funkcjonariusze KAS zabezpieczyli miejsce pożaru na autostradzie A4 Na co dzień prowadzą kontrole przewożonych towarów i zwalczają przestępczość ekonomiczną, a w miniony weekend przyszło im interweniować przy pożarze… » więcej 2020-10-31, godz. 13:10 Spokojnie i bez incydentów mija sobotnie przedpołudnie w regionie. Tradycyjnej akcji Znicz nie ma, ale policja czuwa Opolska policja poinformowała, że mieszkańcy stosują się do obostrzeń, nie zakłócają porządku na cmentarzach nie było konieczności wystawiania man… » więcej 2020-10-31, godz. 12:45 Zamknięte cmentarze. Mieszkańcy regionu wspierają sprzedawców kwiatów. Handlarze: zostaniemy bez środków do ży… Od dziś (31.10) cmentarze pozostają zamknięte do 2 listopada. To efekt decyzji rządu, który wprowadzonymi obostrzeniami chce powstrzymać rozwój zachorowań… » więcej 2020-10-31, godz. 12:00 W Opolu zostaną ustawione butelkomaty. Dokładnej lokalizacji jeszcze nie ustalono W Opolu staną 3 butelkomaty. To urządzenia naszpikowane elektroniką i prasami do zgniatania, do których będziemy mogli wrzucić zużyte opakowania ze szkła… » więcej 2020-10-31, godz. 10:51 Raport MZ: kolejny rekord zakażeń w kraju. Potwierdzono 21 897 nowych zakażeń, w tym 471 na Opolszczyźnie [AKTUAL… Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnej rekordowej liczbie - 21 897 nowych zakażeń koronawirusem, w tym o 471 na Opolszczyźnie. To oznacza, że w regionie… » więcej 2020-10-31, godz. 10:20 Utrudnienia na trasie z Opola do Kluczborka po wypadku w Kuniowie [AKTUALIZACJA] W Kuniowie na krajowej '45' czołowo zderzyły się dwa samochody - w tym zabytkowy jeep. Jedna osoba została poszkodowana. Na miejscu lądował śmigłowiec… » więcej 2020-10-31, godz. 10:00 To była ostoja polskości. "Dwór ziemiański kształtował postawy patriotyczne". Gość Radia Opole O roli dworu ziemiańskiego w XIX w. w trudnym okresie zaborów, mówił w rozmowie 'W cztery oczy' Daniel Potocki, prezes Związku Szlachty Rzeczypospolitej. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***