Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-08-23, 13:15 Autor: Jan Poniatyszyn

Wysoka frekwencja wyborcza i depopulacja mogą być niekorzystne dla mniejszości niemieckiej?

Katarzyna Czochara [zdj. Justyna Krzyżanowska]
Katarzyna Czochara [zdj. Justyna Krzyżanowska]
Mniejszość niemiecka może nie mieć swojej reprezentacji w Sejmie - taką ewentualność zakłada poseł PiS Katarzyna Czochara. Swoje przypuszczenia opiera m.in. na przesłankach demograficznych.
- Podczas październikowych wyborów spodziewana jest duża frekwencja, co może być niekorzystne dla mniejszości – przedstawia swoje analizy Katarzyna Czochara, poseł PiS.

– Mniejszości niemieckiej nie przybywa. System wartości PiS z MN jest bardzo zbieżny. My też kładziemy mocny nacisk na kwestie dotyczące rodziny i wiary. Także wiele nas łączy. To było już bardzo widoczne w wynikach wyborczych do parlamentu europejskiego, czy też w wyborach samorządowych. Dlatego myślę, że ta tendencja się utrzyma.

Z powiatu prudnickiego do parlamentu kandydować będzie kilka osób z listy KWW Mniejszość Niemiecka. Reprezentować będą różny zawody, m.in. środowisko samorządowe.

- Liczymy, że nie tylko w naszym powiecie powtórzymy bardzo dobry wynik z ostatnich wyborów samorządowych - mówi Janusz Siano, wicestarosta prudnicki, zarazem tamtejszy lider mniejszości. – Zdajemy sobie sprawę z tego, że ze względu na dużą depopulację na Opolszczyźnie, liczba rdzennych mieszkańców, a zatem taki nasz twardy elektorat zmniejsza się. Natomiast pojawiają się nowe twarze, które są wstanie swoim programem i swoją osobą przyciągnąć również wyborców spoza mniejszości do tego, aby zagłosowali na kandydatów MN.

Jak powiedział nam wicestarosta prudnicki, listę kandydatów w wyborach parlamentarnych mniejszość niemiecka przedstawi na początku września.
Katarzyna Czochara
Janusz Siano

Wiadomości z regionu

2019-10-18, godz. 11:00 W II LO w Opolu dziś debata oświatowa. Zabraknie w niej kuratora oświaty - Inicjatywa debaty to konsekwencja tego, co dzieje się ostatnio w oświacie - oceniła w rozmowie 'W cztery oczy' Agnieszka Buganik-Pszczyńska, dyrektor II Pub ... » więcej 2019-10-17, godz. 20:15 Uwaga! Oszuści podszywają się pod ZUS i wysyłają podejrzane maile Opolski ZUS ostrzega przed internetowymi oszustami, którzy podszywają się pod pracowników Zakładu i rozsyłają podejrzane maile. Otwarcie załącznika grozi zain ... » więcej 2019-10-17, godz. 20:00 W Zawadzkiem powstaje hutnicze muzeum pod chmurką Każda ma wagę kilku ton. Przez lata pracowały w gorącej i parnej hali. Ich kres miał przyjść wraz z wywiezieniem na złom, ale dzięki pasjonatom lokalnej histo ... » więcej 2019-10-17, godz. 19:30 Za mało jest organizacji zajmujących się dystrybucją żywności dla ubogich. Happening w Białej Za dużo marnujemy żywności, a jednocześnie są tacy, których na nią nie stać. Przypomniał o tym happening na rynku w Białej. Zorganizowano go z okazji Światowe ... » więcej 2019-10-17, godz. 19:00 Ruszył 8 Opolski Festiwal Gór. Wśród gości m.in. najmłodsza Polka, która zdobyła Koronę Ziemi W Narodowym Centrum Polskiej Piosenki rozpoczął się 8 Opolski Festiwal Gór, który potrwa do soboty. Podczas festiwalu będzie okazja do porozmawiania z legenda ... » więcej 2019-10-17, godz. 18:15 "Czysty Region" będzie walczył z dużymi śmieciami. "Wywozimy gabaryty, a następnego dnia już pojawiają się kolejne" Związek międzygminny „Czysty Region” wypowiada walkę śmieciom gabarytowym, które zalegają wokół altan śmietnikowych w Kędzierzynie-Koźlu. Codziennie będą prow ... » więcej 2019-10-17, godz. 18:00 Inauguracja roku akademickiego w Państwowej Medycznej Wyższej Szkole Zawodowej w Opolu. "To oficjalne rozpoczęcie stud ... 1360 studentów rozpoczęło nowy rok akademicki w Państwowej Medycznej Wyższej Szkole Zawodowej w Opolu. Kosmetologia, dietetyka i fizjoterapia, to te kierunki, ... » więcej 2019-10-17, godz. 18:00 Wspierają pacjentki chore na raka i otaczają troską. Za nami V Konferencja Onkologiczna o roli pielęgniarek Rola pielęgniarek onkologicznych, wielodyscyplinarna opieka nad pacjentem, problemy i wyzwania - to główne tematy, które poruszono podczas V Konferencji Onkol ... » więcej 2019-10-17, godz. 17:00 Daj znak urzędnikom, że chcesz wymienić piec Planujesz wymianę starego 'kopciucha' na nowy, ekologiczny piec? Powiedz o tym urzędnikom, a może dostaniesz zwrot części nakładów. W Kędzierzynie-Koźlu prowa ... » więcej 2019-10-17, godz. 16:55 Zawodnik Startu Namysłów, który połamał nos sędziemu, zawieszony na 2 lata Wydział Dyscypliny OZPN nałożył 2-letnią dyskwalifikację na zawodnika Startu Namysłów, który po spotkaniu złamał nos sędziemu zawodów. Do zdarzenia doszło w w ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »