Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-08-28, 21:00 Autor: Joanna Matlak

Zarzuty prokuratorskie dla byłego burmistrza Głogówka. "Nie żałuję tej decyzji"

Akta (fot. Daria Placek)
Akta (fot. Daria Placek)
Prudnicka prokuratura postawiła zarzut przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków byłemu burmistrzowi Głogówka Andrzejowi Kałamarzowi. Sprawa dotyczy wydarzeń z 2011 roku, kiedy to starostwo powiatowe podarowało gminie teren wokół budynku niedoszłego szpitala, z zastrzeżeniem, że ta nie może go sprzedawać.
Kilka lat później ówczesny burmistrz sprzedał część terenu miejscowej parafii. Finalnie starostwo zażądało zwrotu darowizny, z czym musiał się zmierzyć następny burmistrz Głogówka Piotr Bujak.

- Nasza gmina w tym roku musiała zwrócić starostwu 45 tys. złotych tytułem sprzedaży dwóch działek znajdujących się w ramach obiektu po budynku niedoszłego szpitala w Głogówku. Dlaczego doszło do takiej sytuacji? Poprzedni włodarz bez uprzedniej zgody powiatu prudnickiego, sprzecznie z treścią zawartej umowy dzierżawy, dokonał zbycia dwóch działek i tym samym mógł działać na niekorzyść gminy Głogówek - mówi Bujak, który złożył zawiadomienie do prokuratury.

- Moim zdaniem mogło dojść do przeprowadzenia tej transakcji, a opierałem się o opinię prawnika urzędu – mówi były burmistrz Głogówka Andrzej Kałamarz.

- Na dzień dzisiejszy prokuratura ma informacje tylko z jednej strony, a teraz my się ustosunkujemy do tych dokumentów, które zostały przedstawione. I wtedy na podstawie ogółu dokumentów będziemy wiedzieć, jakie będzie stanowisko prokuratury, bo trudno teraz wysondować, że te dokumenty, które zostały przekazane, są całościowe. My też mamy wiele dokumentów, które działają na naszą korzyść - mówi Kałamarz.

- Obiekty zostały sprzedane na rzecz parafii i zostały przeznaczone na działalność niekomercyjną i prospołeczną, a na jednej z części nieruchomości realizowany był projekt dla seniorów. Nie żałuję tej decyzji – dodaje Kałamarz.

Byłemu burmistrzowi Głogówka grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności. Do sprawy będziemy wracać.
Piotr Bujak
Andrzej Kałamarz

Wiadomości z regionu

2020-02-24, godz. 20:45 3 "nowe" place zabaw w Opolu. Gdzie? Wybiorą mieszkańcy W tym roku opolski ratusz planuje budowę trzech kolejnych placów zabaw. W ogłoszonych przez miasto konsultacjach mieszkańcy mogą wybrać trzy z pięciu zaproponowanych… » więcej 2020-02-24, godz. 19:50 Reksio, Olaf i Kubuś Puchatek w USK. Bohaterowie bajek umilą pobyt na oddziale chirurgii dziecięcej Uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych w Opolu we współpracy ze Stowarzyszeniem Opolska Pozytywka odnowili dwie sale oddziału chirurgii dziecięcej w Uniwersyteckim… » więcej 2020-02-24, godz. 18:31 Miał kupić narkotyki w Czechach, przewieźć je do Polski i rozprowadzać. Dealer i nabywcy stanęli przed Sądem Okręgowym Ruszyła rozprawa dotycząca wewnątrzwspólnotowego nabycia substancji psychotropowych oraz udzielania i posiadania narkotyków. Przed Sądem Okręgowym w Opolu odpowiada… » więcej 2020-02-24, godz. 18:00 Silny wiatr zostanie z nami do wtorku. Bilans ostatniej doby to ponad 260 interwencji Uszkodzone budynki i samochody, zerwane linie telekomunikacyjne i energetyczne oraz powalone drzewa. Przez Opolszczyznę ponownie przeszedł front z bardzo silnym… » więcej 2020-02-24, godz. 17:45 Szybkim działaniem policjanci z Głogówka zapobiegli tragedii Samobójstwo 39-latka udaremnili policjanci z Głogówka. Dyżurny tamtejszego komisariatu otrzymał informację z centrum powiadamiania ratunkowego o mężczyźnie, który… » więcej 2020-02-24, godz. 17:15 Mamy grypę ptaków, ale przed ASF się bronimy Pojawił się wirus grypy ptaków, ale opolskie jest wolne od wirusa ASF. To informacje podane na spotkaniu wojewody z organizacjami i instytucjami rolniczymi w regionie… » więcej 2020-02-24, godz. 16:35 Licznik przekręcony o 60 tysięcy. Kierowca wpadł w czasie rutynowej kontroli Kolejny samochód z cofniętym licznikiem wykryli w czasie rutynowej kontroli policjanci z Krapkowic. Tym razem był to volkswagen. Zatrzymany do kontroli na drodze… » więcej 2020-02-24, godz. 16:19 Silny wiatr i porywisty deszcz, to przyczyny serii wypadków na drogach powiatu namysłowskiego Wichura dała się we znaki także kierowcom. Tylko na terenie powiatu namysłowskiego doszło do trzech kolizji, których powodem był silnie wiejący wiatr. » więcej 2020-02-24, godz. 15:45 Najmłodsi mieli spokojny wypoczynek. Policja i sanepid podsumowują ferie - To były bardzo spokojne i bezpieczne ferie zimowe - oceniają opolskie służby, które sprawdzały miejsca wypoczynku dzieci oraz przewoźników, którzy dowozili uczniów… » więcej 2020-02-24, godz. 15:15 W Leśnicy nie będzie gminnego żłobka, ale może powstać prywatny Budowa gminnego żłobka w Leśnicy jest zbyt droga. Żeby zapewnić opiekę najmłodszym, gmina wspiera prywatnego przedsiębiorcę, który chce otworzyć taką placówkę… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »