Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-08-22, 20:00 Autor: Daniel Klimczak

Wysypisko pod Nysą będzie rozbudowywane. Powstanie kwatera mogąca pomieścić 320 tysięcy kubików śmieci

RCGO w Domaszkowicach [fot. Daniel Klimczak]
RCGO w Domaszkowicach [fot. Daniel Klimczak]
Śmieci [fot. Daniel Klimczak]
Śmieci [fot. Daniel Klimczak]
Składowisko odpadów w podnyskich Domaszkowicach będzie rozbudowane. W ciągu najbliższych 150 dni powstanie tam kolejna kwatera na śmieci.
To trzecia podobna inwestycja realizowana przez nyską spółkę. Poprzednią wybudowano trzy lata temu i jak wskazuje prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej EKOM Damian Nowakowski, wkrótce nie będzie już można z niej korzystać.

- Obecna kwatera już praktycznie nam się kończy, dlatego od początku roku trwały mocne prace, żeby uzyskać wszelkie zgody, zezwolenia wraz z kosztorysem i projektem. Początkiem przyszłego roku już powinniśmy mieć tę kwaterę - zapowiada.

Przedwczoraj (20.08) podpisano umowę z wykonawcą, który będzie musiał między innymi usunąć 67,5 tysiąca metrów sześciennych ziemi, stworzyć odpowiednie nasypy oraz zabezpieczyć powierzchnię tak, by odpady nie spowodowały skażenia środowiska.

Tego typu doły powstają mimo coraz większego nacisku na recykling. Jak wyjaśnia prezes Nowakowski, dzieje się tak dlatego, że nie wszystkie odpady da się ponownie przetworzyć.

- Robimy wszystko co możemy, według technologii, którą dysponujemy. Śmieci, które trafiają na składowisko, przechodzą cały proces przez wszystkie linie i tam prowadzimy odzysk tych odpadów, ale są takie odpady, z którymi nic nie zrobimy i one niestety muszą skończyć właśnie na kwaterze - dodaje.

Wartość inwestycji to prawie 5,5 miliona złotych. Nowa kwatera o powierzchni 3 hektarów ma pomieścić 320 tysięcy metrów sześciennych odpadów. Przy obecnym tempie zapełniania składowiska, jej pojemność wyczerpie się za około 8 lat. Gdy to nastąpi, w Domaszkowicach ma powstać następna, tym razem o pojemności 260 tysięcy kubików.
Damian Nowakowski
Damian Nowakowski

Wiadomości z regionu

2020-02-19, godz. 14:30 Jedziesz za szybko, licz się z konsekwencjami. Prudniccy policjanci zatrzymali dwóch piratów drogowych 120 i 170 kilometrów na godzinę - jadących z taką prędkością kierowców zatrzymali policjanci z prudnickiej drogówki. Obu mężczyznom wręczono mandaty, ukarano punktami… » więcej 2020-02-19, godz. 14:00 Opole: otwarto nowe miejsce pobytu dla seniorów. Nie tylko mieszkanie, ale też zabiegi czy warsztaty 29 miejsc w ramach pobytu całodobowego i 30 mieszkań wspomaganych - tak wygląda nowo otwarty Dom Seniora 'Pogodna Jesień' w Opolu. To już druga tego typu placówka… » więcej 2020-02-19, godz. 13:45 Coraz częściej depresja dotyka ludzi młodych i osoby starsze. Nie oceniaj – wspieraj! - akcja opolskiego NFZ Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest jedną z najczęściej występujących chorób na świecie. Z tym schorzeniem może borykać się nawet 1,5 miliona Polaków… » więcej 2020-02-19, godz. 12:00 Rok po zawieszeniu i likwidacji porodówki w kluczborskim szpitalu. Rejestry USC świecą pustkami Od ponad roku w Kluczborku nie rodzą się dzieci. Oddział ginekologiczno-położniczy z pododdziałem noworodkowym zawieszono w lutym 2019, a w sierpniu zlikwidowano… » więcej 2020-02-19, godz. 11:15 - Musimy przełknąć łyżkę dziegciu, na którą nie zasłużyliśmy - Bartłomiej Stawiarski o 7-milionowej karze dla gminy Urząd Miejski w Namysłowie odwołał się od prawie 7-milionowej kary nałożonej przez tamtejsze starostwo. Decyzja ma związek z nieprawidłowościami przy wycince ponad… » więcej 2020-02-19, godz. 11:00 Gmina Walce uruchamia szkolną kuchnię. Będą obiady dla dzieci, nauczycieli i osób samotnych Od poniedziałku w gminie Walce zacznie działać szkolna kuchnia i stołówka. W waleckiej podstawówce będą gotowane posiłki na potrzeby wszystkich placówek oświatowych… » więcej 2020-02-19, godz. 09:49 Powiat krapkowicki chce rozbudować szpital. W planie m.in. nowa izba przyjęć, nowy ZOL Zmiany demograficzne, choroby cywilizacyjne i zapowiadany nowy system finansowania służby zdrowia sprawiają, że władze powiatu krapkowickiego planują rozbudowę… » więcej 2020-02-19, godz. 09:15 W Kędzierzynie-Koźlu czekają na nowe tablice i 20-tysięcznego kierowcę Lada moment w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim będzie sto tysięcy samochodów zarejestrowanych w nowym systemie informatycznym. Okrągła liczba - 20 tysięcy - dotyczy… » więcej 2020-02-19, godz. 07:30 Nysa: w miejscu przedszkola powstanie... przedszkole, żłobek i mieszkania. Prace mogą ruszyć jeszcze w tym roku Nyski magistrat planuje poważne zmiany na ulicy Tkackiej. W miejscu przedszkola numer 8 ma pojawić się nowa placówka połączona ze żłobkiem, a także lokale mie… » więcej 2020-02-19, godz. 06:00 W trzy tygodnie zebrano pół miliona złotych na operację Wiktorii! 3-letnia Wiktoria z Reńskiej Wsi będzie mogła polecieć do USA na operację serca, która uratuje jej życie. W ciągu trzech tygodni udało się zebrać pół miliona złotych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »