Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-06-12, 15:15 Autor: Witold Wośtak

Pierwsza pasieka miejska w Opolu. Na dachu spółki Odnowa pszczoły będą produkować cztery rodzaje miodu

Pasieka na dachu spółki Odnowa [fot. Witold Wośtak]
Pasieka na dachu spółki Odnowa [fot. Witold Wośtak]
Ziemowit Przybyłek prezentuje pszczelą rodzinę [fot. Witold Wośtak]
Ziemowit Przybyłek prezentuje pszczelą rodzinę [fot. Witold Wośtak]
Cztery pszczele rodziny zamieszkały na dachu spółki Odnowa przy ulicy Koraszewskiego w Opolu. To pierwsza pasieka miejska w stolicy naszego województwa.
W każdym ulu docelowo zamieszka 80 tysięcy pszczół dobranych pod kątem warunków panujących w mieście.

Jak mówi Tomasz Wojtala, prezes Odnowy, specjaliści dokładnie sprawdzili możliwość postawienia pasiek. - Jeśli chodzi o stronę techniczną, czyli bezpieczeństwo i pożytki dla pszczół, a więc roślinność w okolicy 1000-1500 metrów, spełniamy warunki. W okolicy jest dużo roślinności odpowiadającej pszczołom, a chodzi tu o lipę, akację, wielokwiat oraz kasztan. Te rośliny kwitną w różnych okresach, więc przez dłuższą część roku one będą miały gdzie zbierać nektar.

Jak przyznaje Mirosław Wałek, pszczelarz z 9-letnim doświadczeniem, pasieka w centrum miasta sprawia nieco problemów, ale udało się pokazać, że można tak działać.

- Pszczela rodzina na dachu Odnowy radzi sobie bardzo dobrze. One już pozyskują jakiś miodek dla siebie. Na razie to są niewielkie ilości ze względu na ich niezbyt dużą liczebność. My pracujemy na pszczole rasy Buckfast. Hodujemy tę pszczołę od wielu lat, więc wiemy, że jest spokojna, mniej skłonna do rojenia i pozyskuje bardzo dużo miodu.

Ziemowit Przybyłek, drugi z pszczelarzy czuwających nad nową pasieką, zwraca uwagę, że pszczoły bardzo lubią spokój. - Im rzadziej pszczelarz zagląda do ula, tym lepiej - dodaje.

- Należy liczyć się z tym, że przy każdym przeglądzie przestawiamy w domu pszczół meble i mieszamy łazienkę z kuchnią. One są wtedy zdenerwowane i przerywają proces produkcji miodu. Później muszą uspokoić się, przewietrzyć ul oraz utrzymać temperaturę w zależności od warunków panujących na zewnątrz. Wobec tego przy swoich pszczołach robimy jeden lub dwa wybiórcze przeglądy gniazda w tygodniu.

Pszczoły w pasiecie Odnowy będą produkować miód wielokwiatowy, akacjowy, lipowy oraz być może kasztanowy, który jest unikatem.
Tomasz Wojtala
Mirosław Wałek
Ziemowit Przybyłek

Wiadomości z regionu

2019-12-10, godz. 21:30 8,5 miliona złotych dla opolskich samorządów. Ostatnie w tym roku dotacje z Funduszu Dróg Samorządowych W Opolskim Urzędzie Wojewódzkim podpisano ostatnie w tym roku umowy w ramach rządowego Funduszu Dróg Samorządowych. Z pieniędzy skorzysta powiat namysłowski i… » więcej 2019-12-10, godz. 19:30 Uczniowie z Błotnicy Strzeleckiej włączyli się w akcję pomocy dla Polaków na Wschodzie Młodzi wolontariusze działający w Zespole Placówek Oświatowych w Błotnicy Strzeleckiej włączyli się w zbiórkę darów dla Polaków mieszkających na Kresach. To akcja… » więcej 2019-12-10, godz. 19:20 "Wigilia bez granic" okazją do poznania tradycji, obyczajów i integracji zagranicznych studentów Zagraniczni studenci z Kazachstanu, Ukrainy, Chin, czy Indii spotkali się przy wigilijnym stole w sali seminaryjnej Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego… » więcej 2019-12-10, godz. 19:00 Opolska policja przypomina, że kieszonkowcy są szczególnie aktywni przed Bożym Narodzeniem. Pamiętajmy o kilku zasadach Przedświąteczna gonitwa i szał zakupów to nie lada okazja dla kieszonkowców. Opolska policja przypomina o podstawowych zasadach, które pozwolą uniknąć straty … » więcej 2019-12-10, godz. 18:00 Centrum Usług Publicznych w Opolu coraz bardziej realne. Urzędnicy zapowiadają, że przetarg zostanie rozstrzygnięty Za 2 lata ma być gotowe Centrum Usług Publicznych w Opolu. Wszystko wskazuje na to, że uda się w końcu rozstrzygnąć przetarg na tę inwestycję. Wcześniejsze dwa… » więcej 2019-12-10, godz. 16:00 Opolanie aktywnie włączają się w akcję pomocy Polakom na Wschodzie Cztery razy jedna z mieszkanek Opola przyniosła do Radia Opole dary w ramach akcji świątecznej pomocy dla Polaków na Wschodzie. » więcej 2019-12-10, godz. 15:36 Kietrz dumny z Olgi Tokarczuk. Pisarka odbierze dziś Literacką Nagrodę Nobla Olga Tokarczuk odbierze dziś (10.12) w Sztokholmie z rąk króla Szwecji, Literacką Nagrodę Nobla za 2018 rok. Polska pisarka została wyróżniona 'za narracyjną wyobraźnię… » więcej 2019-12-10, godz. 15:00 Osoby samotne i bezdomne 22 grudnia znów zasiądą do wspólnej wigilii w CWK Tradycyjne świąteczne potrawy, wspólne kolędowanie i namiastka rodzinnej atmosfery - to wszystko czeka na uczestników 27. Opolskiej Wigilii dla Samotnych i Bezdomnych… » więcej 2019-12-10, godz. 14:00 " To duża szansa dla szkół i uczniów". Opolskie placówki oświatowe coraz chętniej biorą udział w programie Erasmus+ Coraz więcej opolskich szkół i przedszkoli bierze udział w programie Erasmus+. Kuratorium oświaty zaprezentowało dzisiaj (10.12) przedstawicielom placówek oświatowych… » więcej 2019-12-10, godz. 12:00 Kolizja radiowozu z osobówką w Opolu. Poważnie uszkodzona sygnalizacja na skrzyżowaniu Plebiscytowej i Ozimskiej Do zdarzenia doszło po godzinie 10.00. Kierujący osobowym citroenem zderzył się z jadącym na sygnale radiowozem. W wyniku zdarzenia kierujący autem osobowym został… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »