Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-08-22, 20:00 Autor: Daniel Klimczak

Wysypisko pod Nysą będzie rozbudowywane. Powstanie kwatera mogąca pomieścić 320 tysięcy kubików śmieci

RCGO w Domaszkowicach [fot. Daniel Klimczak]
RCGO w Domaszkowicach [fot. Daniel Klimczak]
Śmieci [fot. Daniel Klimczak]
Śmieci [fot. Daniel Klimczak]
Składowisko odpadów w podnyskich Domaszkowicach będzie rozbudowane. W ciągu najbliższych 150 dni powstanie tam kolejna kwatera na śmieci.
To trzecia podobna inwestycja realizowana przez nyską spółkę. Poprzednią wybudowano trzy lata temu i jak wskazuje prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej EKOM Damian Nowakowski, wkrótce nie będzie już można z niej korzystać.

- Obecna kwatera już praktycznie nam się kończy, dlatego od początku roku trwały mocne prace, żeby uzyskać wszelkie zgody, zezwolenia wraz z kosztorysem i projektem. Początkiem przyszłego roku już powinniśmy mieć tę kwaterę - zapowiada.

Przedwczoraj (20.08) podpisano umowę z wykonawcą, który będzie musiał między innymi usunąć 67,5 tysiąca metrów sześciennych ziemi, stworzyć odpowiednie nasypy oraz zabezpieczyć powierzchnię tak, by odpady nie spowodowały skażenia środowiska.

Tego typu doły powstają mimo coraz większego nacisku na recykling. Jak wyjaśnia prezes Nowakowski, dzieje się tak dlatego, że nie wszystkie odpady da się ponownie przetworzyć.

- Robimy wszystko co możemy, według technologii, którą dysponujemy. Śmieci, które trafiają na składowisko, przechodzą cały proces przez wszystkie linie i tam prowadzimy odzysk tych odpadów, ale są takie odpady, z którymi nic nie zrobimy i one niestety muszą skończyć właśnie na kwaterze - dodaje.

Wartość inwestycji to prawie 5,5 miliona złotych. Nowa kwatera o powierzchni 3 hektarów ma pomieścić 320 tysięcy metrów sześciennych odpadów. Przy obecnym tempie zapełniania składowiska, jej pojemność wyczerpie się za około 8 lat. Gdy to nastąpi, w Domaszkowicach ma powstać następna, tym razem o pojemności 260 tysięcy kubików.
Damian Nowakowski
Damian Nowakowski

Wiadomości z regionu

2019-09-20, godz. 17:30 "Najbardziej zauważalna poprawa sytuacji nastąpiła w naszym województwie". Jak długo trzeba czekać na zabieg? - Opolszczyzna jest na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o skrócenie kolejek i czasu oczekiwania na zabiegi - tak na dzisiejszej konferencji prasowej (20.09) po ... » więcej 2019-09-20, godz. 16:45 Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w Opolu. "Dosyć polityki bierności" 'Węgiel tylko na biegunkę', 'Planeta ważniejsza jest od pieniędzy' czy 'Młodzież w Opolu nie zgadza się z biernością rządu wobec zmian klimatycznych' - z taki ... » więcej 2019-09-20, godz. 16:00 Jarosław Gowin spotkał się z mieszkańcami Głubczyc na targowisku miejskim Wicepremier Jarosław Gowin i poseł Kamil Bortniczuk odwiedzają dzisiaj (20.09) kilka miast Opolszczyzny. W Głubczycach spotkali się z mieszkańcami na targowis ... » więcej 2019-09-20, godz. 15:30 Zaginęła 13-letnia Wioletta z Kędzierzyna-Koźla Policjanci z Kędzierzyna-Koźla szukają zaginionej 13-latki. Wioletta Kotowicz pod waz ostatni widziana była prawie tydzień temu, w sobotę 14 września. » więcej 2019-09-20, godz. 15:25 ZOL w Głubczycach jest na europejskim poziomie. Zakończono 4 duże projekty modernizacyjne W ciągu ostatnich dwóch lat ponad 6 milionów z pieniędzy unijnych trafiło do głubczyckiego szpitala. W placówce realizowane były 4 projekty, które mają podnie ... » więcej 2019-09-20, godz. 14:45 Kampania wyborcza: ktoś wrzucił przyczepkę z banerem kandydatki do rzeki. "To skandaliczne zachowanie" Walka o fotele w sejmie i senacie zaczyna przybierać na sile. Kandydaci codziennie jeżdżą w teren i spotykają się z mieszkańcami. Ale dzisiaj (20.09) rano dos ... » więcej 2019-09-20, godz. 14:15 "Chcemy, żeby gmina Głogówek mogła się rozwijać". Wicepremier Gowin i poseł Bortniczuk deklarują wsparcie lokalnych in ... Wicepremier Jarosław Gowin przyjechał na Opolszczyznę wspierać kampanię wyborczą Kamila Bortniczuka, posła Porozumienia, który ubiega się o reelekcję z czwart ... » więcej 2019-09-20, godz. 14:00 W gminie Prudnik sytuacja rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym ma się poprawić Głównym celem projektu 'Rodzinne więzi', który ma być realizowany przez prudnicki Ośrodek Pomocy Społecznej oraz nyską Fundację Plan B jest poprawa sytuacji r ... » więcej 2019-09-20, godz. 12:30 Kowalski: ECO powinno zostać w rękach polskiego skarbu państwa Strategia repolonizacji Energii Cieplnej Opolszczyzny - ten temat poruszył dzisiaj (20.09) na konferencji prasowej kandydat z listy PiS na posła Janusz Kowals ... » więcej 2019-09-20, godz. 11:45 Kłopoty z dostępem do opieki paliatywnej. NIK skontrolowała placówki pomocy - Nie wszyscy potrzebujący mają dostęp do opieki paliatywnej i hospicyjnej - powiedziała w porannej rozmowie 'W cztery oczy' Iwona Zyman, dyrektor opolskiej d ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »