Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-06-12, 15:15 Autor: Witold Wośtak

Pierwsza pasieka miejska w Opolu. Na dachu spółki Odnowa pszczoły będą produkować cztery rodzaje miodu

Pasieka na dachu spółki Odnowa [fot. Witold Wośtak]
Pasieka na dachu spółki Odnowa [fot. Witold Wośtak]
Ziemowit Przybyłek prezentuje pszczelą rodzinę [fot. Witold Wośtak]
Ziemowit Przybyłek prezentuje pszczelą rodzinę [fot. Witold Wośtak]
Cztery pszczele rodziny zamieszkały na dachu spółki Odnowa przy ulicy Koraszewskiego w Opolu. To pierwsza pasieka miejska w stolicy naszego województwa.
W każdym ulu docelowo zamieszka 80 tysięcy pszczół dobranych pod kątem warunków panujących w mieście.

Jak mówi Tomasz Wojtala, prezes Odnowy, specjaliści dokładnie sprawdzili możliwość postawienia pasiek. - Jeśli chodzi o stronę techniczną, czyli bezpieczeństwo i pożytki dla pszczół, a więc roślinność w okolicy 1000-1500 metrów, spełniamy warunki. W okolicy jest dużo roślinności odpowiadającej pszczołom, a chodzi tu o lipę, akację, wielokwiat oraz kasztan. Te rośliny kwitną w różnych okresach, więc przez dłuższą część roku one będą miały gdzie zbierać nektar.

Jak przyznaje Mirosław Wałek, pszczelarz z 9-letnim doświadczeniem, pasieka w centrum miasta sprawia nieco problemów, ale udało się pokazać, że można tak działać.

- Pszczela rodzina na dachu Odnowy radzi sobie bardzo dobrze. One już pozyskują jakiś miodek dla siebie. Na razie to są niewielkie ilości ze względu na ich niezbyt dużą liczebność. My pracujemy na pszczole rasy Buckfast. Hodujemy tę pszczołę od wielu lat, więc wiemy, że jest spokojna, mniej skłonna do rojenia i pozyskuje bardzo dużo miodu.

Ziemowit Przybyłek, drugi z pszczelarzy czuwających nad nową pasieką, zwraca uwagę, że pszczoły bardzo lubią spokój. - Im rzadziej pszczelarz zagląda do ula, tym lepiej - dodaje.

- Należy liczyć się z tym, że przy każdym przeglądzie przestawiamy w domu pszczół meble i mieszamy łazienkę z kuchnią. One są wtedy zdenerwowane i przerywają proces produkcji miodu. Później muszą uspokoić się, przewietrzyć ul oraz utrzymać temperaturę w zależności od warunków panujących na zewnątrz. Wobec tego przy swoich pszczołach robimy jeden lub dwa wybiórcze przeglądy gniazda w tygodniu.

Pszczoły w pasiecie Odnowy będą produkować miód wielokwiatowy, akacjowy, lipowy oraz być może kasztanowy, który jest unikatem.
Tomasz Wojtala
Mirosław Wałek
Ziemowit Przybyłek

Wiadomości z regionu

2019-06-20, godz. 20:42 Burze nad Opolszczyzną. Na Jeziorze Dużym w Turawie przewróciła się żaglówka Strażacy już blisko 30 razy wyjeżdżali do skutków opadów i silnego wiatru. W regionie woda zalała kilka posesji, są także połamane gałęzie oraz drzewa. » więcej 2019-06-20, godz. 20:40 Wypadek na DK 39. Nie żyje rowerzysta Do wypadku doszło na odcinku drogi krajowej nr 39 w Małujowicach między Strzelinem a Brzegiem. » więcej 2019-06-20, godz. 19:30 Prudnik: za dobrą cenę gmina kupi biurowiec? Do zakupu atrakcyjnie położonego budynku przymierza się gmina Prudnik. Jest to biurowiec znajdujący się nieopodal tamtejszego rynku. Obiekt tylko w części jes ... » więcej 2019-06-20, godz. 19:22 Uwaga na wieczorne burze. Możliwy silny wiatr, a miejscami nawet grad Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega przed wieczornymi burzami na niemal całej Opolszczyźnie. Alert nie dotyczy powiatu namysłowskiego, kluczb ... » więcej 2019-06-20, godz. 18:00 Drogowcy zamykają odcinek drogi wojewódzkiej 408. Będą objazdy W poniedziałek (24.06) w związku z trwającymi pracami zamknięty zostanie fragment DW 408 od Bierawy do miejscowości Korzonek. Kierowcy będą jeździć objazdem. » więcej 2019-06-20, godz. 17:00 Część brzeskich radnych chce, by sesje trwały krócej. Ma w tym pomóc rezygnacja z odczytywania interpelacji Brzescy radni miejscy zbyt długo zgłaszają interpelacje i należy to skrócić. Z takim wnioskiem wystąpiła podczas ostatniej sesji rady miejskiej radna Platform ... » więcej 2019-06-20, godz. 17:00 Tysiące kwiatów na ulicach w strzeleckich wsiach. Mieszkańcy znów ułożyli kolorowe kompozycje z okazji Bożego Ciała [Z ... Kilkusetmetrowe dywany kwiatów znów zostały ułożone w Zimnej Wódce, Kluczu i Olszowej. Od ponad stu lat mieszkańcy wstają o świcie i w ten sposób przygotowują ... » więcej 2019-06-20, godz. 15:00 Procesje z Najświętszym Sakramentem na ulicach wszystkich parafii. Dziś Boże Ciało Cztery ołtarze, modlitwa, śpiew i czytanie fragmentów Ewangelii. Ulicami wszystkich opolskich parafii przechodzą dziś (20.06) procesje z okazji Uroczystości N ... » więcej 2019-06-20, godz. 14:00 Chętnych ubywa. Opolski PCPR szuka rodziców zastępczych Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Opolu szuka chętnych do podjęcia się roli rodziny zastępczej. Obecnie z centrum współpracuje 110 takich rodzin, ale z roku ... » więcej 2019-06-20, godz. 12:00 Coraz mniej wypadków na roli w naszym regionie. Opolszczyzna na drugim miejscu w kraju Opolskie gospodarstwa rolne są bezpieczne. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego z roku na rok odnotowuje coraz mniej wypadków przy pracy na wsi. Liderem ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »